alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
آشنایی با قرص خواب آور اس زوپیکلون
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اس زوپیکلون (Eszopiclone) متعلق به داروهای خواب آور است و با تأثیر بر پیام‌های مغزی باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود، این دارو زمان لازم برای به خواب رفتن را کوتاه کرده و مدت خواب را بیشتر می‌کند.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص اس زوپیکلون

اس زوپیکلون (Eszopiclone) متعلق به داروهای خواب آور است و با تأثیر بر پیام‌های مغزی باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود، این دارو زمان لازم برای به خواب رفتن را کوتاه کرده و مدت خواب را بیشتر می‌کند.

بی خوابی و یا خواب نامناسب اختلالی شایع است که دوره زودگذری دارد. در صورتی که مشکل خواب دارید به این مفهوم است که در خواب رفتن دچار مشکل هستید ، یا اینکه در طول شب چندین بار از خواب بیدار می‌شوید و یا اینکه صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید. قرص‌های خواب آور مانند اس زوپیکلون معمولاً به عنوان آخرین گزینه به کار گرفته می‌شود اما گاهی برای درمان برخی از بی‌خوابی‌های شدید به کار گرفته می‌شود.

اس زوپیکلون به صورت دوره‌های کوتاه مدت ۲-۱ هفته‌ای تجویز می‌شود و اگر بعد از این مدت بی خوابی ادامه پیدا کند باید به پزشک مراجعه کنید، به طور معمول این دارو برای بیش از ۲ هفته تجویز نمی‌شود زیرا بعد از این مدت اثربخشی خوبی نخواهد داشت و مصرف طولانی مدت آن موجب وابستگی می‌شود.

مقدار و روش مصرف داروی اس زوپیکلون

قبل از شروع درمان با داروی اس زوپیکلون ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • دوز و مقدار دارو، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • ممکن است پزشک به شما دوز ۳ میلی گرم اس زوپیکلون را تجویز کند، در این صورت روز بعد فعالیتی که نیاز به هوشیاری داشته باشد را انجام ندهید.
 • پزشک معمولاً درمان را با دوز کم‌تر دارو (۱ میلی گرم) آغاز کرده و سپس دوز دارو را برایتان افزایش می‌دهد (مصرف طولانی مدت اس زوپیکلون می‌تواند اعتیاد آور باشد).
 • اس زوپیکلون را باید قبل از خواب بخورید. اگر بعد از گذشت ۱۰-۷ روز از مصرف این دارو وضعیت شما بدتر شد یا تفاوتی نکرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد منع مصرف داروی اس زوپیکلون

 • به تاریخ انقضای داروی اس زوپیکلون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی اس زوپیکلون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی اس زوپیکلون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

Eszopiclone

مصرف اس زوپیکلون در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر اس زوپیکلون بر رانندگی و کار با ماشین آلات

اس زوپیکلون موجب خواب آلودگی و سرگیجه در شما می‌شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی اس زوپیکلون

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

 • برخی از داروهایی که ممکن است با داروی اس زوپیکلون تداخل کنند، عبارتند از: اکسیبات سدیم.
 • داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی اس زوپیکلون (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • داروی اس زوپیکلون بسیار شبیه به زوپیکلون است، این دو دارو را همراه باهم استفاده نکنید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی اس زوپیکلون

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اس زوپیکلون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی و کبدی دارید.
 • در صورتی که هر گونه مشکل تنفسی (مانند COPD) دارید.
 • در صورتی که مشکلات ذهنی نظیر روانپریشی، افسردگی، وسواس، ترس و اختلال شخصیت دارید.
 • در صورتی که سابقه اعتیاد الکل یا دارویی دارید.
 • اگر سابقه راه رفتن در خواب در خودتان یا فردی در خانواده شما وجود دارد.
 • در صورتی که مبتلا به میاستنی گراویس هستید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص


عوارض جانبی داروی اس زوپیکلون

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خواب آلودگی و سرگیجه: در این صورت از رانندگی کردن و کار با ماشین آلات اجتناب کنید.
 • طعم بد در دهان: این عوارض معمولاً در چند روز اول مصرف دارو بر طرف می‌شوند. اما در صورت آزار دهنده شدن هر کدام از موارد با پزشک خود مشورت نمایید.
 • خشکی دهان
 • مشکل تعادل

نکته مهم: برخی از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، ممکن است به آن حساسیت داشته باشند. در صورتی که هر نوع ورم دور دهان، مشکلات تنفسی و کهیرهای پوستی مشاهده نمودید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اس زوپیکلون می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی اس زوپیکلون (مسمومیت دارویی)

اس زوپیکلون را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی اس زوپیکلون

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

فواید مصرف قرص خواب آور ملاتونین

به جای قرص خواب از این آبمیوه بنوشید

همه چیز در مورد قرص خواب آور زوپیکلون

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits