دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با داروی تیوپروپازات و موارد مصرف آن
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تیوپروپازات برای درمان مشکلات روحی و روانی مانند اسکیزوفرنی، شیزوفرنی، تهوع و استفراغ و دردهای ناشی از شیمی درمانی تجویز می‌شود. مشکلات روانی باعث اختلال در ایده‌ها و باورها و توهم می‌شود.

موارد مصرف و عوارض جانبی تیوپروپازات

تیوپروپازات (Thiopropazate) یک ترکیب شیمیایی فنوتیازینی آرام بخش است و موجب تعادل مواد شیمیایی در مغز می‌شود. تیوپروپازات برای درمان مشکلات روحی و روانی مانند اسکیزوفرنی، شیزوفرنی، تهوع و استفراغ و دردهای ناشی از شیمی درمانی تجویز می‌شود. مشکلات روانی باعث اختلال در ایده‌ها و باورها و توهم می‌شود.

داروی تیوپروپازات برای تسکین علائم اسکیزوفرنی و سایر مشکلات روحی و روانی (علائمی مانند شنیدن، دیدن، توهم، باورهای اشتباه و توهم) استفاده می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف داروی تیوپروپازات

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی تیوپروپازات ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک اعصاب و روان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً پزشک درمان را با دوز پایین آغاز کرده و سپس با توجه به وضعیت بیماری شما دوز دارو را افزایش می‌دهد.

تعیین دوز تیوپروپازات به وزن و وضعیت بیمار بستگی دارد.بدون مشورت با پزشک مصرف داروی خود را قطع نکنید. ممکن است ۳-۲ هفته طول بکشد تا داروی تیوپروپازات تاثیر کامل خود را بر شما بگذارد.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف تیوپروپازات

 • به تاریخ انقضای داروی تیوپروپازات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز تیوپروپازات را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی تیوپروپازات را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

قرص

مصرف تیوپروپازات در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی تیوپروپازات در دوران بارداری و شیردهی ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی تیوپروپازات بر رانندگی

داروی تیوپروپازات باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما می‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر می‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی تیوپروپازات

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

بسیاری از داروها ممکن است با داروی تیوپروپازات تداخل داشته باشند، این داروها عبارتند از: داروهای سایکوتیک دیگر، داروهایی که باعث افزایش مقدار دوپامین در بدن شما می‌شوند (مانند کابرگولین ، لوودوپا ، پرگولید ، روپینیرول)

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی تیوپروپازات (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و هیدروکدون) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدار درباره مصرف تیوپروپازات

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی تیوپروپازات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل کبدی و کلیوی دارید.
 • در صورتی که مشکل قلبی دارید.
 • اگر مشکل صرع یا تشنج دارید.
 • اگر پارکینسون دارید.
 • اگر سابقه مصرف الکل یا مواد مخدر دارید.
 • اگر بیماری افسردگی یا مشکلات روحی دیگری دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Thiopropazate

عوارض مصرف داروی تیوپروپازات

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خواب‌ آلودگی
 • بی قراری خفیف
 • خستگی
 • لرز

حرکت غیر عادی عضلات بدن (عضلات زبان، دهان، صورت و پاها)،سفتی عضلات، اسپاسم عضلات صورت یا گردن، درد مفاصل، بی قراری یا لرز شدید : اگر چنین عوارضی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. علائم آلرژی به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس: اگر چنین عوارض جدی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی تیوپروپازات می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.


نکته مهم: مصرف داروی تیوپروپازات ممکن است اثر الکل، داروهای مخدر و آرام بخش را افزایش دهد و منجر به بیماری پارکینسون شود.

عوارض مصرف بیش از حد تیوپروپازات

تیوپروپازات را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، اضطراب، بی قراری، تشنج، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی تیوپروپازات

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد قرص الانزاپین (Olanzapine)

آشنایی با کاربردهای درمانی داروی اورفنادرین

اطلاعات کامل دارویی در مورد داروی کلرپرومازین (تورازین)

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter