آشنایی با کاربردهای درمانی متیل تیونینیوم کلراید

۱,۲۵۳
۱
۰
جمعه, ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۶

معرفی داروی متیل تیونینیوم کلراید

متیل تیونینیوم کلراید (Methylthioninium Chloride) یک رنگ تیازینی است که در درمان مت هموگلوبینمی و هم چنین به عنوان یک آنتی سپتیک و در پروسه های تشخیصی کاربرد دارد. در بیماران مبتلا به مت هموگلوبینمی دوزهای درمانی این دارو می توانند سطح مت هموگلوبینمی را در گلبولهای قرمز خون کاهش دهند. اگرچه در دوزهای زیاد خود این دارو می تواند مسبب ایجاد مت هموگلوبینمی باشد بنابراین غلظت مت هموگلوبین می بایست به صورت دقیق طی دوره درمان مانیتور گردد.

متیل تیونینیوم کلراید در افراد مبتلا به کمبود G6PD برای درمان مت هموگلوبینمی تأثیری ندارد چرا که این بیماران در مورد احیای متیل تیونینیوم کلراید به Leucomethyleneblue ظرفیت کمی دارند و از طرف دیگر این بیماران به آنمی همولیتیک ناشی از این دارو مستعد هستند.

مقدار مصرف متیل تیونینیوم کلراید

در درمان مت هموگلوبینمی ناشی از دارو مثل مسمومیت با نیتریت این دارو به صورت داخل وریدی به صورت محلول 1 % و در دوزهای 1 تا 2 میلی گرم بر کیلوگرم طی چند دقیقه تزریق می شود.

در صورت لزوم می توان یک دوز دیگر را بعد از یک ساعت تکرار نمود. در مت هموگلوبینمی ارثی دوزهایی تا حد 300 میلی گرم در روز به صورت خوراکی مصرف می شوند.

موارد مصرف متیل تیونینیوم کلراید

این دارو هم چنین دارای فعالت خفیف آنتی سپتیکی می باشد و در عفونت خفیف مجاری ادراری و جهت پیشگیری از سنگ های اگزالات ادراری به صورت خوراکی و با دوز 65 تا 130 میلی گرم و 3 بار در روز تجویز می شود.

هم چنین به صورت فرآورده هایی جهت چشم و دهان و حلق و پوست تدارک دیده شده است. از متیل تیونینیوم کلراید در پروسه های تشخیصی به عنوان رنگ باکتریولوژیک برای کشف فیتول و تشخیص پارگی غشاهای آمینوتیک مصرف می شود. رنگ آبی را می توان با کمک محلول هایپوکلریت از پوست برداشت. قبلاً از این ماده در تست عملکردی کلیه استفاده می شد.

Methylthioninium Chloride

فارماکوکینتیک متیل تیونینیوم کلراید

متیل تیونینیوم کلراید از مسیر گوارشی جذب می گردد و در بافت ها به Leucomethyleneblue احیا می شود که به آرامی دفع می گردد و دفع آن عمدتاً از طریق ادرار و همراه با مقداری داروی تغییر نکرده صورت می پذیرد.

عوارض جانبی متیل تیونینیوم کلراید

  • متعاقب تجویز داخل وریدی دوزهای بالای دارو ممکن است حالت تهوع و استفراغ و درد قفسه سینه و شکم، سردرد، سرگیجه، گیجی، تعریق و تنگی نفس و افزایش فشار خون و مت هموگلوبینمی و همولیز رخ دهد.
  • آنمی همولیتیک و هایپربیلی روبینمی متعاقب تزریق داخل آمینوتیکی در نوزادان تازه متولد شده گزارش شده است.
  • مصرف خوراکی دارو می تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی و دیزوری گردد.
  • این دارو نباید به صورت زیر پوستی تجویز گردد چرا که با علل ایجاد آبسه نکروزی مرتبط می باشد.
  • در اختلالات شدید کلیوی باید با احتیاط مصرف شود و در افراد مبتلا به کمبود G6PD مصرف آن ممنوع است(فاویسم).

روش نگهداری متیل تیونینیوم کلراید

دارو را در جای خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

علت بالا و پایین بودن Met Hb در آزمایش خون

علل: تشخیص و درمان سریع کم خونی (متهموگلوبینمی) در سگ

بیماری خونی و انواع آن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم