دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
عوارض آنتی بیوتیک چیست؟
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدت هاست که بسیاری از پزشکان مثل سابق آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کنند. اما متأسفانه آنتی بیوتیک ها هنوز هم یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین داروها در بین بیماران و حتی برخی پزشکان است.

از عوارض آنتی بیوتیک بر کودکان چه می‌دانید!


بعضی از بیماران انگار به آنتی بیوتیک یا همان چرک خشک کن عادت کرده اند، پا را فراتر نهاده و به پزشک خود توصیه می‌کنند حتماً برایشان آنتی بیوتیک تجویز کند. گویا این طور فکر می‌کنند که بدون چرک خشک کن خوب نمی‌شوند! در حالی که بسیاری از ما از عوارض آنتی بیوتیک بی اطلاعیم و متأسفانه آن را نادیده می‌گیریم و همچنان بر مصرف بی رویه چرک خشک کن تأکید داریم.

عوارض عمومی آنتی بیوتیک


از عوارض آنتی بیوتیک ها مثلاً اینکه، ضمن از بین بردن باکتری های مضر، باکتری های مفیدی که در روده قرار دارند را نیز از بین می‌برد، سیستم ایمنی را مختل می کند و حتی پس از مدتی باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم می شوند.

عوارض آنتی بیوتیک بر کودکان


پر واضح است که کودکان حساس ترند و در این رابطه در معرض خطر بیشتری قرار دارند اما به تازگی مطالعاتی برای بررسی تأثیر عوارض آنتی بیوتیک ها بر کودکان و بزرگسالان انجام شده است که نتیجه ای بسیار فراتر از حد انتظار را نشان می‌دهد. کودکان و بزرگسالان چند ماه پس از مصرف چرک خشک کن مورد آزمایش قرار گرفتند. کودکان، 12 برابر بزرگسالان به عفونت های مقاوم به دارو مبتلا شدند.
در آزمایش دیگری مشخص شد کودکانی که دچار عفونت ادراری هستند 13 برابر بیش از سایر کودکان در معرض عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک ها قرار دارند. این در حالی است که پزشکان بیشتر از بزرگسالان، برای کودکان آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند چرا که کودکان بیشتر به عفونت های مختلف دچار می‌شوند و سرعت گسترش عفونت در آن ها نیز بیشتر است.
از طرف دیگر چرک خشک کن ها داروهای مناسبی برای مقابله با عفونت های باکتریایی خاصی هستند و بر خلاف تصور ما، علیه تمام عفونت ها به ویژه عفونت هایی که از طریق ویروس ها ایجاد می‌شوند، مؤثر نیستند. تعدادی از پزشکان به تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها روی می‌آورند اما اکثر پزشکان تنها در صورت لزوم و برای مدت زمان محدود و البته بر اساس سن و شرایط عمومی بیمار، این نوع از داروها را توصیه می‌کنند. بنابراین بهتر است بار دیگر که به پزشک مراجعه می‌کنیم حواسمان به عوارض متعدد چرک خشک کن ها باشد و به خصوص در مورد کودکان، در تجویز آنتی بیوتیک به پزشک اصرار نکنیم!

ترجمه و گردآوری

رویانیان

بخش سلامت مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است