همه چیز در مورد شربت آزیترومایسین

۱۸,۸۰۰
۲
۰
جمعه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۰۶

شربت آزیترومایسین و موارد مصرف آن

آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت های حاد ناشی از باکتری ها مانند عفونتهای ریه،گوش،پوستی و در برخی موارد عفونت های واژینال و تناسلي تجویزمی شود.این دارو هم در بزرگسالان و هم در اطفال قابل استفاده می باشد. آزیترومایسین متعلق به دسته دارویی آنتی بیوتیک های ماکرولید می باشد که با ايجاد يكسري اختلالات در باكتري ها مانع از بقا و رشد آنها مي شوند.

مکانیسم اثر آزیترومایسین

آزیترومایسین از طریق اتصال به RNA 50 S ریبوزومی، موجب مهار سنتز پروتئین در باکتری می شود و اثرات باکتریواستاتیکی ایجاد می شود.

فارماکوکنتیک آزیترومایسین

 • نیمه عمر این دارو 68 ساعت است.
 • دارو متابولیزه نمی شود و اغلب در مدفوع و همراه صفرا دفع می شود. کمتر از 10 درصد دارو در ادرار دفع می شود.

نحوه مصرف شربت آزيترومايسين

آنتی بیوتیک ها را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.

مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.

شربت ازیترومایسین

از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.

 • مصرف خوراکی شربت آزیترومایسین ممکن است بصورت تک دوز و یا به صورت دوره ی ۵تا۳روزه می باشد لذا مقدار و نوبت مصرف را حتما از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.
 • در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می شود و مقدارمصرف آن در هر نوبت با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می شود.به دلیل طعم تلخ این دارو می توانید پس از آن ،مقداری آب میوه به کودک خود بدهید.
 • مصرف شربت هاي ضداسيد معده را حداقل دوساعت با مصرف آزیترومایسین فاصله دهيد.
 • در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف آزیترومایسین مطلع نماييد.

عوارض شایع آزیترومایسین

 • بروز اسهال خفیف ممکن است در اثر مصرف آزیترومایسین ایجاد شود که به مرور برطرف می شود اما در صورت شدید شدن اسهال و ادامه ی آن به پزشک مراجعه نمایید.
 • احساس گیجی و خستگی ،معده درد و تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
 • در صورت بروز سردرد مایعات به مقدار کافی مصرف کنید و از داروساز یا پزشک خود درمورد داروی ضددرد مناسب سوال نمایید.

تداخلات دارویی آزیترومایسین

 • مصرف همزمان آزیترومایسین با آنتی اسید های حاوی آلومینیوم و منیزیم، سطح سرمی این دارو را کاهش می دهد.
 • مصرف آزیترومایسین سطح پلاسمایی تئوفیلین را افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان آزیترومایسین با فنی توئین، باربیتوراتها، کاربامازپین و سیکلوسپورین، خطر مسمومیت با این داروها را افزایش می دهد.
 • مصرف آزیترومایسین در بیمارانی که از وارفارین استفاده می کنند، زمان PT را افزایش می دهد.

شرایط نگهداری آزیترومایسین

 • سوسپانسیون آماده شده آزیترومایسین را حداکثر ۱۰ تا ۱۴روز در یخچال نگهداری نمایید.
 • این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

divider

بیشتر بخوانید:

مینوسایکلین آنتی بیوتیک ضد آکنه !

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

عوارض خطرناک مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک بر کودکان

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


همه چیز در مورد شربت آزیترومایسین
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
2
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter