مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
آمیلورید اچ چیست و در چه موادری تجویز می شود؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آمیلورید اچ به عنوان داروي كمكي در كنترل حالات خيزدار و در درمان زيادي فشار خون بکار می رود


موارد مصرف آمیلورید اچ


آمیلورید اچ به عنوان داروی کمکی در کنترل حالات خیزدار (مانند نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، سندرم نفروتیک، خیز ناشی از کورتیکوستروئید و استروژن و خیز با علت نامشخص) ، در درمان زیادی فشار خون ( به ویژه در مواردی که نیاز به یک مدر نگهدارنده پتاسیم باشد) و همچنین در درمان کمی پتاسیم خون ناشی از مصرف داروهای مدر در افراد مبتلا به افزایش فشار خون (در صورتی که سایر تدابیر مفید نبوده یا کافی نباشند) مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر آمیلورید اچ


کانال های سدیمی در اپی تلیال توبول دیستال (DCT) و مجرای جمع کننده ادرار را که مانع از بازجذب سدیم از لومن می شوند، مهار می کند. این پروسه، سدیم داخل سلولی و عملکرد پمپ Na+/K+ATPase را کاهش می دهد و منجر به حفظ پتاسیم و کاهش دفع کلسیم، منیزیوم و هیدروژن می شود. به علت محدود بودن ظرفیت برداشت سدیم در مجرای DCT و جمع کننده، اثرات ناتریورتیک، دیورتیک و آنتی هایپرتنسیو به طور کلی ضعیف قلمداد می شود.

فارماکوکینتیک آمیلورید اچ

جذب آمیلورید از مجرای گوارش کامل نیست (20-15درصد). پیوند آمیلوراید به پروتئین بسیار کم می‌باشد و متابولیزه نمی‌شود. نیمه عمر آمیلورید 9-6 ساعت و زمان لازم برای شروع اثر دارو به عنوان مدر، کمتر از 2 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت آمیلوراید، 4-3 ساعت و زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر پس از مصرف مقدار واحد، 10-6 ساعت می‌باشد. طول اثر مدر آمیلوراید با مصرف مقدار واحد دارو، 24 ساعت است. 50-20 درصد آمیلوراید از کلیه و 40 درصد نیز از راه مدفوع دفع می‌شود.

آمیلورید اچ

راهنمایی های عمومی مصرف آمیلورید اچ


1- در صورت حساسیت به آمیلورید، اسپیرونولاکتون، تریامترن، سولفونامید ها (داروهای حاوی سولفور)، بومتانید، فوروزماید، استازولامید، دیکلروفنامید، متازولامید، هیدروکلروتیازید و سایر دیورتیک های تیازیدی، موارد دیگر، انواع غذاها، مواد محافظ و رنگها پزشک را مطلع سازید.
2- مطالعات درباره این ترکیب دارویی فقط بر روی بزرگسالان انجام شده است و اطلاعات خاصی درباره مصرف این دارو در کودکان در مقایسه با دیگر گروه های سنی وجود ندارد.
3- سالمندان نسبت به عوارض این دارو حساس تر می باشند. گیجی، سبکسری، علائم و نشانه های وجود پتاسیم زیاد و یا پتاسیم کم در خون، عوارضی است که ممکن است در سالمندان بیشتر اتفاق بیفتد.
4- در صورت مصرف هم زمان سایر داروها همراه این دارو بخصوص مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین مانند (بنازپریل، کاپتوپریل، انالاپریل، فوزینوپریل، لیزینوپریل، کوئیناپریل، رامی پریل)، سیکلوسپورین، داروها و مکمل های حاوی پتاسیم، کلستیرامین، کلستیپول، گلی کوزیدهای دیجیتالی (داروهای قلبی) و لیتیوم پزشک را مطلع سازید.
5- در صورت ابتلا به بیماریهای دیگر مانند دیابت ملیتوس، بیماریهای کلیوی و کبدی، نقرس (سابقه آن)، سنگ کلیه (سابقه آن)، بیماریهای قلبی و یا عروقی، لوپوس اریتماتوس (سابقه آن)، التهاب پانکراس، مشکلات قاعدگی در خانم ها و بزرگ شدن پستان ها در آقایان، پزشک را مطلع سازید.
6- مصرف این دارو ممکن است باعث احساس خستگی شود. هم چنین ممکن است باعث افزایش مقدار و یا دفعات ادرار شود. بعد از مصرف این دارو برای یک مدت، این علائم باید کاهش یابند. برای جلوگیری از افزایش ادرار در خواب، بهتر است: در صورتیکه یکبار در روز تجویز می شود آن را صبح ها بعد از صبحانه مصرف کنید.در صورت مصرف دوبار در روز، آخرین نوبت را دیرتر از ساعت 6 بعد از ظهر مصرف نکنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
7- بهتر است برنامه زمانی مصرف این دارو طوری باشد که کمترین تاثیر را در فعالیت روزانه و یا خواب شما داشته باشد. برای داشتن بهترین برنامه زمانی مصرف این دارو از پرشک معالج کمک بخواهید.
8- برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف این دارو، تلاش کنید آن را هر روز راس ساعت معینی مصرف کنید.
9- در صورتیکه مصرف این دارو معده شما را اذیت می کند بهتر است همراه غذا و یا شیر آن را مصرف کنید. اگر ناراحتی معده مانند حالت تهوع، استفراغ، درد یا دل پیچه معده ادامه پیدا کردند به پزشک مراجعه کنید.

موارد و مقدار مصرف آمیلورید اچ


الف) هایپرتانسیون - ادم ناشی از نارسایی احتقانی قلب و سیروز.

  • بزرگسالان: شروع با دوز 5 میلی گرم در روز و افزا یش آن به 10 میلی گرم در روز در صورت نیاز.

ب) پیشگیری از بروز هایپوکالمی در بیماران پر خطر.

  • بزرگسالان: شروع با دوز 5 میلی گرم در روز و افزایش آن به 10 میلی گرم در روز در صورت نیاز.
  • توجه: جهت تکمیل اطلاعات به تک نگار اجزای فرمولاسیون مراجعه شود.

amilorid

مصرف آمیلورید اچ در دوران بارداری و شیردهی


طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B

برای دارو های گروه B در دوران بارداری مطالعات در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد؛ یا مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول بارداری نشان نداده است و شواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی نیز وجود ندارد. طی دوره شیردهی تنها در صورت لزوم تجویز شود.

منع مصرف آمیلورید اچ

این دارو در نارسایی کلیه و افزایش پتاسیم خون نباید مصرف شود.

عوارض جانبی آمیلورید اچ


اختلالات گوارشی، خشکی دهان، بثورات جلدی، اغتشاش شعور، کاهش فشار خون در حالت ایستاده، افزایش کلسیم خون و کاهش سدیم خون با مصرف آمیلوراید گزارش شده است.

قرص امیلورید

تداخلات دارویی آمیلورید اچ


مصرف همزمان این دارو با داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ممکن است منجر به افزایش پتاسیم خون شده و اثر کاهنده فشار خون افزایش یابد. مصرف همزمان این دارو با لیتیم به علت کاهش کلیرانش کلیوی لیتیم، ممکن است سبب بروز مسمومیت با لیتیم شود. خطر بالا رفتن پتاسیم خون با مصرف همزمان این دارو با مکمل‌های حاوی پتاسیم و سیکلوسپورین افزایش می‌یابد. اثرات ضد انعقادی هپارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است کاهش یابد.

هشدار ها در رابطه با مصرف آمیلورید اچ


1- در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بی‌ادراری یا عیب کار کلیه، افراد مبتلا به دیابت و بیماری کلیوی یا عیب کار کبد.
2- بیمارانی که شدیداً بدحال هستند یا حجم ادرار آنها نسبتاً کم است، بیشتر در معرض خطر زیادی پتاسیم خون هستند.

توصیه های دارویی آمیلورید اچ

1- مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
2- این دارو زیادی فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. از این رو مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
3- احتمال بروز کمی یا زیادی پتاسیم خون وجود دارد. بنابراین ممکن است پی‌گیری میزان پتاسیم در رژیم غذایی لازم باشد.
4- از مصرف سایر داروها، به خصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود.
5- در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن نوبت و دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود.

شرایط نگهداری آمیلورید اچ


1- دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمایید.
2- دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری نمائید.
3- از نگهداری و مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف قرص پلاویکس (plavix) و عوارض جانبی این دارو

موراد مصرف قرص دیکلوفناک و عوارض این دارو

موارد مصرف قرص کتوتیفن (Ketotifen) و عوارض جانبی این دارو

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • www.darooyab.ir
  • www.porseshkadeh.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است