alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
آشنایی با کاربردهای درمانی قرص کاربی دوپا
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کاربی دوپا (Carbidopa) به صورت ترکیبی با لوودوپا (کو کارل دوپا) وارد بدن شود تا بتواند برای درمان علائم پارکینسون موثر واقع شود. در پارکینسون سلول‌های مغزی با تولید دوپامین پیام‌های مغزی را از طریق طناب نخاعی به مناطق مختلف بدن منتقل می‌کنند.

موارد مصرف و عوارض جانبی کاربی دوپا

کاربی دوپا به صورت ترکیبی با لوودوپا (کو کارل دوپا) وارد بدن شود تا بتواند برای درمان علائم پارکینسون موثر واقع شود. در پارکینسون سلول‌های مغزی با تولید دوپامین پیام‌های مغزی را از طریق طناب نخاعی به مناطق مختلف بدن منتقل می‌کنند. ترکیبی از کاهش سلول‌ها و کاهش تولید دوپامین موجب می‌شود که پیام رسانی عصبی به عضلات بدن کاهش یابد. این حالت سبب به وجود آوردن علائم مانند سفتی، لرزش، اسپاسم و عدم کنترل عضلات در بیماری پارکینسون می‌شود.

لوودوپا در مغز به دوپامین تبدیل می‌شود و به کنترل حرکت کمک می‌کند. کاربی دوپا از تخریب لوودوپا در جریان خون محافظت می‌کند تا لوودوپا بیشتر وارد مغز شود. کاربی دوپا همچنین می تواند برخی از عوارض جانبی لودوپا مانند تهوع و استفراغ را کاهش دهد.

مکانیسم اثر کاربی دوپا

کاربی دوپا با مهار آنزیم دوپادکربوکسیلاز (DDC) دکربوکسیله شدن محیطی لودووپا را مهار کرده و در نتیجه سرعت تبدیل آن به دوپامین را در بافت‌های خارج مغزی کاهش می‌دهد. این عمل موجب افزایش لوودوپای در دسترس برای انتقال به مغز می‌شود؛ یعنی جایی که لوودوپا در اثر دکربوکسیله شدن به دوپامین تبدیل می‌شود. چون کاربی دوپا از سد خونی مغزی عبور نمی‌کند لذا در عملکرد اصلی لوودوپا در مغز تداخلی ایجاد نمی‌شود ولی عوارض جانبی محیطی دارو به دلیل کاهش‌تشکیل دوپامین در محیط کاهش می‌یابد مانند تهوع، استفراغ و اثرات قلبی عروقی .

مقدار و روش مصرف داروی کاربی دوپا

قبل از شروع درمان با داروی کاربی دوپا، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی کاربی دوپا ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز دارو با توجه به بیماری و علائم فرد تجویز می‌شود.

 • دارو را به صورت منظم و سر یک ساعت مشخص مصرف کنید. دارو را می‌توانید با یا بدون غذا بخورید.
 • اگر وضعیت شما بعد از مصرف داروی حاوی کاربی دوپا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی کاربی دوپا روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر خیلی دیرتر از زمان معمول، به یاد آوردید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

دارو

موارد منع مصرف داروی کاربی دوپا

 • به تاریخ انقضای داروی کاربی دوپا توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز کاربی دوپا را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کاربی دوپا در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشد.

تاثیر کاربی دوپا بر رانندگی و کار با ماشین آلات

داروی کاربی دوپا باعث سرگیجه، خواب آلودگی و تاری دید در شما می‌شود، باید قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات، از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی کاربی دوپا

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

سایر داروهایی که می‌توانند با کاربی دوپا تداخل کنند عبارتند از: داروهای ضد روانپریشی (مانند کلرپرومازین، هالوپریدول، تیوریدازین)، داروهای خاص درمان فشار خون بالا (مانند متیل دوپا، رزرپین).

کاربی دوپا با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهار کننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue) ، موکلوبماید (moclobemide) ، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سلجیلین (selegiline)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهار کننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی کاربی دوپا ، استفاده شوند.

کاربی دوپا ممکن است با برخی آزمایشات تشخیصی (از جمله آزمایش‌های کاتکولامین / گلوکز / کتون ادرار) تداخل داشته باشد و باعث نتایج کاذب شود. قبل از آزمایش به پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می‌کنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی کاربی دوپا

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کاربی دوپا ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل ریوی و یا تنفسی دارید.
 • اگر هرگونه مشکل قلبی-عروقی دارید.
 • اگر سابقه زخم معده یا گوارش دارید.
 • اگر تابه‌حال سابقه افزایش فشار چشم (گلوکوم) داشته‌اید.
 • اگر سابقه تشنج و یا صرع داشته‌اید.
 • در صورتی‌ که هرگونه بیماری کبدی و یا مشکل کلیوی دارید.
 • اگر دچار هرگونه مشکل ذهنی و روانی هستید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی خاصی را دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض جانبی داروی کاربی دوپا

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • کاهش اشتها
 • احساس مریضی
 • حالت تهوع
 • احساس سرگیجه و خستگی
 • مشکلات خواب
 • توهم
 • سردرد

اگر شما هرگونه علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی کاربی دوپا می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی کاربی دوپا (مسمومیت دارویی)

کاربی دوپا را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی کاربی دوپا

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد قرص سافینامید (پارکینسون)

آشنایی کامل با قرص لوودوپا

معرفی داروی کو کارل دوپا و موارد مصرف آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • drsosha.com
 • wikipedia.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits