گریفن ادالت چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

۱,۶۸۶
۱
۰
شنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸


معرفی قرص گریفن ادالت


گریفن ادالت (GRIPHEN ADULT) نام تجاری قرص سرماخوردگی بزرگسالان است که دارای اثرات ضد درد، ضد احتقان ، آنتی هیستامینی است.


راهنماییهای عمومی مصرف گریفن ادالت


1-در صورت حساسیت به این دارو ویا هر دارویی که دارای ترکیبات مشابه است ، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.
2-در صورت حساسیت به هر گونه ماده غذایی ، رنگ ها یا مواد محافظ پزشک خود رامطلع سازید.
3-چنانچه تحت رژیم درمانی یا رژیم غذایی خاصی هستید حتما" قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
4- در کودکان زیر 12 سال مصرف نشود.
5- در سالمندان این دارو می تواند عوارضی همچون گیجی، اشکال و درد به هنگام دفع ادرار، سرگیجه، خواب آلودگی، توهم، افزایش فشار خون، تشنج، خشکی دهان و بینی یا گلو، هیجانات غیر معمول، عصبانیت، خستگی، تحریک پذیری،احساس ضعف و کابوس شبانه ایجاد کند 6- در ارتباط با مصرف این دارو همزمان با سایر داروهای بدون نسخه (OTC) با پزشک مشورت کنید.

پیش از مصرف گریفن ادالت


چنانچه مبتلا به هر یک از موارد زیر هستید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید :

اعتیاد به الکل (مصرف همزمان الکل و استامینوفن خطر ابتلا به ناراحتی های کبدی را افزایش می دهد.)، کم خونی، نقرس، صدمات مغزی،کولیت، تشنج و صرع، اسهال، دیابت، بزرگی پروستات، انسداد مجاری ادراری یا اشکالات ادراری، گلوکوم، هپاتیت یا سایر بیماری های کبدی، بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون بالا، بیماری های کلیوی و بیماری های تیروئیدی.

 • دارو را به مقدار و مدت توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید. .مصرف بیش از این باعث افزایش عوارض نا خواسته می شود.
 • برای کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو می توانید آن را همراه با غذا یا یک لیوان آب مصرف کنید.
 • برای کاهش خلط و یا ترشحات ریه دارو را با یک لیوان آب مصرف کنید.

قرص سرماخوردگی

دوز و نحوه مصرف گریفن ادالت


دوز دارو طبق دستور پزشک معالج تعیین می شود و مقادیر ذکر شده در زیر مقدار مصرف متوسط میباشد.

 • بزگسالان و افراد بیشتر از 12 سال : 1 یا 2 قرص هر 6 ساعت در صورت نیاز و بیش از 8 قرص در شبانه روز مصرف نشود.
 • کودکان : توسط پزشک تعیین شود.

مصرف گریفن ادالت در بارداری و شیر دهی


عوارض سوء ناشی از مصرف گریفن ادالت در زنان باردار گزارش نشده است. لذا چنانچه باردارید یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک متخصص مشورت نمائید. مصرف مداوم این دارو به دلیل وجود دکسترومتورفان، می تواند مشکلات تنفسی را در کودکان متولد شده ایجاد نماید.

ترکیباتی از این دارو در شیر مادر ترشح می شود ودر شیرخواران می تواند موجب تحریک پذیری و بی قراری و بروز عوارض ناخواسته گردد. هم چنین در مادران موجب کاهش ترشح شیر می شود لذا این دارو در دوران شیردهی منع مصرف دارد.

عوارض جانبی گریفن ادالت


هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث عوارض ناخواسته نیز بشود اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود ، در صورت بروز هر یک از عوارض زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید :

اسهال، افزایش تعریق، کاهش اشتها، استفراغ و حالت تهوع، درد و انقباضات معده، ورم معده و دردناک شدن قسمت فوقانی شکم.(عوارض مربوط به استامینوفن)

ضربان قلب شدید و نامنظم، سردرد شدید و مداوم، استفراغ و حالت تهوع، عصبانیت و خستگی شدید، مشکلات تنفسی، تنگی نفس شدید و مداوم.(عوارض مربوط به فنیل افرین)

هم چنین عوارض زیر نیز ممکن است بروز کند که لازم است به پزشک مراجعه شود:

راش پوستی، کهیر و خارش، عدم تعادل و دست پاچگی، تشنج، خواب آلودگی شدید، خشکی دهان و بینی و گلو شدید، گرگرفتگی و قرمزی صورت، توهم، خستگی شدید، تنگی نفس، افزایش یا کاهش ضربان قلب. ( عوارض مربوط به کلروفنیرامین )


زخم گلو و تب، خستگی و ضعف غیر معمول، زرد شدن پوست یا چشم.( عوارض مربوط به استامینوفن )

عوارض جانبی زیر نیز ممکن است اتفاق بیافتد که نیاز به توجه پزشکی ندارد .این موارد ممکن است با ادامه مصرف دارو خود به خود از بین بروند ، اما در صورتی که ادامه پیدا کردند و یا آزار دهنده شدند باید به پزشک مراجعه کرد :

یبوست، کاهش تعریق، سختی و درد هنگام دفع ادرار، سرگیجه و احساس سبکی سر، خواب آلودگی، خشکی دهان و بینی و گلو، افزایش حساسیت پوست نسبت به نور خورشید، حالت تهوع، کابوس شبانه، درد معده، غلیظ شدن ترشحات، بی خوابی، هیجانات غیر معمول، خستگی و تحریک پذیری،

کلداکس

دوز فراموش شده گریفن ادالت


چنانچه تحت درمان منظم با این دارو هستید و یک نوبت مصرف آن را فراموش کرده اید و تا زمان مصرف دوز بعدی مدت زمان زیادی باقی مانده باشد ، آن را مصرف نمایید .در غیر این صورت دوز فراموش شده را مصرف ننموده و به درمان به صورت معمول ادامه دهید و دوز بعدی را دو برابر نکنید.

موارد احتیاط حین مصرف گریفن ادالت

 1. اگر علائم سرما خوردگی بعد از 7 روز بهبود نیافت یا بیماری شدیدتر شد یا دچار تب بالا، راش پوستی، سر درد مداوم، گلو درد به همراه سرفه شدید به پزشک مراجعه کنید.
 2. قبل از انجام تستهای پوستی، آزمایشگاه و پزشک را از مصرف این دارو مطلع سازید
 3. این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی و گیجی شود لذا در هنگام مصرف این دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند نظیر رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین خوددرای کنید.
 4. این دارو در بعضی از افراد ممکن است منجر به بی خوابی گردد. در این صورت بهتر است دارو چند ساعت قبل از خواب مصرف شود.
 5. قبل از هر گونه عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک را از مصرف این دارو مطلع سازید.
 6. ین دارو می تواند باعث ایجاد خشکی دهان شود. .برای کاهش خشکی دهان می توانید از آبنبات یا آدامس بدون قند، تکه های یخ، یا بزاق مصنوعی استفاده نمائید.چنانچه خشکی دهان بیش از 2 هفته ادامه داشته باشد لازم است به دندانپزشک مراجعه شود. خشکی دهان می تواند مقدمه ای برای بروز نارحتی های لثه و خرابی دندانها باشد و هم چنین محیط مناسبی را برای رشد قارچ ها فراهم سازد.

تداخلات دارویی گریفن ادالت


مصرف همزمان این دارو با داروهای کنترل کننده اشتها باید تحت نظارت پزشک معالج باشد.

مصرف همزمان این دارو با داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی مثل انواع ضد افسردگی ها، ضد اضطراب ها، خواب آورها، آرام بخش ها، شل کننده های عضلانی، داروهای بیهوشی، سایر آنتی هیستامین ها، داروهای ضد تب یونجه، سایر داروهای ضد سرما خوردگی، باربیتورات ها، الکل، داروهای ضد درد مخدر، داروهای ضد صرع و حتی داروهای بی حسی که در دندانپزشکی ها استفاده می شود، می تواند موجب تشدید اثرات این دارو شود. لذا قبل از مصرف این دارو با هر یک از داروهای نام برده حتما" با پزشک متخصص مشورت نمائید.

از مصرف همزمان دارو با داروهایی که محتوی مقادیر زیاد آسپرین هستند (مثلا" کسانی که به دلیل آرتریت روماتوئید مقادیر زیاد آسپرین در روز مصرف می نمایند)، خودداری کنید. .مصرف هم زمان این دارو با آسپرین عارضه وزوز گوش ناشی از آسپرین را می پوشاند.

از مصرف همزمان این دارو با داروهای حاوی استامینوفن، آسپرین یا سایر سالیسیلات ها مانند دیفلونیسال، یا بیسموت ساب سالیسیلات خودداری نمائید چون احتمال مسمومیت وجود دارد.

سرماخوردگی

توصیه های دارویی گریفن ادالت

 1. بعد از مصرف این دارو ممکن است دچار تهوع شوید. در این صورت با دراز کشیدن حالت تهوع بر طرف می شود. چنانچه این حالت شدید و ادامه دار باشد لازم است به پزشک مراجعه شود.
 2. برای پیشگیری از سرگیجه ناشی ازمصرف دارو، آهسته تغییر وضعیت دهید (از حالت خوابیده به نشسته و یا نشسته به خوابیده).
 3. چنانچه به صورت اتفاقی مقادیر بیش از حد توصیه شده از دارو را مصرف کردید بلافاصله و قبل از بروز علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید.

شرایط نگهداری گریفن ادالت


1- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید .
2- دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
3- از نگهداری و مصرف داروهایی که تاریخ اعتبار آنها به پایان رسیده خودداری نمایید.

separator line

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف و عوارض قرص کوریزان برای درمان سرماخوردگی

همه چیز در مورد قرص کلداستاپ یا کلداکس

فواید قرص آلتادین برای درمان گلو درد و سرماخوردگی

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter