دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
آشنایی با موارد مصرف قطره چشمی پردنیزولون
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
قطره چشمی پردنيزولون (Prednisolone eye drop) در درمان حالت هاي التهابي و آلرژيك چشم و گوش كه به كورتيكواستروئيدها پاسخ مي دهند، استفاده مي شود.

موارد مصرف و عوارض جانبی قطره چشمی پردنیزولون

قطره چشمی پردنیزولون (Prednisolone eye drop) در درمان حالت های التهابی و آلرژیک چشم و گوش که به کورتیکواستروئیدها پاسخ می دهند، استفاده می شود. این دارو ممکن است برای درمان طولانی مدت ترجیح داده شود زیرا احتمال افزایش فشار داخل کره چشم، این دارو کمتر باشد.

قطره چشم پردنیزولون معمولا برای درمان بیماری‌های چشم التهابی کوتاه مدت استفاده می‌شود. قطره چشم پردنیزولون معمولاً توسط یک متخصص چشم تجویز می‌شود و به از بین بردن التهاب، قرمزی و سوزش کمک می‌کند.

نام تجاری: پرکورد

مکانیسم اثر قطره چشمی پردنیزولون

پردنیزولون در غلظت های بالا که حتی ممکن است متعاقب استعمال موضعی نیز حاصل شود، کورتیکوستروئیدها ممکن است دارای اثرات مستقیم بر غشاء باشند. آنها از غشاء سلولی بدرون نفوذ کرده و با گیرنده های اختصاصی سیتوپلاسم کمپلکس تشکیل می دهند که پس از ورود بداخل هسته با DNA پیوند یافته و رونویسی mRNA و بدنبال آن ساخت آنزیمهای پروتئینی را تشدید می نمایند. این آنزیم ها غایتاً مسئول اثرات ضدالتهابی کورتیکوستروئیدهای موضعی در چشم می باشند.

فارماکوکینتیک قطره چشمی پردنیزولون

 • جذب: بعد از مصرف چشمی، پردنیزولون از طریق مایع زلالیه جذب می‌ شود. این دارو به ندرت جذب سیستمیک می‌ شود.
 • پخش: بعد از مصرف چشمی، پردنیزولون در سرتاسر لایه‌های بافت موضعی انتشار می‌ یابد. هر مقدار از دارو که وارد گردش خون می‌ شود، به سرعت از آن خارج شده و در عضله، کبد، پوست، روده و کلیه‌ها انتشار می‌ یابد.
 • متابولیسم: بعد از مصرف چشمی، عمدتاً به طور موضعی متابولیزه می‌ شود. مقدار کمی از این دارو که به داخل گردش خون سیستمیک وارد می‌ شود، عمدتاً در کبد به ترکیبات غیر فعال متابولیزه می‌ شود.
 • دفع: متابولیتهای غیر فعال عمدتاً به صورت سولفاتها و گلوکورونیدها و همچنین محصولات کونژوگه نشده از طریق کلیه ‌ها دفع می‌ شوند. مقادیر کمی از متابولیتها از طریق مدفوع دفع می‌ شوند.

نکاتی که قبل از مصرف قطره چشمی پردنیزولون باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود، و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قطره چشم پردنیزولون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر دچار عفونت چشم هستید.
 • اگر از لنز چشمی استفاده می‌کنید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل
 • اگر سابقه حساسیت به دارو یا قطره چشمی خاصی را دارید.

قطره چشمی

موارد و مقدار مصرف قطره چشمی پردنیزولون

بیماریهای التهابی ملتحمه، قرنیه و بخش قدامی چشم، آسیب قرنیه، رد پیوند.

بزرگسالان و کودکان: 2-1 قطره از محلول پردنیزولون استات در چشم چکانده می‌شود. در موارد شدید می‌ توان دارو را هر ساعت استفاده کرد که با بهبود التهاب به تدریج قطع می‌ گردد. در موارد خفیف ممکن است 6-4 بار در روز مصرف شود.

مصرف قطره چشمی پردنیزولون در دوران بارداری و شیردهی

در بعضی مطالعات حیوانی شواهدی مبنی بر آسیب جنینی دیده شده اما مطالعات کنترلی روی انسان انجام نشده است. با این حال منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

برای مصرف این دارو در دوران شیردهی نیاز به مطالعات بیشتر وجود دارد با این حال مصرف آن در این دوران توصیه نمی شود و منع مصرف دارد.

موارد منع مصرف قطره چشمی پردنیزولون

این دارو در بیماری های قارچی چشم و گوش، التهاب سطحی حاد قرنیه ناشی از تبخال، سوراخ شدن پرده گوش، سل چشمی یا گوشی و بیماری ویروسی در مرحله عفونی حاد نباید مصرف شود.

عوارض جانبی قطره چشمی پردنیزولون

 • تاری دید، درد چشم، سردرد و مشاهده هاله های نورانی در اطراف چراغ ها، پایین افتادن پلک ها و بزرگ شدن غیر عادی چشم، سوزش و آبریزش از عوارض جانبی دارو هستند.
 • احساس گزش یا سوزش گذرا به هنگام مصرف دارو، افزایش فشار داخل چشم ، نازک شدن قرنیه، دخالت در ترمیم زخم قرنیه، افزایش استعداد ابتلا به عفونت ویروسی یا قارچی قرنیه، زخم قرنیه، آب مروارید.
 • در صورت مصرف زیاد یا طولانی مدت عوارض چشمی زیر محتمل است:
 • آب مروارید، آبریزش، ناراحتی چشم، احساس وجود جسم خارجی در چشم، صدمه عصب بینایی، اختلال در حدت بینایی، اختلال در میدان دید، تشدید گلوکوم.
 • سایر عوارض: سرکوب آدرنال، اثرات سیستمیک.

Prednisolone eye drop

هشدار ها در رابطه با قطره چشمی پردنیزولون

1. در کسانی که مبتلا به آب مروارید، گلوکوم مزمن با زاویه باز یا سابقه آن، التهاب گوش میانی،(به خصوص در کودکان )، و سایر عفونت های قرنیه و ملتحمه چشم یا گوش هستند،مصرف این دارو باید با احتیاط مصرف شود.
2. کاربرد مکرر یا شدید کورتیکوستروئیدهای چشمی ممکن است بهبودی قرنیه را به تعویق بیندازد.

توصیه های دارویی قطره چشمی پردنیزولون

 1. در بیمارانی که این دارو را برای مدت طولانی استفاده می‌ کنند، تست‌های تونومتریک باید پایش شود.
 2. قبل از مصرف، سوسپانسیون چشمی را به خوبی تکان دهید. پس از مصرف، درب قطره چکان را محکم ببندید.
 3. در صورت عدم بهبودی طی چند روز یا بروز درد، سوزش، خارش یا تورم، ‌به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. پس از چکاندن قطره در چشم، در صورت استفاده از لنز، آن را حداقل 15 دقیقه بعد در چشم قرار دهید.
 5. اگر پس از 7-5 روز بهبودی حاصل نشد و یا وضع چشم یا گوش بدتر شد به پزشک مراجعه شود.

نحوه نگه‌داری قطره چشمی پردنیزولون

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌دارید.
 • قطره چشم فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را بازکرده‌اید، قابل نگه‌داری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌مانده است، از آن استفاده نکنید.
 • قطره‌های چشمی تک دوزی ، فاقد مواد نگه‌دارنده هستند و باید بعد از یک بار استفاده ، بقیه محلول را دور بریزید.

بیشتر بخوانید:

فواید مصرف قطره استریل چشمی نفازولین و عوارض جانبی ناپریوین

از قطره چشمی باکتی ماید چه می دانید؟

قطره چشمی کتوتیفن : موارد مصرف و عوارض جانبی Ketotifen

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
 • drsosha.com
 • porseshkadeh.com
 • dorvana.com
 • sinadarou.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits