ایزوسورباید چیست و چرا تجویز می شود؟

۱,۵۵۷
۲
۰
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۳۱

موارد مصرف و عوارض ایزوسورباید دی نیترات

ایزوسورباید (isosorbide) برای‌ کاهش‌ آنژین‌ صدری‌ تجویز می‌شود. آنژین‌ صدری‌ درد قفسه‌ سینه‌ای‌ است‌ که‌ مشخصاً کمتر از 15 دقیق‌ طول‌ می‌کشد و ناشی‌ از خونرسانی‌ ضعیف‌ به‌ ماهیچه‌ قلبی‌ است‌. قرص‌ زیر زبانی‌ ایزوسورباید برای‌ تخفیف‌ یا جلوگیری‌ از حملات‌ آنژین‌ محتمل‌ مصرف‌ می‌شود. قرص‌ معمولی‌، قرص‌ جویدنی‌، قرص‌ طولانی‌ رهش‌، کپسول‌ و کپسول‌ طولانی‌ رهش‌ ایزوسورباید برای‌ پیشگیری‌ از حملات‌ آنژین‌ استفاده‌ می‌شوند.

به‌عنوان یک متسع ‌کنندهٔ وریدی، این دارو فشار پُرشدگى راست و چپ را کاهش مى‌دهد. با مصرف این دارو فقط در طى روز مى‌توان از بروز تحمل (تولرانس) اجتناب نمود یا آن را کاهش داد. این دارو توأم با بتابلوکرها در بیماران مبتلا به ایسکمى میوکارد مفید مى‌باشد. در صورتى‌که این دارو به تنهائى مصرف شود، اثر آن بر روى ظرفیت ورزشى قابل چشم‌پوشى است، ولى در صورتى‌که نیترات‌ها توأم با متسع‌‌کننده‌هاى شریانچه‌اى نظیر هیدرالازین و مهارکننده‌هاى آنزیم مبدل آنژیوتانسیون (ACE) استفاده شوند، عملکرد بطن چپ و ظرفیت ورزشى را بهبود مى‌بخشند.

استفاده از متسع‌‌کننده‌هاى عروقى به غیر از مهارکننده‌هاى ACE به‌خاطر عوارض جانبی، تاکى‌فیلاکسى و تردید در مورد بهبود ظرفیت ورزشى چندان کاربردى ندارد.

موارد مصرف ایزوسورباید دی نیترات


الف) درمان یا پیشگیری از حملات حاد آنژین، درمان بیماری ایسکمی مزمن قلبی (با کاهش پیش بار).
ب) اسپاسم منتشر مری بدون برگشت محتویات معده به مری.

مکانیسم اثر ایزوسورباید

عامل گشادکننده ی عروق؛ از طریق اتساع عروق شریانی و عروقی و کاهش پرلود و افتر لود، موجب شل شدن عضلات صاف قلب می گردد. هم چنین تقاضای اکسیژن عضله ی قلب را کاهش می دهد. اثر نیترات ها در کاهش فشار خون ناشی از گشاد شدن عروق محیطی می باشد.

فارماکوکینتیک ایزوسورباید

فراهمی زیستی ایزوسور باید پس از مصرف قرص زیرزبانی 59 درصد و پس از مصرف قرص معمولی 22 درصد است. مقدار زیادی از این دارو در اولین عبور از کبد متابولیزه می‌شود. نیمه عمر دارو از راه زیر زبانی 60 دقیقه و از راه خوراکی 4 ساعت است.

اثر ایزوسورباید از راه خوراکی پس از 40-14 دقیقه و از راه زیرزبانی پس از 5-2 دقیقه شروع می‌شود. طول اثر دارو از راه خوراکی 6-4 ساعت و از راه زیرزبانی 2-1 ساعت است. ایزوسورباید، پس از آن که تقریباً به طور کامل متابولیزه شده از طریق کلیه دفع می‌شود.

دارو

مصرف ایزوسورباید در دوران بارداری و شیردهی

رده بندی بارداری : گروه C

این به این معنی است که هنوز مشخص نیست که آیا ترازوسین بتواند به نوزاد متولد نشده (جنین) صدمه ای بزند٬ اگر شما باردار می باشید ٬ قبل از مصرف این دارو با پزشک خود صحبت نمایید .

معلوم نیست که آیا ترازوسین میتواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر ٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی داروی ایزوسورباید

  • اعصاب مرکزی: سر درد (بعضی مواقع ضرباندار) سرگیجه، تاری دید، ضعف و خستگی.
  • دستگاه قلبی ـ ‌عروقی: افت فشار خون وضعیتی، تاکیکاردی، طپش قلب، ادم مچ پا، سنکوپ/ غش.
  • پوست: گشاد شدن عروق جلدی همراه با برافروختگی، بثورات پوستی، درماتیت.
  • دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، خشکی دهان.
  • موضعی: سوزش زیر زبان.
  • سایر عوارض: حساسیت مفرط.

توجه: در صورت بروز بثورات پوستی، درماتیت، تاری دید و یا خشکی دهان باید مصرف دارو قطع شود.

تداخلات دارویی ایزوسورباید

دیزوپرامید با کاهش ترشح بزاق، اثر قرص زیر زبانی ایزوسورباید دی نیترات را کاهش می‌دهد.

مصرف همزمان با مهارکننده‌های فسفودی استراز تیپ 5 (سیلدنافیل، تادالافیل) باعث افت فشار خون شدید می‌شود. همزمان با هم استفاده نکنید.
مصرف همزمان با الکل، داروهای کاهنده فشار خون، داروهای مسدود کننده بتا، یا فنوتیازین‌ها ممکن است موجب اثرات اضافی کاهش فشار خون گردد.

موارد منع مصرف داروی ایزوسورباید

حساسیت به دارو یا دیگر اجزاء فرمولاسیون، حساسیت به نیترات‌های ارگانیک. مصرف همزمان با مهار کننده فسفودی استراز تیپ 5 (سیلدنافیل، تادالافیل)، گلوکوم زاویه بسته (باعث افزایش فشار داخل چشم می‌شود.) ضربه به سر یا خونریزی مغزی (به دلیل افزایش فشار داخل مغز)، آنمی ‌شدید.

موارد احتیاط: گاهی موارد افت فشار شدید ناشی از دارو باعث برادیکاردی متناقض و بدتر شدن آنژین می‌شود. افت فشار وضعیتی نیز رخ می‌دهد. لذا در موارد کاهش حجم، افت فشار خون و انفارکتوس بطن راست با احتیاط به کار رود.

در بیماران با کاردیو میوپاتی هیپر تروفیک، نیترات‌ها باعث کاهش پیش بار، تشدید انسداد شده و باعث افت فشار خون و بدتر شدن نارسایی قلبی می‌شود. لذا با احتیاط به کار روند.

  • دارو را همزمان با مهار کننده‌های فسفودی استراز تیپ 5 (مانند سیلدنافیل، تا دالافیل) مصرف نکنید.
  • برای جلوگیری از ایجاد تحمل به دارو آن را به صورت مناسب دوز کنید.
  • ایمنی و اثر بخشی دارو در کودکان اثبات نشده است.

قرص

هشدارها در مورد مصرف ایزوسورباید

1- مصرف این دارو، بخصوص در اوایل درمان ممکن است موجب بروز سر درد شود. مقدار مصرف را می‌توان در صورت نیاز به طور موقت کاهش داد، اما معمولاً نسبت به این مقدار مصرف تحمل ایجاد می‌شود. در اواسط درمان، مصرف آسپرین یا استامینوفن ممکن است سر درد را برطرف کند.
2- مقدار اضافی دارو را می‌توان قبل از استرس پیش بینی شده یا در صورت آنژین شبانه، به هنگام خواب مصرف کرد.
3- فشار خون و شدت و مدت پاسخ بیمار به دارو را باید پیگیری کرد.
4- ایزو سورباید دی نیترات ممکن است موجب بروز افت فشار خون وضعیتی شود. تغییر آهسته وضعیت از نشسته به ایستاده، بالا رفتن و پائین آمدن از پله‌ها با مراقبت کامل و دراز کشیدن با اولین علائم سرگیجه، این اثر را به حداقل می‌رساند.
5- از قطع مصرف ناگهانی دارو باید خود داری کرد. زیرا ممکن است موجب اسپاسم عروق کرونر شود.
6- دارو در جای خنک و در یک ظرف سر بسته و دور از نور نگهداری شود.
7- مصرف مداوم دارو و سطح خونی مداوم 24 ساعت باعث ایجاد تحمل به دارو می شود. حتماً در رژیم درمانی، دورههای بدون دارو در نظر گرفته شود.
8- به دلیل احتمال ایجاد تولرانس داروهای با اثر کوتاه را 2 تا 3 بار در روز تجویز کنید و فرآورده های آهسته رهش را یک یا دو بار در روز مثلاً 8 صبح و 2 بعد از ظهر تجویز نمایید.

نکات قابل توصیه در مورد ایزوسورباید

1- دارو را طبق دستور و به طور مرتب مصرف کنید و آن را در تمام اوقات در دسترس داشته باشید. دارو از لحاظ فیزیولوژیک ضروری است اما اعتیاد آور نیست.
2- قرص را با معده خالی، نیم ساعت قبل یا 2-1 ساعت بعد از غذا مصرف کنید. شکل خورکی دارو باید به طور کامل بلعیده شود.
3- هنگام مصرف قرص زیر زبانی، بنشینید. قرص باید توسط بزاق دهان یا با ریختن چند میلی لیتر مایع زیر زبان لزج شود. در صورت احساس سوزش با قرار دادن قرص در زیر زبان سعی کنید قرص را در گوشه دهان نگه دارید. احساس سوزش ممکن است نشان دهنده قدرت اثر دارو باشد مقدار مصرف دارو ممکن است هر 15-10 دقیقه تا حداکثر سه بار تکرار شود. در صورت برطرف نشدن درد، بیمار باید به بخش اورژانس بیمارستان انتقال یابد.
4- برای جلوگیری از بروز سرگیجه، وضعیت خود را آهسته تغییر دهید.
5- از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا ممکن است کمی ‌شدت فشار خون و کلاپس قلبی - عروقی بروز کند.
6- در صورت بروز تاری دید، خشکی دهان و یا سردرد مداوم به پزشک گزارش دهید.
7- از قطع ناگهانی مصرف طولانی مدت دارو خودداری کنید.

نکات پزشکی ایزوسورباید دی نیترات

علایم حیاتی و فشار خون بیمار را طی دوره درمان تحت نظر داشته باشید . جهت کم کردن میزان تحمل دارویی و کاهش تاثیر دارو، بهتر است یک فاصله 10 تا 12 ساعته تعطیلی دارویی در برنامه بیمار گنجانده شود و برای مثال بهتر است به جای 4 نوبت ایزوسورباید دی نیترات کوتاه اثر از 2 یا 3 نوبت آن استفاده کرده و دوز شب را حذف کنید.

شرایط نگهداری ایزوسورباید

15 الی 30 درجه سانتی گراد و در جای خشک و دور از رطوبت نگاه دارید قرص های خوراکی و زیرزبانی ایزوسورباید را در دمای اتاق، دور از نور و در ظروف دربسته نگهداری شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف و عوارض قرص کونکور (Concor)

(Dobutamine) داروی نارسایی قلب

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

داروی انترستو | موارد مصرف، موارد منع، عوارض جانبی Entresto

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم