کیناپریل چیست و چرا تجویز می شود؟

۱,۲۹۰
۱
۰
شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۰۰:۱۰

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص کیناپریل

کیناپریل (Quinapril) برای درمان افزایش فشار خون و نارسائی‌های قلبی (شرایطی که عملکرد طبیعی قلب دچار اختلال شده است) به کار می‌رود. مهارکننده‌های ACE نظیر کیناپریل از تولید هورمونی به نام آنژیوتانسین II در بدن جلوگیری می‌کنند. کیناپریل با مهار یک آنزیم به نام مبدل آنژیوتانسین این کار را انجام می‌دهد. کیناپریل سبب گشاد شدن عروق و کاهش میزان آب باز جذب شده از کلیه‌ها و در نتیجه کاهش فشار خون می‌گردد.

افرادی که دچار افزایش فشار خون هستند ممکن است علائمی نداشته باشند اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند فشار خون می‌تواند به قلب و رگ‌های خونی آسیب زده و منجر به حمله قلبی شود. کیناپریل هم به صورت منفرد و هم با سایر داروهای کاهنده فشار خون تجویز می‌گردد (نظیر هیدروکلوروتیازید). در نارسایی‌های قلبی، ممکن است مایعات اضافی فراوانی در گردش خون وجود داشته باشد. مهارکننده‌های ACE به کاهش این مایعات کمک می‌کنند. این داروها اثر محافظتی برای قلب دارند و روند پیشروی نارسائی‌های قلبی را کند می‌کنند.

موارد منع مصرف داروی کیناپریل

 • به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

مصرف کیناپریل در دوران بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در 3 ماهه اول جزء داروهای گروه C و در 3 ماهه دوم و سوم بارداری جزء دسته D طبقه بندی می شود. کیناپریل در شیر ترشح می شود بنابراین در این دوران باید دارو را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

Quinapril

تداخلات دارویی کیناپریل

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید (به خصوص واکسن باکتریایی زنده ، وارفارین) تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی کیناپریل تداخل کنند عبارت‌اند از: آلیسکیرن، داروهای خاص تضعیف سیستم ایمنی بدن(افزایش خطر ابتلا به عفونت) (مانند اورولیموس (everolimus)، سیرولیموس(sirolimus)، لیتیوم و داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهد (مانند ARBها از جمله لوزارتان (losartan) / والزارتان(valsartan)، قرص‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون(drospirenone)).

کیناپریل حاوی منیزیم است که می‌تواند با توانایی بدن شما برای جذب برخی داروها تداخل کند، به خصوص اگر شما این داروها را در یک حدود زمانی استفاده کنید ، این داروها شامل: آنتی‌بیوتیک کینولون (مانند سیپروفلوکساسین(ciprofloxacin)، لووفلوکساسین(levofloxacin))، آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین (مانند داکسی سایکلین(doxycycline)، مینوسیکلین(minocycline))، داروهای تیروئید (مانند لووتیروکسین (levothyroxine))، و داروهای پوکی استخوان (بیس فسفونات‌هایی مانند آلندرونات(alendronate)).

برچسب روی تمام داروهایتان را(مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای لاغری، داروهای التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید.زیرا آن‌ها ممکن است،مواد تشکیل‌دهنده‌ای داشته باشند که فشارخون را افزایش دهد و یا نارسایی قلبی را بدتر کند. راجع به مصرف داروی کیناپریل با داروساز خود مشورت کنید. اگر همراه با مصرف کیناپریل ، دارویی برای حساسیت زدایی نیش زنبور تزریق کنید، واکنش بسیار جدی ممکن است رخ دهد.حتماً قبل از استفاده از دارو و تزریق با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی که قبل از مصرف کیناپریل باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کیناپریل ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر اختلالات کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر بدنتان دهیدراته شده است (کم آب شدن بدن) برای مثال اگر اخیراً دچار اسهال بوده‌اید و یا کسالتی داشته‌اید.
 • اگر دچار آترواسکلروزیس هستید (تصلب شرایین-رسوب چربی‌ها در دیواره عروق خونی).
 • اگر دچار بیماری‌های عروق محیطی هستید (نوعی از گردش خون ضعیف).
 • اگر بیماری‌های عروقی وابسته به کلاژن دارید، نظیر لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) و یا اسکرودرم.
 • اگر دچار بیماری کاردیومیوپاتی هستید (بیماری ماهیچه‌های قلبی)، و یا دچار استنوزیس آئورت (گرفتگی رگ اصلی قلب) هستید.
 • اگر تا به حال دچار آنژیوادم شده‌اید (در این بیماری صورت، زبان و حلق دچار ورم می‌شود).
 • اگر برای محافظت از نیش زنبور و پشه‌ها تحت درمان حساسیت زدایی هستید.
 • اگر تا به حال درمان دیالیزی داشته‌اید، و یا درمانی که در آن از طریق دستگاه، کلسترول خونتان را برداشته باشند (آفرزیس LDL).
 • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر تا به حال به هر نوع از مهارکننده‌های ACE حساسیت و یا واکنش غیرمعمول داشته‌اید (نظیر داروهای رامیپریل،کاپتوپریل و پریندوپریل).

قرص

عوارض جانبی احتمالی داروی کیناپریل

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگرچه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. با گذر زمان بدن خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند اما اگر علائم زیر ادامه پیدا کرد و یا رنج آور شد با پزشک خود مشورت نمایید. از هر ۱۰ بیماری که این دارو را مصرف می‌کنند معمولاً کمتر از یک نفر ممکن است عوارض زیر را تجربه کند:

 • احساس سرگیجه، به خصوص زمانی که می‌ایستید: سعی کنید هنگام برخاستن آرام‌تر بلند شوید. اگر احساس سرگیجه کردید دراز بکشید تا حالت غش به شما دست ندهد، قبل از برخاستن چند دقیقه بنشینید. اگر این حالت بیش از چند روز ابتدایی مصرف دارو طول کشید به پزشک اطلاع دهید.
 • سرفه‌های خشک و سوزش آور: اگر این حالت در شما پدید آمد با پزشک خود صحبت کنید شاید داروی جایگزین مناسب‌تر باشد.
 • سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.
 • احساس کسالت و بی حالی، سوء هاضمه، شکم درد، اسهال: غذاهای ملایم بخورید و از مصرف غذاهای پر ادویه و تند پرهیز نمایید.
 • عفونت گلو، آبریزش بینی، احساس مورمور شدن دست و پا و اختلالات خواب: اگر هر کدام از این موارد دردسر ساز شدند به پزشکتان اطلاع دهید.

نکته مهم: اگر هر یک از علائم زیر که نادر اما جدی هستند در خودتان احساس کردید مصرف کیناپریل را متوقف نموده و سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دشواری در نفس کشیدن، ورم صورت، دهان، زبان و گلو. این علائم نشانه آلرژی دارویی هستند
 • هر گونه زرد شدگی در پوست یا در سفیده چشم. این علائم ممکن است نشانگر یرقان باشد که عارضه جانبی نادری است
 • راش‌های شدید پوستی

اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف داروی کیناپریل می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگه‌داری داروی کیناپریل

 • دارو را در جایی خنک، خشک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم آفتاب نگه دارید.
 • تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

بیشتر بخوانید:

داروهای فشار خون بالا : معرفی کامل انواع داروهای کاهنده فشار خون

آشنایی با موارد مصرف و عوارض داروی تلمیزارتان

تفاوت اصلی داروهای فشار خون والسارتان و لوزارتان در چیست ؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم