مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با قرص دیانابول و موارد مصرف آن
14
زمان مطالعه: 10 دقیقه
قرص دیانابول یا یک استروئید آنابولیک یا یک ماده مصنوعی مربوط به هورمون جنسی مردانه است.


معرفی قرص دیانابول


قرص دیانابول یک استروئید ضعیف است که در میان بدنسازان از محبوبیت بالایی برخوردار است. دیانابول یا یک استروئید آنابولیک یا یک ماده مصنوعی مربوط به هورمون جنسی مردانه است. در واقع، دیانابول به عنوان نوع دوم استروئید آنابولیک در بدن مردان بعد از تستوسترون مورد توجه قرار گرفت و برای اولین بار در سربازان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت و در دهه 60 به خاطر استفاده ورزشکاران برای بالا بردن کارایی و عملکرد بدن مشهور شد. استروئید آنابولیک اثرات سازندگی مثل رشد عضلات اسکلتی و اثرات آندروژنی مثل ویژگی های جنسی مردانه را بیشتر می‌کند. این استروئید به عنوان مواد کنترلی تلقی شده و برای برخی موارد پزشکی خاص تجویز می‌شود.


وقتی در دهه 60 دیانابول به صورت تجاری برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت یک موفقیت و پیشرفت بزرگ بود. از آن زمان دیانابول پر استفاده ترین استروئید آنابولیک در سراسر جهان می‌باشد. افرادی که دیانابول را استفاده کرده اند اثرات مفید آن در افزایش حجم عضلات و قدرت و سادگی استفاده از آن را گزارش داده اند. دیانابول باعث افزایش تعادل مثبت نیتروژن می‌شود. نیتروژن در آمینواسیدها پیدا می‌شود و برای سنتز پروتئین که واحدهای ساختمانی اولیه ساختار عضلات هستند حائز اهمیت است . با افزایش تعادل مثبت نیتروژن، پروتئین بدن برای ساخت و افزایش حجم عضلات مصرف می‌شود و دیگر به عنوان منبع سوخت عضلات استفاده نشده و از طریق عرق، ادرار یا مدفوع خارج نمی‌شود.


قرص دیانابول در دسته داروهایی قرار دارد که مصرف این داروها فشار منفی شدیدی را بر کبد وارد می کند. مصرف طولانی مدت این دسته از داروها ممکن است به صدمات جبران ناپذیر کبدی و در نهایت به نارسایی کبدی ختم شود و درست به همین دلیل نیز کسانی که از این دارو استفاده می کنند در ابتدای ورود به دوره با آزمایشات تشخیص طبی از سلامت کبد خود حصول اطمینان کرده و دو بار در طول دوره نیز آنزیم های کبدی را بررسی نموده و وضعیت کبد را مرتباً تحت کنترل می گیرند!


کسانی که از این دارو استفاده می کنند معمولاً به دلیل افزایش احتباس آب و املاح در بدن و به دلیل تجمع توده چربی زاید که همه این موارد نیز در نتیجه تبدیل شدن گسترده این دارو به استروژن در بدن رخ می دهد با افزایش شدید و خیره کننده حجم و وزن رو در رو می شوند و این در حالی است که از یک سو حجم حاصل شده این چنینی، از کیفیت لازم برخوردار نیست و از سوی دیگر پس از اتمام دوره، افت وحشتناک وزن و حجم نیز در انتظار کسانی خواهد بود که از دزهای بالای این دارو استفاده های این چنینی می کنند!

دیانابول


فواید مصرف قرص دیانابول


استروئید آنابولیک همچون دیانابول برای مصارف پزشکی و قانونی نیز استفاده می‌شود. مصرف این دارو برای درمان برخی بیماری‌ها مثل آسم، سرطان سینه و آرتریت، درمان آسیب‌ها، مشکلات رشد و شیمی درمانی استفاده می‌شود.


دیانابول اثر مستقیم بر حجم عضلات گذاشته و باعث افزایش 2 تا 4 پوند در یک هفته در شش هفته اول مصرف می‌شود. وزن بدن اضافی شامل افزایش در بافت عضله و نگهداری قابل توجه مایعات می‌شود. دیانابول باعث افزایش جریان خون در طول و بعد از ورزش و همچنین باعث تمرکز بهتر می شود.


تاثیر دیانابول بر گلیکوژنولیز


این اصطلاح و فرایند به معنی شکستن گلیکوژن بدن و تبدیل به گلوکز است. رژیم غذایی شما شامل کربوهیدرات کافی برای رفع نیازهای روزانه است و این کربوهیدرات منبع مستقیم انرژی در طول فرایند گلیکوژنولیز می‌باشد. با افزایش و ارتقای این فرایند، سطح انرژی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.


تاثیر دیانابول بر نگهداری نیتروژن


نیاز به ابقا و حفظ نیتروژن یکی از فواید اصلی و اولیه عوامل آنابولیک است که اکثر ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش باید آگاهی داشته باشند. هرچقدر نیتروژن بیشتری در بدن حفظ شود فعالیت آنابولیک بیشتری کسب خواهید کرد. نقطه مخالف این معادله واضح است و باید از آن اجتناب کرد. اگر سطح نیترژن بدن خیلی پایین آید، بدن با وارد شدن به فاز متابولیکی (سوخت و ساز) به این وضعیت پاسخ می‌دهد.


تاثیر دیانابول بر سنتز پروتئین


سنتز مؤثر پروتئین یکی دیگر از اصول اساسی است که در هنگام ورزش و تمرین باید مد نظر داشت. سنتز پروتئین به مقدار پروتئین ساخته شده توسط سلول های بدن اشاره می‌کند. پروتئین ها ساختمان اصلی عضلات بدن هستند و با کمک این سنتز، شما به طور مؤثری به فرایند ساخت عضلات بدن کمک می‌کنید و متعاقبا قدرت و حجم عضلانی بیشتری کسب خواهید کرد.


تاثیر دیانابول بر مغز


دوزهای بالای دیانابول اثرات مختلفی بر خلق و خویی مصرف کننده گذاشته و می‌تواند فرد را خوشحال، راضی و هیجان زده کند. در بعضی موارد باعث بد خوابی و رفتارهای خشونت آمیز مصرف کننده می‌شود. در بعضی موارد ورزشکاران تایید کرده اند که مصرف دیانابول هیچ تأثیری بر مغز و خلق و خویی آن‌ها نشده است. تأثیرات دیانابول بر روی مغز می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.


روش مصرف قرص دیانابول


بسیاری از بدنسازان به 3 روش دوره ای، همزمان و هرمی از دیانابول سوء استفاده می‌کنند. این 3 روش از عمومی ترین روش های مصرف داروهای آنالوبیک هستند.


در روش دوره ای، ورزشکار برای یک دوره مشخص دارو را مصرف کرده و سپس چند هفته ای زمان کافی برای استراحت در اختیار بدن قرار می‌دهد و بعد از پایان استراحت مصرف را دوباره شروع می‌کند.


در روش همزمان، ورزشکار بیش از یک نوع استروئید مصرف می‌کند. نظریه این روش این است که مصرف همزمان دو استروئید در یک دوره زمانی باعث افزایش اثرات داروها می‌شود.


در روش هرمی، ورزشکار 2 روش اول یعنی چرخه ای و همزمان را با هم ترکیب می‌کند. یک یا دو استروئید با دوز پایین مصرف می‌شود که بعدا در نصف دوره مصرف دوز را افزایش می‌دهد و در پایان هرم (دوره) دوباره کمتر می‌شود.


ورزشکاران معتقدند روش هرمی اجازه می‌دهد بدن با دوز بالای استروئید سازگاری پیدا کرده و زمان کافی در اختیار سیستم هورمون بدن برای تجدید قوا را می‌دهد. به هر حال، اثرات مصرف به روش‌های دوره ای و هرمی از لحاظ علمی تاکنون به اثبات نرسیده اند.


دوز مناسب مصرف دیانابول


اگر تا به حال سابقه مصرف استروئید را نداشته اید، بهترین روش مصرف آن شروع با دوز پایین است. این روش باعث مشخص شدن نحوه پاسخ بدن به مصرف دیانابول می‌شود. بطور مثال می‌توانید با 20 میلی گرم دیانابول در روز شروع کنید. با مصرف این مقدار در روز، فرصت بروز اثرات جانبی مصرف دیانابول به حداقل می‌رسد. اگر اثرات مثبت مصرف دیانابول را مشاهده کرده و هیچ گونه اثرات جانبی منفی مشاهده نشد می‌توانید دوز مصرف را تا 30 میلی گرم در روز افزایش دهید. برای اکثر مردان حداکثر دوز مصرف روزانه 50 میلی گرم است.


زمانی که می خواهید قبل از تمرین دوز روزانه را مصرف کنید حتما باید 30 دقیقه بین مصرف و تمرین زمان وجود داشته باشد. دیانابول را حداقل برای 2 ماه باید مصرف کرد و موقتا یک هفته و نیم برای استراحت بدن مصرف را متوقف کنید.

قرص دیانابول

اگر بعد از یک ماه مصرف دیانابول قطع شود، چه اتفاقی می‌افتد؟


اگر بعد از یک ماه مصرف دیانابول را قطع کنید کاهش وزن پیدا خواهید کرد. این امر عادی است و جای نگرانی نیست. به یاد داشته باشید افزایش وزن ناشی از مصرف دیانابول بر پایه آب است و هر زمانی که مصرف دارو قطع شود سرانجام وزن کسب شده را از دست خواهید داد.


با فراموش کردن دوز مصرفی یک وعده چه اتفاقی خواهد افتاد؟


با فراموش کردن یک دوز، وعده بعدی را دو برابر نکنید. دو برابر کردن دوز تجویز شده در یک وعده باعث بروز اثرات جانبی می‌شود. همچنین فراموش کردن یک دوز باعث از بین رفتن فواید مثبت کسب شده نمی‌شود.


اثرات عضلانی دیانابول در صورت قطع مصرف چقدر طول می‌کشد؟


باید انتظار داشته باشید چند روز بعد از قطع مصرف روزانه دیانابول، مقداری از فواید کسب شده از دست برود.

عوارض جانبی دیانابول


عوارض مصرف استروئیدها بسیار گسترده بوده و منجر به بیماری‌های کبد، قلب و کلیه ها، ظهور رفتارهای غیر قابل کنترل وحشیانه، خشم و پارانویا می‌شود. همچنین ممکن است باعث تغییرات رفتاری و روانی، افسردگی، جوش زدگی شدید و کوتاه قدی در بزرگسالان گردد.


چندین اثر جانبی و منفی مصرف دیانابول در صورت مصرف ناقص و نادرست آن بوجود می‌آید. بعضی از اثرات جانبی بسیار معمول که گزارش شده اند شامل بزرگی سینه آقایان، فشار خون بالا، جوش و آکنه، ریزش مو و سمی شدن کبد است. این عوارض جانبی شاید شما را بترسانند اما اجتناب ناپذیر هستند. هنگام مصرف دیانابول از مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث آسیب بیشتر به کبد می شود.


ﮐﻤﺘﺮﯾﻦ دوز ﻣﺼﺮف دﯾﺎﻧﺎﺑﻮل که ﺑﺮوز ﻋﻮارض ﺟﺎﻧﺒﯽ در آن ﺑﺴﯿﺎر ﻧﺎدر اﺳﺖ ۲۰ ﻣﯿﻠﯽ ﮔﺮم در روز ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ که ﺑﺮای ﻣﺒﺘﺪی ها (نه ﺑﺮای دوره اول ) پیشنهاد ﻣﯿﮕﺮدد.‫


آیا دیانابول تولید تستوسترون را متوقف می‌کند؟


بله، دیانابول تولید هورمون تستوسترون بدن را سرکوب می‌کند.


چطور باید دانست مصرف استروئید برای من مناسب است؟


تصمیم گیری در مورد مصرف یا عدم مصرف استروئید کاملا به خود شما مربوط است. اگرچه همیشه خطر اثرات جانبی وجود دارد، شما می توانید با مصرف درست این اثرات جانبی را به حداقل برسانید. سلامتی شما باید در حدی باشد که بتوانید دیانابول مصرف کنید و اطلاعات لازم را در مورد هورمون ها کسب کنید.


چه کسی نباید دیانابول مصرف کند؟


به طور معمول افراد سالم می‌توانند استروئید مصرف کنند. البته شرایطی وجو دارند که مانع مصرف استروئیدها می‌شوند. اگر دیابت یا فشار خون بالای کنترل نشده، آب سیاه و پوکی استخوان دارید نباید دیانابول یا هر نوع استروئید دیگری مصرف کنید.


مصرف دیانابول برای خانم ها


به دلیل اینکه این دارو خواص آندروژنیک بسیار قدرتمندی دارد، زنان نمی توانند از این دارو استفاده کنند. دوزهای بالای این دارو علاوه بر عوارض شناخته شده ای که دارد، در برخی موارد منجر به بروز بی خوای در انسان می شود. «دیانابول» یکی از محبوب ترین استروئیدهای خوراکی بوده و در عصر حاضر نیز هست. این دارو در عین حال که از موثرترین و پر قدرت ترین استروئیدهای خوراکی در جهان به شمار می رود، برای کبد نیز بسیار سمی بوده و مصرف طولانی مدات آن صدمات شدیدی به بافت کبد وارد می کند. مصرف توام با احتیاط آن با افزایش در خور توجه حجم و قدرت عضلانی همراه است. برای کم کردن و به حداقل رساندن عوارض جانبی این دارو، می توانید آن را به همراه «پروویرون» و «Legalon» که نوعی داروی تصفیه کننده کبد است، مصرف کنید.

divider

بیشتر بخوانید:

آشنایی با مکمل دوره کات

معرفی مکمل کلیر ماسل و فواید آن در بدنسازی

مکمل های ضد خستگی برای ورزشکاران حرفه ای

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (14 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است