دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف و عوارض قرص یدوکینول Iodoquinol
9
28K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
یدوکینول غالباً برای درمان بیماری خفیف تا متوسط آمیبیاز حاد روده‌ای مصرف می شود.این دارو همچنین به عنوان انتخاب دوم در درمان بالانتیدیاز مصرف می شود.

مواردمصرف یدوکینول Iodoquinol (Di-iodohydrox)

یدوکینول به تنهایی در درمان آمیبیاز روده ای در ناقلین بدون علامت کیست آمیب ( دیلوکسانید ارجحیت دارد ) و همراه با مترونیدازول در درمان آمیبیاز حاد مصرف می شود. این دارو همچنین به عنوان انتخاب دوم در درمان بالانتیدیاز مصرف می شود.

یدوکینول غالباً در ترکیب با مترونیدازول (750 میلی گرم چهار بار در روز به مدت 10-5 روز از راه خوراکی) برای درمان بیماری خفیف تا متوسط روده‌ای و همراه با چند داروی دیگر برای درمان بیماری شدید مصرف می‌شود. این دارو فقط بر شکل کیست دار انگل مفید است. بنابراین ، مصرف آن فقط به موارد خفیف ناقلین بدون علامت محدود می‌شود. فاصله زمانی دوره‌های اضافی درمان با یدوکینول نباید کمتر از 3-2 هفته باشد.

مقادیر مصرف:

بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار 650-630 میلی گرم سه بار در روز به مدت 20 روز مصرف می‌شود. حداکثر مقدار مصرف نباید از g/day 2 تجاوز کند.

کودکان: مقدار معمول مصرف mg/kg/day 40-30 در دو یا سه مقدار منقسم است که به مدت 20 روز مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

این دارو عمدتاً در مجرای داخل روده و با یک مکانیسم ناشناخته اثر می کند و باعث مرگ آمیب می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو خیلی کم از راه گوارش جذب می شود و اثر خود را در روده اعمال می کند. دفع این دارو عمدتاً از راه مدفوع است و فقط 10 در صد آن از راه ادرار دفع می شود.

قرص یدوکینول Iodoquinol

موارد منع مصرف یدوکینول

یدوکینول در موارد زیر نباید مصرف شود : کودکان، بیماران دارای سابقه حساسیت مفرط به ید، ابتلای به نارسایی کلیه یا کبد و اختلالات نورولوژیک.

عوارض جانبی یدوکینول

شایعترین عوارض یدوکینول اختلالات گوارشی ( شامل اسهال، تهوع یا استفراغ و درد معده ) است. در صورت مصرف دراز مدت، آتروفی عصب بینایی ( همراه با تاری دید یا هر گونه اختلال در بینایی ) ، نوریت اپتیک، نوروپاتی محیطی و نوروپاتی میلوپتیک تحت حاد ممکن است بروز کنند.

اشکال دارویی

Tablet: 210mg

مصرف در شیردهی

بی ضرری مصرف دارو در شیردهی ثابت نشده است.قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی یدوکینول

-باعث افزایش اثر داروهای زیر می گردد:

Cadeomer Iodine,Ionated Glycerol, Iodine, Potassium Iodine.

هشدار ها و احتیاطات زمان مصرف

الف ـ این دارو در صورت ابتلای بیمار به اختلالات تیروئیدی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

ب ـ به دلیل خطر بالقوه آسیب عصبی و بینایی، مصرف طولانی مدت این دارو توصیه نمی‌ شود.

 یدوکینول Iodoquinol

توصیه های دارویی یدوکینول

۱-برای کاهش تحریک گوارشی دارو را باید بعد از غذا مصرف کرد.
۲-در صورت بروز تاری دید یا هر گونه اختلال بینایی باید احتیاط کرد.
۳-در طول مصرف یدوکینول و تا 6 ماه بعد از درمان با این دارو، ممکن است در پاسخ آزمون های تیروئید اختلال دیده شود.
۴-درمان طولانی مدت با این دارو توصیه نمی شود.
دارو های هم گروه یدوکینول

ملاحظات اختصاصی

طی درمان با این دارو، برای تشخیص نوروپاتی چشمی انجام معاینات دوره‌ای چشم ضروری است.دارو باید بعد از غذا مصرف شود. قرصها باید خرد شده و برای آسان تر شدن بلع آن، با شربت یا شکلات خوش طعم مخلوط شود.میزان مصرف مایعات و دفع آنها و عملکرد کلیه پیگیری شود.نمونه‌های مدفوع باید بلافاصله به آزمایشگاه فرستاده شوند. عفونت فقط در نمونه‌های گرم مدفوع قابل تشخیص است.طی سه روز اول درمان امکان بروز اسهال وجود دارد. در صورت تداوم اسهال بیش از سه روز باید مصرف دارو قطع و درمان دیگری شروع شود.غلظت سرمی الکترولیتها و شمارش سلولهای خونی پیگیری شود. در صورت لزوم، باید مایع و الکترولیت جایگزین شوند.در صورت طبیعی بودن نمونه‌های مدفوع در سه روز متوالی، می‌توان بیمار را از بیمارستان مرخص کرد.اعضای خانواده بیمار معاینه، و در صورت لزوم درمان شوند.

نکات قابل توصیه به بیمار

از قطع نابهنگام مصرف دارو خودداری کنید.در صورت بروز بثورات پوستی به پزشک اطلاع دهید.برای اطمینان از دفع آمیب، نمونه‌های مدفوع را در ماههای اول، سوم و ششم آزمایش کنید.برای جلوگیری از عود عفونت، بهداشت کامل را رعایت کنید و قبل و بعد از دفع مدفوع و صرف غذا دستها را با آب گرم و صابون بشویید و نیز از خوردن غذاهای خام خودداری کنید.برای اجتناب از آلوده کردن دیگران از صابون مایع، و در صورت امکان از صابون شخصی، استفاده کنید.طی درمان از دست زدن به غذا خودداری کنید. جدا کردن خود از دیگران ضرورتی ندارد.

دانلود بورشور: یدوکینول Iodoquinolاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (9 رای)  
  • منبع
  • darooyab.ir
  • jalinous.com
  • pursinapharma.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter