alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
معرفی داروی هیدرالازین و عوارض مصرف آن
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
هیدرالازین (Hydralazine) نوعی اتساع دهنده عروقی می باشد که ماهیچه های موجود در عروق خونی را ریلکس می کند، در نتیجه کاهش فشار خون را به دنبال دارد.

هیدرالازین چیست و چرا تجویز می شود؟

هیدرالازین (Hydralazine) نوعی اتساع دهنده عروقی می باشد که ماهیچه های موجود در عروق خونی را ریلکس می کند، در نتیجه کاهش فشار خون را به دنبال دارد. دوزهای هیدرالازین عبارت است از 10، 25 و 50 میلی گرم. از عوارض هیدرالازین می توان به تغییراتی در ضربان قلب و مشکلاتی در ادرار کردن اشاره کرد.

نام تجاری: Alazine .Apresoline .Dralzine

مکانیسم اثر هیدرالازین

اثر کاهنده فشار خون: این دارو با گشاد کردن مستقیم عروق عضلات صاف، موجب کاهش فشار خون می‌شود. اثر هیدرالازین بر روی عروق ایجاد کننده مقاومت (شریانها و شریانچه‌ها) بیشتر از اثر آن بر روی عروق گنجایشی (وریدها و ونولها) است.

فارماکوکینتیک هیدرالازین

هیدرالازین پس از مصرف خوراکی به خوبی جذب می‌شود، ولی متابولیسم عبور اول کبدی دارد. پیوند دارو به پروتئین زیاد است. متابولیسم این دارو کبدی است. نیمه عمر هیدرالازین، 7-3 ساعت است که در نارسایی کلیه افزایش می‌یابد. اثر دارو از راه خوراکی پس از 45 دقیقه و از راه وریدی پس از 20-10 دقیقه شروع می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه وریدی 30-15 دقیقه و از راه خوراکی 2-1 ساعت است. طول اثر دارو از راه خوراکی یا وریدی 8-3 ساعت است. دفع این دارو کلیوی است.

دارو

موارد و مقدار مصرف هیدرالازین

الف) درمان افزایش متوسط تا شدید فشار خون

بزرگسالان: از راه خوراکی، ابتدا، مقدار 10 میلی‌گرم چهار بار در روز به مدت 4-2 روز مصرف می‌شود. سپس، مقدار مصرف تا میزان 25 میلی‌گرم چهار بار در روز برای بقیه روزهای هفته افزایش می‌یابد. در صورت نیاز مقدار مصرف تا میزان 50 میلی‌گرم چهار بار در روز افزایش می‌یابد. حداکثر مقدار مصرف توصیه شده mg 200 در روز است، ولی بعضی از بیماران ممکن است به مقادیر mg 400-300 در روز نیاز داشته باشند.

برای درمان زیادی شدید فشار خون، مقدار 50-10 میلی‌گرم تزریق عضلانی، یا مقدار 20-10 میلی‌گرم تزریق وریدی می‌شود، که در صورت لزوم تکرار می‌گردد. در صورت امکان، هر چه سریعتر باید مصرف اشکال تزریقی دارو به مصرف خوراکی تبدیل شود.

برای درمان بحران زیادی فشار خون همراه با حاملگی، ابتدا مقدار پنج میلی‌گرم تزریق وریدی می‌شود. به دنبال آن، مقدار 10-5 میلی‌گرم هر 30-20 دقیقه، تا کاهش مناسب فشار خون،‌ تزریق وریدی می‌گردد (مقدار مصرف معمول 20-5 میلی‌گرم است).

کودکان: ابتدا، از راه خوراکی مقدار mg/kg/day 75/0 در چهار مقدار منقسم مصرف می‌شود (یا mg/m2/day 25). این مقدار را می‌توان به تدریج تا mg/kg/day 5/7 افزایش داد.

مقدار مصرف دارو از راه تزریق وریدی یا عضلانی، mg/kg/day 2/1-4/0 یا mg/m2/day 100-50 در 6-4 مقدار منقسم است. دوز شروع تزریق نباید از 20 mg بیشتر باشد.

ب) نارسایی شدید قلب

بزرگسالان: ابتدا، از راه خوراکی، مقدار 75-50 میلی‌گرم مصرف می‌شود و سپس، مقدار مصرف براساس پاسخ بیمار تنظیم می‌گردد. اکثر بیماران به مقدار mg/day 600-200 در مقادیر منقسم هر 12-6 ساعت پاسخ می‌دهند، ولی مقدار مصرف g/day 3 نیز تجویز شده است.

مصرف هیدرالازین در بارداری و شیردهی

مصرف هیدرالازین در بارداری: باید از مصرف هیدرالازین در سه ماهه اول و دوم بارداری اجتناب کرد. مصرف هیدرالازین در سه ماهه سوم بارداری توصیه نمی شود مگر آن که منافع آن برای مادر برتر از خطرات آن برای جنین باشد. داده های کنترل شده ای در مورد بارداری انسان در دست نیست (هیدرالازین و بارداری).

مصرف هیدرالازین در شیردهی: هیدرالازین در شیر مادر ترشح می شود بنابراین استفاده از هیدرالازین در شیردهی مجاز نمی باشد مگر آن اهمیت استفاده از هیدرالازین برای مادر بسیار روشن باشد.

عوارض جانبی هیدرالازین

 • اعصاب مرکزی: نوریت محیطی، سردرد، سرگیجه.
 • قلبی ـ عروقی: کمی فشار خون در حالت ایستاده، تاکیکاردی، آریتمی، آنژین صدری، طپش قلب، ادم، گر گرفتگی.
 • چشم، گوش، حلق و بینی: اشک‌ریزی از چشم، احتقان بینی.
 • پوست: بثورات پوستی.
 • دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال، بی‌اشتهایی.
 • خون: نوتروپنی، لکوپنی، آگرانولوسیتوز.
 • عضلانی اسکلتی: کرامپ عضلات.
 • سایر عوارض: سندرم شبه لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE).

قرص

مسمومیت با هیدرالازین و درمان آن

 • تظاهرات بالینی: کمی فشار خون، تاکیکاردی، سردرد، برافروختگی پوست، آریتمی قلبی، شوک.
 • درمان: با ایجاد استفراغ یا شستشوی معده، می‌توان محتویات معده را خالی کرده و با تجویز زغال فعال جذب دارو را کاهش داد. مراقبتهای علامتی و حمایتی باید انجام شوند.

تداخلات دارویی هیدرالازین

 1. هیدرالازین ممکن است اثرات داروهای مدر و دیگر داروهای کاهنده فشار خون را تشدید کند.
 2. مصرف همزمان با دیازوکساید ممکن است موجب کمی بارز فشار خون شود.
 3. مصرف همزمان با داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز ممکن است به طور سینرژیک موجب کاهش فشار خون شود.
 4. هیدرالازین ممکن است اثر افزاینده فشار خون اپی‌نفرین را کاهش دهد.
 5. مصرف همزمان متوپرولول و پروپرانولول باعث افزایش سطح سرمی و اثرات بتابلاکرها می‌شود. ممکن است نیاز به تنظیم دوز وجود داشته باشد.

موارد منع مصرف و احتیاط در مورد هیدرالازین

موارد منع مصرف: حساسیت مفرط شناخته شده نسبت به دارو، بیماری روماتیسمی دریچه میترال قلب، بیماری شریان کرونر.

موارد احتیاط: سابقه سکته یا صدمات شدید کلیوی، بیماری قلبی و افرادی که از سایر داروهای کاهنده فشار خون استفاده می‌نمایند (این موارد ممکن است در صورت بروز کمی فشار خون تشدید شوند).

ملاحظات اختصاصی هیدرالازین

1- شمارش تام سلولهای خونی، نمونه‌برداری از سلولهای لوپوس اریتماتوز و تعیین عیار ANA قبل از درمان و در فواصل منظم طی درمان طولانی مدت توصیه می‌شود.
2- احتمال بروز سندرم SLE ناشی از مصرف هیدرالازین در بیمارانی که بیش از mg/day 200 این دارو را به مدت طولانی مصرف می‌کنند، بیشتر است.
3- سردرد و تپش قلب ممکن است 4-2 ساعت بعد از مصرف خوراکی دارو بروز کند، ولی قاعدتاً خودبه‌خود برطرف می‌شوند.
4- احتمال بروز کمی فشار خون در حالت ایستاده وجود دارد. مراقبتهای لازم باید به عمل آیند.
5- غذا جذب خوراکی دارو را افزایش می‌دهد و تحریک گوارشی را به حداقل می‌رساند. دارو باید طبق دستورات ارائه شده مصرف شود.
6- بعضی از فرآورده‌های این دارو که حاوی تارترازین هستند، ممکن است موجب واکنشهای آلرژیک، بخصوص در بیماران حساس به آسپرین، شوند.
7- با تزریق وریدی دارو، باید فشار خون تا تثبیت آن، هر پنج دقیقه، و سپس هر 15 دقیقه پیگیری شود. در صورت بروز سرگیجه یا ضعف، باید بیمار را در وضعیت ترندلنبرگ قرار داد. کاهش بسیار سریع فشار خون ممکن است موجب تغییرات روانی ناشی از ایسکمی مغزی شود.
8- بعد از کشیدن دارو به داخل سرنگ، باید بلافاصله آن را تزریق کرد، زیرا رنگ دارو بعد از تماس با فلز تغییر می‌کند.
9- بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ممکن است به مقدار نگهدارنده کمتری از هیدرالازین پاسخ دهند.
10- با مصرف طولانی مدت هیدرالازین ممکن است سدیم احتباس یابد.
11- بیمار از نظر بروز علائم افزایش وزن و خیز تحت مراقبت قرار گیرد.

هیدرالازین

نکات قابل توصیه به بیمار در دوره مصرف هیدرالازین

1- دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید، و مصرف آن را حتی در صورت احساس بهبود ادامه دهید. از قطع ناگهانی مصرف دارو خودداری کنید، زیرا ممکن است زیادی و جهشی شدید فشار خون بروز کند.
2- در صورت بروز عوارض غیر معمول، بخصوص علائم SLE (گلودرد، تب، درد عضلات و مفاصل، بثورات پوستی) به پزشک اطلاع دهید.
3- از کار با ابزار مخاطره‌آمیز تا حصول تحمل نسبت به اثرات تسکین‌بخش، خواب‌آلودگی، و سایر اثرات CNS خودداری کنید. از تغییر ناگهانی وضعیت خود اجتناب کنید تا احتمال بروز کمی فشار خون در حالت ایستاده به حداقل برسد.
4- از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل خودداری کنید و برای جذب بیشتر هیدرالازین و به حداقل رساندن تحریکات گوارشی، آن را با غذا مصرف نمایید.
5- 4-2 ساعت بعداز مصرف اولیه دارو امکان بروز سردرد و تپش قلب وجود دارد، ولی خودبه‌خود از بین می‌رود. در صورت تداوم این عوارض، به پزشک اطلاع دهید.
6- وزن خود را حداقل هر هفته یک بار اندازه بگیرید. در صورت افزایش وزن به میزان بیش از 25/2 کیلوگرم در هفته به پزشک اطلاع دهید.
7- قبل از مصرف داروهای ضد سرماخوردگی بدون نسخه با پزشک مشورت کنید.
8- بیماران سالخورده ممکن است نسبت به اثرات کاهنده فشار خون این دارو حساستر باشند. مصرف این دارو در بیماران دارای سابقه سکته مغزی یا عیب کار کلیه باید با احتیاط همراه باشد. بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ممکن است به مقادیر نگهدارنده کمتری پاسخ دهند.
9- مصرف هیدرالازین در کودکان محدود است. بی‌ضرری و اثربخشی مصرف این دارو در کودکان ثابت نشده است. منافع دارو در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

توجهات بیمار – خانواده در رابطه با مصرف هیدرالازین

 1. مورد مصرف هیدرالازین و نحوه مصرف هیدرالازین توسط پزشک تعیین می گردد.
 2. برای بهبود جذب هیدرالازین آن را می توانید همراه با غذا استفاده کنید.
 3. به دلیل افت فشار خون وضعیتی از تغییر وضعیت ناگهانی اجتناب کنید.
 4. در طول درمان با هیدرالازین ادم و وزن روزانه را کنترل کنید.
 5. تا یک ساعت پس از مصرف هیدرالازین به پشت نخوابید.
 6. در صورت داشتن قصد بارداری در طول درمان با هیدرالازین با پزشک مشورت کنید.
 7. از گرفتن دوش آب داغ، ایستادن طولانی مدت در هوای گرم، ورزش شدید، مصرف الکل و هر گونه داروی غیر نسخه ای در طول درمان با هیدرالازین اجتناب کنید.
 8. در طول درمان با هیدرالازین این موارد را گزارش کنید: تب، درد عضلانی، خستگی مفرط، درد قفسه سینه، آلرژی

شرایط نگهداری هیدرالازین

هیدرالازین را در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگاه دارید.

دارو های هم گروه هیدرالازین

separator line

بیشتر بخوانید:

داروهای فشار خون بالا : معرفی کامل انواع داروهای کاهنده فشار خون

تفاوت اصلی داروهای فشار خون والسارتان و لوزارتان در چیست ؟

درمان فشارخون بالا با قرص آملودیپین

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • dorvana.com
 • darooyab.ir
 • porseshkadeh.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits