دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی قرص ديلتيازم  (DILTIAZEM)
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
قرص دیلتیازم به منظور كاهش فشارخون در پرفشاری خون و همچنین تسکین درد قلب تجویز می‌شود.

آشنایی با موارد مصرف و عوارض قرص ديلتيازم


قرص دیلتیازم به منظور كاهش فشارخون در پرفشاری خون و همچنین تسکین درد قلب تجویز می‌شود. سردرد و اختلالات گوارشی از عوارض این دارو است.


فشار خون و مشکلات قلبی به خصوص در سنین بالا شایع است اما می توان این مشکلات را به وسیله داروهای کنترل کننده تا حدود زیاید حل کرد. قرص دیلتیازم از داروهای کاهنده فشار خون بوده که علاوه بر این موارد مصرف دیگری هم دارد. با مجله دلگرم همراه شوید تا درباره این دارو و عوارض آن بیشتر بدانید.


داروی دیلتیازم با نام اختصاری و تجاری Slozem, Dizem, Calcicard, Adizem در بازار و داروخانه ها در دسترس استفاده کننده ها قرار دارد. داروی دیلتیازم جزو دسته دارویی ضدآنژین طبقه بندی می شود . بد نیست بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد است و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم می باشد. برای استفاده از داروی دیلتیازم نیاز به نسخه پزشک است و در صورت تجویز پزشک استفاده از داروی دیلتیازم برای عموم آزاد است.


موارد مصرف قرص دیلتیازم


قرص دیلتیازم به منظور كاهش فشارخون در پرفشاری خون؛ تسكین درد قلبی در قفسه سینه (آنژین صدری )؛ و ضریان قلب نامنظم و لرزش دست مصرف می‌گردد. این دارو از طریق مسدودكردن ورود كلسیم به داخل سلول‌ها عمل می‌كند؛ این خاصیت مسدودكنندگی باعث می‌شود تا مقدار كلسیم در سلول‌های قلبی و رگ‌های خونی كاهش یابد كه موجب كاهش ضربان قلب و گشادی عروق (رگ‌ها) می‌شود. بنابراین فشار خون پایین آمده، جریان خون افزایش یافته و بار كاری قلب كاهش پیدا می‌كند.


توجه داشته باشید که این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی‌كند. بلكه آن را كنترل می‌نماید، از این رو مصرف آن ممكن است تا آخر عمر ضروری باشد.

دیلتیازم


فارماکوکینتیک و مکانسیم اثر دیلتیازم


دارای اثرات گشادکنندگی عروق کرونر و محیطی بوده‌، موجب کاهش فشارخون می‌شود. از راه خوراکی در درمان آنژین صدری و فشارخون و از راه وریدی در درمان فیبریلاسیون دهلیزی‌، فلوتر و تاکیکاردی حمله‌ای فوق‌ بطنی بکار می‌رود. فرم خوراکی : شروع اثر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه – اوج غـلظت پـلاسمایی‌: ٣-‌٢ ساعت نیمه عمر: ۵ ساعت درکبد متابولیزه شده‌، دفع‌: از ادرار


اثرات این دارو ظرف ۲ تا ۳ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات مدت ۶ تا ۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت.


نحوه مصرف قرص دیلتیازم


دیلتیازم را حتماً با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. ممکن است دکتر شما هر از گاهی تغییراتی را در میزان دوز مصرفیتان ایجاد نماید. از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.

نباید به صورت ناگهانی مصرف داروی دیلتیازم را متوقف کنید. زیرا قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شما گردد. اگر شما تحت درمان برای بهبود فشار خون بالای خود هستید، حتی در زمانی که احساس بهبودی داشتید نیز به مصرف این دارو ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب هیچ علامت خاصی ندارد. ممکن است لازم باشد تا آخر عمر خود از داروهای فشار خون استفاده نمائید.

 • لازم است تا میزان فشار خون شما به صورت دوره‌ای بررسی شود. همچنین شاید لازم باشد تا به صورت دوره‌ای، آژمایش خون نیز بدهید.
 • قرص یا کپسول دیلتیازم را نجوید، نشکنید، تکه تکه نکنید. بلکه آن را به طور کامل قورت دهید.
 • برای اینکه داروی مورد نظر تاثیر بهتری بر روی شما داشته باشد، آن را به صورت منظم مصرف کنید.
 • همچنین قبل از اتمام داروی خود، نزد دکتر بروید تا نسخه‌ی مجدد برای شما بنویسد.

مصرف قرص دیلتیازم در دوران بارداری یا شیردهی


هنوز مشخص نیست که آیا مصرف داروی دیلتیازم بر روی جنین اثرگذار است یا خیر؛ اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، با دکتر خود در میان گذارید.

داروی مورد نظر می‌تواند در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث ایجاد آسیب در نوزاد گردد. نباید در دوران مصرف این دارو، شیردهی کنید.

مشکلات قلبی

نکاتی که در ارتباط با مصرف قرص دیلتیازم باید بدانید

 • معمولا شكل‌های طولانی اثر دیلتیازم روزی یک بار مصرف می‌شود و بهتر است صبح ناشتا خورده شود تا فراموش نشود.
 • دیلتیازم را می‌توان با یا بدون غذا مصرف كرد.
 • هر روز پیش از مصرف دیلتیازم نبضتان را برای یک دقیقه بگیرید. اگر نبضتان 50 در دقیقه یا كمتر بود، قبل از مصرف دوز بعدی دیلتیازم با پزشكتان مشورت كنید.
 • مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 • هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نكنید.
 • از مصرف سایر داروها، بخصوص‌ داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه‌ ندارند، باید خودداری شود.
 • دیلتیازم در شیر مادر ترشح می‌شود. بنابراین شیردهی در دوران مصرف این دارو باید قطع شود.
 • مصرف با غذا ممكن است جذب دارو را افزایش دهد.

هشدارها و عوارض جانبي قرص دیلتیازم

در صورت بروز هر يك از نشانه هاي نادر ولي جدي زير مصرف ديلتيازم را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد:
درد قفسه سينه ، مشكل در تنفس ، تنگي نفس ، يا خس خس سينه ، ضربان قلب زير 50 در دقيقه ، سرگيجه يا سياهي رفتن چشم پس از برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (1/5 كيلو در 48-24 ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ لرزش دست و انگشتان دست ؛ سفتي عضلات بازو و ران ؛ مشكل در صحبت كردن يا بلعيدن ؛ از دست دادن تعادل ؛ بثورات جلدي ؛ افت قواي ذهني ؛ تپش قلب (احساس حركت سريع قلب در قفسه سينه ).

علايم زير ممكن است تا تنظيم شدن بدنتان با دارو مشاهده شوند: سردرد، خواب آلودگي ، خستگي ، خشكي دهان ، برافروختگي و احساس گرمي ، تهوع ، يا يبوست يا اسهال . اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، موضوع را با پزشكان درميان بگذريد.

تداخلات دارویی قرص دیلتیازم

 • مصرف همزمان‌ دیلتیازم با داروهای مسدودکننده‌ گیرنده‌های بتا ـ آدرنرژیک، خطر بروز برادی کاردی و انسداد دهلیزی ـ بطنی را افزایش می‌دهد.
 • خطر بروز برادی‌کاردی، انسداد دهلیزی ـ بطنی و ضعف‌عضله قلب ناشی از مصرف آمیودارون، با مصرف همزمان دیلتیازم افزایش می‌یابد.
 • اثر کاربامازپین و تئوفیلین با مصرف‌ دیلتیازم افزایش می‌یابد.
 • دیلتیازم سبب ‌افزایش غلظت پلاسمایی فنی توئین ودیگوکسین می‌شود.
 • اثر دیلتیازم در مصرف بافنوباربیتال و فنی‌توئین کاهش می‌یابد.
 • داروهای بیهوشی ممكن است اثر دارو تشدید نماید. اثرات را مانیتور نمایید.
 • سایمیتیدین و رانیتیدین ممكن است غلظت خونی دیلتیازم را افزایش دهند.
 • در مصرف دیازپام، ‌میدازولام و تریازولام ممكن است سركوب CNS پیش آمده و طول اثر داروها افزایش یابد. دوز كمتری از این داروها استفاده نمایید.
 • مصرف همزمان بافنتانیل ممكن است باعث افت فشار خون شدید شود و نیاز به مایعات تزریقی را افزایش دهد. علائم حیاتی را به دقت مانیتور كنید .
 • دیلتیازم ممكن است باعث افزایش غلظت خونی لیتیم شود. غلظت سرمی لیتیم را مانیتور كنید.
 • مصرف همزمان با دیگوکسین ممکن است غلظت دیگوکسین را تا 50-20 درصد افزایش دهد.
 • مصرف همزمان با سیکلوسپورین ممکن است غلظت سرمی سیکلوسپورین را افزایش دهد که متعاقب آن مسمومیت کلیوی ناشی از سیکلوسپورین عارض می شود.

دیلتیازم

مسمومیت و درمان قرص دیلتیازم


علایم مسمومیت با مسددهای کانال ‌کلسیم‌: تهوع‌، ضعف‌، سرگچه‌، گیجی‌، اختلال در تکلم‌، افت فشـار خون‌، برادی‌ کاردی مشخص و طولانی‌، امکان دارد بـلوک AV درجه ٢ و ٣ یـا ضـربان‌ هایی بـا ریـتم جانکشنال دیده شود و گاهی مرگ دیده شده‌.


درمان‌: ایجاد استفراغ‌، شستشوی معده‌، تجویز مســهل یـا زغال فعال (‌جهت جلوگیری از جذب دارو) درمان حمایتی است‌. دست و پا را بالاتر از سطح بدن قرار داده و وضعیت قلب و دستگاه تنفسی را کنترل نمایید. استفاده از آگونیست‌ های بتا وکلسیم وریدی‌، می‌تواند مفید باشد.

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

 • اندازه‌گیری فشار خون،‌ انجام آزمون ECG و اندازه‌گیری ضربان قلب در طول مصرف دارو ضروری است.
 • مقدار مصرف ديلتيازم در بيمارن مبتلا به عيب كار كليه و كبد بايد كاهش داده شود.
 • در صورت وجود علائم حاد آنژین، به هنگام نیاز می‌توان قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین را به طور همزمان استفاده کرد.
 • به بیمار آموزش دهید در صورت بروز سرگیجه و گیجی مراتب را به پزشک اطلاع دهد و برای پیشگیری از افت فشارخون وضعیتی به یکباره از جای خود بلند نشود.
 • این دارو در افراد سالخورده باید با احتیاط تجویز شود زیرا نیمه عمر آن ممکن است طولانی شود.

از چه مواردی در دوره مصرف داروی دیلتیازم باید اجتناب کرد؟

 • مصرف آب گریپفوروت به همراه این دارو باعث ایجاد تداخل می‌شود و ممکن است شما را دچار عوارض جانبی ناخواسته‌ای کند.
 • دیلتیازم ممکن است بر روی فکر کردن یا واکنش نشان دادن شما تاثیر بگذارد. بنابراین در صورتی که قصد رانندگی دارید و یا می‌خواهید کاری را انجام دهید که نیاز به هوشیاری زیادی دارد، بیشتر مراقب باشید.
 • در دوره مصرف این دارو، از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • مکمل‌های گیاهی شامل مخمر سنت جان (St. John’s wort) را به طور همزمان با این دارو مصرف نکنید.

شرایط نگهداری دارو

 • ديلتيازم را از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ديلتيازم فاسد مي شود).
 • ديلتيازم تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

divider

بیشتر بخوانید:

تپش قلب،کلسترول،فشارخون، راهکارها و درمان ساده!

یک ماده غذایی موثر در کنترل فشارخون

چند توصیه و راهکار برای فشارخون

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits