دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
از موارد مصرف پماد دیلتیازم جهت درمان شقاق مقعد بدانید!
12
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پماد دیلتیازم (Diltiazem) از داروهای موضعی است که به منظور درمان شقاق مقعد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


معرفی موارد مصرف پماد دیلتیازم


پماد دیلتیازم (Diltiazem) از داروهای موضعی است که به منظور درمان شقاق مقعد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو عارضه جانبی خاصی به همراه ندارد اما در برخی موارد سردرد، سرگیجه و سوزش مقعد ممکن است ایجاد شود.


شقاق مقعدی وضعیت دردناکی است که بر اثر زخم و پارگی اطراف مقعد ایجاد می‌شود. این حالت، بیشتر بر اثر یبوست یا ضربه ایجاد شده و بهبودی آن به طور معمول به شش هفته زمان نیاز دارد. گاه فرد در اثر زایمان یا داشتن رابطه مقعدی هم می‌تواند به این عارضه مبتلا شود. شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. شقاقی که زیر دوازده هفته طول کشیده باشد، شقاق حاد در نظر گرفته می‌شود. به جز مواردی که در ناحیه مقعد زخم شدید ایجاد شده باشد نیاز به جراحی وجود ندارد و می‌توان با استفاده از داروهای تجویزی، این عارضه را درمان کرد.


پماد دیلتیازم چیست؟


دیلتیازم از داروهای موضعی است که به منظور درمان شقاق مقعد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو میزان ناراحتی و درد را کاهش داده و معمولا عارضه جانبی خاصی به همراه ندارد. توصیه می‌شود این دارو را تنها با تجویز پزشک و مطابق دستور وی، استفاده کنید. شاید برای بهبودی کامل، نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو داشته باشید. بر اساس احقیقات صورت گرفته، ژل یا پماد دیلتیازم بر کاهش درد موقع اجابت مزاج و همچنین درد پس از جراحی‌های ناحیه مقعد، کاملا موثر است.

پماد دیلتیازم


موارد منع مصرف پماد دیلتیازم

  • در صورتیکه سابقة هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به پماد دیلتیازم دارید و همچنین در صورت داشتن حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذاها، مواد نگهدارنده یا رنگها، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • منع مصرف خاص دیگری برای این دارو به دست نیامده است ولی باتوجه به جذب مقداری از دارو، موارد منع مصرف شکل خوراکی دارو برای شکل موضعی نیز ذکر می گردد:
  • سندرم سینوس بیمار، بلاک دهلیزی بطنی درجه 2 یا 3 (به استثنای افرادی که ضربان ساز بطنی دارند)،‌فشار خون پایین، سکته قلبی حاد، احتقان ریوی

مصرف پماد دیلتیازم در دوران بارداری و شیردهی


مصرف پماد دیلتیازم در بارداری توصیه نمی شود. در صورت بارداری یا تصمیم به باردار شدن حتما قبل از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید.


در صورت شیر دادن به کودک در حین مصرف این دارو، با پزشک خود مشورت کنید. توصیه می شود در صورت ادامه مصرف این دارو شیر خود را به کودک ندهید.

تداخلات دارویی مصرف پماد دیلتیازم

اگر همزمان با مصرف پماد دیلتیازم هر دارویی حتی داروهای بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می کنید یا اخیرا مصرف کرده اید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

تداخل دارویی خاصی برای مصرف پماد دیلتیازم ه دست نیامده است ولی باتوجه به جذب مقداری از دارو، موارد تداخل دارویی شکل خوراکی دارو برای شکل موضعی نیز ذکر می گردد لذا مهم است که پزشک شما از مصرف داروهای زیر اطلاع داشته باشد:


پروپرانولول، کاربامازپین، کینیدین، میدازولام، تریازولام، استاتین ها مثل لواستاتین، سیمواستاتین، سایمتیدین، دیکوکسین، سیکلوسپورین، بتا بلاکرها مثل آتنولول ، مهار کننده ها یا القا کننده های متابولیسم کبدی مثل ریفامپین، بوسپیرون، کلونیدین، داروهای بی حسی، دانترولن، داروهای ضد آریتمی، هر گونه داروی مورد مصرف در بیماریهای قلبی عروقی شامل فشار خون، آلدسکولین، داروهای ضد جنون،


ایمی پرامین یا دیگر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، فنوباربیتال، فنی توئین، سیکلوسپورین، تئوفیلین، داروهای مدر (ادرار آور)، کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون.

دیلتیازوم


هشدار مصرف پماد دیلتیازم

حضور سایر بیماریها و مشکلات پزشکی می تواند مصرف مصرف پماد دیلتیازم را تحت تأثیر قرار دهد. مطمئن شوید که هر گونه مشکل پزشکی دیگر خود را به پزشک خود اطلاع دهید. هشدار در مورد بیماری خاصی برای این دارو در دست نیست ولی باتوجه به جذب مقداری از دارو، علاوه بر مواردی که در قسمت "آلرژی و منع مصرف" آمده مواردی از بیماریهایی که حتما باید پزشک از آنها خبر داشته باشد ذکر می گردد: هر نوع بیماری قلبی، بیماری به نام پورفیریا، هر مشکل کبدی یا کلیوی، افسردگی، نیاز به جراحی که در آن داروی بیهوشی نیاز باشد، مشکلات دستگاه گوارش، دیابت.


روش مصرف مناسب مصرف پماد دیلتیازم


دارو را کاملا مطابق تجویز پزشک مصرف نمایید. مقدار کمی (تقریبا دو و نیم سانتیمتر) از ژل را روی انگشت خود قرار دهید و در انتهای مقعد استعمال کنید. پوششی مانند دستکش نایلونی می تواند برای انگشت استفاده شود.

این دارو معمولا دو بار در شبانه روز (صبح و شب) مصرف می شود مگر پزشک دستور دیگری داده باشد. بعد از استعمال، دستان خود را بشویید و پوشاننده انگشت خود را به طور مناسب دور بریزید. معمولا درمان تا رفع درد یا حداکثر هشت هفته ادامه می یابد.

دوز فراموش شده مصرف پماد دیلتیازم


موردی ندارد

هشدار ها و احتیاطات مصرف پماد دیلتیازم


موارد خاصی به دست نیامده ولی باتوجه به جذب مقداری از دارو، مواردی که در سطر های فوق ذکر شد باید مد نظر قرار گیرد.

عوارض جانبی مصرف پماد دیلتیازم


هر دارو در کنار اثرات‌ مفید خود دارای یک سری اثرات ناخواسته می باشد. اگر چه‌ تمام این اثرات ناخواسته‌ در یک‌ فرد بروز نمی کند اما در صورت‌ بروز هر مشکلی به پزشک‌ خود مراجعه‌ کنید. عوارض‌ جانبی‌ این دارو با آگاهی‌ از آن‌ و مشورت‌ با پزشک‌ قابل‌ پیش‌بینی‌ و قابل‌ رفع‌ می‌باشد. به‌ خاطر داشته‌ باشید که‌ عوارض‌ داروها به‌مراتب‌ کمتر از عوارض‌ عدم‌ مصرف‌ آنها می‌باشد. عوارض شایع تر که البته در کمتر از ده درصد افراد بروز کرده است:

  1. سردرد که در صورت بروز، در اغلب موارد شدید نیست و طول نمی کشد و می توان با داروهای مسکن ساده مثل استامینوفن، آنرا درمان نمود. اگر سردرد برطرف نشد یا مشکل ساز شد، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
  2. احساس سبکی سر یا سرگیجه مخصوصا هنگام برخاستن از وضعیت نشسته یا خوابیده. اگر شروع به احساس سرگیجه نمودید، بنشینید یا دراز بکشید تا این احساس برطرف گردد.
  3. سوزش یا خارش یا خونریزی مقعد. در صورت مشکل ساز شدن به پزشک خود اطلاع دهید.
  4. اگر عوارض دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف این دارو باشد، با پزشک خود یا داروساز مشورت کنید.
  5. نیازی به نگرانی از لیست عوارض ذکر شده در مورد این دارو نیست و اکثریت مردم این دارو را بدون هیچ مشکلی مصرف می کنند.

نکاتی که در رابطه با مصرف پماد دیلتیازم باید بدانید


1. در صورتیکه سابقه هر نوع حساسیت را نسبت به این دارو دارید و همچنین در صورت داشتن حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذاها، مواد نگهدارنده یا رنگ‌ها، به پزشک خود اطلاع دهید.
2. مصرف این دارو در بارداری توصیه نمی‌شود. در صورت بارداری یا تصمیم به باردار شدن حتما قبل از مصرف دارو، به پزشک خود اطلاع دهید.
3. چنانچه در دوران شیردهی به سر می‌برید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
4. فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی)، در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
5. دارو را مطابق با دستور پزشک، مصرف کنید.

6. هر گونه مشکل پزشکی دیگر خود را، به پزشک خود اطلاع دهید.
7. معمولا درمان با پماد دیلتیازم حداکثر ۸ هفته ادامه می‌یابد.
8. در صورت مصرف این دارو، هنگام برخاستن از وضعیت نشسته یا خوابیده، اگر شروع به احساس سرگیجه نمودید، بنشینید یا دراز بکشید تا این احساس برطرف گردد.

شرایط نگهداری مصرف پماد دیلتیازم

پماد دیلتیازم در یخچال و دمای 8-2 درجه سانتیگراد ، دور از نور و گرما و همچنین دور از دید و دسترس اطفال نگهداری شود.

divider

بیشتر بخوانید:

پماد شیفار مناسب برای درمان شقاق مقعد (فیشر)

۱۸ درمان خانگی برای فیشر (شقاق) مقعدی

مزایای مصرف مکمل گیاهی روهمورین (درمان بواسیر و شقاق مقعد)

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (12 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

شکوفه | ۵ سال پیش
کدام ژل باعث تنکی مقعد می شه
0
1

hits