موارد مصرف قرص آتورواستاتین آیا آتورواستاتین (لیپوفیکس) باعث لاغری میشود؟

موارد مصرف داروی آتورواستاتین
۳۱,۷۰۱
۹
۰
یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۴۵
آتورواستاتین (Atorvastatin) یا لیپیتور (Lipitor) عنوان کاهش دهنده کلسترول بد خون تجویز میشود . هرچند تاثیر اصلی آتورواستاتین در کاهش کلسترول خون است ولی به میزان کمتری تری گلیسرید خون را نیز کاهش می دهد.آیا قرص آتورواستاتین باعث لاغری میشود؟
موارد مصرف داروی آتورواستاتین

آتورواستاتین (atorvastatin) لیپوفیکس – نحوه مصرف و عوارض جانبی لیپیتور

همراه با یک رژیم غذایی برای کمک به کاهش کلسترول بد و چربی مانند ( LDL، تری گلیسیرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون مناسب است و به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام استاتین ها تعلق دارد کاهش کلسترول "بد " و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول "خوب " خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی کمک می کند.علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب کم کلسترول و کم چرب، تغییر در شیوه زندگی شامل ورزش، از دست دادن وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار ممکن است به تاثیر این دارو بهتر کمک کند.

عوارض دارو آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که دکتر شما این دارو را به دلیل اینکه نفع آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است تجویزکرده است و بسیاری از مردم با استفاده از این دارو اثرات جانبی جدی ندارد.در تعداد بسیار کمی از افراد آتورواستاتین ممکن است باعث مشکلات حافظه خفیف یا سردرگمی شود اگر این عوارض نادر رخ دهد با دکتر خود صحبت کنید.به ندرت، استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شود با دکتر خود در مورد فواید و خطرات دارو گفتگو صحبت کنید.

این دارو ممکن است به ندرت باعث مشکلات عضلانی شود که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی به نام رابدومیولیز و میوپاتی های خود ایمنی منجر شود اگر شما دارای هر کدام از علائم درد، حساسیت یا ضعف عضلانی به خصوص همراه با تب و یا خستگی غیر معمول، تغییر در مقدار ادرار هستید با دکتر خود در میان بگذارید.این دارو ممکن است به ندرت سبب مشکلات کبد شود اگر شما متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر ولی

جدی مانند زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم، تهوع یا استفراغ مداوم شدید فوراً با دکتر خود درمیان بگذارید
واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر علائم واکنشهای حساسیتی شدید، از جمله: جوش، خارش یا تورم به خصوص در ( صورت، زبان یا گلو )، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس شدید به دنبال توجه فوری پزشکی باشید.

تداخل های دارویی آتورواستاتین

برخی از محصولات که ممکن است با این دارو تعامل داشته باشندعبارتند از: سیکلوسپورین، ژمفیبروزیل، telaprevir، tipranavir به علاوه ریتوناویر می باشند.سایر داروها که می تواند روی حذف آتورواستاتین از بدن شما تاثیر بگذارد شامل کلشی سین، telithromycin، ضد قارچ آزول خاص مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، posaconazole می باشد وقتی آتورواستاتین مصرف می کنید محصولات برنج مخمر قرمز را نخورید زیرا این محصولات حاوی استاتین به نام لووستاتین می باشدمصرف آتورواستاتین و محصولات برنج مخمر قرمز با هم می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی عضله و کبد را افزایش دهد.

مراقبت های پرستاری

 • قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر شما به آن حساسیت دارند با دکتر خود در میان بگذارید.
 • اگر شما سابقه پزشکی، به خصوص بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، مصرف الکل را دارید قبل از استفاده از این دارو، به دکتر یا داروساز خود بگویید.
 • افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص مشکلات عضلانی نشان دهند.

اشکال دارویی

قرص 10، 20، 40، 80 میلیگرمی دارد

مقدار مصرف دارو آتورواستاتین

این دارو در دوران بارداری نباید استفاده شود زیرا آتورواستاتین ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند بنابر این، مهم است که در زمان استفاده کردن از این دارو از روش های قابل اعتماد کنترل بارداری ( مانند کاندوم، قرص های کنترل بارداری ) استفاده شود.
آتورواستاتین به صورت خوراکی مصرف می شود. و معمولاً یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف می گردد. آتورواستاتین هر روز در یک زمان استفاده کنید.دکتر ممکن است دارو را با یک دوز پایین آتورواستاتین شروع و سپس به تدریج دوز دارو را افزایش دهید ولی بیش از یک بار در هر 2 تا 4 هفته افزایش ندهید.حتی اگر شما احساس خوبی دارید مصرف آتورواستاتین را ادامه دهید و بدون صحبت کردن با دکتر خود دارو را قطع نکنید.

برای فرم دوز خوراکی (قرص):

برای کلسترول بالا:

بزرگسالان در ابتدا، 10 یا 20 میلی گرم یک بار در روز شروع شود در برخی از بیماران ممکن است نیاز به شروع با دوز 40 میلی گرم در روز باشد دکتر شما ممکن است دوز مورد نیاز را افزایش دهد با این حال، دوز معمولاً نباید بیش از 80 میلی گرم در روز باشد.
کودکان با 10 تا 17 سال سن در ابتدا، 10 میلی گرم یک بار در روز دکتر ممکن است دوز مورد نیاز را افزایش دهد با این حال، دوز معمولاً نباید بیش از 20 میلی گرم در روز است.

مصرف آتورواستاتین در دوران شیردهی

 • این دارو از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می شود و مصرف آتورواستاتین (لیپوفیکس)در دوران شیردهی مجاز نیست .
 • در صورتی که با شروع مصرف آتورواستاتین علائمی مانند : درد عضلانی ، ضعف و خستگی بیش از حد ، تب شدی ، ادرار تیره رنگ مشاهده کردید ، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید . آتورواستاتین در مواردی میتواند منجر به نارسایی کلیوی شود
 • در زمان مصرف قرص آتورواستاتین باید از برنامه و رژیم غذایی طبق نظر پزشک پیروی کنید و از مصرف غذای چرب خودداری نمایید.

آتورواستاتین

توصیه هایی درباره آتورواستاتین و نحوه مصرف لیپیتور

در صورتی که قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)آلرژی دارید نباید از آن استفاده کنید. علائم آلرژی به قرص آتورواستاتین میتواند این موارد باشد : خارش چشم ، قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی ، خارش گلو ، تنگی نفس ، عطسه ،تورم لب ها و زبان . در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

در صورتی که بیماری کبدی دارید نباید از این دارو استفاده کنید .همچنین در صورتی که این موارد را دارید ، قبل از تجویز آتورواستاتین به پزشک خود اطلاع دهید :

 • دیابت
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبد
 • اختلاب تیروئید
 • مصرف الکل

راهنمای نحوه مصرف قرص آتورواستاتین

این دارو را باید دقیقا طبق تجویز و نظر دکتر متخصص مصرف کنید و این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست .این دارو معمولا به صورت یک بار در روز مصرف میشود . همیشه سعی کنید قرص آتورواستاتین را سرساعت معین در روز مصرف کنید . در صورتی که هر کدام از عوارض و علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید :

 • تشنج شدید و غیر قابل کنترل
 • فشارخون بالا

در صورتی که نیاز به هرگونه عمل جراحی دارید ، قبل از جراحی به پزشک جراح مصرف قرص آتورواستاتین رو اطلاع دهید . ممکن است نیاز باشد که چند روز قبل از عمل مصرف آتورواستاتین را قطع کنید .با شروع مصرف قرص آتورواستاتین ممکن است شما هیچ تغییری در خود احساس نکنید . این بخاطر این است که اولین نشانه های تاثیر داروی آتورواستاتین معمولا 10 الی 14 روز بعد از اولین مصرف مشاهده می شود . ممکن است در زمان مصرف قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس)، پزشک شما چند بار آزمایش خون از شما بخواهد .

در صورتی که مصرف قرص آتورواستاتین را فراموش کردم چه کنم ؟

در صورتی در زمان معیین آتورواستاتین را مصرف نکرده اید ، به محض یاداوری ، دوز فراموش شده را مصرف کنید . مگر این که تا زمان دوز بعدی 12 ساعت مانده باشد . در این صورت دز فراموش شده را رهاکرده و سر ساعت نوبت بعدی ، قرص خود را مصرف نمایید .

در صورت مصرف بیش از حد قرص آتورواستاتین چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اتفاقی و یا به قصد خودکشی با قرص آتورواستاتین ، مقدار زیادی دارو مصرف کرده باشید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با قرص لیپوفیکس خطرناک است و میتواند کشنده باشد .در زمان مصرف قرص آتورواستاتین از مصرف الکل خودداری نمایید . مصرف همزمان قرص آتورواستاتین (لیپوفیکس) با الکل میتواند باعث آسیب های کبدی شده و میزان کلسترول بد خون را افزایش دهد .گریپ فروت و آب گریپ فروت با قرص آتورواستاتین تداخل داشته و میتواند خطرناک باشد .

آتورواستاتین

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

در صورتی که به آتورواستاتین (لیپوفیکس) آلرژی دارید هرگز از این دارو استفاده نکنید . اگر با اولین مصرف آتورواستاتین این علائم را مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید : قرمز شدن چشم ، خارش و آبریزش چشم ، آبریزش بینی ، تورم صورت و لب ها ، تورم گلو و مشکلات تنفسی ، تنگی نفس و …این دارو مانند تمام داروهای دیگر میتواند دارای عوارض جانبی باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چند عارضه را باهم تجربه کنید .

 • سوزش در زمان ادرار کردن
 • درد معده
 • ضعف و احساس خستگی و خواب آلودگی
 • بی اشتهایی
 • ادرار تیره رنگ
 • زرد شدن پوست و چشم ها
 • کم شدن مقدار ادرار
 • تورم در پاها
 • تنگی نفس
 • درد مفصلی
 • گرفتگی بینی
 • اسهال

دوز و مقدار مصرف قرص آتورواستاتین

مقدار مصرف آتورواستاتین (لیپیتور)باید طبق نظر و تجویز پشک باشد و این متن فقط جهت اطلاع رسانی بوده و جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نیست

مصرف روزانه قرص آتورواستاتین در بزرگسالان :

مصرف آتورواستاتین معمولا با دوز 10 الی 80 میلی گرم در روز آغاز می شود . مصرف آتورواستاتین معمولا یکبار در روز بود و وابسته به وعده غذایی نیست و قبل و بعد از غذا میتوان مصرف کرد .

چه داروهایی با قرص آتورواستاتین تداخل دارند ؟

 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضدقارچ
 • برخی از داروهای پیشگیری از بارداری
 • سایر داروهای کاهش کلسترول
 • داروهای قلبی
 • داروهای ایدز

ایتراکونازول و کتوکونازول جم‌فیبروزیل-داروهای حاوی فیبرات نیاسین ریفامپین ( Rifampin ) داروناویر ( darunavir ) ، فوزام پرناویر ( fosamprenavir ) ، لوپیناویر ( lopinavir ) ، ریتوناویر ( ritonavir ) ، ساکویناویر ( saquinavir ) و تیپراناویر ( tipranavir ) کلشیسین ( Colchicine ) کلاریترومایسین , اریترومایسین.

آیا آتورواستاتین باعث لاغر شدن و کاهش وزن می شود ؟

قرص آتورواستاتین داروی لاغری و کاهش وزن نبوده و فقط جهت کاهش کلسترول بدخون و جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی استفاده میشود . ولی در صورتی که شما وزن بالایی داشته باشید و پزشک شما تشخیص دهد که چربی خون بالایی دارید ، ممکن است در کنار درمان ها و رژیم های دیگر ، قرص آتورواستاتین نیز تجویز کند. در هر حال به نظر میرسد این ادعا که ، اتورواستاتین‌، لیپوفیکس یا لیپیتور باعث کاهش وزن می شود ، تنها یک ادعای تبلیغاتی برای فروش بیشتر این دارو بوده است و در هیچ کدام از مقالات معتبر علمی تایید نشده است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter