دیمرکاپرول چیست و چرا تجویز می شود؟

۱,۳۰۹
۱
۰
سه شنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۹:۳۵

موارد مصرف داروی تزریقی دیمرکاپرول

دیمرکاپرول (Dimercaprol) در درمان مسمو میت با آرسنیک ، آنتیموان، بیسموت، طلا و جیوه مصرف می شود. این دارو همراه EDTA در درمان مسمومیت حاد با سرب نیز استفاده می گردد. همچنین در درمان مسمومیت حاد با جیوه در صورتی که درمان طی 1-2ساعت بعد از مسمومیت شروع شود، موثر است.

برخی عناصر که به نام فلزات سنگین شناخته می شوند، به عنوان سموم سیستمیک در نظر گرفته می شوند، و بر همین اساس است که تنها برای یک قسمت از بدن انسان سمی نیستند. گاهی اوقات حتی قرار گرفتن در معرض کمترین سطوح از این عناصر می تواند آسیب به اندام های مختلف بدن را در پی داشته باشد. فلزات سنگین به عنوان عوامل سرطان‌زا در انسان نیز در نظر گرفته می شوند. افزون بر این، حداقل نه بیماری دیگر وجود دارند که می توانند نشان از مسمومیت معدنی باشند.

فلزات سمی که در درجه نخست باید بیشترین توجه را به آنها داشته باشید شامل آرسنیک، کادمیوم، کروم، سرب و جیوه می شوند. قرار گرفتن در معرض این فلزات و همچنین موارد دیگر مانند متیل جیوه، نیکل، و اورانیوم می تواند به واسطه شرایط محیط زیست، محل کار، غذا یا آب شکل بگیرد. امکان مواجهه پنهانی با فلزات سنگین تشخیص زودهنگام آنها، یعنی پیش از این که فرصتی برای ایجاد بیماری در بدن انسان داشته باشند را بسیار مهم می سازد.

مکانیسم اثر دیمرکاپرول

دیمرکاپرول به واسطه اتصال به آرسنیک، طلا، سرب و جیوه می تواند دفع آنها را سرعت ببخشد . بد لیل تمایل آرسینک به دیمر کاپرول ، با مصرف این دارو از وقفه در کار آنزیم های دارای گروه سو لفیدریل ، جلو گیری می شود. دیمرکاپرول ممکن است آنزیم های مهار شده توسط آرسنیک را نیز دوباره فعال کند .

Dimercaprol

فارماکوکینتیک دیمرکاپرول

بالاترین غلظت پلاسمایی ، دیمر کاپرول نیم تا یک ساعت بعد از تریق ، عضلانی آن حاصل می شود. نیمه عمرآن کوتاه است و حداکثر طی 4 ساعت متابو لیزه و دفع می گردد.

موارد و مقدار مصرف دیمرکاپرول

این دارو در درمان مسمومیت با آرسنیک ،آنتیموان ،بیسموت ،طلا و جیوه مصرف می شود.این دارو همراه EDTA در درمان مسمومیت حاد با سرب نیز استفاده می گردد. همچنین در درمان مسمومیت حاد با جیوه در صورتی که درمان طی 1-2 ساعت بعد از مسمومیت شروع شود،موثر است.

موارد منع مصرف دیمرکاپرول

1- در بی کفایتی کبدی، به استثنای یرقان ناشی از آرسنیک، نباید مصرف شود.
2- در بی کفایتی کلیه (مگر در شرایط خاص که در آنصورت دارو با احتیاط کامل مصرف گردد.) نباید مصرف گردد.
3- در مسمومیت با آهن، کادمیوم و سلنیوم نباید مصرف گردد زیرا کمپلکس دارو و فلز از خود به تنهایی، به ویژه برای کلیه ها سمی تر است.
4- در مسمومیت با تر کیبات جیوه آلی که اتصال آن به دی مرکاپرول باعث افزایش جذب مغزی می گردد.

عوارض جانبی دیمرکاپرول

بالا رفتن فشار خون همراه با تاکیکاردی که به مقدار مصرف دارو بستگی دارد از عوارض شایع این دارو است . از عوارض دیگر می توان تهوع و استفراغ ، سر درد و احساس سوزش در لب ها ، دهان و گلو، اسپاسم پلکها، ترشح بینی و دهان ، احساس تنگی گلو و سینه ، درد شکم ، درد و آبسه در محل تزریق، اضطراب، ضعف و بیقراری را نام برد.

دیمرکاپرول

تداخلات دارویی دیمرکاپرول

این دارو با فراورده های حاوی آهن در صورتی که به طور همزمان مصرف گرد ند، تداخل دارد.

هشدار ها در رابطه با دیمرکاپرول

1- در طول درمان مزمن تب (واکنشی که ظا هراً مخصوص اطفال است ) ممکن است در 30 در صد از اطفال بروز کند .
2- در افراد مبتلا به کمبود G6PD با احتیاط مصرف شود.
3- در افراد مسن ، دوران بارداری و شیردهی و افزایش فشار خون با احتیاط مصرف شود.
4- این دارو در افرادی که به بادام زمینی و یا محصولات ان حساسیت دارند نباید مصرف شود.

توصیه های دارویی دیمرکاپرول

در طول درمان با این دارو باید ادرار را قلیایی نگه داشت ، زیرا کمپلکس دیمرکاپرول و فلز به راحتی در محیط اسیدی شکسته می شود . ادرار قلیایی، کلیه ها را در مقابل اثرات سمی فلز حفظ می کند.

شرایط نگهداری دیمرکاپرول

دارو را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

سوکسیمر چیست و چرا تجویز می شود؟

بدنتان را سم زدایی کنید!

داروی پنی سیلامین | موارد مصرف و عوارض جانبی Penicillamine

عوارض نمک دریایی از دیدگاه طب سنتی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم