اطلاعات دارویی کامل قرص کاناگلیفلوزین

۱,۲۵۶
۱
۰
پنج شنبه, ۰۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۲

موارد مصرف و عوارض جانبی کاناگلیفلوزین

کاناگلیفلوزین (Canagliflozin) یک داروی خوراکی است که سطح قند خون (گلوکز) را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد. این یک نوع جدید از داروهای دیابتی در یک کلاس از داروهایی است که به نام مهارکننده های سدیم گلوکز CO-transporter 2) SGLT2) نامیده می شود. در شرایط غیرنرمال، گلوکز خارج از خون فیلتر می شود و همانطور که خون از طریق کلیه ها عبور می کند داخل کلیه می شود. سپس گلوکز پس از جذب از لوله ها مجددا به خون برمی گردد همچنانکه گلوکز در ادرار از دست نمی رود. SGLT2 یک آنزیم در لوله های کلیه است که باعث می شود که گلوکز از ادرار دوباره جذب شود.

کاناگلیفلوزین روی کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد و قندی که بدن به ادرار منتقل می‌کند را افزایش می‌دهد و باعث کاهش میزان قند خون می‌شود.

اشکال دارویی: قرص 100 و 300 میلی گرم

مکانیسم اثر کاناگلیفلوزین

کاناگلیفلوزین عمل SGLT2 را بلوک می کند. بنابراین، کاناگلیفلوزین جذب گلوکز را از لوله های کلیوی را کاهش می دهد که منجر به دفع بیشتر گلوکز در ادرار می شود. کاناگلیفلوزین توسط FDA در ماه مارس 2013 تایید شد.

مقدار و روش مصرف داروی کاناگلیفلوزین

 • قبل از شروع درمان با داروی کاناگلیفلوزین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی کاناگلیفلوزین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز ابتدایی معمول، یک قرص ۱۰۰ میلی گرم در روز است. اگر دوز پایین را به خوبی تحمل کنید، دوز آن ممکن است به ۳۰۰ میلی گرم یک بار در روز افزایش یابد.
 • قرص را با آب بخورید (بهتر است فقط قبل از اولین وعده غذایی روز، این قرص مصرف شود). سعی کنید دوز داروی خود را هر روز، در همان زمان از روز مصرف کنید.
 • اگر قرص ترکیبی کاناگلیفلوزین با متفورمین (نام تجاری Vokanamet) برای شما تجویز شده است، باید قرص را دو بار در روز مصرف کنید. پس از خوردن غذا و یا میان وعده، قرص را مصرف کنید زیرا این امر باعث کاهش احتمال ابتلا به معده درد می‌شود.
 • داروی ترکیبی کاناگلیفلوزین (Vokanamet) با چندین قدرت (دوز) مختلف در داروخانه‌ها موجود است، توجه کنید که هنگام خرید دارو، داروساز دارویی را به شما تحویل دهد که پزشکتان برای شما تجویز کرده است.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی (کمتر از ۱۲ ساعت تا دوز بعدی داروی شما باقی مانده باشد) یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Canagliflozin

موارد منع مصرف داروی کاناگلیفلوزین

 • به تاریخ انقضای داروی کاناگلیفلوزین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی کاناگلیفلوزین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کاناگلیفلوزین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر کاناگلیفلوزین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

کاناگلیفلوزین ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید. ممکن است به خاطر استفاده از این دارو دچار افت قند خون شده باشید و رانندگی برایتان مناسب نباشد.

تداخلات دارویی کاناگلیفلوزین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

سایر داروها می‌توانند حذف کاناگلیفلوزین از بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند و ممکن است بر عملکرد کاناگلیفلوزین تأثیر بگذارند؛ این داروها عبارتند از: ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، داروهای خاص برای درمان تشنج (مانند فنوباربیتال، فنی توئین)، ریتوناویر.

داروهای بتا بلاکر (مثل متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز تپش قلب که معمولا در مواقع افت قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می‌شود، جلوگیری ‌کند. سایر علائم افت قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی و یا عرق کردن، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می‌توانند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهند و کنترل قند خون شما را با مشکل مواجه کنند. قبل از اینکه شما استفاده از هر نوع دارویی را شروع، متوقف و یا تغییر دهید، با دکتر یا داروساز خود در مورد چگونگی مصرف دارو (دارویی که بر سطح قند خون شما مؤثر است) صحبت کنید.

سطح قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر تغییر ناگهانی در قند خون (قند خون بالا یا پایین) خود دیدید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار عوارض جانبی جدی شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا دوز داروی، برنامه ورزشی و رژیم غذایی شما را تغییر دهد. اگر گلوکوز ادرار شما مثبت شد، به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که این داروی دیابت را استفاده می‌کنید.

قرص

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف کاناگلیفلوزین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کاناگلیفلوزین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر فشار خون شما پایین است.
 • اگر مشکل قلبی و عروقی یا نارسایی قلبی دارید.
 • اگر سابقه عفونت‌های مکرر ادرار داشته‌اید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی کاناگلیفلوزین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • علائم هیپوگلیسمی (افت قند خون) مانند احساس تنگی یا اضطراب، تعریق، احساس گرسنگی، تپش قلب، سرگیجه: به سرعت ماده غذایی شیرینی مانند بیسکویت یا نوشیدنی قندی بخورید و اگر متوجه این علائم شدید، به پزشک خود بگویید.
 • عفونت‌های ادراری، تکرر ادرار و یا احساس نیاز فوری به دفع ادرار: مقدار زیادی مایعات بخورید تا جایگزین آب از دست رفته بدنتان شوند و اگر این علائم ناراحت کننده شد، با پزشک خود مشورت کنید.
 • عفونت‌های دستگاه تناسلی: اگر به طور مکرر به عفونت‌های قارچی تناسلی مبتلا می‌شوید می‌تواند نشانه‌ای از کنترل نبودن میزان قند خون شما باشد، این مشکل را حتما با پزشک خود در میان بگذارید و از او بخواهید که برای تسکین علائم شما داروی مناسبی را برایتان تجویز کند.
 • یبوست و احساس تشنگی: هر روز چند لیوان آب بنوشید.
 • احساس تهوع (استفراغ): سعی کنید قرص خود را با غذا مصرف کنید. اگر این عارضه برایتان ناراحت کننده شد، به پزشک مراجعه کنید.
 • تغییرات در برخی آزمایشات خون
نکته مهم: در موارد نادر، درمان با کاناگلیفلوزین می‌تواند سطوح مواد شیمیایی خاصی مانند کتون‌ها را در خون شما افزایش دهد. این می‌تواند منجر به یک بیماری جدی به نام کتواسیدوز دیابتی شود.

اگر متوجه ترکیبی از علائم زیر در خودتان شدید، فوراً با پزشک خود در میان بگذارید:

 • طعم شیرین یا فلزی در دهان و یا بوی دیگری در عرق یا ادرار شما
 • احساس ضعف یا بیماری (استفراغ)، درد شکم
 • کاهش وزن سریع، احساس تشنگی، تنفس غیرعادی یا دشوار (تنگی نفس)
 • خستگی یا خواب آلودگی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از کاناگلیفلوزین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی کاناگلیفلوزین (مسمومیت دارویی)

 • کاناگلیفلوزین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند افت شدید قند خون ، لرز، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی کاناگلیفلوزین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

separator line

بیشتر بخوانید:

با داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین آشنا شوید

موارد مصرف قرص دیابزید و عوارض جانبی این دارو

درمان دیابت نوع سرد و گرم با گیاهان دارویی در طب سنتی ایران

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم