alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
زئومین چیست ؟ نحوه مصرف داروی بوتاکس زئومین چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
داروی زئومین ( سم بوتولینوم نوع A) یکی از فراورده‌های ساخته شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. سم بوتولینوم باعث بلاک شدن فعالیت‌های عصبی شده و به طور موقت آنها را غیر فعالی می‌کند.

داروی زئومین چیست ؟

داروی زئومین باعث بلاک شدن فعالیت‌های عصبی شده این امر اگر به طور گسترده در بدن رخ دهد باعث بروز بیماری بوتولیسم می‌شود ولی گاهی از تزریق فرم رقیق شده سم بوتولینوم برای کاهش تحرک پوست و انجام عمل بوتاکس استفاده می‌شود.

این ماده دارای اثر گسترده‌ای برای درمان دیستونی دهانه رحم (بروز حالت اسپاسم شدید در ماهیچ های گردن رحم) یا سفتی عضلات در نواحی آرنج، مچ دست، انگشتان دست، مچ پا یا انگشتان پا مورد استفاده قرار می‌گردد.

گاهی برخی ماهیچه‌های ناحیه چشم به خاطر بروز اختلالات عصبی دچار مشکل در کارکرد می‌شوند. این موارد شامل حرکات کنترل نشده چشم و اسپاسم پلک‌ها و منظم نبودن خوابیدن پلک‌ها است. با استفاده از داروی زئومین می‌توان این اختلال را درمان کرد.

درمان افتادگی مزمن دهان (سیالوره) از دیگر کاربردهای مفید داروی زئومین است. کاهش چین و چروک صورت و خطوط آن که به اصطلاح خطوط اخم می گویند، از دیگر کاربردهای گسترده این دارو است.

موارد مصرف داروی زئومین

اگر فرد به به سم بوتولینوم (بوتاکس) حساسیت داشته و یا در صورت ابتلای فرد به مواردی نظیر عفونت، تورم یا ضعف ماهیچه‌ها در ناحیه‌ای که دارو به فرد تزریق می‌شود، نباید این دارو را دریافت کند.

همچنین اگر چه زئومین به صورت سطحی تزریق می‌شود ولی در صورت تزریق عمقی و یا پخش شدن در بدن ممکن است عوارض بدی را برای فرد دریافت کننده به همراه داشته باشد.

در صورتی که فرد بعد از دریافت داروی زئومین با مواردی نظیر خشن بودن صدا، افتادگی پلک، بروز اختلالاتی در بینایی، ضعف شدید ماهیچه‌های بدن، از دست دادن کنترل مثانه یا بروز اختلالاتی در تنفس، بروز مشکل در هنگام صحبت کردن یا بلع مواجه شد، در این زمینه باید فوراً به پزشک معالج خود مراجعه و موارد فوق را به ایشان اطلاع دهد.

البته بعضی از موارد فوق طبیعی و تا چند هفته پس از تزریق امکان وقوع آن وجود دارد.

سعی کنید روند درمانی صرفاً توسط یک پزشک معالج صورت گیرد و آخرین درمان خود را باید به مراقب سلامت خود اطلاع دهید.

باید به یاد داشته باشید استفاده زیادتر از این سم لزوماً به معنای کارکرد بیشتر و بهتر نیست بلکه حتی ممکن است گاهی فرد را با مکانیسم‌های که قبلاً گفته شد، درگیر کرده و عوارض جانبی خطرناکی را در فرد ایجاد کند.

یادآوری این نکته مهم است که اثر داروی زئومین همیشگی نیست و موقتی است و ممکن است صرفاً تا سه ماه به طول بیانجامد. در صورت واکنش بدن نسبت به سم بوتولینوم این زمان ممکن است کمتر نیز باشد.

نکات مورد استفاده از زئومین

اگر شما این موارد زیر را دارید از یک پزشک یا دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است:

 1. به دریافت سایر شکل‌های سم بوتولینوم مانند Botox، Dysport یا Myobloc (خصوصاً در ۴ ماه اخیر).
 2. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS، یا "بیماری لو جریگ").
 3. بروز بیماری میاستنی گراویس؛
 4. سندرم لامبرت-ایتون؛
 5. بروز یک مشکل تنفسی جدی نظیر آسم یا آمفیزم.
 6. بروز مشکلاتی در عمل بلع؛
 7. ضعف ماهیچه‌های صورت فرد دریافت کننده این دارو (افتادگی پلک‌ها، ضعف پیشانی، عدم توانایی در بالا بردن ابرو).
 8. تغییر در ظاهر طبیعی صورت فرد.
 9. بروز یک اختلال عصبی مانند تشنج.
 10. بروز خونریزی در فرد دریافت کننده این دارو؛
 11. بروز بیماری‌های قلبی - عروقی؛ یا
 12. جراحی (خصوصاً روی صورت فرد).

اگر فرد در گذشته بعد از تزریق سم بوتولینوم دچار عوارض جانبی شده است، نیاز است که در این زمینه به پزشک معالج خود اطلاع دهد.

همچنین با توجه به اینکه این محصول ممکن است از پلاسمای انسانی ساخته شود لذا اگر چه تولید این دارو همراه با بررسی و آزمایش‌های دقیق است ولی احتمال کمی برای وجود ترکیبات زیان بار و یا عفونی در آن و متعاقباً ابتلای فرد به عفونت‌های و بیماری‌هایی وجود دارد.

در این مورد فرد باید با پزشک معالج خود مشورت کرده و اقدامات و احتیاط‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

مشخص نیست که داروی زئومین به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک آن دارو را مصرف نکنید.

معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. پس توصیه می‌شود که داروی زئومین همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود و همچنین به جز با اطلاع و مشورت با ایشان در مورد خطرات ناشی از دریافت آن، این دارو را مصرف نکنید.

همچنین این دارو برای مصرف توسط افراد زیر ۱۸ سال تأیید نشده و مصرف آن توصیه نمی‌شود.

زئومین / داروی زئومین / موارد مصرف داروی زئومین

نحوه مصرف زئومین

نحوه دریافت این دارو به صورت تزریق عضلانی و یا در غده فرد است. معمولاً روش دریافت این دارو به صورت هر ۱۲-۱۶ هفته یکبار است.

فواصل تزریق این محصول باید حداقل ۳ ماه باشد تا سلامت فرد را به خطر نیندازد. درمان توسط این دارو حتی اگر برای موارد مربوط به زیبایی انجام گیرد، باید توسط یک پزشک متخصص صورت گیرد.

بسته به شرایطی که ممکن در طی پروسه درمانی پیش بیاید، تزریق داروی زئومین ممکن است در بیشتر از یک ناحیه در بدن انجام شود.

قطره‌های چشمی، پماد، لنز تماسی ویژه یا موارد دیگری که برای محافظت از سطح چشم فرد دریافت کننده این نوع دارو، مواردی هستند که در صورت به کار بردن زئومین برای رفع اختلالات چشمی ممکن است نیاز به استفاده از آنها باشد.

در این موارد فرد باید نظر پزشک معالج را جویا شده و آنها را به کار بندد. ممکن است بعد از تزریق این دارو برای رفع مشکل اسپاسم عضلات گردن شاید نیاز به زمانی نزدیک به ۷ روز باشد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروی زئومین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر چه داروی زئومین معمولا به صورت سطحی تزریق می‌شود ولی در صورت تزریق عمقی و یا پخش شدن در بدن ممکن است عوارض بدی را برای فرد دریافت کننده به همراه داشته باشد.

در صورت رخدادن هر یک از این عوارض جانبی زیر (که می‌تواند از چند ساعت یا چند هفته پس از دریافت تزریق این دارو رخ دهد) نیاز است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بروز غیر معمول یا شدید در ماهیچه‌های بدن (خصوصاً در ناحیه‌های دیگر بدن که به فرد دارو تزریق نشده است).
 • اگر فرد دچار اختلالی در تنفس، صحبت کردن یا بلع شده است.
 • صدای خشن، افتادگی پلک؛
 • تاری دید، بینایی مضاعف.
 • بروز صرع؛
 • تغییر در دید، درد چشم یا سوزش؛
 • خس خس سینه، بروز سفتی در ناحیه سینه.
 • تورم پلک، پوسته پوسته شدن یا خشکی چشمان شما، بروز مشکلاتی در بینایی؛
 • احساس مل اینکه ممکن است بی هوش کنید. یا
 • از دست دادن قدرت، از دست دادن کنترل مثانه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • بروز درد در محلی که دارو در آن تزریق شده است
 • خشکی دهان، بروز اختلالی در دهان و دندان
 • بروز ضعف در ماهیچه‌های بدن
 • بروز اختلالاتی در بینایی فرد
 • بروز مشکلاتی در بلع
 • خشکی چشم، افتادگی پلک‌ها
 • سردرد، درد گردن، درد بدنی
 • تشنج
 • افزایش فشار خون
 • اسهال
 • بروز نشانه‌های ابتلای به بیماری سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلو درد.

این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی داروی زئومین نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

از فواید و عوارض تزریق بوتاکس بیشتر بدانید!

از ضررهای تزریق بوتاکس بیشتر بدانید!

چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسبه و عوارض جانبی بوتاکس کدامند؟+ ...

کامل ترین مرجع پرسش و پاسخ درباره تزریق بوتاکس + پاسخ کارشناس

در پایان بار دیگر یادآوری می‌شود به یاد داشته باشید که داروی زئومین را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits