دلگرم
امروز: شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
داروی زوویراکس و موارد مصرف آن
1
3,063
زمان مطالعه: 11 دقیقه
زوویراکس باعث کند شدن رشد و گسترش ویروس تبخال در بدن ما می‌شود.


زوویراکس چیست؟


زوویراکس (آسیکلوویر) یک داروی ضد ویروسی است. این دارو باعث کند شدن رشد و گسترش ویروس تبخال در بدن ما می‌شود. آسیکلوویر باعث درمان عارضه تبخال نمی‌شود، اما می‌تواند علائم عفونت تبخال را کاهش دهد.


زوویراکس همچنین برای درمان عفونت‌های ناشی از ویروس هرپس مانند تبخال تناسلی، زخم‌های سرد، زونا، آبله مرغان و… استفاده می‌شود. همچنین این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارو ذکر شده، استفاده می‌شود.


مکانیسم اثر زوویراکس


زوویراکس به وسیله سلول ویروس به شکل فعال خود ( تری فسفات) تبدیل می‌ شود و آنزیم DNA پلیمراز ویروسی را مهار می‌ کند.


در شرایط آزمایشگاهی زوویراکس بر علیه HSV-1 و HSV-2، ویروس واریسلا زوستر، ویروس اپشتاین بار و سیتومگالوویروس مؤثر است. در محیط داخل بدن زوویراکس ممکن است طول مدت عفونتهای حاد را کاهش داده و ترمیم ضایعات را در دوره ‌های تبخال تناسلی اولیه سرعت بخشد. بیماران مبتلا به تبخالهای عود کننده مکرر (بیشتر از 6 دوره در سال) به عنوان پیشگیری می‌ توانند آسیکلوویر را از راه خوراکی به مدت 6-4 ماه مصرف کنند تا از عود بیماری جلوگیری کنند.

زوویراکس


فارماکوکینتیک زوویراکس


جذب: از طریق خوراکی به آهستگی و ناقص جذب می‌ شود (حدود 30-15 درصد). حداقل غلظت پلاسمایی آن طی 2-1.5 ساعت حاصل می‌ شود. غذا در جذب دارو تأثیر ندارد. میزان جذب دارو از راه موضعی بسیار کم است.

پخش: به طور وسیع در مایعات و بافتهای بدن انتشار می‌ یابد. غلظت در مایع مغزی- نخاعی تقریبا 50 درصد غلظت پلاسمایی آن است. در حدود 33-9 درصد به پروتئین‌های پلاسما پیوند می‌ یابد.

متابولیسم: در داخل سلول ویروس به شکل فعال خود متابولیزه می‌ شود. تقریبا 10 درصد مقدار جذب شده در خارج از سلول متابولیزه می‌ گردد.

دفع: از مقدار زوویراکس جذب شده به طور سیستمیک تا 92 درصد به شکل تغییر نیافته از کلیه‌ها و از طریق فیلتراسیون گلومرولی و ترشح لوله‌ای دفع می‌ شود. در بیماران دارای عملکرد کلیوی طبیعی، نیمه عمر دارو 3.5- 2 ساعت است. در بیماران دچار نارسایی کلیه، نیمه عمر دارو به 19 ساعت می‌ رسد.

نکاتی که باید قبل از استفاده از زوویراکس بدانید


این دارو را برای تمام دوره تجویز شده برای درمان خود، مصرف کنید . علائم بیماری در شما ممکن است، قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بدن شما پاک شود، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی در خود، مصرف این دارو را قطع نکنید.


درمان با این دارو باید در اولین فرصت پس از ظهور اولین علائم عارضه (مانند سوزن سوزن شدن، سوزش، تاول) آغاز شود.


عفونت‌های ناشی از ویروس هرپس (مانند تبخال) مسری هستند و حتی اگر که شما در حال درمان با این دارو باشید، شمامی‌توانید افراد دیگر را به این عفونت آلوده کنید.

اجتناب از تماس مناطق آلوده بدن شما در تماس با افراد دیگر. اجتناب از دست زدن به یک منطقه آلوده و سپس دست زدن به چشم خود. دست‌های خود را برای جلوگیری از انتقال این عفونت به دیگران بشویید.

اگر شما نسبت به این داروی آسیکلوویر و یا وال آسیکلوویر (ولتراکس) حساسیت دارید، این دارو را مصرف نکنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری‌های کلیوی
 • اگر شما دارای یک سیستم ایمنی ضعیف شده هستید (ناشی از ابتلای به یک بیماری یا در اثر استفاده از داروهای خاص).

عفونت‌های ناشی از ویروس هرپس ( مانند تبخال و یا زونا) اگر در هنگام زایمان شما یک ضایعه تناسلی داشته باشید در زمانیکه کودک شما متولد شد، می‌تواند به کودک شما منتقل شود. اگر شما تبخال تناسلی دارید، بسیار مهم است که از ضایعات تبخال در دوران بارداری جلوگیری کنید. مصرف دارو خود را برای حصول به بهترین نتایج در کنترل عفونت خود ادامه دهید.

روش مصرف زوویراکس

 • زوویراکس را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در دوز های بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.
 • سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند، از یک داروساز آن را درخواست کنید.
 • اگر شما دچار هر گونه تغییر در وزن شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. دوز های درمانی داروی زوویراکس وابسته به وزن بدن (به خصوص در کودکان و نوجوانان) است، و هر گونه تغییر در وزن بدن ممکن است دوز مصرفی دارو را تحت تأثیر قرار دهد.
 • برای این که در حین مصرف این دارو، کلیه‌های شما به درستی کار کند و دچار مشکل نشود، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • این دارو را در دوره‌ای که برای شما تجویز شده است به طور کامل مصرف کنید؛ علائم شما ممکن است قبل از این که عفونت بهطور کامل از بدن شما خارج شده باشد، بهبود پیدا کنند. بنابراین حتی بعد از بهبود علائم بیماری در شما، تا دوره‌ای که دکتر مصرف این دارو را برای شما تجویز کرده، آن را استفاده کنید تا عفونت به طور کامل از بدنتان خارج شود. همچنین این دارو، برای درمان عفونت‌های ویروسی دیگر (مانند سرما خوردگی یا آنفولانزا) مفید نیست.
 • ضایعات ناشی از ویروس هرپس باید تا حداکثر امکان، تمیز و خشک نگهداری شود. پوشیدن لباس‌های باز می‌تواند به پیشگیری از سوزش ضایعات کمک کند.

پماد

موارد و مقدار مصرف زوویراکس


الف) تبخال ساده جلدی: مخاطی اولیه یا عود کننده (ناشی از HSV-1 و HSV-2) یا تبخال تناسلی اولیه شدید در بیمارانی که مبتلا به نقص ایمنی هستند.

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 12 سال: هر هشت ساعت مقدار mg/kg 5 با سرعت ثابت و طی حداقل یک ساعت انفوزیون می شود. مدت مصرف این دارو برای تبخال ساده جلدی - مخاطی هفت روز و برای تبخال تناسلی پنج روز می باشد.

کودکان کوچکتر از 12 سال: هر 8 ساعت، مقدار mg/kg 10 با سرعت ثابت و طی حداقل یک ساعت انفوزیون می شود. مدت مصرف برای تبخال ساده جلدی - مخاطی 7 روز و برای تبخال تناسلی 5 روز است.

ب) تبخال تناسلی اولیه.

بزرگسالان: هر 4 ساعت مقدار 200 میلی گرم از راه خوراکی در مواقع بیداری (مجموع 5 قرص در روز) به مدت 10 روز یا 400 میلی گرم هر 8 ساعت به مدت 7 تا 10 روز مصرف می‌ شود.

پ) درمان متناوب برای تبخال تناسلی عود کننده.

بزرگسالان: هر 4 ساعت مقدار 200 میلی گرم از راه خوراکی در مواقع بیداری (مجموع 5 قرص در روز) به مدت 5 روز مصرف می‌ شود.

ت) درمان فرونشاننده طولانی مدت تبخال تناسلی عود کننده.

بزرگسالان: 400 میلی گرم هر 12 ساعت از راه خوراکی به مدت 1 سال مصرف می‌ شود.

ث) زونای منتشر.

بزرگسالان: مقدار mg/kg 10-5 هر 8 ساعت وریدی به مدت 10-7 روز مصرف می‌ شود. (این مقدار باید با سرعت ثابت و طی حداقل یک ساعت انفوزیون شود)

مصرف زوویراکس در دوران بارداری و شیردهی


گروه B در بارداری

برای دارو های گروه B در دوران بارداری مطالعات در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد؛ یا مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول بارداری نشان نداده است و شواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی نیز وجود ندارد.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع به پزشک خود این دارو را مصرف نکنید.

عوارض جانبی زوویراکس

 • اعصاب مرکزی: سردرد ، علائم آنسفالوپاتی (خواب آلودگی، لرزش، اغتشاش شعور، توهمات، آشفتگی، حملات تشنجی و اغما).
 • قلبی- عروقی: کمی فشار خون.
 • دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال.
 • ادراری - تناسلی: هماچوری ، کریستالوری، اختلال قابل برگشت عملکرد دستگاه ادراری.
 • موضعی: التهاب ، بثورات وزیکولی و فلبیت در ناحیه تزریق.
 • سایر عوارض: درد مفصلی، پیدایش ویروسهای مقاوم (با مصرف طولانی مدت و مکرر).
 • توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط یا آنسفالوپاتی، مصرف دارو قطع شود.

قرص

مسمومیت با زوویراکس و درمان


مصرف بیش‌ از حد دارو به دنبال تزریق وریدی مقادیر سرشار در بیمارانی روی می‌ دهد که وضعیت مایعات بدن آنها پیگیری نشده و یا مقادیر زیاد و نامتناسبی از دارو را از راه تزریقی دریافت می‌ کنند. به دنبال مصرف مقادیر زیاد آسیکلویر مسمومیت حاد با آن گزارش نشده است.


تظاهرات بالینی: مسمومیت کلیه ‌ها، از جمله افزایش غلظت سرمی BUN و کراتینین که به سمت نارسایی کلیوی پیشرفت می‌ کند.

درمان: با همودیالیز دارو از بدن خارج می‌ شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز زوویراکس را فراموش کنید؟


به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.


اگر زوویراکس را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

 • با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.
 • علائم مصرف بیش از حد (اوردوز) شامل اضطراب، تشنج، و یا از دست دادن هوشیاری در شما است.

در هنگام مصرف زوویراکس باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

 • مصرف این دارو باعث جلوگیری از انتقال تبخال تناسلی به همسر (و یا شریک جنسی) شما نمی‌شود.
 • اجتناب از مقاربت جنسی در حالی که شما ضایعات فعال و یا اولین علائم ابتلا به این عفونت را دارید. تبخال تناسلی ممکن است از طریق “انتشار ویروسی” از پوست، حتی اگر شما نشانه‌ای نداشته باشید، به شخص دیگری انتقال یابد.

چه داروهایی زوویراکس را تحت تاثیر قرار می دهند؟


زیووراکس می‌تواند به کلیه شما آسیب برساند. این اثر هنگامی که شما نیز داروهای دیگر، از جمله: پروبنسید، داروهای ضدویروس، داروهای شیمی درمانی، داروهای تزریقی آنتی بیوتیک، داروهای مصرفی برای درمان اختلالات روده، داروی جلوگیری از رد پیوند اندام و اعضا، داروهای پوکی استخوان تزریقی، و برخی از داروهای مصرفی برای کاهش درد یا ورم مفاصل دارو (ازجمله آسپیرین، تیلنول، آسپرین، ناپروکسن و…) را مصرف می‌کنید، افزایش می‌یابد.


ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


ملاحظات اختصاصی زوویراکس


1- دارو نباید به صورت زیر جلدی، داخل عضلانی، داخل چشمی و یا با مقادیر سرشار از راه وریدی مصرف شود.
2- برای جلوگیری از آسیب لوله‌های کلیوی، دارو باید حداقل طی یک ساعت انفوزیون شود.
3- حلالیت دارو در ادرار کم است. بنابراین برای جلوگیری از مسمومیت کلیوی در بیماران تحت درمان با این دارو از راه سیستمیک، باید از کفایت مایعات بدن ایشان مطمئن بود.
4- غلظت کراتینین سرم باید پیگیری گردد. اگر طی چند روز پس از شروع درمان با آسیکلویر غلظت آن به حد طبیعی نرسد، می‌ توان مصرف آب بیمار را افزایش داد و یا مقدار مصرف دارو را تنظیم یا قطع کرد.
5- احتمال بروز علائم آنسفالوپاتی در بیمارانی که نسبت به داروهای سیتوتوکسیک واکنشهای نورولوژیک نشان داده است بیشتر است.

شرایط نگهداری زوویراکس


این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف قرص آسیکلوویر (Aciclovir) و عوارض جانبی این دارو

آشنایی با ژل ملیسان در درمان تبخال

آسیکلوویر : موارد مصرف پماد آسیکلوویر

separator line


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter