مقدار مصرف و تداخلات دارویی ستوکسیمب 

۱,۳۵۱
۱
۰
پنج شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۳:۱۷

ستوکسیمب یا ستوکسیماب چیست؟

ستوکسیمب (Cetuximab) با نام تجاری اربیتوکس (Erbitux) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان سر، گردن، و سرطان روده بزرگ (کولون و رکتوم) استفاده می‌شود.

ستوکسیمب ممکن است به تنهایی یا همراه با پرتو درمانی و یا داروهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. ستوکسیمب یک آنتی بادی مونوکلونال است که با مسدود کردن فاکتور رشد خاصی کار می کند٬ این کمک می کند تا رشد و بقای انواع خاصی از سلول های سرطانی کاهش یابد.

مقدار و روش مصرف ستوکسیمب

در درمان سرطان کولورکتال و سرطان سر و گردن 400 میلی گرم به ازای متر مربع دوز اولیه دارو که در مدت 2 ساعت انفوزیون می گردد و دوز نگهدارنده آن 250 میلی گرم به ازای متر مربع که در مدت 1 ساعت انفوزیون می شود و به صورت هفتگی تزریق می گردد.

در صورت تجویز هر دو هفته یک بار دوز 500 میلی گرم به ازای متر مربع به کار می رود. اگر دارو همراه با پرتو درمانی به کار می رود، مقدار سرشار، یک هفته قبل از شروع دوره پرتو درمانی تجویز می گردد. مقدار هفتگی نگهدارنده باید یک ساعت قبل از پرتو درمانی کامل شده باشد.

Cetuximab

نکات مهم قبل از مصرف ستوکسیمب

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر پزشکتان را در جریان قرار دهید.

 • مشکلات ریتم قلب.
 • بیماری های ریوی، یا اختلال در تنفس.
 • نارسایی احتقانی قلب.
 • بیماری عروق کرونر (عروق مسدود).
 • عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح کم پتاسیم یا منیزیم در خون).

مصرف ستوکسیمب در دوران بارداری و شیردهی

هنوز معلوم نیست که این دارو بتواند به جنین آسیب برساند٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید

هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید . (به منظور احتیاط لطفا پس از ۶۰ روز از پایان درمان با این دارو نسبت به شیردهی اقدام نمایید)

عوارض جانبی جدی ستوکسیمب

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

 • دانه های پوستی مانند آکنه و یا هر بثورات شدید پوستی.
 • قرمزی، تورم، و یا پف کردگی زیر پوست.
 • درد یا قرمزی چشم، پلک پف کرده، پوسته پوسته شدن در چشم، مشکلات بینایی، افزایش حساسیت به نور.
 • تنگی قفسه سینه، سرفه خشک، خس خس سینه، احساس تنگی نفس.
 • درد قفسه سینه، درد گسترش به بازو یا شانه، تهوع، تعریق.
 • تب، لرز، علائم آنفلوانزا، زخم دهان و گلو، ضربان قلب سریع، تنفس کم عمق.
 • احساس تشنگی زیاد، عرق کردن زیاد و یا پوست گرم و خشک.
 • نرخ آهسته ضربان قلب، غش، تنفس آرام.

عوارض جانبی شایع:

 • پوست متورم٬ خشک یا ترک خورده.خارش خفیف.
 • تغییرات در ناخن پا. سردرد.
 • اسهال. تهوع خفیف، استفراغ، ناراحتی معده.
 • گلو درد. کاهش وزن. ضعف.

ستوکسیمب

تداخلات دارویی ستوکسیمب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

عوارض قلبی جدی و مرگ در مصرف ستوکسیمب با سیس پلاتین و رادیوتراپی گزارش شده است. این دارو با دوستاکسل ، فلوئورواوراسیل و ایرینوتکان تداخل فارماکوکنینتیک دارد.

افزایش خطر ایست قلبی- تنفسی، مرگ ناگهانی و عوارض پوستی به صورت راش شبه آکنه در درمان توام با رادیاسیون گزارش شده است. داروی ستوکسیمب ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، مصرف الکل یا ماری جوانا این عوارض را تشدید می‌کنند.

هشدار درباره مصرف ستوکسیمب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ستوکسیمب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید .در صورتی که مشکلات قلبی (به عنوان مثال بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم) دارید.

اگر مشکلات ریوی دارید ، در صورتی که پرتو درمانی انجام داده‌اید ، اگر سابقه گزش دارید. اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید باید قبل از مصرف دارو پزشک را مطلع کنید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف بیش از حد ستوکسیمب

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی ستوکسیمب

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید. دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

داروهای ضد سرطان : معرفی بهترین قرص های ضد سرطان

معرفی داروی ضد سرطان فلوتامید

تاکسول (پاکلیتاکسل) داروی ضد سرطان را بیشتر بشناسید

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم