alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
موارد مصرف و عوارض شربت آوی پکت (Avipect)
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شربت آوی پکت تسکین دهنده سرفه های ناشی از سرماخوردگی، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت، تنگی نفس و سرفه های ناشی از عوامل تحریکی مانند آلودگی هوا و دود سیگار است

معرفی شربت آوی پکت

شربت آوی پکت دینه تهیه شده از عصاره آویشن و مواد موثر این گیاه می باشد که موجب تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت، تنگی نفس و سرفه های ناشی از عوامل تحریکی مانند آلودگی هوا و دود سیگار می گردد. آویشن دارای خاصیت ضد سرفه، خلط آور و ضد اسپاسم برونش ها بوده و به واسطه حضور ترکیبات تیمول و کارواکرول دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ نیز است., سرفه:, سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری می باشد. مکانیسم سرفه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است. یکی از بیشترین موارد مراجعه بیماران به پزشک، درمان سرفه می باشد. سرفه یکی از انواع عفونت های دستگاه تنفسی است که در صورت معالجه نشدن، ممکن است عوارض بدی به دنبال داشته باشد.

موارد مصرف شربت آوی پکت

تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت، تنگی نفس و سرفه های ناشی از عوامل تحریکی مانند آلودگی هوا و دود سیگار، ضد عفونی کننده و برطرف کننده التهاب مجاری تنفسی فوقانی و ترشحات آن ، خلط آور .

اثرات درمانی و فارماکولوژی شربت آوی پکت

آویشن دارای خاصیت ضد سرفه، خلط آور و ضد اسپاسم برونش ها است. اثر خلط آور آن وابسته به تحریک مژکها به وسیله ترپن ها و نیز تولید موکوس نرم باویسکوزیته کمتر و دفع خلط غلیظ و تسهیل خروج آن می باشد. خاصیت ضد اسپاسم آن مربوط به ترکیبات فلاونوییدی، فنولی و اسانس می باشد. در یک مطالعه تصادفی دوسوکور ۶۰ بیمار مبتلا به سرفه های شدید به مدت ۵ روز تحت درمان شربت آویشن (روزی ۳ مرتبه و هر بار ۱۰ میلی لیتر) قرار گرفته و سپس نتایج به دست آمده با نتایج گروه کنترل که برم هگزین دریافت کرده بودند مقایسه شد. نتایج در هر دو گروه اثر ضد سرفه و خلط آور مشابهی را نشان داد که مؤید تاثیر شربت آویشن در کاهش سرفه و دفع خلط می باشد. همچنین آویشن به واسطه حضور ترکیبات تیمول و کارواکرول دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ می باشد.


اجزاء و مواد موثره شربت آوی پکت

شربت آوی پکت دارای ۵۰% عصاره مایع سرشاخه های گلدار آویشن بوده که این عصاره حاوی فلاونوییدها مانند آپی ژنین، نارین ژین و لوتئولین و روغن های فرار محتوی تیمول و کارواکرول می باشد .هر ۵ میلی لیتر شربت معادل ۱ میلی گرم مشتقات فنلی بر مبنای تیمول استاندارد شده است.

آوی پکت

مقدار مصرف شربت آوی پکت

بزرگسالان: روزانه 3 بار، هر بار 2 قاشق مرباخوری (معادل 10 میلی لیتر)

کودکان: روزانه 3 بار هر بار 1 قاشق مرباخوری (معادل 5 میلی لیتر)

عوارض جانبي شربت آوی پکت

  • تيمول موجود در اين شربت ممكن است باعث تحريك غشاء مخاطي گردد .
  • به دليل وجود آنتول احتمال بروز واكنش هاي آلرژيك ( درماتيت تماسي ) در افراد حساس وجود دارد .

تداخلات دارویی شربت آوی پکت

با رعایت دوز درمانی تا کنون گزارشی از تداخل اثر مشاهده نگردیده است .

هشدار مصرف شربت آوی پکت

  • در صورت استفاده از دارو های ضد انعقاد و رقیق کننده خون مثل آسپرین، وارفارین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، انوکساپارین و هپارین، شربت آوی پکت را فقط با نظر پزشک مصرف کنید.
  • در صورت ابتلا به بیماری های حساس به هورمون یا مصرف فرآورده های حاوی استروژن، آوی پکت را با احتیاط مصرف کنید.
  • در افراد با سابقه حساسیت و آلرژی به گیاه آویشن و فرآورده های آن، استفاده از دارو منع مصرف دارد.
  • به دلیل وجود ساکارز، در افراد دیابتیک با مشورت پزشک معالج مصرف شود.

مصرف شربت آوی پکت در بارداری و شیردهی

ايمني مصرف اين فرآورده در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است با اين وجود منافع آن در برابر مضار بايد سنجيده شود و بهتر است طی دوران بارداری و شیردهی مصرف نشود.


شرایط نگهداری شربت آوی پکت

  • آوی پکت دور از دسترس اطفال و دور از نور و گرما نگهداری شود.

جهت سرفه کودکان و یا در افرادی که الکل موجود در عصاره آویش برایشان مناسب نیست، مصرف شربت پدی کاف توصیه می شود.

divider

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد شربت آسماویت (Asmavit)

مزایای مصرف شربت پروسپان برای بهبود سرفه

آشنایی با موارد مصرف شربت گایافنزین

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • www.darukade.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits