alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
آشنایی با کاربردهای درمانی قرص سولفین پیرازون
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سولفین پیرازون متعلق به یک دسته از داروها به نام داروهای اوریکوزوریک است که با کمک به کلیه‌ها برای دفع اسید اوریک، میزان بالای اسید اوریک را در بدن کاهش می‌دهد؛ در نتیجه به درمان نقرس کمک می‌کند.

اطلاعات دارویی قرص سولفین پیرازون

سولفین پیرازون (Sulfinpyrazone) جهت درمان هایپراوریسمی ناشی از نقرس مزمن استفاده می شود و دارای فعالیت ضدپلاکتی نیز می باشد. در نقرس مزمن جهت مهار باز جذب توبولی اسیداوریک استفاده می شود و در نتیجه موجب افزایش دفع آن و کاهش غلظت پلاسمایی آن می شود. بنابراین بیشتر در هایپراوریسمی ناشی از کاهش دفع اسید اوریک ارزش دارد تا هایپراوریسمی ناشی از افزایش تولید اورات در سرطان و شیمی درمانی. هم چنین دارای فعالیت ضددرد و ضد التهابی کمی است و در نقرس حاد ارزش درمانی ندارد.

نقرس سبب پدید آمدن حملات دردناک التهابی در یک یا تعداد بیشتری از مفاصل می‌گردد. این فرایند بر اثر تجمع ماده‌ای شیمیایی در خون به نام اوریک اسید ایجاد می‌شود. گاهی اوقات سطح اوریک اسید در خون به شدت بالا می‌رود و اجسام کریستال مانندی در مفاصل و تاندون‌ها تشکیل می‌شود، این کریستال‌ها سبب آزرده شدن بافت عضلات شده که نتیجه آن التهاب، درد و تورم می‌باشد. سولفین پیرازون برای جلوگیری از نقرس و آرتروز بدخیم استفاده می‌شود. این دارو برای درمان حمله ناگهانی و شدید نقرس مناسب نیست، بلکه ممکن است وضعیت را بدتر کند.

سولفین پیرازون متعلق به یک دسته از داروها به نام داروهای اوریکوزوریک است که با کمک به کلیه‌ها برای دفع اسید اوریک، میزان بالای اسید اوریک را در بدن کاهش می‌دهد؛ در نتیجه به درمان نقرس کمک می‌کند.

مقدار و روش درست مصرف داروی سولفین پیرازون

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ ین دارو نیز یک قرص دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولا باید درمان را با دوز کم این دارو آغاز کنید و سپس دوز داروی شما بر اساس علائم بیماری‌تان تنظیم شود. بعد از جندین ماه که اسید اوریک شما در حد طبیعی بود، دوز داروی روزانه شما به کم‌ترین دوز موثر کاهش یابد.

نباید همراه با آغاز حملات نقرسی شدید و ناگهانی، شروع به مصرف این دارو کنید. باید صبر کنید تا علائم شدید نقرس شما کاهش یافته و سپس این دارو را استفاده کنید.

اگر شما در حال استفاده از کلستیرامین نیز هستید، داروی سولفین پیرازون را حداقل یک ساعت قبل یا ۶-۴ ساعت پس از کلستیرامین مصرف کنید و برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

داروی سولفین پیرازون یک مسکن نیست، برای تسکین دردهای عضلانی ناشی از نقرس باید از داروهایی مانند کلشی سین، ایندومتاسین یا ناپروکسن استفاده نمایید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Sulfinpyrazone

مقدار و نحوه مصرف سولفین پیرازون

دوز آغازین آن 100 تا 200 میلی گرم یک بار یا دو بار در روز می باشد که همراه با غذا یا شیر مصرف می شود و طی 1 تا 3 هفته می توان دوز آن را تا حد 800 میلی گرم در روز در صورت لزوم افزایش داد. بعد از کنترل شدن غلظت پلاسمائی اورات دوز نگهدارنده روزانه را می توان تا 200 میلی گرم کاهش داد. جهت پیشگیری از سنگ کلیوی اسیداوریکی مصرف کافی مایعات لازم است.

موارد منع مصرف داروی سولفین پیرازون

 • به تاریخ انقضای سولفین پیرازون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز سولفین پیرازون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی سولفین پیرازون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف سولفین پیرازون در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر مصرف سولفین پیرازون بر رانندگی

داروی سولفین پیرازون ممکن است که شما را گیج کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی سولفین پیرازون

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی سولفین پیرازون تداخل کنند عبارتند از: داروهای شیمی درمانی سرطان، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ایندومتاسین و ناپروکسن) ، سالیسیلات ها (مانند آسپرین با دوزهای بالا)، زیدوودین، داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین).

هشدار درباره مصرف سولفین پیرازون

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی سولفین پیرازون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مشکل کلیوی دارید.
 • اگر مشکل یا خونریزی گوارشی دارید.
 • اگر سنگ کلیه دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص و دارو

عوارض مصرف سولفین پیرازون

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • سرگیجه
 • شنیده شدن صدای زنگ در گوش

نکته مهم: اگر شما تجربه هر یک از علائم غیر معمول اما جدی زیر را داشتید، مصرف داروی سولفین پیرازون را قطع کرده و فوراً با دکتر خود برای مشاوره تماس بگیرید:

 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مانند خس خس، تنگی نفس داشتید.
 • اگر شما هرگونه نشانه‌ای از واکنش‌های آلرژیک مانند تورم اطراف دهان یا صورت و یا دانه‌های پوستی خارش ‌دار دارید.
 • اگر رنگ یا حجم ادرار شما تغییر کرده یا دفع ادرارتان همراه درد یا اشکال است.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی سولفین پیرازون می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد یا مسمومیت با سولفین پیرازون

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تهوع شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی سولفین پیرازون

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد کلشی سین (داروی ضد نقرس)

معرفی داروی فبوکسوستات برای کنترل نقرس

موارد مصرف و عوارض داروی پروبنسید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits