دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۵ اوت ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی با داروی انزالوتامید و عوارض آن
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انزالوتامید (Enzalutamide) با نام تجاری اکستندی یک نوع دارو برای هورمون درمانی است. انزالوتامید به گروهی از داروها به نام ضد آندروژن‌ها تعلق دارد. انزالوتامید سبب مهار اثر هورمون‌های مردانه به نام آندروژن‌ها می‌شود.

موارد مصرف انزالوتامید

انزالوتامید (Enzalutamide) با نام تجاری اکستندی یک نوع دارو برای هورمون درمانی است. انزالوتامید به گروهی از داروها به نام ضد آندروژن‌ها تعلق دارد. انزالوتامید سبب مهار اثر هورمون‌های مردانه به نام آندروژن‌ها می‌شود. تستوسترون نوعی آندروژن می‌باشد. سلول‌های سرطانی پروستات برای تکثیر خود به هورمون تستسترون نیاز دارند. با مهار اثر این هورمون داروی انزالوتامید می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کاهش دهد.

در برخی از مردان که مبتلا به سرطان پروستات هستند سلول‌های سرطانی به سایر نواحی بدن مهاجرت کرده و به آن سرطان پیشرفته و یا متاستازیک پروستات گفته می‌شود. گزینه‌های درمانی برای این نوع سرطان عموماً شامل هورمون درمانی، جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی می‌باشد.

اطلاعات مهم در مورد داروی انزالوتامید

 • اگرچه خانم‌ها این دارو را مصرف نمی‌کند، اما چون این دارو در جنین می‌تواند نقایصی مادرزادی را ایجاد کند، استفاده از کاندوم و یا یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از بارداری در طول درمان و حداقل ۳ ماه پس از پایان درمان لازم است. اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید.
 • مصرف این دارو ممکن است بر روی نخاع شما اثر منفی داشته باشد. در صورت داشتن کمردرد شدید، درد و یا ضعف در قسمت پایین بدن، بی‌خوابی شدید یا سوزن شدن و یا از دست دادن ناگهانی کنترل مثانه یا روده، مصرف این دارو را متوقف کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از انزالوتامید بدانید

مصرف این دارو می‌تواند خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد. برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • صرع یا سایر اختلالات تشنج؛ سرطان سینه، سکته مغزی، یا تومور مغزی (در ۱۲ ماه گذشته).

قرص

نحوه مصرف داروی انزالوتامید

 • داروی اکستندی را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو را در دوز های بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.
 • شما می توانید این دارو را با و یا بدون غذا مصرف کنید. این دارو را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید.
 • هرگز این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید.
 • سرطان پروستات گاهی با ترکیبی از داروها درمان می شود. از تمام داروهای مورد استفاده توسط دکتر خود استفاده کنید. دوز یا برنامه دارویی خود را بدون مشاوره با دکتر خود تغییر ندهید.

موارد منع مصرف داروی انزالوتامید

 1. به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 2. هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 3. دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 4. تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

اطلاعات دوز مصرفی داروی انزالوتامید

 • دوز مصرفی معمول در افراد بزرگ‌سالان برای درمان سرطان پروستات: ۱۶۰ میلی‌گرم (چهار کپسول ۴۰ میلی‌گرمی) مصرف از طریق خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز انزالوتامید را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر انزالوتامید را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

 • با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف انزالوتامید باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

داروی اکستندی ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید. سرگیجه شدید می تواند باعث سقوط یا سایر حوادث شود.

این دارو می‌تواند به مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) منتقل شود. در حین تمیز کردن مایعات بدن بیمار، دست زدن به سطل زباله‌های آلوده یا لباس‌های شسته شده یا تغییر پوشک، مراقبین باید دستکش لاستیکی را پوشانده باشند. قبل و بعد از کار دستکش‌ها را بشویید. لباس‌های خیس و کتانی را به‌طور جداگانه از لباس‌های دیگر بشویید.

Enzalutamide

عوارض جانبی داروی انزالوتامید

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی انزالوتامید مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

این دارو ممکن است بر روی نخاع شما اثر منفی داشته باشد. در موارد زیر مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید: درد شدید کمر، درد یا ضعف در قسمت پایین بدن شما؛ مشکل در راه رفتن یا ایستادن؛ شدید و یا بدتر شدن بی‌حسی یا حس سوزن شدن؛ از دست دادن ناگهانی کنترل مثانه یا روده.

اگر موارد زیر را داشتید مصرف دارو را قطع کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • صرع(تشنج)
 • ادرار قرمز یا صورتی‌رنگ
 • علائم عفونت ریه مانند تب، سرفه با مخاط زرد یا سبز
 • درد پا یا قفسه سینه، خس‌خس سینه، احساس ضعف در تنفس؛
 • نشانه‌های تورم در مغز شما مانند سردرد شدید، وزوز گوش، مشکلات بینایی، کمبود انرژی، سردرگمی، ضعف

اگر عوارض جانبی خاصی دارید، ممکن است درمان‌های سرطان شما به تعویق افتد یا به‌طور دائم متوقف شود.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

 • سردرد، سرگیجه، احساس تاربینی؛
 • تنگی تنفس، احساس ضعف یا خستگی
 • علائم افزایش فشارخون (سردرد شدید، تاری دید، تپش در گردن یا گوش‌ها)
 • بی‌حسی، درد، سوزش یا احساس خارش در زیرپوست شما
 • سوزش (گرما، قرمزی، احساس گرم شدن)
 • درد کمر، درد مفصلی یا عضلانی، درد استخوان
 • تورم در بازوها یا پاها شما
 • از دست دادن اشتها، از دست دادن وزن ، اسهال
 • نشانه‌های سرماخوردگی مثل گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

تداخلات دارویی انزالوتامید

این دارو می‌تواند خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد. این اثر اگر شما همچنین از بعضی از داروهای دیگر استفاده کنید که خطر تشنج را افزایش می‌دهد ممکن است بیشتر شود. در صورت استفاده از یک آنتی‌بیوتیک، داروهای ضدافسردگی، داروهای مصرفی برای درمان بیماری آسم(برونکودیلاتور)، قرص‌های ضدبارداری یا جایگزین هورمون، داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت و همچنین انسولین، داروهای استروئیدی یا داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های روانی، به پزشک خود اطلاع دهید.

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی که شروع یا متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.

نحوه نگهداری انزالوتامید

 • این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.
 • وقتی‌که آن را استفاده نمی‌کنید در قوطی به‌صورت دربسته نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا زنان هم به سرطان پروستات مبتلا می شوند؟

سرطان پروستات : علائم و درمان سرطان پروستات کدامند ؟

راه های مناسب برای پیشگیری از سرطان پروستات

این رژیم غذایی سرطان پروستات را مهار می کند

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • drsosha.com
 • redmag.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است