دلگرم
امروز: شنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۰ میلادی
معرفی لیست کامل دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان
3
1,225
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان داروهایی هستند که مصرف بیش از حد آنها باعث پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی شده و در نتیجه شخص را مبتلا به این عارضه میکند.

دارو با عارضه پوکی استخوان

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

مصرف دارو‌ها برای بیماری‌های مختلف در کنار اثرات سودمندی که دارند ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشند که خود این عوارض باعث ایجاد بیماری‌های جدیدی از جمله پوکی استخوان شوند.

مصرف دارو‌ها برای بیماری‌های مختلف در کنار اثرات سودمندی که دارند ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشند که خود این عوارض باعث ایجاد بیماری‌های جدیدی از جمله پوکی استخوان شوند

پوکی استخوان یا استئوپروز طبق تعریف انجمن ملی بهداشت (هیئت ایجاد اتفاق نظر برای پیشگیری از استئوپروز)، یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد .

علل بیماری پوکی استخوان

این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران استروژن بسیار در بدن زنان کم می‌شود. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و استعمال دخانیات مانند سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود.

در شرایط کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی، بدن این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد.

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

دسته‌ها‌ی دارویی مختلف بر ساختار و بافت استخوان تاثیر دارند و در مراحل مختلف ساخت سلول‌های استخوانی، جایگذین شدن سلول‌های قدیمی با سلول‌های جدید و یا نگهداری بافت یکپارچه استخوانی و تراکم استخوان ممکن است این تاثیرات اعمال شود.

دارو‌ها معمولا از طریق تاثیر بر مواد مغذی لازم در ساخت استخوان مانند ویتامین ها‌ی D، K. و یا املاح کلسیم و فسفر و... باعث اختلال در ساختار استخوان و ایجاد پوکی استخوان می‌شوند.

در این مطلب به مکانیسم‌ها و نحوه عملکرد و دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان اشاره می‌کنیم:

دارو با عارضه پوکی استخوان / دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

داروهای با عارضه پوکی استخوان

1. دارو‌هایی که از طریق کاهش زمان ترانزیت و نقل و انتقالات روده‌ای بر روی جذب مواد مغذی اثر می‌گذارند.

این دارو‌ها زمان لازم برای جذب مواد مغذی را کاهش داده و جذب دچار اختلال می‌شود. عملکرد آن‌ها مانع هضم و جذب چربی‌ها می‌گردند و با دفع چربی‌ها از دستگاه گوارش، سایر مواد محلول در چربی مانند ویتامین D. و املاح دیگر مثل کلسیم از بدن دفع می‌شوند.

از این دسته دارویی به داروهای مسهل (Laxative Drugs) اشاره می‌کنیم که عبارتند از:

 1. روغن‌های معدنی (Mineral Oils)
 2. روغن کرچک (Castor Oil)
 3. بیزاکودیل (Bisacodyl)
 4. لاکتولوز (Lactulose)
 5. پسیلیوم (Psyllium)
 6. سوربیتول (Sorbitol)

دارو با عارضه پوکی استخوان

داروهایی که اثر مستقیم بر روی سلولهای مخاطی روده دارند

2. برخی از دارو‌ها از طریق اثر مستقیم بر روی سلولهای مخاطی روده و یا آنزیم موجود در دستگاه، بر روی جذب مواد مغذی اثر می‌گذارند.

 1. دارو‌های متوترکسات (Methotrexate) تجویزی در لوسمی، لنفوسارکوم، پسوریازیس (شدید)، آرتریت روماتوئید (شدید، مقاوم)
 2. داروی کلشی سین (Colchicine) تجویزی جهت درمان نقرس و آرتریت و آنتی بیوتیک‌های نئومایسین (Neomycin)
 3. کانامایسین (Kanamycin) تجویزی برای عفونت‌های پوستی و نیز برای از بین بردن باکتریهای روده و آماده کردن روده برای جراحی، باعث تخریب مخاط دستگاه گوارش اختلال در فعالیت آنزیم‌های موثر در هضم و جذب چربی‌ها وکاهش هضم و جذب چربی‌ها و سوء جذب ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامینن دی و املاح دیگر مثل کلسیم می‌شوند.

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

دارو‌هایی که باعث مهار ترشح اسید معده میشوند

3. دارو‌هایی که باعث مهار ترشح اسید معده یا کاهش اسید معده می‌شوند.

برای درمان ریفلاکس معده به مری شدید، ازوفاژیت، سوزش معده و درمان کوتاه مدت زخم فعال اثنی‌عشر استفاده می‌شوند، می‌توانند موجب پوکی استخوان گردند.

کلسیم که مهمترین جز موثر بر سلامت استخوان است برای جذب در دستگاه گوارش به محیط اسیدی نیاز دارد.

داروهای مهار کننده اسید معده با مکانسیم ها‌ی مختلف مانند خنثی کردن اسید معده یا کاهش تولید آن، باعث قلیایی شدن محیط دستگاه گوارش و کاهش جذب کلسیم می شوند.

این دارو‌ها عبارتند از:

 1. هیدروکسید آلومینیوم (Aluminium hydroxide)
 2. هیدروکسید منیزیم (Magnesium hydroxide)
 3. رانیتیدین (Ranitidine)
 4. سایمتیدین (Cimetidine)
 5. فاموتیدین (Famotidine)
 6. نیزاتیدین (Nizatidine)
 7. امپرازول (Omeprazole)
 8. رابپرازول (Rabeprazole)
 9. پنتوپرازول (Pantoprazole)

دارو با عارضه پوکی استخوان

دارو‌هایی که باعث کاهش تراکم استخوان میشوند

4. دارو‌هایی که باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش از دست‌دهی کلسیم از استخوان‌ها و اختلال در متابولیسم ویتامین D. در بدن می‌شوند.

از این دسته دارویی به کورتیکواستروئید‌ها (کورتون‌ها) اشاره می‌کنیم. این دارو‌ها در درمان بیماری ها‌ی روماتیسمی، آلرژی ها‌ی مختلف، بیماری آدیسون (کم‌کاری غدد فوق کلیوی)، آسم، بیماری انسدادی مزمن ریه (برونشیت، آمفیزم)، پیوند اعضا، بیماری ها‌ی پوستی مختلف، صدمات وارده به طناب نخاعی، بیماری ها‌ی التهابی روده استفاده می‌شوند که عبارتند از:

 1. پردنیزولون (prednisolone)
 2. متیل پردنیزولون (methylprednisolone)
 3. استات متیل پردنیزولون (Methylprednisolone Acetate)
 4. هیدروکورتیزون (hydrocortisone)
 5. بتامتازون (Betamethasone)
 6. دگزامتازون (Dexamethasone)
 7. بکلومتازون (Beclometasone)
 8. فلودروکورتیزون (Fludrocortisone)
 9. فلوتیکازون (Fluticasone)

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

داروهایی که در هضم و جذب چربی‌ها موثرند

5. دارو‌هایی که با اختلال در عملکرد آنزیم ها‌ی دخیل در هضم و جذب چربی‌ها مانع جذب ویتامین دی و کلسیم و ایجاد پوکی استخوان می‌شوند.

این دارو‌ها عموما جهت مقاصد کاهش وزن به کار می‌روند. یکی از این دارو‌ها داروی اورلیستات (ونوستات) (Orlistat) است که در روده با آنزیم لیپاز روده‌ای که مسئول هضم و جذب چربی‌ها ست باند می‌شود و مانع از عمل این آنزیم در روده می‌گردد. در نتیجه هضم و جذب چرب‌ها و جذب ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین D. و املاح مانند کلسیم کاهش می‌یابد.

دارو با عارضه پوکی استخوان

داروهایی که کلسیم را دفع میکنند

6. دارو‌هایی که از طریق افزایش دفع کلسیم از بدن باعث ایجاد پوکی استخوان می‌گردند.

دارو‌های دسته دیورتیک‌ها (نه همه آنها) مانند فوروزماید (Furosemide) این دارو‌ها از بازجذب کلیوی کلسیم جلوگیری کرده و باعث دفع بیشتر کلسیم از بدن می‌شوند و بدن با مکانیسم ها‌ی هوشمند جهت کنترل سطح کلسیم خون جهت انجام اعمال حیاتی بدن مبادرت به جذب کلسیم از استخوان‌ها می‌کند و ساختار استخوان ضعیف و غیر مستحکم می‌گردد.

دارو‌های ایجاد کننده پوکی استخوان

آنتی بیوتیک ها مانع جدب کلسیم

7. تعدادی از دارو‌ها در دستگاه گوارش با کلسیم کمپلکس‌های نامحلول و غیرقابل جذب تشکیل می‌دهند که مانع از جذب کلسیم می‌شوند که از این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از آنتی بیوتیک‌ها :

 1. سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin)
 2. داکسی سایکلین (Doxycycline)
 3. تتراسایکلین (Tetracycline)
 4. اریترومایسین (Erythromycin)
 5. جمی فلوکساسین (Gemifloxacin)
 6. افلوکساسین (Ofloxacin)

دارو‌های کمپلکس دهنده که برای درمان مسمومیت با جیوه، سرب و آرسنیک و سایر مقاصد درمانی مثل آرتریت روماتوئید مانند داروی دی‌پنی سیلامین (D- Penicillamine) .


بیشتر بخوانید :

داروهای پوکی استخوان : لیست کامل دارو برای درمان پوکی استخوان

۱۵ راهکار خانگی حیرت انگیز برای درمان پوکی استخوان


  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits