مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
اطلاعات دارویی قطره گوش پلی میکسین ان اچ
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پلی میکسین ان اچ (Polymyxin NH) در درمان عفونتهاي ناشي از ميكروارگانيسم هاي حساس در مجراي خارجي گوش و التهاب عفوني مزمن گوش و پس از عمل جراحي ماستوئيدكتومي مصرف مي شود.

موارد مصرف و عوارض جانبی پلی میکسین ان اچ

پلی میکسین ان اچ (Polymyxin NH) در درمان عفونتهای ناشی از میکروارگانیسم های حساس در مجرای خارجی گوش و التهاب عفونی مزمن گوش و پس از عمل جراحی ماستوئیدکتومی مصرف می شود.

قطره گوشی پلی میکسین ان اچ اصولاً جهت درمان عفونت گوش خارجی (باکتری‌های گرم منفی) بکار می‌رود. قطره چشمی آن در درمان عفونت چشمی و میکروب‌های مقاوم در ملتحمه و قرنیه چشم مصرف می‌شود. این دارو به‌صورت ترکیب در قطره پلی میکسین با نئومایسین و هیدروکورتیزون نیز مصرف می‌شود.

نام‌های تجاری: Otosporin

مکانیسم اثر پلی میکسین ان اچ

این فراورده ترکیبی از پلی میکسین B، نئومایسین و هیدروکورتیزون می باشد. پلی میکسین B به لیپید A در LPS و همچنین به فسفولیپیدها متصل می‌شود، هرچند که ترجیحاً به لیپید A متصل می‌شود. این آنتی‌بیوتیک، غشای خارجی باکتری‌های گرم منفی را تخریب می‌کند. از آنجایی که غشای سلولی در باکتری‌های گرم مثبت در معرض قرار نگرفته (کپسول دارند)، پلی میکسین فعالیت کمی علیه آن‌ها دارد. این آنتی‌بیوتیک یک داروی سمی برای سلول‌های انسانی است چون غشای سلولی یوکاریوتی را هم لیز می‌کند به همین دلیل، مصرف بالینی محدود و فقط موضعی دارد.

فارماکوکینتیک پلی میکسین ان اچ

نئومایسین در صوت پارگی گوش یا آسیب دیدگی بافت ممکن است جذب شود. احتمال جذب پلی میکسین B و هیدروکورتیزون نیز وجود دارد.

میزان مصرف پلی میکسین ان اچ

 • بزرگسالان: چهار قطره هر 6-8 ساعت درمجرای گوش چکانده شود.
 • کودکان: سه قطره هر 6-8 ساعت درمجرای گوش چکانده شود.

Polymyxin NH

مصرف پلی میکسین ان اچ در دوران حاملگی

مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

عوارض جانبی پلی میکسین ان اچ

خارش، قرمزی یا ورم که ممکن است علائم واکنش های حساسیت مفرط به دارو باشند، از عوارض جانبی دارو هستند.

هشدار ها در رابطه با پلی میکسین ان اچ

1. در صورت وجود التهاب پرده گوش یا وجود هر گونه عفونت قارچی یا ویروسی گوش، این دارو باید با احتیاط مصرف شود.
2. مصرف این دارو برای مدتی بیش از 10 روز توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف پلی میکسین ان اچ

 1. استفاده موضعی از نئومایسین برای بیمارانی که دچار پارگی پرده گوش هستند ممکن است منجر به کری بیمار می شود. از تجویز طولانی مدت آن خودداری کنید، ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کند.
 2. حساسیت مفرط به هر یک از اجزای این فرآورده، سوراخ بودن پرده گوش، عفونتهای ویروسی، قارچی و سلی درمان نشده.
 3. گاهی ممکن است حساسیت مفرط تأخیری به کورتیکواستروئیدها بروز کند. درمان با این دارو (مانند تمام فرآورده‌های موضعی حاوی استروئیدها و آنتی بیوتیکها) در صورت عدم بهبود، نباید از هفت روز تجاوز کند، زیرا مصرف طولانی مدت دارو ممکن است به گسترش نهفته عفونت ناشی از اثرات پوشاننده استروئیدها منجر شود.
 4. مصرف طولانی مدت دارو ممکن است به بروز حساسیت پوستی و ایجاد ارگانیسم های مقاوم منجر شود.
 5. از مصرف طولانی مدت و مداوم استروئیدهای موضعی در نوزادان خودداری شود، ‌زیرا ممکن است کاهش فعالیت غده فوق کلیوی بروز کند.
 6. از مصرف طولانی مدت و سر خود دارو باید خودداری نمود، زیرا ممکن است به کری جزئی یا کامل برگشت ناپذیر، بخصوص در بیماران سالخورده و در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، منجر شود.
 7. مصرف این دارو بلافاصله قبل و بعد از جراحی توصیه نمی‌شود، از آنجا که این دارو موجب تشدید اثر داروهای شل کننده عضلات اسکلتی می‌شود، ممکن است موجب کاهش فعالیت و ایست تنفسی شود.

نکات پزشکی پلی میکسین ان اچ

استفاده هم زمان از یک کورتیکواستروئید موضعی می تواند، عوارض حساسیتی نئوومایسین ( بثورات جلدی، خارش، یا تب دارویی ) را پنهان کند.

توصیه های دارویی پلی میکسین ان اچ

برای راحتی بیمار می توان یک تکه گاز استریل در مجرای گوش قرار داد و هنگام مصرف دارو، آن را با محلول دارو مرطوب ساخت.

شرایط نگهداری پلی میکسین ان اچ

در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با موارد مصرف قطره گوش جنتامایسین

آشنایی با موارد مصرف قطره گوش کلوتریمازول

قطره گلیسرین فنیکه و تاثیر آن بر جرم گوش

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (6 رای)  
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است