دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با کاربردهای درمانی قرص مسکن پروپوکسیفن
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پروپوکسیفن (Propoxyphene) یک داروی مخدر است که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. قدرت اثر داروی پروپوکسیفن از کدئین، هیدروکدون و مورفین کمتر است.

معرفی قرص پروپوکسیفن و موارد مصرف آن

پروپوکسیفن (Propoxyphene) یک داروی مخدر است که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. قدرت اثر داروی پروپوکسیفن از کدئین، هیدروکدون و مورفین کمتر است. این دارو آستانه تحمل درد را افزایش می‌دهد و همین امر منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود.

پروپوکسیفن که ساختمان آن شبیه متادون است یک ضد درد ملائم است و از طریق خوراکی مصرف می شود و به دو صورت هیدروکلراید و ناپسیلات وجود دارد. این دارو همراه با دیگر داروهای ضد درد مثل آسپرین یا پاراستامول جهت کاهش التهاب و تب استفاده می شود.

اشکال دارویی: قرص و کپسول

مقدار و روش درست مصرف داروی پروپوکسیفن

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی پروپوکسیفن از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز معمول این دارو ۱ قرص ۱۰۰ میلی گرمی یا ۱ کپسول ۶۵ میلی گرمی هر ۴ ساعت است.

دوز روزانه پروپوکسیفن نباید از ۳۹۰ میلی گرم (کپسول ) یا ۶۰۰ میلی گرم (قرص) تجاوز کند. سوء استفاده از داروهای مخدر می‌تواند باعث اعتیاد، اوردوز، یا مرگ به‌ خصوص در کودک یا شخص دیگری که بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کرده است، شود.

برای جلوگیری از معده درد ناشی از مصرف این دارو، پروپوکسیفن را با غذا یا شیر بخورید. به طور معمول پروپوکسیفن را می‌توانید طبق دستور پزشک همراه با یا بدون غذا باید مصرف شود.

پروپوکسیفن می‌تواند اعتیادآور باشد، این دارو را فقط برای مدتی که برایتان تجویز شده است استفاده کنید.اگر فراموش کردید که دوز داروی خود را در زمان مشخص مصرف کنید، نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Propoxyphene)

موارد منع مصرف پروپوکسیفن

 • به تاریخ انقضای پروپوکسیفن توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز پروپوکسیفن را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی پروپوکسیفن را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف پروپوکسیفن در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید داروهای مخدر را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. پژوهش ها نشان دهنده آن است که اعتیاد مادران باعث افزایش احتمال کاهش رشد داخل رحمی جنین(IUGR)، زایمان زودرس و شیوع بالاتری از احتمال سقط و مشکلات تنفسی در جنین ، فشار خون بالا ، پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد ، تولد نوزاد مرده ، جدا شدن زودرس جفت ، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.این نوزادان معتاد به دنیا می آیند، و در هنگام تولد بیقرار و تند خو هستند ، مشکل خوابیدن دارند و گریه ی آنها به طرز غیر عادی گوش خراش و گزنده است.)

تاثیر مصرف پروپوکسیفن بر رانندگی

داروی پروپوکسیفن باعث خواب آلودگی، تاری دید و سرگیجه می‌شود، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی پروپوکسیفن

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل دارویی برقرار کنند عبارتند از: نالترکسون، داروهای مخدر و مسکن دیگر مانند نالبوفین، داروهای درمان ایدز و HIV مانند آتازاناویر ، داروهای قلبی یا فشار خون مانند دیلتیازم ، رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین، داروهای ضد افسردگی مانند نفازودون، داروهای درمان حمله خواب یا نارکولپسی مانند مودافانیل و آرمودافانیل ، داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین، داروهای ضد قارچ مانند کلوتریمازول، آنتی بیوتیک‌ها مانند کلاریترومایسین، دگزامتازون، ایزونیازید، مخمر سنت جان، آپرپیتانت، آمیودارون.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث سرگیجه و خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی، داروهای بیهوشی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

قرص

هشدار درباره مصرف پروپوکسیفن

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی پروپوکسیفن ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مثل آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
 • اگر سابقه تشنج یا مشکل مغزی مانند تومور و یا ضربه به سر دارید.
 • اگر شما مشکل روحی و روانی مانند افسردگی دارید.
 • اگر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف پروپوکسیفن

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

در کل همانند ضد دردهای مخدر. در دوزهای توصیه شده عوارض آن کمتر از مرفین است. عوارض گوارشی، گیجی و منگی، بیشترین شیوع را دارند. اختلالات کبدی گزارش شده است.

مصرف بیش از حد دارو موجب مرگ می شود و مرگ در طول یک ساعت پس از مصرف بیش از حد شایع است و حتی می تواند در عرض 15 دقیقه اتفاق بیفتد.

در افرادی که الکل و ترکیبات Dextropropoxyphene را با پاراستامول و یا آسپرین مصرف کرده اند عوارض مصرف بیشتر شایع است.

عوارض مصرف بیش از حد پروپوکسیفن

پروپوکسیفن را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی ، سردرگمی ، سردی پوست، کبود شدن لب‌ها، نبض ضعیف، ضربان قلب آهسته یا نامنظم، تنفس کم عمق ، کما، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از پروپوکسیفن

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با موارد مصرف داروی مسکن پتیدین بیشتر آشنا شوید!

آشنایی با قرص مسکن ریلایف (relief)

آشنایی با مواد مخدر پاپاورتوم

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
 • mamasite.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter