آشنایی با آمپول بیهوشی آتراکوریوم بسیلات

۱,۳۹۳
۱
۰
دوشنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۸:۱۰

موارد مصرف و عوارض آتراکوریوم بسیلات

آتراکوریوم (Atracurium Besilate) به عنوان داروی بیهوشی برای شل کردن عضلات و تسهیل کنترل بیمار طی تنفس مصنوعی مکانیکی مصرف می شود. همچنین برای لوله گذاری داخل نای و جراحی هایی که نسبتاً طولانی مدت هستند و شل شدن عضلات در آنها ضرورت دارد، به کار می رود.

آتراکوریوم بسیلات همچنین در درمان کاهش شدت انقباضات عضلانی ناشی از حملات تشنجی مصرف شده است.

شکل دارویی: آمپول 50 میلی گرم در 5 میلی لیتر

مکانیسم اثر آتراکوریوم بسیلات

آتراکوریوم با استیل کولین در اتصال به گیرنده های کولینرژیک صفحه محرکه انتهایی رقابت و با مهار انتقال عصبی پاسخ صفحه محرکه انتهایی به استیل کولین را کاهش می دهد و باعث فلج عضلات اسکلتی می شود.

فارماکوکینتیک آتراکوریوم بسیلات

  • جذب: زمان لازم برای شروع اثر 2 دقیقه است و انسداد عصبی – عضلانی طی 5-3 دقیقه به حداکثر می رسد.این میزان حداکثر ، با افزودن مقدار مصرف ، افزایش می یابد.تکرار مصرف دارو اثر تجمعی ندارد.پس از انسداد عصبی- عضلانی در شرایط بیهوشی متعادل ، بازگشت از اثر دارو طی 35-20 دقیقه بعد از تزریق آن آغاز می شود.
  • پخش: بعد از تزریق عضلانی ، به داخل فضای خارج سلولی انتشار می یابد.حدود 82 درصد به پروتئین پیوند می یابد.در پلاسما به سرعت و از طریق واکنش حذف Hofmann و هیدرولیز استری آنزیمی غیر اختصاصی متابولیزه می شود.کبد نقش مهمی در متابولیزه کردن آن ندارد.
  • دفع: آتراکوریوم و متابولیتهای آن از طریق ترشح صفراوی و از راه ادرار و مدفوع دفع می شوند.

دارو

مصرف آتراکوریوم بسیلات در دوران بارداری و شیردهی

برای دارو های گروه C در دوران بارداری مطالعات در حیوانات نشان داده است که دارو های گروه C روی جنین اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی در مورد انسان در دست نیست؛ با این حال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد؛ یا هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان موجود نیست

عوارض جانبی آتراکوریوم بسیلات

  • قلبی – عروقی : کاهش فشار خون ، تاکیکاردی.
  • پوست : برافروختگی ، اریتم ، خارش ، کهیر ، بثورات پوستی.
  • سایر عوارض : کمی دمای بدن ، تشدید اختلال عملکرد ریوی ، ضعف تنفسی ، خس خس سینه ، افزایش ترشحات نایژه ای ، اسپاسم نایژه ای .

توجه : در صورت بروز حساسیت مفرط یا کلاپس قلبی – عروقی ، باید مصرف دارو قطع گردد.

احتیاط در مصرف آتراکوریوم بسیلات

بیماران سالخورده یا ناتوان ، اختلال عملکرد کبدی ، کلیوی یا ریوی ، از دست رفتن آب بدن یا کمی فشار خون ، زنان بارداری که سولفات منیزیم دریافت می کنند.

موارد منع مصرف آتراکوریوم بسیلات

میاستنی گراویس (ممکن است فلج عضلات طولانی شود)،در بیمارانی که آزاد شدن هیستامین در آنها خطرناک است ،حساسیت مفرط شناخته شده به دارو ، اختلال شدید الکترولیتی یا آسم.

تداخلات دارویی آتراکوریوم بسیلات

دارو با آمینوگلیکوزیدها، بی حس کننده های موضعی تزریقی، کاپرئومایسین، لینکومایسین، پلی میکسین ها، پروکائین آمید، کینیدین و ایپوئیدها تداخل دارد.

مصرف همزمان با داروهای زیر انسداد عصبی – عضلانی را تشدید می کند :

بسیاری از داروهای بیهوش کننده عمومی بخصوص انفلوران و ایزوفلوران ،آنتی بیوتیکهای آمینوگلیکوزیدی ، کلیندامایسین ، آنتی بیوتیکهای پلی میکسین ، فوروزماید ، لیتیم ، مسدود کننده های گیرنده بتا – آدرنرژیک ، مسدود کننده های عصبی – عضلانی دپولاریزان ، سایر داروهای مسدود کننده عصبی – عضلانی غیر دپولاریزان ، املاح تزریقی منیزیم ، کینین ، مدرهای تیازیدی و داروهای دفع کننده پتاسیم. درمصرف همزمان با ضد دردهای شبه تریاک ممکن است موجب ضعف اضافی تنفسی شود و باید طی جراحی و بلافاصله پس از آن با رعایت احتیاط فراوان مصرف شود.

آتراکوریوم

هشدار ها در رابطه با مصرف آتراکوریوم بسیلات

1. با محلول های قلیایی(مثل باربیتورات تزریقی) مخلوط نشود چون غیر فعال شده و رسوب می نماید. همچنین با محلول رینگرلاکتات رقیق نشود چون تخریب دارو سریعتر صورت می گیرد.
2. در بیمارانی که آزاد شدن هیستامین ممکن است خطرناک باشد، بیماری عصبی- عضلانی، اختلالات شدید الکترولیت یا کارسینوما، مقدار مصرف دارو، به دلیل افزایش انسداد عصبی- عضلانی و مشکل در هوشیابی، باید کاهش یابد. مصرف زیاد دارو ممکن است باعث آزاد شدن ناگهانی هیستامین شود.
3. تزریق سریع داخل وریدی و یا مقادیر زیاد دارو ممکن است باعث آزاد شدن ناگهانی هیستامین شود.
4. مصرف مقادیر بیش از حد دارو ممکن است منجر به ضعف مدام تنفسی یا آپنه و کلاپس قلبی عروقی شود. برای به حداقل رساندن خطر مصرف بیش از حد، توصیه می شود از تحریک کننده اعصاب محیطی، برای پیشگیری پاسخ بیمار به دارو استفاده شود.

توصیه های دارویی آتراکوریوم بسیلات

1. دارو از راه وریدی تزریق شود چون از راه عضلانی ممکن است باعث تحریک بافت شود.
2. دارو اثر شناخته شده ای روی هوشیاری یا آستانه درد ندارد بنابراین به عنوان داروی کمکی در جراحی، باید مقدار کافی از داروی بیهوشی در دسترس باشد.
3. در هیپوترمی طول و شدت اثر دارو افزایش می یابد.
4. دارو نمی تواند مانع برادیکاردی ناشی از بیهوش کننده ها یا ضد دردهای مخدر شود، لذا با مصرف توام آتراکوریوم، برادیکاردی ممکن است بروز کند. مصرف دارو در بیماران قلبی مبتلا به تاکیکاردی، کم خطر است.
5. مقدار مصرف دارو در صورت مصرف همزمان با بیهوش کننده های عمومی مثل اتر، انفلوران و ایزوفلوران باید به 50-33 درصد کاهش یابد یا مقدار مصرف آن باید توسط یک تحریک کننده اعصاب محیطی تعیین شود. میزان این کاهش با هالوتان کمتر است.

نحوۀ نگهداری آتراکوریوم بسیلات

دور از نور و در دمای بین 8-2 درجه سانتی گراد نگهداری شود. از یخ زدگی محافظت شود.

داروهای هم گروه آتراکوریوم بسیلات

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف داروی بیهوشی سووفلوران

از داروی بیهوشی پروپوفول بیشتر بدانید!

موارد مصرف و عوارض داروی بیهوشی اتومیدیت

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم