مزایای درمانی شگفت انگیز پماد تروماهرب

۱,۲۸۲
۱
۰
چهارشنبه, ۰۴ دی ۱۳۹۸ ۱۶:۰۵


کاربردهای درمانی پماد تروماهرب

پماد تروماهرب برای درمان صدمات عضلانی و آسیب های عضلانی ورزشکاران، ضرب دیدگی، کوفتگی و خونمردگی مورد مصرف قرار می گیرد. عضلات بدن حدود 40 درصد وزن بدن را تشکیل می دهند. عضلات ترکیبی از هزاران سلول و فیبر عضلانی دراز نازک می باشند. آسیب هایی که ممکن است عضلات بدن به آن دچار شوند عبارتند از: پارگی های مختلف که ناشی از فشار یا کشش هستند، خونریزی هایی که در اثر له شدگی یا پاره شدگی رخ می دهند و خونریزی های بین عضلانی، التهاب، کوفتگی و سفتی عضله، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی.

عصاره گیاه همیشه بهار که در این دارو به کار رفته است اثر چشمگیری در درمان التهابات دارد.این گیاه محرک ایمنی بوده، آسیب های ناشی از خونمردگی،کوفتگی، آماس و دررفتگی استخوان را درمان می کند. همیشه بهار سبب بهبود بیماری های ماهیچه ای و مفصلی مانند روماتیسم نیز می شود. تانن هایی که در هاماملیس موجود هستند نیز بصورت موضعی ضد التهاب می باشند. شاه بلوط هندی موادی دارد که استحکام وریدی را افزایش می دهد. عصاره بابونه نیز ضد التهاب می باشد. مریم گلی که از ترکیبات این دارو به شمار می آید نیز به عنوان اسپاسمولیتیک شناخته می شود.

مواد تشکیل دهنده پماد تروماهرب

 • همیشه بهار کوهی (Arnica montana)
 • هاماملیس (Hamamelis virginana)
 • شاه بلوط هندی (Aesculus hippocastanum L.)
 • بابونه (Matricaria recutita)
 • مریم گلی (Salvia officinalis)
 • پودر کامفر و تیمول

پماد تروماهرب

دستور مصرف پماد تروماهرب

 • پماد را روزانه ۳-۲ بار بر روی موضع مالیده و به ملایمت ماساژ داده شود. (در مورد پاها مسیر ماساژ دادن از پایین به بالا باشد)
 • مصرف در دوران بارداری و شیردهی: مصرف این پماد در این دوران توصیه نمی شود.

مواد موثره پماد تروماهرب

 • همیشه بهار کوهی: سزکوئی ترپن ها خصوصا استرهای هلنالین، اسانس فرار، تیمول و فلاونوئیدها
 • هاماملیس: تانن ها خصوصا هاماملی تانن و کاتشین ها
 • مریم گلی: اسانس های فرار شامل آلفا توجون و بتا توجون و فلاونوئیدها
 • شاه بلوط هندی: تری ترپن ها و فلاونوئیدها (ایزوکوئرستین)
 • بابونه: آلفا بیزابولول و فلاونوئیدها

شرح مزایای مصرف پماد تروماهرب

عصاره هیدروالکلی همیشه بهار کوهی در درمان التهاب اثر بخشی قابل ملاحظه ای اعمال می کند. ماده موثره و اثر بخش آن هلنالین که موجب مهار فاکتور نسخه برداری NF-kappa B(Transcription)می شود.

هلنالین، فاکتور TNFαکه توسط ماکروفاژهای ایجاد کننده التهاب تولید می شود را مهار می کند. از طرف دیگر عوامل موثر دیگر در ایجاد التهاب مانند سیتوکین ها، اینترلوکین -۱ و۶ TNFα, و پروتیئن C فعال را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. افزون بر مهار عوامل فوق الذکر با مهار آنزیم سیکواکسیژناز ۲ از سنتز پروستاگلاندین های موثر در ایجاد التهاب پیشگیری می نمایند. یک ژل محتوی عصاره گلهای همیشه بهار کوهی که به طور موضعی روی عضله ساق پای ۱۲ مرد داوطلب استفاده شده در تسکین درد عضلانی موثرتر از دارونما بوده است.

تانن های موجود در هاماملیس به طور موضعی اثر ضدالتهاب دارد. آئسین موجود در شاه بلوط هندی سبب افزایش استحکام وریدی شده، تونیسیته وریدی را بهبود بخشیده از این طریق بازگشت وریدی را افزایش می دهد. آئسین موجود در شاه بلوط هندی سبب مهار فعالیت آنزیم های لیزوزمال می شود. بنابراین فیلتراسیون پروتئین ها، الکترولیت ها آب به فضای بین بافتی مهار شده بدین ترتیب، آدم بهبود می یابد. عصاره بابونه با مهار تشکیل لوکوترین B۴ دارای اثر ضدالتهابی می باشد. عصاره مریم گلی نیز به عنوان اسپاسمولیتیک شناخته شده است.

پماد

عوارض جانبی پماد تروماهرب

این دارو به ندرت ممکن است سبب واکنش آلرژیک پوستی، کنژکتویت آلرژیک و درماتیت تماسی شود. در این صورت مصرف دارو قطع شده و به پزشک مراجعه شود.

موارد منع مصرف پماد تروماهرب

این دارو در افرادی که سابقه حساسیت به گل همیشه بهار و بابونه دارند نباید مصرف شود. از تماس این دارو با پوست آسیب دیده زخم باز، غشاءهای مخاطی و چشمها جداً پرهیز شود.

این دارو به ندرت ممکن است سبب واکنش آلرژیک پوستی، کنژکتویت آلرژیک و درماتیت تماسی شود. در این صورت مصرف دارو قطع شده و به پزشک مراجعه شود.

شرایط نگهداری پماد تروماهرب

فراورده را در جای خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

فواید پماد رزامینت جهت تسکین دردهای عضلانی و مفصلی

پماد کاپسیان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آشنایی با ضد درد موضعی منتول سالیسیلات


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم