دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل قرص دی پی پانون
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دی پی پانون (Dipipanone) یک داروی مخدر است که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید بعد از عمل جراحی استفاده می‌شود. داروی دی پی پانون بر مراکزی از مغز تاثیر گذاشته و منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود. 

موارد مصرف و عوارض قرص دی پی پانون

دی پی پانون (Dipipanone) یک داروی مخدر است که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید بعد از عمل جراحی استفاده می‌شود. داروی دی پی پانون بر مراکزی از مغز تاثیر گذاشته و منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف داروی دی پی پانون

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی دی پی پانون از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز اولیه و معمول این دارو ۱ قرص هر ۶ ساعت است.

سوء استفاده از داروهای مخدر می‌تواند باعث اعتیاد، اوردوز، یا مرگ به‌ خصوص در کودک یا شخص دیگری که بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کرده است، شود.

راه‌های جلوگیری از حالت تهوع ناشی از مصرف این دارو را از پزشک خود سوال کنید. این دارو معمولا همراه با داروی سیکلیزین مصرف می‌شود تا حالت تهوع ناشی از مصرف آن کاهش یابد.

به طور معمول دی پی پانون را می‌توانید طبق دستور پزشک همراه با یا بدون غذا باید مصرف شود. دی پی پانون می‌تواند اعتیادآور باشد، این دارو را فقط برای مدتی که برایتان تجویز شده است استفاده کنید.

اگر فراموش کردید که دوز دی پی پانون را در زمان مشخص مصرف کنید، نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف دی پی پانون

 • به تاریخ انقضای دی پی پانون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دی پی پانون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دی پی پانون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

قرص

مصرف دی پی پانون در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید داروهای مخدر را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف دی پی پانون بر رانندگی

داروی دی پی پانون باعث خواب آلودگی، تاری دید و سرگیجه می‌شود، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی دی پی پانون

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل دارویی برقرار کنند عبارتند از: آلویموپان، داروهای مخدر و مسکن دیگر مانند نالبوفین، سایمتیدین، مهار کننده‌های MAO مانند (ایزوکربوکسازید، لینزولید ، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین ، پروکاربازین ، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین ، ترانیل سیپرومین)

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث سرگیجه و خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی، داروهای بیهوشی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

هشدارها درباره مصرف دی پی پانون

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دی پی پانون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مثل آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
 • اگر سابقه تشنج یا مشکل مغزی مانند تومور و یا ضربه به سر دارید.
 • اگر مشکلات قلبی دارید.
 • اگر به برخی از بیماری‎های روده مبتلا هستید.
 • اگر بیماری گوارشی دارید.
 • در صورتی که مشکل غده فوق کلیوی (مثلاً بیماری آدیسون) دارید.
 • اگر مشکل در دفع ادرار (مثلاً به دلیل بزرگ شدن پروستات یا تنگی مجرای ادرار) دارید.
 • اگر شما مشکل روحی و روانی مانند روانپریشی یا افسردگی دارید.
 • اگر خودتان یا فردی از خانواده‌تان سابقه مصرف مواد مخدر و الکل دارد.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف دی پی پانون

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سرگیجه . یبوست
 • دل درد . گرگرفتگی
 • مشکلات بینایی
 • خواب آلودگی
 • تاری دید
 • حالت تهوع و استفراغ

علائم آلرژیک (راش پوستی)، تنگی نفس، تشنج، ضعف، خستگی، خواب آلودگی شدید، درد عضلانی، مشکل دفع ادرار، دل درد شدید، تغییر حالت روحی و علائمی مانند افسردگی: به محض اینکه چنین علائم ماندگاری داشتید به پزشک مراجعه کنید. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از دی پی پانون می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد با دی پی پانون

دی پی پانون را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنفس آهسته ، ضربان قلب آهسته ، خواب آلودگی شدید ، کما، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از دی پی پانون

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

اطلاعات دارویی کامل مسکن هیدروکودون-استامینوفن

آشنایی با داروی مخدر هیدروکدون و موارد مصرف آن

موارد مصرف و عوارض قرص استامینوفن کدئین

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter