دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل قرص اکسپرنولول
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اکسپرنولول (Oxprenolol) متعلق به گروهی از داروها به نام بتا بلاکرها است که بر روی قلب و رگ‌های خونی کار می‌کند. اکسپرنولول با متوقف کردن ارسال پیام از برخی اعصاب به قلب، فعالیت قلب را کند می‌کند.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص اکسپرنولول

اکسپرنولول (Oxprenolol) متعلق به گروهی از داروها به نام بتا بلاکرها است که بر روی قلب و رگ‌های خونی کار می‌کند. اکسپرنولول با متوقف کردن ارسال پیام از برخی اعصاب به قلب، فعالیت قلب را کند می‌کند. این دارو این کار را با مسدود کردن مناطق کوچکی (به نام گیرنده‌های بتا آدرنرژیک) که در آن پیام‌ها توسط قلب شما دریافت می‌شود، انجام می‌دهد. در نتیجه، ضربان قلب شما آهسته‌تر و با نیروی کمتر می‌شود. فشار خون در رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و در نتیجه پمپ کردن خون به اطراف بدن، آسان‌تر می‌شود.

قرص اکسپرنولول زمانی که فشارخون شما بیش از حد بالا باشد و یا اگر بیماری آنژین یا آریتمی دارید که در آن قلب شما درست کار نمی‌کند برای شما تجویز می‌شود و در این مواقع برای شما مفید است. از آنجا که هنگام مصرف این دارو، قلب شما انرژی کمتری استفاده می‌کند، اگر شما بیماری آنژین دارید، اکسپرنولول به کاهش درد قفسه سینه کمک می‌کند. اکسپرنولول می‌تواند در سکته‌های قلبی برای محافظت از قلب نیز مؤثر باشد.

اکسپرنولول همچنین برای کاهش علائم فیزیکی اضطراب نظیر تپش سریع قلب تجویز می‌شود. اکسپرنولول با کاهش ضربان قلب به تسکین چنین علائمی کمک می‌کند.

مقدار و روش مصرف داروی اکسپرنولول

قبل از شروع درمان با داروی اکسپرنولول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی اکسپرنولول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو معمولاً ۳-۱ دوز در روز تجویز می‌شود. برای مصرف دارو تنها به دستور پزشک خود توجه نمایید.

شما می توانید قرص‌ها را قبل یا بعد از وعده‌های غذایی خود مصرف کنید، اما سعی کنید دوزهای خود را در یک زمان مشخص از روز بخورید تا مصرف داروهایتان منظم باشد و از خاطرتان نرود. از جویدن یا شکستن دارو خودداری نمایید، این قرص را همراه با مقداری آب قورت دهید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی اکسپرنولول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

اکسپرنولول

موارد منع مصرف داروی اکسپرنولول

 • به تاریخ انقضای داروی اکسپرنولول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی اکسپرنولول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی اکسپرنولول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف اکسپرنولول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر اکسپرنولول بر رانندگی و کار با ماشین آلات

اکسپرنولول ممکن است شما را گیج، خسته یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی اکسپرنولول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با اکسپرنولول تداخل کنند عبارتند از: دیگر بتا بلاکرها (مثلا آتنولول (atenolol)).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای سرماخوردگی، مکمل غذایی و سرفه، داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی و داروهای تسکین درد و تب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید، چرا که ممکن است مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ها ضربان قلب و یا فشار خون شما را افزایش دهند، از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این دارو‌ها استفاده نمایید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی (مانند کاریوپروتول ، سیکلوبنزاپرین) ، داروهای ضد افسردگی یا ضد سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید؛ زیرا مواد تشکیل‌ دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی اکسپرنولول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اکسپرنولول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی ‌که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل کلیوی یا کبدی دارید.
 • اگر شما فشارخون پایین و یا گردش خون ضعیف دارید.
 • اگر شما مبتلابه آسم یا مشکلات تنفسی هستید.
 • اگر شما مبتلابه دیابت هستید.
 • اگر شما مبتلابه پسوریازیس (مشکل پوستی) هستید.
 • اگر شما مبتلابه میاستنی گراویس (بیماری ضعف عضلانی) هستید.
 • اگر به شما گفته شده که ضربان قلب شما کند است و یا ضربان قلب آهسته و نامنظم دارید.
 • اگر مبتلابه آنژین پرینزمتال (درد قفسه سینه ناشی از اسپاسم عروق خونی قلب) هستید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این دارو‌ها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص


عوارض جانبی داروی اکسپرنولول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خستگی یا سرگیجه: رانندگی نکنید و تا هوشیاری کامل از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید.
 • احساس بیماری،حالت تهوع (استفراغ)، ناراحتی معده: غذاهای ساده و سبک (کم چربی و بدون ادویه) بخورید.
 • خشکی دهان
 • یبوست
 • سردرد: از مسکن مناسب استفاده نمایید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • تنگی نفس: اگر این مشکل شدید بود، به پزشک مراجعه کنید.

سرد شدن دست و پا،اختلال در خواب، تغییرات خلق و خو، افسردگی، کاهش میل جنسی: اگر هر کدام از این علائم برایتان آزاردهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اکسپرنولول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی اکسپرنولول (مسمومیت دارویی)

اکسپرنولول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت به اکسپرنولول شده است و علائمی مانند ضربان قلب آهسته، سرگیجه شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف شدید (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی اکسپرنولول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

درمان فشارخون بالا با قرص آملودیپین

همه چیز در مورد قرص متورال ۵۰ (متوپرولول )

آشنایی با قرص ضد فشارخون والسارتان هیدروکلروتیازید

تفاوت اصلی داروهای فشار خون والسارتان و لوزارتان در چیست ؟

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter