دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
معرفی پماد هیدروکورتیزون چشمی
1
1,643
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هيدروكورتيزون در درمان حالت هاي التهابي و آلرژيك چشم و گوش كه به كورتيكواستروئيدها پاسخ مي دهند، استفاده مي شود و باعث بهبودی التهابات چشمی می شود

آشنایی با پماد هیدروکورتیزون چشمی

هیدروکورتیزون در درمان حالت های التهابی و آلرژیک چشم و گوش که به کورتیکواستروئیدها پاسخ می دهند، استفاده می شود. مصرف این پماد باعث بهبود التهابات چشمی خواهد شد.

موارد مصرف هیدروکورتیزون چشمی

 1. پسوریازیس
 2. اگزما
 3. درماتیت تماسی
 4. خارش (فرم چشمی)
 5. اختلالات آلرژیک چشم
 6. التهاب قرنیه و ملتحمه و بخش قدامی چشم.

مکانیسم اثر هیدروکورتیزون چشمی


در غلظت های بالا که حتی ممکن است متعاقب اسهال موضعی نیز حاصل شود، کورتیکوستروئیدها ممکن است دارای اثرات مستقیم بر غشاء باشند. آنها از طریق غشاء سلولی بدرون نفوذ کرده و با گیرنده های اختصاصی سیتوپلاسم کمپلکس تشکیل می دهند که پس از ورود بداخل هسته با DNA پیوند یافته و رونویسی mRNA و به دنبال آن ساخت آنزیم های پروتئینی را تشدید می نمایند. این آنزیمها غالباً مسئول اثرات ضدالتهابی کورتیکوستروئیدهای موضعی در چشم می باشند.

پماد

فارماکوکینتیک هیدروکورتیزون چشمی

از طریق زلالیه، قرنیه، عنبیه، مشیمیه، جسم مژگانی و شبکیه جذب می شود. جذب سیستمیک دارو فقط در مقادیر خیلی بالا یا در صورت درمان طولانی مدت کودکان اهمیت می یابد.

مقدار مصرف هیدروکورتیزون چشمی

بالغین و کودکان: یک لایه نازک حدود 1 تا 2 سانتی متر از پماد چشمی هیدروکورتیزون 3 تا 4 بار در روز روی ملتحمه گذاشته می شوئ و سپس با فروکش کردن علائم به تدریج دفعات مصرف کاهش می یابد.

مصرف هیدروکورتیزون چشمی در بارداری و شیردهی

 • مطالعات کافی در زمینه مصرف هیدروکورتیوزن در بارداری وجود ندارد. اما شواهدی مبنی بر تراتوژن بودن کورتیکواستروئید ها وجود ندارد. با این حال منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.
 • عوارضی برای مصرف این دارو در دوران شیردهی ثابت نشده است. با این حال منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

موارد منع مصرف هیدروکورتیزون چشمی

این دارو در بیماریهای قارچی چشم و گوش، التهاب سطحی حاد قرنیه ناشی از تبخال، سوراخ شدن پرده گوش، سل چشمی یا گوشی و در مرحله عفونی حاد بیماری ویروسی نباید مصرف شود.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون چشمی

تاری دید، درد چشم، سردرد، و مشاهده هاله های نورانی در اطراف چراغ ها، پایین افتادن پلک ها و بزرگ شدن غیرعادی چشم، سوزش و آبریزش چشم از عوارض جانبی این دارو هستند.

هشدار ها در مورد هیدروکورتیزون چشمی

1. در کسانی که مبتلا به آب مروارید، گلوکوم مزمن با زاویه باز یا سابقه آن، التهاب گوش میانی(به خصوص در کودکان)، و سایر عفونت های قرنیه و ملتحمه چشم یا گوش هستند، مصرف این دارو باید با احتیاط انجام گیرد.
2. کاربرد مکرر یا شدید کورتیکوستروئیدهای چشم ممکن است بهبودی قرنیه را به تعویق بیندازد.

هیدروکورتیزون

توصیه های دارویی هیدروکورتیزون چشمی

 • اگر پس از 7-5 روز بهبودی حاصل نشد و یا وضع چشم یا گوش بدتر شد به پزشک مراجعه شود.
 • قبل از استفاده، موضع را پاک کنید.
 • درمان را تا چند روز بعد از بهبودى ضایعات ادامه دهید.
 • پرهیز از تابش نور خورشید در محل ضایعه: سوختگى ممکن است ایجاد شود.
 • عدم استفاده از ترکیبات OTC (بدون نسخه) مگر با نظارت پزشک.
 • دارو را در دماى اطاق نگهدارى کنید.

داروهای هم گروه هیدروکورتیزون-چشمی

separator line

بیشتر بخوانید:

فواید مصرف قطره استریل چشمی نفازولین و عوارض جانبی ناپریوین

قطره چشمی کتوتیفن : موارد مصرف و عوارض جانبی Ketotifen

همه چیز در مورد قطره چشمی بتاکسولول

separator line


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits