alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۳ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با موارد مصرف قرص اسپارفلوکساسین
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اسپارفلوکساسین (sparfloxacin) آنتی بیوتیکی از کلاس داروهای موسوم به فلوروکینولون‌ها است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. عفونت باکتریایی حاصل تکثیر باکتریهای بیماریزا در هر نقطه از بدن هستند.

کاربردهای درمانی قرص اسپارفلوکساسین

اسپارفلوکساسین (sparfloxacin) آنتی بیوتیکی از کلاس داروهای موسوم به فلوروکینولون‌ها است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. عفونت باکتریایی حاصل تکثیر باکتریهای بیماریزا در هر نقطه از بدن هستند. عفونت باکتریایی وقتی رخ می دهد که سویه قدرتمندی از باکتریها وارد جریان خون شوند و عفونت حاصل آنها در خون عفونت باکتریایی یا باکتریمی (معمولاً به عنوان مسمومیت خون شناخته می شود) نامیده می شود. این نوع از عفونت می تواند جدی باشد، اما معمولاً توسط آنتی بیوتیک ها با موفقیت درمان می شود،

مقدار و روش درست مصرف داروی اسپارفلوکساسین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی اسپارفلوکساسین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز معمول این دارو ۴۰۰-۲۰۰ میلی گرم در روز است. برای بهتر شدن کارایی آنتی بیوتیک اسپارفلوکساسین ، سعی کنید دوزی از دارو را از دست ندهید. دارو را نجوید بلکه آن را با مقدار زیادی آب قورت دهید.

دو ساعت قبل و بعد از مصرف اسپارفلوکساسین ، از خوردن شیر، دارو یا شربت ضد اسید معده و یا داروهای حاوی روی و آهن (مانند مولتی ویتامین) اجتناب نمایید زیرا این‌ها در جذب اسپارفلوکساسین تداخل ایجاد می‌کنند.

حتی اگر احساس می‌کنید که عفونت به طور کامل درمان شده است، قرص‌هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به طور کامل بخورید و مراحل درمان را نیمه تمام رها نکنید.

اگر فراموش کردید که دوز اسپارفلوکساسین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

sparfloxacin

موارد منع مصرف اسپارفلوکساسین

 • به تاریخ انقضای داروی اسپارفلوکساسین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی اسپارفلوکساسین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی اسپارفلوکساسین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید. این دارو برای کودکان کمتر از ۱۲ سال قابل مصرف نمی‌باشد.

مصرف اسپارفلوکساسین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو یک مخدر است و ممکن است برای نوزاد شما مضر باشد.

تاثیر مصرف داروی اسپارفلوکساسین بر رانندگی

داروی اسپارفلوکساسین ممکن است باعث خواب آلودگی در برخی از افراد شود، اگر چنین مشکلی داشتید از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی اسپارفلوکساسین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروها ممکن است با داروی اسپارفلوکساسین تداخل کنند، مانند: داروهای قلب (مانند آمیودارون، دیسوپیرامید، کینیدین، سوتالول، پروکائین آمید، بپریدیل)، ترفنادین، آستمیزول، داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای (شامل آمی تریپتیلین، آموکساپین، ایمی پرامین، نورتریپتیلین، دوکسپین)، فنوتیازین‌ها (شامل کلرپرومازین، فلوفنازین، پرفنازین، مزوریدازین، تیوریدازین)، اریترومایسین، سیزاپراید.

هشدار درباره مصرف اسپارفلوکساسین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اسپارفلوکساسین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی دارید.
 • اگر شما مشکل قلبی و ضربان قلب دارید.
 • در صورتی که فشار خون بالا دارید.
 • اگر سابقه تشنج دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف اسپارفلوکساسین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • ضربان قلب نامنظم
 • درد قفسه سینه، احساس ناراحتی در قفسه سینه، تنگی نفس و تورم پاها
 • سرگیجه شدید
 • تشنج
 • سردرگمی یا توهم
 • آسیب کبدی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها ، تهوع ، دل درد، خونریزی غیر معمول یا کبودی، خستگی شدید)
 • درد ماهیچه یا مفاصل
 • حساسیت به نور آفتاب

نکته مهم: در برخی از افراد ، اسپارفلوکساسین عوارض جانبی نادر اما جدی را ایجاد می‌کند ، اگر هر یک از عوارض زیر در شما به وجود آمد ، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید:

 • واکنش‌های آلرژیک ، مانند تورم اطراف چهره و دهان، بثورات پوستی و یا هر مشکل تنفسی
 • درد یا تورم در مفاصل
 • اختلال فکری در مورد آسیب رساندن به خودتان

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اسپارفلوکساسین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد اسپارفلوکساسین

اسپارفلوکساسین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی اسپارفلوکساسین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

آنتی بیوتیک کلیندامایسین و عوارض جانبی آن

آنتی بیوتیک های پر مصرف در ایران

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits