alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
همه چیز در مورد قرص اپروسارتان
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اپروسارتان (eprosartan) یا اپروزارتان مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین است و برای درمان فشارخون بالا تجویز می‌شود. این دارو بنام‌های دیگری مثل آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II و یا AIIRA نیز شناخته می‌شود.

موارد مصرف و عوارض قرص اپروسارتان

اپروسارتان (eprosartan) یا اپروزارتان مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین است و برای درمان فشارخون بالا تجویز می‌شود. این دارو بنام‌های دیگری مثل آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II و یا AIIRA نیز شناخته می‌شود. ممکن است فردی با فشار خون بالا احساس ناخوشی نکند ، اما فشار خون بالا اگر درمان نشده باقی بماند به رگ‌های خونی آسیب خواهد زد.

اپروسارتان اثر یک ماده شیمیایی به نام آنژیوتانسین II را مسدود می‌کند. آنژیوتانسین II ، عروق خونی را باریک یا مسدود می‌کند.داروی اپروسارتان باعث می‌شود که رگ‌های خونی شل و عریض شوند و درنتیجه فشار در رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و پمپ کردن خون توسط قلب نیز آسان‌تر می‌شود.

اپروسارتان ممکن است برای درمان فشارخون بالا تجویز شود ، اما معمولاً برای کاهش فشارخون به بیش از یک دارو نیاز است و باید پزشک این دارو را به همراه دیگر داروهای کاهش فشار خون تجویز نماید.

نام تجاری: Teveten

مکانیسم اثر اپروسارتان

آنژیوتانسین II از آنژیوتانسین I تحت یک واکنش کاتالیز شده با آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE,kininase II) ایجاد می شود. آنژیوتانسین II ماده افزاینده فشار اصلی در سیستم رنین-آنژیوتانسین بوده که اثراتی شامل انقباض عروق، تحریک قلب و بازجذب کلیوی سدیم را داراست. اپروسارتان از طریق مهار انتخابی اتصال آنژیوتانسین II به گیرنده AT1 در بافت های متعدد ( مثل عضله صاف عروق و غده آدرنال ) باعث مهار اثرات آنژیوتانسین II در انقباض عروق و ترشح آلدوسترون می شود. بنابراین عملکرد دارو مستقل از مسیرهای ساخت آنژیوتانسین II می باشد.

مسدود نمودن سیستم رنین-آنژیوتانسین با مهار کننده های ACE که ساخت آنژیوتانسین II از آنژیوتانسین I را مهار می کنند، بطور وسیعی در درمان پرفشاری خون استفاده می شوند. مهار کننده های ACE هم چنین تجزیه برادی کینین که واکنش کاتالیز شده با ACE است را مهار می کنند. از آنجایی که اپروسارتان ACE را مهار نمی کند روی برادی کینین اثری ندارد. هرچند این تمایز در ارتباط بالینی آن مشخص نشده است. اپروسارتان به سایر گیرنده های هورمونی و یا کانال های یونی که در تنظیم سیستم قلبی عروقی اهمیت دارند متصل نشده و آن ها را مسدود نمی کند.

قرص

فارماکوکینتیک اپروسارتان

 • اتصال به پروتئین: 98 %
 • متابولیسم: بسیار کم و کبدی
 • زیست دست یابی: با دوز 300 میلی گرم 13 %
 • نیمه عمر: نهایی 9-5 ساعت
 • زمان رسیدن به پیک سرمی: در حالت ناشتا 2-1 ساعت
 • دفع: مدفوع ( 90 % )، ادرار ( 7 %، عمدتا بصورت داروی تغییر نیافته )
 • کلیرانس: 7/9 L/hour

مقدار مصرف اپروسارتان


400-800 میلی گرم یک بار در روز یا در دو مقدار منقسم مصرف می شود. مقدار معمول 600 میلی گرم در روز است.

عوارض جانبی احتمالی داروی اپروسارتان | اپروزارتان

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سیستم عصبی مرکزی: خستگی، افسردگی
 • اندوکرین و متابولیک: افزایش تری گلیسرید
 • گوارشی: درد شکمی
 • ادراری تناسلی: عفونت مجاری ادراری
 • تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی، رینیت، فارنژیت، سرفه
 • سایر عوارض : عفونت ویروسی، زخم

نکته مهم: اپروسارتان در تعداد کمی از افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند. اگر چه این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد ، اما اگر دچار هر گونه تورم دهان و یا صورت شدید، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اپروسارتان می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

موارد منع مصرف داروی اپروسارتان

 • به تاریخ انقضای داروی اپروزارتان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی اپروسارتان را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • داروی اپروزارتان را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی داروی اپروسارتان را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

دارو

تداخلات دارویی اپروسارتان

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کنند عبارت‌اند از: آلیسکیرن (aliskiren) ، لیتیوم ، داروهای که موجب افزایش سطح پتاسیم خون می‌شوند (مانند مهارکننده‌های ACE مانند بنازپریل / لیزینوپریل ، قرص‌های ضدبارداری حاوی دروسپیرنون (drospirenone)).

برچسب روی تمام داروهایتان را(مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای مکمل غذایی، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید.زیرا آن‌ها ممکن است،مواد تشکیل‌دهنده‌ای داشته باشند که فشارخون را افزایش دهد و یا نارسایی قلبی را بدتر کند. راجع به مصرف این دارو با داروساز خود مشورت کنید.

نکاتی که قبل از مصرف اپروسارتان باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز در صورتی‌ که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروی اپروسارتان | اپروزارتان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردارشدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر شما مشکل کلیوی دارید، به‌خصوص اگر دچار انسداد سرخرگ‌های کلیوی هستید.
 • اگر هرگونه مشکلی مرتبط با دریچه‌های قلب و یا عضله قلب دارید.
 • اگر شما مشکل کبدی و یا بیماری به نام کلستاز (انسداد جریان صفرا از کبد) دارید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

نحوه نگهداری داروی اپروسارتان

 1. تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه ‌دارید.
 2. دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه ‌دارید.

separator line

بیشتر بخوانید:

مقدار فشار خون نرمال در هر رده سنی چه عددی است ؟

علت پایین بودن مینیمم فشار خون چیست و چگونه درمان میشود ؟

۱۳ خوراکی که فشار خون را پایین می آورد

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits