دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف و عوارض جانبی قرص کلرپرواتازین
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کلرپرواتازین (Chlorproethazine) جزء فنوتیازین‌ها است که برای درمان علائم روحی روانی بیماری‌های‌هایی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات دو قطبی دیگر مانند مانیا و شیدایی به شما تجویز می‌شود

اطلاعات دارویی کامل کلرپرواتازین

کلرپرواتازین (Chlorproethazine) جزء فنوتیازین‌ها است که برای درمان علائم روحی روانی بیماری‌های‌هایی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات دو قطبی دیگر مانند مانیا و شیدایی به شما تجویز می‌شود. اختلال دو قطبی یک بیماری طولانی مدت است که شما در آن دوره‌های افسردگی (نرخ پایین) و شیدایی یا جنون خفیف (نرخ بالا) را تجربه می‌کنید.

کلرپرواتازین عملکرد دقیق آن مشخص نیست؛ اما احتمالاً سطح برخی مواد شیمیایی مغز را که بر خلق و خوی شما تأثیر گذارند را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ از طرفی این دارو یک شل کننده عضلانی است و در نتیجه موجب حفظ خلق و خوی شما در محدوده طبیعی می‌شود. کلرپرواتازین احتمال توهم در این بیماری‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

مقدار و روش درست مصرف کلرپرواتازین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی کلرپرواتازین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص اعصاب و روان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

دوز کلرپرواتازین با توجه به میزان تحمل بدن بیمار و وزن بیمار تجویز می‌شود. استفاده این دارو به مدت طولانی ادامه خواهد یافت تا علائم بیماری شما برطرف گردد.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی کلرپرواتازین

 • به تاریخ انقضای داروی کلرپرواتازین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز کلرپرواتازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی کلرپرواتازین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

Chlorproethazine

مصرف کلرپرواتازین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف کلرپرواتازین بر رانندگی

داروی کلرپرواتازین باعث خواب آلودگی و خستگی می‌شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی کلرپرواتازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی کلرپرواتازین تداخل کنند عبارت‌اند از: مسدودکننده‌های آلفا (مانند پرازوسین (prazosin))، داروهای ضد اسپاسم (مانند آتروپین (atropine)، دیسیکلومین (dicyclomine)، اسکوپولامین (scopolamine))، داروهای افزایش دهنده سطح دوپامین در بدن (مانند کابرگولین، لوودوپا، روپینیرول)، لیتیم، گوانتیدین، وارفارین.

بسیاری از داروها علاوه بر کلرپرواتازین ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: آمیودارون (amiodarone)، دوفتیلید (dofetilide)، پیموزاید (pimozide)، پروکائین آمید (procainamide)، کینیدین (quinidine)، سوتالول (sotalol)، آنتی بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین).

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) و داروهای روانپزشکی (به عنوان مثال، ریسپریدون، ترازودون).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

داروی کلرپرواتازین ممکن است با برخی آزمایش‌ها تداخل داشته باشد و بر نتایج این تست‌های آزمایشگاهی خاص نیز تاثیر گذارد. قبل از انجام هر آزمایشی، به پزشک و یا پرستار خود بگویید که در حال مصرف دارو هستید.

هشدارها درباره مصرف کلرپرواتازین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کلرپرواتازین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر بیماری قلبی-عروقی دارید.
 • اگر مشکلی در کلیه ،کبد و یا پروستات دارید.
 • اگر مشکل تنفسی (مانند آسم شدید، آمفیزم، عفونت ریه) دارید.
 • اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید: صرع، جنون، بیماری پارکینسون، افسردگی و یا میاستنی گراویس (یک بیماری که موجب ضعف عضلانی می‌شود).
 • اگر به اختلال خونی و یا بیماری پورفیری (اختلال خونی ارثی نادر) مبتلا هستید.
 • اگر به الکل یا مواد مخدر دیگری اعتیاد دارید.
 • اگر سرطان سینه دارید.
 • اگر تورمور مغزی یا سابقه جراحی مغز دارید.
 • اگر شما بیماری به نام فئوکروموسیتوم (تومور در غده آدرنال) دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف داروی کلرپرواتازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض رایج داروی کلرپرواتازین

 • خواب آلودگی و سرگیجه
 • خشکی دهان
 • تاری دید و خستگی
 • حالت تهوع
 • یبوست و افزایش وزن

عوارض نادر داروی کلرپرواتازین

 • علائم آلرژی به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس: اگر چنین عوارض جدی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
نکته مهم: اگر شما تجربه علائمی مانند سفتی عضلات، لرز، خستگی، مشکلات کلیوی، تب بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق داشتید، باید با دکتر خود تماس بگیرید. این نشانه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری نادر شناخته شده به نام سندرم نورولپتیک بدخیم (neuroleptic malignant syndrome) است.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از کلرپرواتازین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد کلرپرواتازین

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تشنج، بی قراری، خواب آلودگی شدید، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از کلرپرواتازین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با موارد مصرف قرص کوتیاپین (Quetiapine)

معرفی موارد مصرف و عوارض داروی ابیلیزول

معرفی کامل داروی پیراستام (Piracetam) + موارد مصرف

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter