دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با منافع درمانی قرص امپاگلیفلوزین 
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
امپاگلیفلوزین (Empagliflozin) با نام تجاری گلوریپا نسل جدید داروهای کنترل کننده قند خون است که به تنهایی و یا همراه با سایر داروهای قند خون در دیابت نوع دو کاربرد دارد. همچنین این دارو در کاهش ریسک خطرات قلبی عروقی کاربرد دارد

امپاگلیفلوزین یا گلوریپا چیست و چرا تجویز می شود؟

امپاگلیفلوزین (Empagliflozin) با نام تجاری گلوریپا نسل جدید داروهای کنترل کننده قند خون است که به تنهایی و یا همراه با سایر داروهای قند خون در دیابت نوع دو کاربرد دارد. همچنین این دارو در کاهش ریسک خطرات قلبی عروقی کاربرد دارد

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن، توسط لوزالمعده ساخته می‌شود. این به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. اگر بدن شما به اندازه کافی انسولین را برای رفع نیازهایش نسازد و یا اگر از انسولینی که می‌سازد، به طور مؤثر استفاده نکند، در نتیجه بیماری به نام دیابت ملیتوس (دیابت شیرین) ایجاد می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت برای کنترل مقدار گلوکز (قند) در خون نیاز به درمان دارند؛ زیرا که کنترل خوب میزان قند خون، خطر ابتلا به عوارض بعدی را کاهش می‌دهد. قند خون برخی از افراد، با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، کنترل می‌شود، اما برای کنترل قند خون در افراد دیگر، داروهایی مانند امپاگلیفلوزین در کنار تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش‌ منظم تجویز می‌شود.

امپاگلیفلوزین روی کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد و قندی که بدن به ادرار منتقل می‌کند را افزایش می‌دهد و باعث کاهش میزان قند خون می‌شود.

مکانیسم اثر امپاگلیفلوزین

مهار کننده انتخابی SGLT2 بر روی لوله های پروگزیمال کلیه اثر می گذارد و بازجذب گلوکز را کاهش می دهد و بنابر این قند ادرار را افزایش می دهد

فارماکوکینتیک امپاگلیفلوزین

حداکثر جذب یک و نیم ساعت پس از مصرف خوراکی ایجاد می شود. پروتئین باندینیگ ۸۶ درصد . متابولیسم دارو کبدی است. نیمه عمر دارو ۱۲.۴ ساعت است

دارو

مقدار و روش مصرف داروی امپاگلیفلوزین

 • قبل از شروع درمان با داروی امپاگلیفلوزین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی امپاگلیفلوزین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز ابتدایی معمول، یک قرص ۱۰ میلی گرم در روز است. اگر دوز پایین را به خوبی تحمل کنید، دوز آن ممکن است به ۲۵ میلی گرم در روز افزایش یابد.
 • قرص را با آب بخورید (بهتر است فقط قبل از اولین وعده غذایی روز، این قرص مصرف شود). سعی کنید دوز داروی خود را هر روز، در همان زمان از روز مصرف کنید.
 • اگر قرص ترکیبی امپاگلیفلوزین با متفورمین (نام تجاری Synjardy) برای شما تجویز شده است، باید قرص را دو بار در روز مصرف کنید. پس از خوردن غذا و یا میان وعده، قرص را مصرف کنید زیرا این امر باعث کاهش احتمال ابتلا به معده درد می‌شود.
 • داروی امپاگلیفلوزین را در ساعت مشخصی از روز بخورید.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی (کمتر از ۱۲ ساعت تا دوز بعدی داروی شما باقی مانده باشد) یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی امپاگلیفلوزین

 • به تاریخ انقضای داروی امپاگلیفلوزین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی امپاگلیفلوزین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف امپاگلیفلوزین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر امپاگلیفلوزین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

امپاگلیفلوزین ممکن است شما را گیج یا بی حال کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید. ممکن است به خاطر استفاده از این دارو دچار افت قند خون شده باشید و رانندگی برایتان مناسب نباشد.

تداخلات دارویی امپاگلیفلوزین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای بتا بلاکر (مثل متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز تپش قلب که معمولا در مواقع افت قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می‌شود، جلوگیری ‌کند. سایر علائم افت قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی و یا عرق کردن، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می‌توانند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهند و کنترل قند خون شما را با مشکل مواجه کنند. قبل از اینکه شما استفاده از هر نوع دارویی را شروع، متوقف و یا تغییر دهید، با دکتر یا داروساز خود در مورد چگونگی مصرف دارو (دارویی که بر سطح قند خون شما مؤثر است) صحبت کنید.

سطح قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر تغییر ناگهانی در قند خون (قند خون بالا یا پایین) خود دیدید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار عوارض جانبی جدی شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا دوز داروی، برنامه ورزشی و رژیم غذایی شما را تغییر دهد.اگر گلوکوز ادرار شما مثبت شد، به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که این داروی دیابت را استفاده می‌کنید.

قرص

هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی امپاگلیفلوزین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی امپاگلیفلوزین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر سابقه عفونت‌های مکرر ادرار داشته‌اید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی امپاگلیفلوزین

کتواسیدوز (افزایش کتون‌ها در خون و ادرار): کتواسیدوز شرایط خطرناک و جدی است که باید در بیمارستان درمان شود زیرا می‌تواند منجر به مرگ شود. اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، مصرف گلوریپا را متوقف کنید و بلافاصله به پزشک اطلاع دهید: حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، خستگی و مشکل تنفس.در صورت وجود علائم فوق وضعیت کتون‌ها در ادرار را بررسی کنید. حتی اگر قند خون پایین‌تر از 250 میلی‌گرم بر دسی لیتر داشتید.

عفونت‌های مجاری ادراری: اگر هر نشانه یا علامتی از عفونت مجاری ادراری از قبیل سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد در بخش پایینی شکم یا خون در ادرار مشاهده کردید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات ممکن است تب، درد کمر، تهوع و استفراغ بروز کند.

افت قند خون (هیپوگلیسمی): اگر به همراه گلوریپا از داروهای دیگری از قبیل سولفونیل اوره یا انسولین استفاده کنید، خطر افت قند خون زیاد است که در این صورت باید دوز سولفونیل اوره یا انسولین را کاهش دهید. نشانه‌ها و علائم افت قند خون شامل موارد زیر است: سردرد، تحریک‌پذیری، گیجی، سرگیجه، خواب‌آلودگی، گرسنگی، لرزش یا احساس ترس، تعریق، ضعف و ضربان قلب بالا.

مشکلات کلیوی: آسیب ناگهانی به کلیه در افرادی که از گلوریپا استفاده می‌کنند ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر یک از موارد زیر اتفاق افتاد به پزشک خود اطلاع دهید:

 • کاهش مقدار غذا یا مایعات برای مثال اگر بیمار هستید یا قادر به خوردن غذا نیستید.
 • از دست دادن آب بدن در صورت استفراغ، اسهال یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن

واکنش‌های آلرژیک: در افرادی که از گلوریپا استفاده می‌کنند ممکن است واکنش‌های آلرژیک جدی اتفاق بیفتد که علائم آن شامل:

 • تورم صورت، لب‌ها، گلو و سایر نقاط پوست
 • مشکل در بلع یا تنفس
 • قرمزی پوست

اگر هر یک از علائم بالا را داشتید، مصرف گلوریپا را ادامه ندهید یا قطع کنید و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید.

دهیدراسیون (از دست رفتن آب بدن): گلوریپا می‌تواند در برخی افراد سبب دهیدراسیون (کمبود آب و نمک بدن) شود. از دست دادن آب بدن ممکن است موجب احساس سرگیجه و ضعف شود، به‌خصوص هنگامی‌که شما ایستاده‌اید. اگر شما یکی از شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است در معرض خطر کم‌ آبی باشید:

 • فشارخون پایین داشته باشید
 • داروهایی برای کاهش فشارخون مصرف کنید از قبیل دیورتیک‌ها
 • رژیم غذایی با سدیم (نمک) کم داشته باشید
 • مشکلات کلیوی داشته باشید
 • سن 65 به بالاتر داشته باشید

عفونت قارچی واژینال: خانم‌هایی که از گلوریپا استفاده می‌کنند ممکن است به عفونت قارچی ناحیه تناسلی دچار شوند که نشانه‌های آن عبارت است از:

 • بوی بد واژن
 • ترشحات سفید یا زرد رنگ
 • خارش ناحیه تناسلی

عفونت قارچی آلت تناسلی مردانه: مردانی که از گلوریپا استفاده می‌کنند ممکن است شاهد عفونت قارچی در پوست اطراف آلت تناسلی خود باشند.
علائم عفونت قارچی عبارت‌ اند از:

 • قرمزی، خارش یا تورم
 • بثورات جلدی
 • درد در پوست اطراف ناحیه تناسلی

در صورت بروز علائم فوق حتما با پزشک خود مشورت کنید.

امپاگلیفلوزین

مصرف بیش از حد داروی امپاگلیفلوزین (مسمومیت دارویی)

 • امپاگلیفلوزین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی امپاگلیفلوزین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین آشنا شوید

بهترین داروی دیابت چیست؟

همه چیز در مورد موارد مصرف داروی ضد دیابت کلرپروپامید

آشنایی با موارد مصرف قرص ضد دیابت لیناگلیپتین

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits