alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
فواید عالی پماد برناگل برای درمان سوختگی ها
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پماد برناگل در درمان سوختگی درجه اول (آفتاب سوختگی و سوختگی های ناشی از مواد شیمیائی)، سوختگی های درجه دوم و درجه سوم موثر است.

کاربردهای درمانی پماد برناگل

پماد برناگل در درمان سوختگی درجه اول (آفتاب سوختگی و سوختگی های ناشی از مواد شیمیائی)، سوختگی های درجه دوم و درجه سوم موثر است.
سوختگی می تواند یکی از تجربیات تلخ و دردناک برای افراد باشد که علاوه بر سوزش و درد بسیار زیاد، اثرات آن ممکن است تا مدت ها بر روی پوست فرد باقی بمانند. برای تشخیص خفیف یا شدید بودن سوختگی به میزان تخریب بافت بدن توجه شده و بر این اساس سوختگی به سه نوع تقسیم می شود: سوختگی درجه ۱، سوختگی درجه ۲ و سوختگی درجه ۳

در سوختگی درجه یک فقط لایه خارجی پوست خراب شده و علائمی مانند قرمزی و ورم پوست و برخی از مواقع درد، از نشانه های سوختگی درجه یک می باشد. آفتاب سوختگی از سوختگی های درجه اول محسوب می شود. در صورتی که اولین و دومین لایه پوست خراب شوند سوختگی درجه دو اتفاق می افتد که علائم آن تاول پوستی قرمز و لکه لکه شدن پوست و درد و ورم شدید می باشد. در صورتی که میزان سوختگی درجه ۲ کمتر از ۷ و نیم سانتی متر باشد از راه های درمان سوختگی درجه ۱ درمان می شود. در سوختگی درجه سه تمام لایه های پوست تخریب شده و آسیب دائمی به آن ها می رسد حتی ممکن است بافت چربی، ماهیچه و استخوان نیز دچار سوختگی شوند. در سوختگی درجه ۳ ممکن است منطقه سوختگی خشک و سیاه شود.

پماد برناگل خاصیت ضد التهابی داشته و انتهای اعصاب آسیب دیده را محافظت و عایق بندی می نماید و باعث از بین رفتن درد می شود. پماد برناگل از ایجاد محیط مناسب برای رشد قارچ و باکتری جلوگیری نموده و همچنین از جذب باقی مانده حرارت در سوختگی های حاد پیشگیری میکند و باعث بازسازی پوست با زیبایی قابل قبول می شود. از جمله خواص مهم آن می توان به کاهش التهاب ترمیم زخم و خاصیت ضد قارچ و ضد ویروس این پماد اشاره نمود.

اجزای بکار رفته در پماد برناگل

بتاسیتوسترول به میزان ۰/۲۵% درصد به عنوان ماده مؤثره اصلی در پایه پمادی غنی از روغن کنجد می باشد. افزون بر این ۱۸ آمینواسید، ۴ اسید چرب اصلی، ویتامینها و پلی ساکاریدها.

موارد مصرف پماد برناگل

۱- سوختگی درجه اول (آفتاب سوختگی و سوختگی های ناشی از مواد شیمیائی)
۲- سوختگی های درجه دوم و درجه سوم

پماد

دستور مصرف پماد برناگل

سوختگی های درجه اول(سوختگی های سطحی)

پماد سوختگی برناگل باید در حد امکان سریعاً مورد استفاده قرار گیرد. یک لایه نازک (در حدود ۱میلی متر) از پماد بر روی سطح سوختگی مالیده شود. توصیه می‌شود که زخم باز نگه داشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد.(۴). ۴-۳ بار روزانه استفاده شود و در صورتی که سوختگی پانسمان شده باشد دو بار در روز.

سوختگی درجه دوم

مرحله اول- دوره آبکی یا تاول

یک لایه نازک از پماد سوختگی برناگل بر روی سطح سوختگی مالیده شود و ۳ تا ۴ بار در‌ روز تجدید شود. قبل از استفاده مجدد باقی مانده پماد قبلی و بافت‌های نکروزه آبکی با ملایمت تمیزشود. بهتر است که جراحت باز گذاشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد و از یک لایه حدود ۳ میلی متر از دارو، دو بار در روز استفاده شود.

مرحله دوم- دوره ترمیم

در این مرحله پماد سوختـگی برناگل باید مانند قبل استفـاده شود اما با دفعـات کمتر( ۲ تا۳ بار در روز)

مرحله سوم- دوره نوسازی

پماد سوختگی برناگل باید همانند قبل استفاده شود ولی تنها یک بار در روز

سوختگی درجه سوم

پماد سوختگی برناگل همان طور که قبلا اشاره شد برای خشک نشدن بافت‌های نکروزه استفاده می شود. یک لایه نازک بر روی سطح سوختگی مالیده شود و ۳ تا ۴ باردر روز تجدید شود.

محل دهنده پوست برای پیوند

یک لایه نازک پماد سوختگی برناگل بر روی سطح مالیده شود و ۳ تا ۴ بار در روزدر صورت باز بودن و ۲ بار در صورت بسته بودن، تجدید شود.

سایر زخمها

یک گاز استریل باید با پماد سوختگی برناگل آغشته شده و بر روی زخم گذاشته شود و ۲ بار در روز تعویض شود.

پماد سوختگی

موارد منع مصرف پماد برناگل

پماد سوختگی برناگل ممکن است در زمان نگهداری از لحاظ فیزیکی تغییر یابد، به ویژه در گرمای فصلی اما در این موارد هم خاصیت خود را حفظ خواهد نمود. در طی درمان با این دارو از مصرف سایر داروهای موضعی بر روی زخم یا سوختگی خودداری شود

شرح مزایای مصرف پماد برناگل

بتاسیتوسترول یک استرول گیاهی می باشد که در بسیاری از گیاهان یافت می شود. ساختمان شیمیایی آن بسیار شبیه به کلسترول می باشد. از خواص مهم آن توانائی در کاهش التهاب، ترمیم زخم، خاصیت ضدویروس و ضد قارچ قابل ذکر است. روغن کنجد نیز شامل اسیدهای چرب اساسی اولئیک اسید، لینولئیک اسید، پالمتیک اسید و استئاریک اسید می باشد.(۱) استروئیدهای موجود در روغن کنجد شامل استرولها، بتاسیتوسترول و کامپسترول است.(۲) افزون بر این لیگنانها شامل: سیسامین سیسامولین نقش عمده ای در تأثیر درمانی دارو ایفاء می کنند.

پماد برناگل به علت دارابودن بتاسیتوسترول با مکانیسم انژیوژنزیر سبب بازسازی و ترمیم زخم می شود. این پماد خاصیت ضد التهابی قوی داشته و از طرفی با محافظت و عایق بندی کردن انتهای اعصاب آسیب دیده اثر ضد درد از خود ظاهر می سازد. این دارو سبب نرم شدن بافتهای نکروزه پوست می گردد. و برای سلولهای بستر زخم یک منبع غذائی غنی فراهم می کند. از طرفی محیطی نامناسب برای رشد قارچها و باکتریها ایجاد می کند. پماد برناگل گرچه جداسازی و محافظت بستر زخم از فاکتورهای محیطی را فرتاهم می کند اما هم زمان خشک شدن مایعات و تبادل گاز را نیز سبب می‌شود پماد برناگل سبب جذب باقیمانده حرارت در سوختگی حاد شده و بازسازی پوست با زیبائی قابل قبول را سبب می شود.

عوارض جانبی پماد برناگل

مواد متشکله پماد سوختگی برناگل از منشأ گیاهان خوراکی است و هیچ اثر جانبی برای این دارو تا بحال گزارش نشده است. (به جز در موارد بسیار نادر حساسیت به روغن کنجد)

شرایط نگهداری پماد برناگل

دارو را در حرارت کمتر از ۳۰ درجه نگهداری شود.

بیشتر بخوانید:

از موارد مصرف پماد نیتروفورازون چه می دانید؟

پماد آلفا : کاربردهای جادویی پماد آلفا چیست ؟

موارد مصرف و فواید پماد زینک اکسید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • darukade.com
  • goldaru-co.com
  • mofidteb.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits