دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
موارد استفاده و عوارض کتوتیفن (قطره چشمی)

قطره چشمی کتوتیفن : موارد مصرف و عوارض جانبی Ketotifen

موارد استفاده و عوارض کتوتیفن (قطره چشمی)
7
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کتوفتالمیک (کتوتیفن) کتوتیفن برای جلوگیری و درمان خارش چشم ها ناشی از آلرژی (ورم ملتحمه چشم فصلی یا آلرژیک) استفاده می شود. کتوتیفن یک آنتی هیستامین برای چشم است که با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند.

موارد مصرف کتوتیفن

کتوتیفن تثبیت کننده نوعی گلبول سفید (به نام ماست سل) می باشد که با کاهش آزاد شدن مواد طبیعی که واکنش های آلرژیکی ایجاد میکنند، از این واکنش ها جلوگیری میکنند.

نحوه مصرف قطره های چشمی کتوتیفن یا کتوفتالمیک

اگر از محصول بدون نسخه این دارو استفاده می کنید، قبل از استفاده از آن، تمام دستورالعمل های درج شده در بسته بندی محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دقیقا طبق تجویز از آن استفاده کنید.

1 قطره را در یک چشم (یا هر دو چشم)، معمولا دو بار در روز (هر ۸ تا ۱۲ ساعت) یا طبق دستور راهنمای دارو یا دستور پزشک، بچکانید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین میشود.برای استفاده از قطره های چشم، ابتدا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را دست نزنید و یا اجازه ندهید با چشم یا هر سطح دیگری تماس داشته باشد.

اگر از لنزهای تماسی استفاده میکنید هنگامی که با این دارو تحت درمان قرار گرفتید، با پزشک در میان بگذارید. اگر پزشک بگوید همچنان میتوانید از آنها استفاده کنید، قبل از استفاده از قطره چشم آنها را برداری و حداقل ۱۰ دقیقه بعد از هر دوز، صبر کنید و سپس لنز را در چشم قرار دهید.

از این دارو برای درمان تحریک پذیری ناشی از گذاشتن لنز استفاده نکنید. در مورد استفاده از لنزهای تماسی که چشم های شما را قرمز یا تحریک میکنند، با پزشک خود مشورت کنید.

سر خود را به عقب بچرخانید، به سمت بالا نگاه کنید، و پلک پایین را بکشید. قطره چکان را روی چشم خود نگه دارید و یک قطره در پلک پایین بریزید. به پایین نگاه کنید و چشمها را به آرامی به مدت ۱ تا ۲ دقیقه ببندید. یک انگشت را در گوشه چشم (نزدیک بینی) قرار دهید و به آرامی فشار دهید. این کار باعث می شود که دارو از چشم خارج نشود. سعی نکنید پلک نزنید و چشم خود را مالش ندهید.

قطره چکان را شستشو ندهید. پس از هر بار استفاده، سر قطره چکان را بگذارید و محکم آن را ببندید.اگر از نوع دیگری از داروهای چشم استفاده می کنید (قطره یا پماد)، حداقل ۵ دقیقه قبل از استفاده از آن صبر کنید. قطره های چشم را قبل از پماد ها استفاده کنید تا قطره چشم به داخل چشم برسد.

اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به طور مرتب از آن استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز در همان زمان ها از دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو را طبق تجویز ادامه دهید تا زمانی که دوره گرده تمام شود یا دیگر در معرض ماده آلرژیک نباشید، حتی زمانی که علائم آلرژی ناپدید شوند و یا بهبود یابید.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، یا علائم جدیدی ایجاد شدند یا اگر فکر می کنید دچار مشکل جدی پزشکی شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر خودتان به صورت خوددرمانی از کتوتیفن بدون نسخه استفاده میکنید، در صورت بدتر شدن خارش یا طولانی شدن آن به مدت ۷۲ ساعت، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به داروی دیگری نیاز داشته باشید.


عوارض جانبی کتوتیفن

با مصرف این دارو سوزش / خارش / تحریک پذیری چشم، سردرد، آبریزش / گرفتگی بینی، طعم بد در دهان و افزایش حساسیت به نور ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید.

به خاطر داشته باشید، اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر، اما جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: خشکی چشم ها، درد/ قرمزی / تورم چشم، مشکلات بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید، علائمی از قبیل: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

در این مقاله از دلگرم ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


موارد احتیاط کتوتیفن

  • قبل از استفاده از کتوتیفن، اگر به این دارو حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی (مانند بنزالکونیوم کلرید نگهدارنده در ظرف دارویی) باشد که می توانند واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
  • قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، بخصوص سوابق مشکلات چشم (به عنوان مثال، آب سیاه).
  • پس از استفاده از این دارو، بینایی شما ممکن است موقتا تار شود. از رانندگی، استفده از ماشین آلات یا انجام هر فعالیتی که نیاز به دید واضح دارد تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.
  • از این دارو در کودکان زیر ۳ سال استفاده نکنید، مگر آنکه پزشک دستور داده باشد.
  • در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.
  • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی کتوتیفن

  • اگر این دارو برای شما تجویز شده باشد، ممکن است پزشک یا داروساز از هر نوع تداخل احتمالی دارو مطلع باشند و روی آنها نظارت داشته باشند. بدون مشورت با پزشک یا داروساز دوز هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید یا آنها را تغییر ندهید.
  • قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه و داروهای گیاهی که ممکن است از آنها استفاده کنید مطلع نمایید.
  • لیستی از داروهای مصرفی خود تهیه و آن را به پزشک یا داروساز ارائه دهید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

اگر شخصی بیش از حد از این دارو مصرف کند ممکن است دچار علائم جدی نظیر غش یا مشکل تنفسی شود. این دارو ممکن است در صورت بلعیدن، مضر باشد.

نکته های مهم

کتوتیفن را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از آلرژن ها (مانند گرده، شوره پوست حیوانات) و عوامل تاثیرگذار دیگر (مثلا محرک ها) دوری کنید. کمپرس سرد و قطره های روان کننده چشم می توانند تحریک چشم را کاهش دهند.

همچنین بخوانید:

قطره چشمی Hye : موارد مصرف و فواید قطره استریل چشمی های

موارد مصرف قطره نفازولین و عوارض جانبی این دارو

موارد مصرف سینالون - فواید و عوارض اشک مصنوعی سینالون (Sinalone)

موارد مصرف و فواید ژل چشمی افتاژل ( Oftagel )این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits