alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
معرفی داروی تزریقی دالتپارین و موارد مصرف آن
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دالتپارین همچنین در طولانی مدت برای درمان نوعی از لخته خون به نام ترومبو آمبولی وریدی (VTE) در مبتلایان به سرطان استفاده می‌شود.

دالتپارین چیست و چرا مصرف می شود؟

دالتپارین (Dalteparin) یک ضد انعقاد کننده خون است که به جلوگیری از تشکیل لخته‌های مضر کمک می‌کند. داروی دالتپارین به همراه آسپرین برای جلوگیری از عوارض عروق خونی در افراد با انواع خاصی از آنژین (درد قفسه سینه) یا حمله قلبی استفاده می‌شود.

داروی دالتپارین همچنین برای جلوگیری از نوعی از لخته خون به نام ترومبوز ورید عمقی (DVT) استفاده می‌شود که می‌تواند منجر به لخته شدن خون در ریه‌ها (آمبولی ریوی) شود. DVT ممکن است بعد از انواع خاصی از جراحی یا در افرادی که به دلیل بیماری طولانی مدت در رختخواب هستند ، رخ دهد.

دالتپارین همچنین در طولانی مدت برای درمان نوعی از لخته خون به نام ترومبو آمبولی وریدی (VTE) در مبتلایان به سرطان استفاده می‌شود.

نام تجاری: Fragmin

مکانیسم اثر دالتپارین

جذب: تزریق زیر پوستی دفع: کلیه مکانیسم اثر: با اتصال به آنتی ترومبین III باعث مهار فاکتور X و ترومبین می شود نیمه عمر: وریدی 2ساعت، تزریق زیر پوست 3 تا 5 ساعت

تداخلات مهم دالتپارین

در مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد خوراکی یا مهار کننده های پلاکتی (آسپرین،سالیسیلات ها، NSAID ها شامل کتورولاک، دی پیریدامول) احتمال خطر خون ریزی افزایش می یابد.

Fragmin

روش درست مصرف داروی دالتپارین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • دوز و مقدار داروی دالتپارین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • معمولا این دارو به صورت یک بار در روز تا زمان بهبود خونریزی ادامه می‌یابد این دارو به صورت وریدی تزریق می‌شود. دارو را به عضله تزریق نکنید.

مقدار مصرف داروی دالتپارین

1- در آنژین ناپایدار : 120IU/kg ، SC ما هر 12 ساعت همراه با آسپرین خوراکی ، ادامه درمان تا رسیدن بیمار به وضعیت پایدار بالینی دوره معمول درمان : 8-5 روز ،

2 - برای پروفیلاکسی ترومبوز : 2500I ، SC یکبار در روز که 2-1 ساعت قبل از جراحی شروع شده و تکرار آن به مدت 10-5 روز پس از جراحی به صورت یکبار در روز.

موارد منع مصرف دالتپارین

 • به تاریخ انقضای داروی دالتپارین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی دالتپارین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

  تداخل دارویی دالتپارین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

  مصرف دالتپارین در دوران بارداری و شیردهی

  در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد. در دوران شیردهی با احتیاط فراوان مصرف شود.

  تاثیر مصرف داروی دالتپارین بر رانندگی

  داروی دالتپارین ممکن است باعث سرگیجه و تاری دید شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

  تداخلات دارویی دالتپارین

  تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

  برچسب روی تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید را بررسی کنید، زیرا این محصولات دارویی ممکن است حاوی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) یا سالیسیلات‌ها باشند، از جمله داروهای ضد درد / تب ( مانند استامینوفن) که مشابه دالتپارین هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد.

  دارو

  هشدار درباره مصرف دالتپارین

  بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دالتپارین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

  • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
  • اگر هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
  • در صورتی که پلاکت خون شما کم است.
  • در صورتی که فشار خون بالا دارید.
  • در صورتی که عفونت قلب (اندوکاردیت) دارید.
  • اگر بیماری دارید که ممکن است خطر خونریزی در شما را افزایش دهد و یا اینکه اگر در حال خونریزی هستید.
  • در صورتی که مشکل لخته شدن خون و یا خونریزی دارید.
  • در صورتی که ادرار یا مدفوع شما خونی است یا خونریزی گوارشی دارید.
  • اگر سابقه جراحی چشم دارید.
  • اگر طی ۶ هفته گذشته هر نوع جراحی یا آسیب و یا اورژانس پزشکی دارید.
  • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

  اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

  عوارض مصرف دالتپارین

  همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

  • خونریزی و کبودی
  • سرفه خونی
  • سردرد و سرگیجه .خستگی
  • ناراحتی معده
  • ضعف و تاری دید
  • کاهش تعداد پلاکت
  • قرمزی، سوزش و التهاب در محل تزریق دارو
  • واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر، پوسته پوسته شدن پوست، تنگی نفس: در این صورت سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

  اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی دالتپارین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

  عوارض مصرف بیش از حد دالتپارین

  این دارو در مراکز درمانی تزریق می‌شود و به همین دلیل احتمال مسمومیت وجود ندارد. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند مدفوع خونی یا سیاه، خونریزی غیر معمول و طولانی مدت، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

  شرایط نگهداری از داروی دالتپارین

  این دارو توسط پرستاران و افراد متخصص در مراکز درمانی نگهداری می‌شود.

  بیشتر بخوانید:

  عوارض قرص های ضد انعقاد خون وارفارین

  همه چیز در مورد قرص وارفارین یا کمادین

  داروهای رقیق کننده خون

  separator line  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • drsosha.com
  • daroobank.com
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits