ریفاکسیمین چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

۲,۰۳۱
۱
۰
دوشنبه, ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸


معرفی داروی ریفاکسیمین


ریفاکسیمین یک آنتی‌بیوتیک است که با عفونت باکتریایی فقط در روده مبارزه می‌کند. این دارو به‌طور متفاوتی از سایر آنتی‌بیوتیک‌ها کار می‌کند، زیرا از طریق معده و روده شما بدون وارد شدن به جریان خون شما کار خود را انجام می‌دهد. ازآنجاکه ریفاکسیمین تنها مشکلات روده را درمان می‌کند، عفونت‌های دیگر بخش‌های بدن را درمان نمی‌کند. داروی ریفاکسیمین برای درمان اسهال مسافران ناشی از Escherichia coli) E.coli) در بزرگ‌سالان و کودکان با حداقل ۱۲ سال سن استفاده می‌شود.

اکثر افراد به این عفونت از طریق خوردن غذا یا نوشیدن مایعات که با باکتری E. coli آلوده‌اند، مبتلا می‌شوند. از این دارو همچنین برای درمان سندرم روده تحریک‌پذیر در بزرگ‌سالان که نشانه اصلی آن اسهال است، استفاده می‌شود. ریفاکسیمین همچنین برای کاهش خطر ابتلا به عملکرد مغز تشدید شده در بزرگ‌سالان مبتلابه نارسایی کبدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد مغز هنگامی‌ که کبد کار خود را متوقف می‌کند و نمی‌تواند مواد سمی را از بدن خارج کند، می‌تواند مورد تأثیر قرار گیرد.

نام تجاری: FAXIRIN

راهنمائی های عمومی مصرف ریفاکسیمین


1- در صورت حساسیت به این دارو، غذاها، رنگ ها و سایر داروها پزشک را مطلع سازید.
2- در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن، میل کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف این نوبت خودداری کرده و برنامه معمول داروی خود را ادامه دهید و مقدار مصرف را دو برابر نکنید.
3- مصرف این دارو در افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.
4- در صورتی که از قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی با میزان استروژن کمتر از 50 میکروگرم استفاده می کنید، استفاده از یک روش پیشگیری دیگر توصیه می گردد. (میزان موثر بودن روش های پیشگیری خوراکی می تواند در طی مصرف این دارو کمتر گردد.)
5- تاثیر گذاری این دارو بر واکنش های حین رانندگی و کار با ماشین آلات صنعتی غیر محتمل است. درصورت احساس سرگیجه یا خواب آلودگی از رانندگی یا کار با ماشین آلات صنعتی خودداری کنید.

ریفاکسیمین

اطلاعات مهم در مورد داروی ریفاکسیمین

 • اگر به ریفاکسیمین یا داروهایی مانند ریفابوتین (مایکوبوتین)، ریفامپین (Rifater، Rifadin، Rifamate) یا ریفپنتین (Priftin) آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 • قبل از اینکه این دارو را مصرف کنید، اگر بیماری کبدی شدید، اسهال با تب و یا اسهالی دارید که آبکی است یا خونی است، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.
 • ریفاکسیمین را برای مدت ‌زمان لازم تجویز کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل از بدن شما پاک‌سازی شود بهبود یابد. ریفاکسیمین یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا یا هر نوع اسهال ناشی از ویروس را درمان نخواهد کرد. اگر علائم شما پس از ۲۴ ساعت بهبود نیافت، یا اگر در طول مصرف این دارو این علائم بدتر شوند، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید. این دارو همه اشکال باکتریایی اسهال مسافرین را درمان نمی‌کند.

اگر موارد زیر را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

 • بیماری کبدی؛
 • اسهال همراه با تب؛
 • اسهال آبکی یا اسهال خونی.

مصرف ریفاکسیمین در دوران بارداری و شیردهی


معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما باردارهستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.


معلوم نیست که این دارو می‌تواند از طریق تغذیه با شیر مادر به نوزاد انتقال یابد و ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

قرص ریفاکسمین


نحوه مصرف داروی ریفاکسیمین

 1. داروی ریفاکسیمین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.
 2. این دارو می‌تواند همراه با غذا یا بدون مصرف غذا استفاده شود.
 3. از این دارو برای تمام طول مدت‌زمان لازم برای درمان استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل پاک‌سازی شود بهبود یابد. عدم مصرف دوز موردنیاز از این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتر را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند که نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است. ریفاکسیمین های ویروسی مثل آنفولانزایا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد.
 4. این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابهی را با شما داشته باشید.
 5. اگر علائم شما پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان بهبود نیافته بود یا اگر در طول استفاده از این دارو علائم ناشی از بیماری در شما بدتر شد، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید.
 6. مصرف این دارو همه اشکال باکتریایی اسهال مسافرتی را درمان نمی‌کند.

مقدار مصرف ریفاکسیمین


مقادیر ذکر شده در زیر مقدار متوسط مصرف است و مقدار دقیق را پزشک تعیین می کند.

 • دوز معمول دارو یک عدد قرص ریفاکسیمین 200 میلی گرم هر 8 ساعت یک بار (600 mg/day) می باشد. مصرف این دارو را به مدت 3 روز حتی در صورت بهبود علائم ادامه دهید.
 • معمولا طول دوره درمان نباید از 3 روز بیشتر شود مگر این که پزشک به گونه ای دیگر نسخه کرده باشد. در صورتیکه علائم بیماری برای بیش از 3 روز ادامه داشت با پزشک خود مشورت کنید.
 • قرص را همراه یک لیوان آب میل کنید.
 • مصرف این دارو ممکن است موجب تغییر رنگ ادرار (قرمزی) شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز ریفاکسیمین را فراموش کنید؟


به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر ریفاکسیمین را بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟


با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

ریفاکس

در هنگام مصرف ریفاکسیمین باید از چه مواردی اجتناب کنید؟


مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث ایجاد اسهال در مصرف شود که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به عفونتی جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید. همچنین از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما مصرف این داروها را توصیه کند.

عوارض جانبی داروی ریفاکسیمین


اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به داروی ریفاکسیمین شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا اسهال خونی؛
 • تب؛
 • افزایش سریع وزن، به خصوص در صورت و قسمت میانی بدن شما.
 • تورم در دست‌ها، پاها یا قسمت میانی بدن.
 • حالت تهوع؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • احساس خستگی؛
 • عملکرد غیر کبدی کبد در آزمایش کبدی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

تداخلات دارویی ریفاکسیمین


با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • سیکلوسپورین؛
 • لوپیناویر و ریتوناویر؛
 • مصرف یک آنتی‌بیوتیک مانند آزیترومایسین، کلاریترومایسین، اریترومایسین؛
 • مصرف داروهای ضد قارچی مانند ایتراکونازول، کتوکونازول؛
 • داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون مانند آمیودارون، کاپتوپریل، کارودیلول، دیلیتازیم، درون دارون، فلوودیپین، کینیدین، رنولازین، وراپامیل.

شرایط نگهداری ریفاکسیمین

در جای خشک و خنک و دو از دسترس اطفال نگهداری شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف و فواید دارویی کپسول کلپرمین (Colpermin)

فواید مصرف گرانول پلانتاژل دینه جهت سلامت روده ها

موارد مصرف شیاف بیزاکودیل

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter