اطلاعات دارویی کامل در رابطه با داروی رمی فنتانیل

۱,۳۰۴
۰
۰
جمعه, ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۸


معرفی داروی رمی فنتانیل


رمی فنتانیل (Remifentanil) به عنوان عامل کمکی برای القاء و حفظ و بیهوشی در اعمال جراحی و به عنوان عامل ضد درد در مراقبت‌های بیهوشی بلافاصله بعد از عمل جراحی به کار می‌رود. همچنین از این دارو در بی‌حسی‌های موضعی و ناحیه ای در شرایط تحت کنترل استفاده می شود.


رمی فنتانیل یک اپیوئید بی هوش کننده و ضد درد مشتق از فنتانیل است. داروی رمی فنتانیل اثرات کوتاه مدت ضد درد و بی هوش کنندگی با برگشت از بی هوشی سریع دارد. رمی فنتانیل یک آگونیست اختصاصی گیرنده اپیوئیدی مو است بنابراین سبب کاهش در تون سیستم عصبی سمپاتیک، تضعیف تنفسی و بی دردی می شود.


مکانیسم اثر رمی فنتانیل


این دارو با اثر آگونیستی روی گیرنده‌های اوپیوئیدی‌ (مو) ، اثرات ضد دردی خود را اعمال می‌کند. همچنین می‌تواند باعث تضعیف عملکرد تنفسی و قلبی و سفتی عضلات اسکلتی شود.

فارماکوکینتیک رمی فنتانیل


نیمه عمر دارو 10-3 دقیقه است. شروع اثر دارو 1 دقیقه و طول مدت اثر آن 10-5 دقیقه بعد از قطع انفوزیون داخل وریدی می‌باشد.

مقدار و نحوه مصرف رمی فنتانیل


الف) شروع و ادامه بیهوشی در اعمال جراحی.

نوزادان از بدو تولد تا 2 ماهگی: جهت نگهداری بیهوشی با نیتریک اکساید (70%)؛ mcg/kg/min 4/0 ( mcg/kg/min 1-4/0) مصرف شود.
به علت کلیرانس بالا در نوزادان دوز با احتیاط تنظیم شود.

کودکان 12-1 سال: جهت نگهداری بیهوشی با هالوتان، سووفلوران یا ایزوفلوران؛ mcg/kg/min 25/0 ( mcg/kg/min 3/1-05/0) مصرف شود. می‌توان هر 5-2 دقیقه میزان مصرف را تا 50% افزایش و یا تا 50%-25% کاهش داد. یا می‌توان mcg/kg 1 هر 5-2 دقیقه تزریق نمود.

بزرگسالان: جهت شروع بیهوشی با mcg/kg/min 1-5/0 شروع شود. در صورتی که ظرف 8 دقیقه لوله اندوتراکئال برای بیمار تعبیه می‌شود یک دوز اولیه mcg/kg 1 ظرف 60-30 ثانیه داده شود. جهت CABG، mcg/kg/min 1 تزریق شود.

جهت نگهداری بیهوشی: هر 5-2 دقیقه می‌توان mcg/kg/min 1 دارو انفوزیون نمود. می‌توان هر 5-2 دقیقه دوز را به میزان %100-25 افزایش و یا %50-25 کاهش داد.
به همراه نیتریک اکساید (66%): mcg/kg/min 4/0 ) mcg/kg/min 2-1/0).
به همراه ایزوفلوران یا پروپوفول: mcg/kg/min 25/0 )mcg/kg/min 2-05/0).


ب) ضد درد بعد از اعمال جراحی.

به میزان mcg/kg/min 1/0 ( mcg/kg/min 2/0-025/0) استفاده شود. می‌توان هر 5 دقیقه به میزان mcg/kg/min 025/0 دارو را افزایش داد. سرعت انفوزیون بیشتر از mcg/kg/min 2/0 با سرکوب تنفسی همراه می‌باشد.

جهت عمل CABG به عنوان ضد درد در ICU از mcg/kg/min 1 ( mcg/kg/min 1-05/0) استفاده می‌شود.

پ) ضد درد در مراقبتهای بیهوشی تحت نظارت.

1- یک تک دوز وریدی 90 ثانیه قبل از بی‌حسی موضعی به این صورت تزریق می‌گردد:

 • رمی‌فنتانیل به تنهایی: mcg/kg 1 ظرف 60-30 ثانیه.
 • به همراه میدازولام: mcg/kg 5/0 ظرف 60-30 ثانیه.

2- انفوزیون مداوم 5 دقیقه قبل از بی‌حسی موضعی:

 • رمی‌فنتانیل به تنهایی: mcg/kg/min 1/0.
 • به همراه میدازولام: mcg/kg/min 05/0.

3- انفوزیون مداوم پس از بی‌حسی موضعی:

 • رمی‌فنتانیل به تنهایی: mcg/kg/min 05/0 ) mcg/kg/min 2/0-025/0).
 • به همراه میدازولام: mcg/kg/min 025/0 ) mcg/kg/min 2/0-025/0)

ت) درد حاد در بیماران تحت تهویه مکانیکی.

 • mcg/kg/hr 15-6/0 مصرف می‌شود.

رمی فنتانیل

مصرف رمی فنتانیل ر دوران بارداری و شیردهی


گروه C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد.)


مصرف در شیردهی: ترشح دارو در شیر شناخته شده نمی‌باشد، مصرف آن در شیردهی با احتیاط انجام شود.

مصرف رمی فنتانیل در سالمندان


به علت حساسیت بیشتر سالمندان به دارو، دوز آن باید به نصف میزان معمول کاهش یابد.

موارد منع مصرف رمی فنتانیل

 • در صورت سابقه حساسیت یا واکنشهای آلرژیک آلفنتانیل ،‌ فنتانیل، رمی‌فنتانیل، سوفنتانیل نباید این دارو را مصرف کرد.
 • تزریق اپیدورال و یا داخل نخاعی (به علت وجود گلایسین در فرمولاسیون دارو
 • این دارو نباید به عنوان تنها داروی بیهوشی دهنده استفاده شود زیرا به علت شیوع بالای افت فشار و ….، کاهش هوشیاری قابل اثبات نمی‌باشد.

عوارض جانبی رمی فنتانیل


افت فشار خون، سفتی عضلات ، کاهش ضربان قلب، بی‌قراری، تنگی نفس، افزایش فشار خون ، درد بعد زا عمل جراحی، خارش ، تضعیف تنفسی، تهوع ، سردرد، لرز و استفراغ عوارض جانبی این دارو محسوب می‌شوند. در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:

سابقه آلرژی به رمی فنتانیل یا ترکیبات آن و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی وعلائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان) , اختلالات ریوی و تنفسی مانند آسم, سختی تنفس, آپنه خواب, بالا بودن سطح دی اکسید کربن در خون, انسداد معده و روده .

تداخلات دارویی رمی فنتانیل


مصرف همزمان رمی‌فنتانیل‌ با باربیتورات های هوشبر، هوشبر‌های استنشاقی، بنزودیازپین‌ها و پروپوفول ها باعث تشدید افت فشار خون و تضعیف تنفس می‌شود. آتروپین‌ و گلیکوپیرولات برادی‌کاردی ناشی از دارو را کاهش می‌دهد. افدرین اپی‌نفرین ، نوراپی‌نفرین نیز افت فشار خون ناشی از دارو را کم می‌کند. شل‌کننده‌های عضلانی‌ باعث تخفیف سفتی عضلانی ناشی از دارو می‌شود.مصرف همزمان این دارو با آنتاگونیست‌های اپیوئیدی اثرات دارو را آنتاگونیزه‌ می‌کند.


هشدار ها در مورد مصرف رمی فنتانیل

افت فشار خون : به علت احتمال ایجاد افت فشار خون , باید در بیماران مبتلا به هایپوولمیا, اختلالات قلبی (شامل انفارکتوس میوکارد حاد) یا در مصرف همزمان با داروهای ایجاد کننده هایپوولمیا (شامل فنوتیازین ها یا بی هوش کننده های عمومی) با احتیاط مصرف شود. قبل از شروع درمان یا طی آن بیمار باید از نظر فشار خون تحت نظر باشد.

حساسیت مفرط: رمی فنتانیل ممکن است باعث بروز واکنش های آنافیلاکتیک شود.

تضعیف تنفسی: حتی در دوزهای معمول ممکن است تضعیف تنفسی جدی و تهدید کننده حیات ایجاد شود بنابراین بیمار باید کاملا تحت نظر باشد. افزایش سطح دی اکسید کربن ناشی از تضعیف تنفس ممکن است باعث تشدید اثرات خواب آور دارو شود.


سوء مصرف: مصرف طولانی یا دوز بالای رمی فنتانیل احتمال وابستگی و ایجاد سوء مصرف و اعتیاد را در پی دارد.

 1. دارو باید توسط افراد با تجربه و آموزش دیده تزریق شود و از تزریق دارو در روندهای درمانی یا تشخیصی، بدون کنترل سطح هوشیاری خودداری شود. علاوه براین لوازم احیای قلبی تنفسی و لوله گذاری ریوی نیز باید در دسترس باشد.
 2. سندرم سروتونین ممکن است در بیماران دریافت کننده همزمان رمی فنتانیل با سایر داروهای سروتونرژیک (SSRIs,SNRIs , TCAs, تریپتان ها, آنتاگونیست های گیرنده 5HT3, میرتازاپین, ترازدون و ترامادول) یا مختل کننده متابولیسم سروتونین (مهار کننده های آنزیم MAO) ایجاد شود. این سندرم حتی در دوزهای معمول دارو هم ممکن است اتفاق بیفتد. تظاهرات سندرم سروتونین تغییر در حالات روحی (آژیتاسیون, توهم و کما), ناپایداری اتونوم (تاکیکاردی, ناپایداری فشارخون و هایپرترمی), عدم هماهنگی عصب عضله (هایپررفلکسی, سختی عضلات) و علائم گوارشی (تهوع, استفراغ و اسهال) می باشد.
 3. در صورت استفاده با سایر داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی مانند ضد افسردگی ها, سایر اپیوئیدها, خواب آورها, بی هوش کننده های عمومی و ... ممکن است عوارض سداسیون و تضعیف CNS تشدید شود. در صورت نیاز به مصرف همزمان دو دارو باید تنظیم دوز مجدد صورت پذیرد.
 4. رمی‌فنتانیل‌ را نباید از طریق اپی دورال یا زیر عنکبوتیه تزریق نمود. زیرا گلیسین موجود در آن باعث سمیت عصبی می‌شود.
 5. این فراورده را نباید به تنهایی برای القاء بیهوشی به کار برد، زیرا علاوه بر عدم تأمین کافی بیهوشی ممکن است همراه با تنگی نفس سفتی عضلات و تغییر در ضربان قلب باشد.
 6. در صورت برادی آریتمی قلبی، نارسایی کبدی، چاقی (اضافه وزن بیش از 130% وزن مطلوب) و اختلالات تنفسی این دارو را باید با احتیاط کامل به کار برد.
 7. درحین مصرف دارو، میزان ورود اکسیژن به خون، فشار خون، وضعیت تنفسی و علائم حیاتی باید تحت کنترل مداوم پزشک متخصص بی‌هوشی باشد.
 8. تداوم مصرف دارو بعد از عمل جراحی باید به بیمارانی محدود شود که برای آنها تغییر داروی اوپیوئیدی توصیه نمی‌شود. مراقبت کامل و نزدیک از بیمار باید صورت گیرد.

توصیه های دارویی رمی فنتانیل


1. به دلیل اثر کوتاه مدت دارو، طی 10-5 دقیقه بعد از انفوزیون وریدی هیچ اثر ضد دردی باقی نمی‌ماند. برای تسکین درد بعد از عمل جراحی باید از ضد درد‌های دیگر استفاده نمود.
2. این دارو باید در لوله وریدی نزدیک به ورود به بدن بیمار تزریق گردد. و بعد از اتمام تزریق، باقی مانده دارو در لوله وریدی باید پاکسازی شود زیرا تجویز تصادفی دارو ( متعاقب تجویز مایعات و داروهای دیگر) موجب تضعیف تنفس و سفتی عضلانی در ناحیه قفسه سینه می‌شود.
3. فراورده را باید در دمای 25-2 درجه سانتیگراد نگهداری نمود.
4. یک میلی‌لیتر از محلول رقیق کننده برای هر میلی‌گرم فراورده باید به ویال اضافه شود تا محلول حاوی mg/ml1 از دارو تهیه شود و بعد دارو در رقت‌های مناسب جهت تزریق آماده شود.
5. از تزریق وریدی این دارو همراه با خون باید اجتناب شود. زیرا استراز‌های غیر اختصاصی در خون موجب خنثی شدن دارو می‌گردند.

divider

بیشتر بخوانید:

۸ داروی بیهوشی گیاهی برای انسان

معرفی داروی بیهوشی تیوپنتال سدیم

موارد مصرف داروی بیهوشی سووفلوران

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter