مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
اطلاعات دارویی کامل در مورد قرص پرفنازین
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
پرفنازین (Perphenazine) با نام تجاری Trilafon، یکی از داروهای دسته ضد سایکوز یا ضد روانپریشی می باشد که معمولا به صورت قرص و با مصرف دهانی تجویز می شود.

موارد مصرف و عوارض پرفنازین

پرفنازین (Perphenazine) با نام تجاری Trilafon، یکی از داروهای دسته ضد سایکوز یا ضد روانپریشی می باشد که معمولا به صورت قرص و با مصرف دهانی تجویز می شود. این دارو به دلیل ساختار و اثرات قوی آن، فقط باید طبق تجویز پزشک و برای موارد بیماری استفاده شود. هر گونه مصرف بدون تجویز و یا توصیه آن به دیگران، می تواند عوارض خطرناکی مثل ایست تنفسی و کما به همراه داشته باشد. قطع ناگهانی آن نیز باید حتما تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

داروی پرفنازین یک آنتی سایکوتیک است که برای تسکین علائم اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روانی تجویز می‌شود. اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی موجب اختلال در ایده‌ها و باورها و برخی رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود که این رفتارهای پرخاشگرانه بیماران ممکن است باعث آسیب به خودشان یا دیگران شود؛ داروهایی مانند پرفنازین با به تعادل رساندن مواد شیمیایی مغز (دوپامین)، به درمان برخی از رفتارهای پرخاشگرانه (خودکشی) و توهم در بیماران کمک می‌کند.

مکانیسم اثر پرفنازین

 • آنتی سایکوتیکی که باعث مهار پس سیناپسی گیرنده های مزولیمبیک دوپامینرژیک می گردد.
 • اثرات آنتی کولینرژیک متوسط، اثرات آرام بخش ضعیف تا متوسط، اثرات اکستراپیرامیدال قوی و فعالیت های ضد انگل قوی.

فارماکوکینتیک پرفنازین

پرفنازین پس از مصرف خوراکی ، سریع ولی ناکامل جذب گردیده، تحت تأثیر متابولیسم عبور اول کبدی قرار گرفته و غیر فعال می‌گردد. متابولیت‌ها و مقدار ناچیز داروی تغییر نیافته عمدتاً از راه ادرار و مقداری نیز از طریق صفرا دفع می‌گردند. پیوند این دارو به پروتئین‌های پلاسما بسیار زیاد است.

مقدار و روش مصرف داروی پرفنازین

 • قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی پرفنازین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً پزشک ۳-۱ قرص در روز برای بیمار تجویز می‌کند، البته درمان با دوز کمتر این دارو آغاز می‌شود و به تدریج مقدار دارو افزایش می‌یابد.
 • سعی کنید دوزهای داروی خود را در همان زمان هر روز و سر یک ساعت منظم مصرف کنید.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

قرص

موارد منع مصرف داروی پرفنازین

 1. به تاریخ انقضای داروی پرفنازین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
 2. هرگز داروی پرفنازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 3. تداخل دارویی پرفنازین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف پرفنازین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. این دارو در دوران بارداری باید در صورت ضرورت و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی پرفنازین

در مصرف طولانی مدت دیسکینزی دیررس ممکن است بروز نماید. خواب آلودگی ،سستی ،کابوس شبانه ،بی خوابی ،بی ثباتی ،افسردگی ،خشکی دهان ،یبوست ،احتباس ادرار، تاری دید و احتقان بینی از عوارض شایع دارو هستند.

تاثیر پرفنازین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

پرفنازین باعث سرگیجه، تاری دید و خواب آلودگی در شما می‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر می‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی پرفنازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی داروها ممکن است با داروی پرفنازین تداخل دارویی داشته باشند، این داروها عبارتند از: داروهای درمان پارکینسون (مانند بروموکریپتین، لوودوپا، پرگولید (pergolide))، گوانتیدین ، داروهای حاوی آنزیم‌های کبدی که پرفنازین را از بدن شما حذف می‌کنند (مانند آمیودارون، دولوکستین، فلوکستین و پاروکستین).

بسیاری از داروها علاوه بر پرفنازین ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: آمیودارون، دوفتیلید ، پیموزاید ، پروکائین آمید، کینیدین ، سوتالول ، آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولید (مانند اریترومایسین).

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی پرفنازین (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام ، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین ، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

اختلال روانی

موارد احتیاطات ویژه حین مصرف داروی پرفنازین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا د رصورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر بیماری قلبی-عروقی یا فشار خون پایین دارید.
 • در صورتی که مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم دارید.
 • در صورتی که مبتلا به فئوکرموسیتوم (تومور غده آدرنال) هستید.
 • اگر اختلالات مغز استخوان دارید.
 • در صورتی که به سرطان سینه مبتلا هستید.
 • اگر ضربان قلب نامنظم دارید.
 • اگر تا به حال به مواد مخدر و یا الکل اعتیاد داشته‌اید.
 • اگر مشکل عصبی مانند افسردگی دارید.
 • اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید: صرع، جنون، بیماری پارکینسون و یا میاستنی گراویس (یک بیماری که موجب ضعف عضلانی می‌شود).
 • اگر مشکل دفع ادرار یا پروستات دارید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی پرفنازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس سرگیجه، خواب آلودگی و تاری دید: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
 • افزایش وزن غیر طبیعی
 • خستگی
 • خشکی دهان
 • سفتی و اسپاسم عضلات،لرز و تکان خوردن غیر عادی دست و پاها: این علائم به ندرت اتفاق می‌افتند اما در صورت آزار دهنده شدن هر کدام از این موارد، به پزشک خود اطلاع دهید.


نکته مهم: اگر شما تجربه علائمی مانند سفتی عضلات، تب بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق داشتید، باید با دکتر خود تماس بگیرید. این نشانه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری نادر شناخته شده به نام سندرم نورولپتیک بدخیم (neuroleptic malignant syndrome) است.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از پرفنازین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

پرفنازین

مصرف بیش از حد داروی پرفنازین (مسمومیت دارویی)

 • پرفنازین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنفس آهسته، کما، تشنج، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

توصیه های دارویی پرفنازین

1. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. این دارو نباید بیش از مقدارتجویز شده مصرف شود.
2. برای حصول اثرات درمانی مطلوب، ممکن است چند هفته زمان مورد نیاز باشد.
3. در صورتی که یک نوبت مصرف دارو فراموش شود، اگر رژیم درمانی بصورت یک نوبت مصرف در روز باشد، به محض به یاد آوردن در همان روز، نوبت فراموش شده باید مصرف شود. درغیر اینصورت، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود. اگر رژیم درمانی بصورت چند نوبت در روز باشد،‌به محض به یادآوردن طی یک ساعت ، آن نوبت باید مصرف شود. در غیر این صورت از مصرف نوبت فراموش شده یا دوبرابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری گردد.
4. قبل از قطع مصرف دارو، باید به پزشک مراجعه شود. قطع تدریجی مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
5. از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری گردد.
6. در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اورژانس، پزشک باید از مصرف این دارو آگاه گردد.
7. هنگام رانندگی یا کار با ماشین‌آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
8. هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته ، باید احتیاط نمود.
9. هنگام ورزش، در هوای گرم یاهنگام حمام آب گرم، به علت احتمال بروز شوک حرارتی باید احتیاط نمود.
10. این دارو ممکن است سبب بروز خشکی دهان شود. در صورت تداوم خشکی به مدت بیش از دو هفته ، باید به پزشک مراجعه نمود.
11. احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد. استفاده از عینک و لباس محافظت کننده ممکن است ضروری باشد.

شرایط نگهداری داروی پرفنازین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

داروهای هم گروه پرفنازین

بیشتر بخوانید:

عوارض داروی ضد روان پریشی ریسپریدون

داروهای اسکیزوفرنی : آشنایی کامل با داروهای درمان اسکیزوفرنی

همه آنچه که باید در مورد جنون روانی(روان پریشی) بدانید!

تشخیص بیماری سایکوز یا روان پریشی و راهکارهایی برای درمان آن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است