آشنایی با کاربردهای درمانی قرص آلوگلیپتین

۱,۲۸۲
۱
۰
پنج شنبه, ۰۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۹

آلوگلیپتین چیست و چرا تجویز می شود؟

آلوگلیپتین (Alogliptin) با افزایش جزئی مقدار انسولین تولید شده توسط بدن کار می‌کند و از این طریق سطح قند خون شما را کنترل می‌کند. همچنین مقدار گلوکاگون تولید شده توسط پانکراس را کاهش می‌دهد. گلوکاگون باعث می‌شود کبد شما قند بیشتری تولید کند؛ بنابراین، کاهش میزان گلوکاگون در بدن، باعث کاهش میزان قند خون می‌شود.

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن، توسط لوزالمعده ساخته می‌شود. این به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. اگر بدن شما به اندازه کافی انسولین را برای رفع نیازهایش نسازد و یا اگر از انسولینی که می‌سازد، به طور مؤثر استفاده نکند، در نتیجه بیماری به نام دیابت ملیتوس (دیابت شیرین) ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت برای کنترل مقدار گلوکز (قند) در خون نیاز به درمان دارند؛ زیرا که کنترل خوب میزان قند خون، خطر ابتلا به عوارض بعدی را کاهش می‌دهد. قند خون برخی از افراد، با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، کنترل می‌شود، اما برای کنترل قند خون در افراد دیگر، داروهایی مانند آلوگلیپتین در کنار تغییر رژیم غذایی تجویز می‌شود.

آلوگلیپتین اجازه می‌دهد تا بدن از مقدار پایین انسولینی که در دیابت نوع ۲ دیده می‌شود، بهترین استفاده را کند.

مقدار و روش مصرف داروی آلوگلیپتین

 • قبل از شروع درمان با داروی آلوگلیپتین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی آلوگلیپتین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • اگر داروی آلوگلیپتین با نام تجاری Vipidia مصرف می‌کنید، دوز این دارو برای اکثر افراد، ۲۵ میلی گرم (یک قرص) روزانه تجویز می‌شود. با این حال، اگر با مشکلات کلیه شما برطرف نشود، پزشک دوز داروی شما را تغییر خواهد داد. این دارو را می‌توانید با یا بدون غذا همراه با آب بخورید. در نظر داشته باشید که بهتر است دوز روزانه داروی آلوگلیپتین در یک ساعت مشخص از روز بخورید.
 • اگر قرص ترکیبی آلوگلیپتین با متفورمین (نام تجاری Vipdomet) برای شما تجویز شده است، باید قرص را دو بار در روز مصرف کنید. پس از خوردن غذا و یا میان وعده، قرص را مصرف کنید زیرا این امر باعث کاهش احتمال ابتلا به معده درد می‌شود.
 • داروی ترکیبی آلوگلیپتین (Vipdomet) با دو قدرت (دوز) مختلف در داروخانه‌ها موجود است که هر دو، آلوگلیپتین یکسان اما متفورمین متفاوت دارند، توجه کنید که هنگام خرید دارو، داروساز دارویی را به شما تحویل دهد که پزشکتان برای شما تجویز کرده است.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Alogliptin

موارد منع مصرف داروی آلوگلیپتین

 • به تاریخ انقضای داروی آلوگلیپتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی آلوگلیپتین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آلوگلیپتین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر آلوگلیپتین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

اگرچه بعید است که آلوگلیپتین شما را گیج یا خواب آلود کند، اما قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید زیرا ممکن است به خاطر استفاده از این دارو دچار افت قند خون شده باشید و رانندگی برایتان مناسب نباشد.

تداخلات دارویی آلوگلیپتین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای بتا بلاکر (مثل متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز تپش قلب که معمولا در مواقع افت قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می‌شود، جلوگیری ‌کند. سایر علائم افت قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی و یا عرق کردن، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می‌توانند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهند و کنترل قند خون شما را با مشکل مواجه کنند. قبل از اینکه شما استفاده از هر نوع دارویی را شروع، متوقف و یا تغییر دهید، با دکتر یا داروساز خود در مورد چگونگی مصرف دارو (دارویی که بر سطح قند خون شما مؤثر است) صحبت کنید.

سطح قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر تغییر ناگهانی در قند خون (قند خون بالا یا پایین) خود دیدید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار عوارض جانبی جدی شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا دوز داروی، برنامه ورزشی و رژیم غذایی شما را تغییر دهد.

قرص

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی آلوگلیپتین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر مشکل قلبی و عروقی یا نارسایی قلبی دارید.
 • اگر سابقه التهاب پانکراس (پانکراتیت) دارید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی آلوگلیپتین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • درد معده، سوء هاضمه: غذاهای ساده و سبک بخورید. قرص خود را بعد از غذا بخورید.
 • سردرد: از پزشک خود بخواهید که یک مسکن مناسب برایتان تجویز کند.
 • علائم سرماخوردگی، گرفتگی بینی و گلو، بثورات خارش دار: اگر این علائم برایتان آزار دهنده شد،به پزشک مراجعه کنید.

نکته مهم: داروهایی مانند آلوگلیپتین می‌توانند باعث ایجاد درد مداوم و شدید در برخی افراد شوند. اگر این اتفاق برای شما رخ داد، باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است علائم التهاب پانکراس (پانکراتیت) باشد.


اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی آلوگلیپتین (مسمومیت دارویی)

 • این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی آلوگلیپتین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

separator line

بیشتر بخوانید:

با داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین آشنا شوید

داروهای کنترل قند خون کدامند و چه عوارضی دارند ؟

از موارد مصرف داروی گلی کلازید چه می دانید؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم