آشنایی با موارد مصرف داروی فلورواوراسیل

۱,۵۱۳
۱
۰
چهارشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۱۱

موارد مصرف و عوارض جانبی فلورواوراسیل

فلوئورواوراسیل (Fluorouracil) در درمان کارسینوم کولورکتال، پستان، معده و لوزالمعده تجویز می شود. همچنین در درمان کارسینوم مثانه، پروستات، تخمدان، دهانه رحم، رحم، ریه و کبد، سر گردن، ترشحات ناشی ازتومور بدخیم در فضای جنب،صفاق و پردیکارد نیز مصرف شده است.

فلوئورواوراسیل در درمان کراتوز چندگانه ناشی از نور خورشید و کارسینوم پوست به کار می رود. این دارو در درمان التهاب لب ناشی از نور خورشید، لکوپنی مخاطی، درماتیت ناشی از پرتو درمانی، بیماری بوئن و اریتروپلازی کوئیرات نیز مصرف شده است.

نام های تجاری: 5-Fu , Adrucil , Fluoroplex , Efudix

اشکال دارویی فلورواوراسیل:

 • 50mg/ml : قطره چشمی
 • 5% 20g : کرم موضعی
 • 50mg/ml 5ML, 50mg/ml 10ML, 50mg/ml 20ML : آمپول
 • 5 % : پماد موضعی

مکانیسم اثر فلورواوراسیل


فلوئورواوراسیل آنالوگ پیریمیدین است. در چرخه سلولی به طور اختصاصی در فاز Sتقسیم سلولی موثر است و با تبدیل به متابولیت فعال در بافتها باعث مهار ساخت DNAو RNA می شود.

فارماکوکینتیک فلورواوراسیل

فلوئورواوراسیل از سد خونی – مغزی عبور می کند. متابولیسم دارو کبدی و سریع است. نیمه عمر تزریق وریدی در فاز آلفا 20-10 دقیقه و در فاز بتا 20 ساعت می باشد. دفع آن عمدتاً از طریق ریه ها ( 80-60 درصد ) و کلیه ها ( 20-7 درصد ) می باشد.

پماد


مصرف فلورواوراسیل در دوران بارداری و شیردهی

X - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات یا انسان بیانگر ایجاد ناهنجاریهای حنینی بوده است. یا عوارض جانبی گزارش شده موید ایجاد خطرات در جنین است. به دلیل این خطرات به طور واضح , مصرف این داروها در دوران حاملگی ممنوع است

ترشح این دارو در شیر مشخص نیست، ولی به دلیل وجود عوارض جانبی شدید و موتاژنیک و کارسینوژنیک ‌بودن دارو برای شیرخواران، مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.

مقدار و نحوه مصرف فلورواوراسیل

در درمان کارسینومایکولورکتال، پستان ، معده، لوزالمعده، مثانه، پروستات یا تخمدان ابتدا 7- 12mg/kg/day به مدت 4 روز تجویز می شود که در صورت عدم بروز علائممسمومیت 3 روز بعد 7- 10mg/kg هر 3 یا4 روز در میان به مدت 2 هفته تزریق وریدی می شود.

برنامه مصرف دارو می تواند به صورت mg/kg/day 12 به مدت 4 روز باشد که در صورت ظاهر نشدن علائم مسمومیت 6mg/kg یک روز در میان برای 4-5 روز تا مدت 12 روز تکرارم ی شود.

مقدار مصرف نگهدارنده 7-12mg/kg هر 7-10 روز یکبار یا300-500 mg/m2/day برای 4 یا 5 روزاست که هر ماه تکرار می شود. در مورد افراد چاق یا بیمارانی که که وزنشان بر اثر خیز، آسیت یا سایر موارد احتباس غیرعادی مایعات بالا رفته است توصیه می شود از وزن اصلی بدن بیمار (lean body mass) استفاده شود.

فلوئورواوراسیل را می توان به میزان mg/kg 15 یا mg/m2 500-600 در هفته بدون مقدار مصرف اولیه نیز به کار برد.حداکثر مقدار مصرف تا mg/day 800 (یاmg/day 400 در بیماران با شدت بیماری کمتر) می باشد. در درمان کراتوز ناشی از نور خورشید یا اشعه ماورا بنفش، 1-2 بار در روز بهمیزانی که ضایعه را بپوشاند به کار میرود.

در کارسینوم سطحی سلولهای قاعده ای دو بار در روز و به میزانی که ضایعات را بپوشاند به کار میرود. درمان باید حداقل 3-6 هفته و گاه تا 12 هفته ادامه یابد.

موارد منع مصرف فلورواوراسیل

مصرف این دارو در بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

عوارض جانبی فلورواوراسیل

 • اعصاب مرکزی: سندرم حاد مغزی، خواب‌آلودگی، احساس سرخوشی، عدم تعادل، گیجی، سردرد، درد و ضعف.
 • قلبی ـ عروقی: آنژین، ایسکمی میوکارد، ترومبوفلبیت.
 • چشم، گوش، حلق و بینی: نیستاگموس
 • دستگاه گوارش: بی‌اشتهایی، پروکتیت، انسداد فلجی روده، التهاب مخاط دهان، اسهال، خونریزی های گوارشی، زخم گوارشی (ممکن است قبل از لکوپنی بروز کند)، تهوع، استوماتیت.
 • خون: آگرانولوسیتوز، آنمی، ترومبوسیتوپنی، لکوپنی.
 • متابولیک: کاهش آلبومین به علت سوءجذب پروتئین ناشی از دارو.
 • پوست: درماتیت ، راش‌های پوست اندازنده در مصرف طولانی مدت (سندرم دست ـ پا)، قرمزی، تغییرات ناخن، تغییر رنگ کف دست، خارش، ریزش موی برگشت‌پذیر.
 • سایر عوارض: آنافیلاکسی، حساسیت به ‌نور، سوزش، ترشحات چرکی.

دارو

تداخلات دارویی فلورواوراسیل


مصرف همزمان با انفوزیون مداوم لوکوورین کلسیم و درمان قبلی با داروهای آلکیله کننده ممکن است باعث افزایش سمیت گردد. با احتیاط بسیار مصرف شوند.

هشدار ها در رابطه با فلورواوراسیل

1- این دارو بسیار سمی است و به محض بروزاولین علایم مسمومیت مثل اسهال، کاهش سلول های خون، زخم و خونریزی گوارشی، ازوفاگوفارنژیت، خونریزی در هر عضوی، استئوماتیت و استفراغ جهنده مصرف دارو باید قطع گردد. با این وجود می توان مصرف دارو را با مقدار مصرف کمتر بعد از برطرف شدن این علایم مجدداً از سر گرفت.
2- به دلیل امکان بروز سمیت عصبی از تزریق دارو داخل غلاف نخاعی خودداری شود.
3- شکل دارویی کرم در بافت های با زخم خونریزی دهنده با توجهبه جذب سیستمیک و بروز مسمومیت و نیز در کلوآسما با احتیاط مصرف شود.
4- در صورت بروز واکنش های التهابی وسیع روی پوست طبیعی بعد از مصرف کرم، درمان متوقف شود. تجویز کورتیکوستروئیدهای موضعی پس از تکمیل درمان با دارو می تواند باعث تسریع در بهبود ضایعات شود.

توصیه های دارویی فلورواوراسیل

1- بیمار باید در شروع درمان در بیمارستان بستری شود.
2- مقدار مصرف نگهدارنده دارو بر اساس نیاز های فردی هر بیمار و بر مبنای پاسخ های هماتولوژیک بیمار متناسب با مقدار مصرف قبلی تنظیم شود. مقدار مصرف بعدی دارو، تنها پس از بهبود عوارض سمی مقدار مصرف قبلی باید تجویز شود.
3- اندازه گیری هماتوکریت یا هموگلوبین و شمارش لکوسیت و پلاکت در ابتدا و طول درمان لازم است.
4- انفوزیون آهسته وریدی دارو ( 24-2 ساعت ) از سمیت دارو می کاهد، هر چند تزریق سریع داخل وریدی( 2-1 دقیقه ) دارو موثرتر است.
5- قبل از مصرف کرم فلوئورواوراسیل بیوپسی در شروع و طول درمان برای تایید بهبود کارسینوم سطحی سلول های قاعده ای، توصیه می شود.
6- در صورت بروز لکه های صورتی و نرم در محل مصرف کرم، مصرف دارو باید قطع شود.
7- احتمال بروز واکنش حساسیت به نور طی درمان با کرم فلوئورواوراسیل و 2-1 ماه پس از خاتمه درمان وجود دارد، لذا از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری شود.

شرایط نگهداری فلورواوراسیل

در دمای 15 الی 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

تاکسول (پاکلیتاکسل) داروی ضد سرطان را بیشتر بشناسید

داروهای ضد سرطان : معرفی بهترین قرص های ضد سرطان

موارد مصرف و عوارض داروی آسپارژیناز

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم