همه چیز در مورد قرص متورال ۵۰ (متوپرولول ) و عوارض مصرف این دارو

۲۷۳,۷۷۹
۱۶۲
۲۳
پنج شنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹

قرص متورال + عوارض قرص متورال

بررسی کامل قرص متورال و عوارض جانبی قرص متورال یا متوپرولول یک بتا بلاکر است که بر قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. این دارو برای درمان آنژین صدری یا درد قفسه سینه و فشار خون بالا استفاده می شود. همچنین قرص متورال برای پیشگیری و درمان از حمله قلبی نیز تجویز می شود.

دربخش از دلگرم مطلب به موارد مصرف و مکانیسم این قرص به همراه عوارض جانبی متوپرولول

آن آشنا می شویم.

 قرص متورال 50

موارد مصرف متوپرولول

در درمان آنژین صدری مزمن، كنترل زیادی فشا رخون (به تنهایی یا همراه با سایر داروهای كاهنده فشارخون) و پیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد مصرف می‏شود.


هشدارها

1- مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: سابقه آلرژی، آسم نایژه‌ای، آمفیزم یا برونشیت غیر آلرژیك، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، پركاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن.

2- مقدار مصرف این دارو در سالمندان باید بر اساس پاسخ بیمار تعیین شود. زیرا از یك طرف به علت كاهش حساسیت این بیماران به اثر دارو ممكن است افزایش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف دیگر به علت كاهش توانایی متابولیسم و دفع دارو، كاهش مقدار مصرف ممكن است ضرورت یابد.

3- در بیماران مبتلا به عیب كار كلیه، مقادیر مصرف متوپرولول باید كاهش یابد.

4- در صورت بروز افسردگی ناشی از این دارو، مصرف آن باید قطع شود.

5- اگر بعد از یك دوره درمان طولانی با این دارو قطع مصرف آن ضرورت پیدا كند، باید به تدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود. در طول این مدت، بیمار باید از فعالیت‌های شدید بدنی پرهیز كند تا خطر بروز انفاركتوس میوكارد یا آریتمی به حداقل برسد. اگر پس از قطع مصرف دارو، علایم قطع مصرف بروز كرد، باید مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود و به دنبال بهبود بیمار، مصرف دارو را با احتیاط قطع كرد.

6- در طول مصرف این دارو، پیگیری عملكرد قلب، تعیین نبض، اندازه‌گیری فشار خون و ثبت نوار قلبی و اندازه‌گیری ضربان قلب ضروری است.

قرص متورال + عوارض قرص متورال

فارماكوكینتیك عوارض قرص متورال

حدود 95 درصد دارو از مجرای گوارش جذب می‏شود. پیوند این دارو به پروتئین كم است. متابولیسم دارو كبدی و نیمه‏عمر آن 7-3 ساعت می‏باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه خوراكی 4-6 ساعت و از راه تزریق وریدی 20 دقیقه است. دفع دارو از راه كلیه است (10-3 درصد دارو بصورت تغییرنیافته دفع می‏شود

قرص متورال + عوارض قرص متورال

موارد منع مصرف قرص متورال

این دارو در شوك قلبی، نارسایی آشكار قلب، بلوك قلبی درجه دو یا سه دهلیزی-بطنی، برادی كاردی سینوسی و كاهش فشار خون سیستولیك به كمتر از 100 میلی‌متر جیوه(برای پیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد)‌نباید مصرف شود.

قرص متورال + عوارض قرص متورال

عوارض جانبی قرص متورال

برادی كاردی علامتی (سرگیجه)، اسپاسم برونش(اشكال در تنفس یا خس خس سینه)، نارسایی احتقانی قلب(تورم مچ پا و اندام‌های تحتانی، تنگی نفس)، افسردگی روانی و كاهش گردش خون محیطی(سردی دست‌ها و پاها) با مصرف این دارو گزارش شده است.

قرص متورال + عوارض قرص متورال


تداخل های دارویی

مقدار مصرف انسولین و داروهای خوراكی پایین‌آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با این دارو باید تنظیم گردد تا از كاهش بیش از حد قند خون جلوگیری شود. در صورت مصرف همزمان داروهای مسدودكننده گیرنده بتا-آدرنرژیك با داروهای مسدودكننده كانال‌ها كلسیمی یا كلونیدین، اثرات كاهش فشار خون ممكن است تشدید شود.

مصرف همزمان داروهای مهاركننده مونوآمین اكسیداز با این دارو (مانند فورازولیدون و پروكاربازین) به علت امكان افزیش شدید فشار خون، توصیه نمی‌شود. در صورت مصرف همزمان این دارو با آمین‌های مقلد سمپاتیك كه دارای فعالیت بتا-آدرنرژیك هستند، ممكن است اثرات هر دو دسته دارو كاهش یابند. گزانتین‌ها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممكن است موجب مهار اثرات درمانی هر دودسته دارو شوند. همچنین، كلیرانس تئوفیلین افزایش می‌یابد.

قرص متورال + عوارض قرص متورال

نكات قابل توصیه

1- هیچ یك از نوبت‌های مصرف این دارو نباید فراموش شود، به خصوص اگر روزی یك بار مصرف می‌شود.

2- این دارو، زیادی فشار خون را درمان نمی‌كند، بلكه آن را كنترل می‌نماید. مصرف آن ممكن است تا پایان عمر ضروری باشد.

3- مصرف دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.

4- در صورتی كه یك نوبت دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تا زمان مصرف نوبت بعدی 4 ساعت باقمیانده باشد، از مصرف آن نوبت باید خودداری شده و مقدار مصرف بعدی نیز دوبرابر نگردد.

5- در بیماران مبتلا به دیابت، با مصرف این دارو علائم كمی قند خون ممكن است پوشانده شود یا غلظت قند خون افزایش پیدا كند یا كاهش قند خون طولانی شود.

6- از مصرف این دارو با سایر داروها، به ویژه داروهای مقلد سمپاتیك كه نیاز به نسخه پزشك ندارند، باید خودداری شود.

7- قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشك مشورت شود.

8- به علت احتمال بروز سرگیجه، خواب‌آلودگی و منگی، هنگام رانندگی یا كار با وسایلی كه نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.

قرص متورال + عوارض قرص متورال


مقدار مصرف خوراكی

بزرگسالان

در درمان آنژین صدری و به عنوان كاهنده فشار خون، ابتدا 100 میلی‌گرم یك بار در روز در یك نوبت (زیادی فشار خون) یا چند نوبت (آنژین یا زیادی فشار خون) مصرف می‌شود كه این مقدار در فواصل یك هفته‌ای بر اساس نیاز و تحمل بیمار تا مقدار تام mg/day450 ممكن است افزایش یابد. در بعضی از بیماران جهت كنترل رضایت‌بخش فشار خون، ممكن است به مصرف مقدار تام دارو در سه مقدار منقسم نیاز باشد.

در انفاركتوس میوكارد،به عنوان درمان سریع، ابتدا 50 میلی‌گرم(برای بیمارانی كه مقدار تام وریدی را تحمل می‌كنند) یا 50-25 میلی‌گرم (برای بیمارانی كه مقدار تام وریدی را تحمل نمی‌كنند) هر 6 ساعت 15 دقیقه پس از شروع آخرین مقدار منقسم وریدی یا به محض این كه وضعیت بالینی بیمار مناسب شود، مصرف می‌شود. این مقدار تا 48 ساعت ادامه می‌یابد. در درمان تأخیری 100 میلی‌گرم دو بار در روز برای حداقل 3 ماه و احتمالاً 3-1 سال مصرف می‌شود.

فشار خون درمان فشار خون بالا متورال لوزارتان قرص فشار خون

فشار خون یک بیماری بسیار جدی است که اگر درمان نشود می تواند سبب آسیب به اندام های مختلف بدن از جمله قلب، کلیه ها، رگ ها، مغز و حتی سبب بروز سکته مغزی و یا قلبی گردد. (متورال، لوزارتان)بسیاری از افراد که به فشار خون مبتلا می باشند هیچ علائمی را تجربه نمی کنند از اینرو توصیه می شود همه افراد هر چند ماه یکبار فشار خون خود را اندازه گیری کنند تا اگر به این بیماری مبتلا می باشند در مراحل اولیه و به موقع درمان لازم را انجام دهند.

برای اندازه گیری فشار خون نیاز نیست حتما به پزشک مراجعه کنید، دستگاه های کوچک و ساده اندازه گیری فشار خون را می توانید از اکثر داروخانه ها تهیه و در منزل فشار خون خود را در هر زمان بوسیله آن ها اندازه گیری کنید. این دستگاه ها، ارزان قیمت و استفاده از آن ها بسیار ساده می باشد. (درمان فشار خون، قرص متورال و قرص لوزارتان)

زمان مناسب برای اندازه گیری فشار خون:

بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون صبح بعد از صرف صبحانه است، قبل از اینکه فشار خون خود را اندازه گیری کنید برای چند دقیقه آرام و بدون تحرک نشسته و سپس اقدام کنید.

فشار خون طبیعی:

فشار خون ایده آل باید در حدود ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه باشد، اگر فشار خون بیش از این عدد و کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلیمتر جیوه است به آن فشار خون خفیف گویند و البته بیماری محسوب نمی شود، دلایلی از قبیل استرس، تغذیه ناصحیح، بی خوابی و یا کم خوابی، عصبانیت و فشارهای روانی، فعالیت های شدید بدنی و غیره می توانند بطور مقطعی سبب افزایش فشار خون شوند.

حال اگر فشار خون بین ۱۴۰/۹۰ تا ۱۵۹/۹۹ میلیمتر جیوه باشد، به آن بیماری فشار خون گفته می شود و چنانچه بیش از عدد ۱۶۰/۱۰۰ میلیمتر جیوه باشد فرد دارای فشار خون بسیار بالا است که خطرناک بوده و می تواند سبب بروز ناراحتی های کلیوی، قلب و عروق و غیره گردد و باید در اسرع وقت درمان مناسب انجام شود.داروهایی که معمولا برای درمان فشار خون و یا بهتر است بگوییم برای کنترل فشار خون توسط اکثر پزشکان تجویز می شوند عبارتند از : قرص متورال و قرص لوزارتان و غیره که درباره آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

علل فشار خون:

در بیش از ۹۰% از موارد، به فشار خون Essential Hypertension گفته می شود، به این معناست که علت افزایش فشار خون نامشخص است و پزشک نمی تواند آنرا تشخیص دهد و صرفا برای کاهش فشار خون قرص های کاهنده فشار مانند متورال و لوزارتان و غیره تجویز و به بیمار نیز گفته می شود مصرف نمک را کاهش دهد و یا آنرا بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف کند.

در حقیقت با تجویز قرص های کاهنده فشار خون از قبیل متورال و لوزارتان، فشار خون کنترل می شود و نه درمان و عواملی که سبب افزایش فشار خون شده اند کماکان در بدن باقی می مانند. همچنین قطع مصرف نمک به طور کامل از برنامه غذایی تصمیمی درست نمی باشد، بدن حدود ۱۵۰۰ میلیگرم سدیم در روز نیاز دارد و کمبود این ماده معدنی خود سبب بروز مشکلاتی دیگر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله نمک و نقش آن در سلامت را مطالعه کنید.

فشار خون و رابطه آن با مواد معدنی:

یکی از علل اصلی در بروز فشار خون عدم توازن مواد معدنی در بدن است. عناصر کلسیم، پتاسیم، منیزیم و روی سبب کاهش فشار خون می شوند و عناصر مس، آهن، سدیم، منگنز، سلنیوم و غیره سبب افزایش فشار خون می گردند و در نتیجه کمبود و یا ازدیاد هر کدام از این مواد در بدن می تواند منجر به افزایش و یا کاهش فشار خون گردد.

همچنین برخی از فلزات سمی از قبیل آلومینیوم، کادمیوم و سرب سبب سفت و سخت شدن شریان ها و رگها می گردند که نتیجه آن افزایش فشار خون می شود و به همین دلیل است اشخاصی که تنباکو، سیگار و یا قهوه بیش از حد مصرف می کنند به مرور زمان دچار فشارخون می شوند، فلز کادمیوم به میزان زیاد در تنباکو، سیگارها و قهوه وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در سلامت را مطالعه نمایید.

قرص متورال + عوارض قرص متورال

سایر دلایل متداول و مرتبط با بیماری فشار خون:

۱ مشکلات کلیوی:

زمانی که کلیه ها بدرستی عمل نکنند توازن بین الکترولیت های کلسیم، پتاسیم، سدیم و منیزیم در خون حفظ نمی شود، به عبارتی کلیه ها نمی توانند سدیم مازاد را از طریق ادرار دفع کنند و سبب احتباس آب و نمک در جریان خون و به دنبال آن افزایش حجم و فشار خون می گردد.

۲ پرکاری غدد فوق کلیوی و تیروئید:

پر کاری غدد فوق کلیوی و یا غده تیروئید سبب افزایش سرعت متابولیزم بدن می گردند، یعنی باعث می شوند اندام های حیاتی مانند شش ها، قلب، کبد، پانکراس و غیره با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند که یکی از عوارض آن افزایش فشار خون می باشد، از سایر علائم می توان به بی قراری، سردرد، بی خوابی و عدم توانایی در تمرکز اشاره کرد.

۳ تغذیه ناصحیح:

استفاده بیش از حد از مواد محرک از قبیل نمک، الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای سبب دفع پتاسیم، منیزیم و کلسیم از بدن می گردند، این عناصر نقش مهمی در تنظیم و کاهش فشار خون ایفا می کنند.

۴ گرفتگی رگ ها:

زمانی که رگ های بدن بویژه شریان های قلب و کلیه ها دچار گرفتگی شوند، کلیه ها و قلب با شدت بیشتری مجبور به پمپ خون می باشند تا عمل خون رسانی به اندام های بدن صورت گیرد، همین امر سبب افزایش فشار به جداره رگ ها و افزایش فشار خون می گردد.

۵ ازدیاد وزن و بی تحرکی:

۶ دیابت:

۷ استرس:

حین استرس هورمون هایی از قبیل کورتیزول و آدرنالین بیشتر ترشح می شوند که سبب افزایش فشار خون می گردند.

۸ عوارض جانبی

بعضی از داروها از قبیل قرص های ضد بارداری و ضد افسردگی، استروئید ها و غیره

قرص متورال + عوارض قرص متورال

درمان فشار خون:

برای درمان فشار خون ابتدا باید با انجام آزمایشات خون میزان الکترولیت ها و عناصر معدنی در بدن سنجیده شود سپس با اصلاح برنامه غذایی و استفاده از مکمل های غذایی میزان و توازن آن ها تنظیم گردد، خوشبختانه بیماری فشار خون به راحتی با تنظیم میزان و توازن مواد معدنی در مدت زمان کوتاهی قابل درمان است و نیازی به استفاده از قرص های کاهنده فشار خون که دارای عوارض جانبی بوده نمی باشد مگر صرفا برای کسانی که فشار خونشان بیش از حد بالاست آن هم فقط برای مدتی کوتاه تا متابولیزم و عناصر بدن تنظیم گردند. (درمان فشار خون بالا متورال لوزارتان قرص فشار خون)

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب قرص متورال در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:پزشکان بدون مرز

قرص متورال + عوارض قرص متورال

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(162 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۲۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
de
..... | ۴ روز پیش
علت خواب الودگی زیاد چیه؟
۰
۰
 
 
us
کیان | ۲ هفته پیش
عوارض مصرف متروال ۵۰ روزی۸ عددباهم چه عوارضی داره .من تنبلی قلبم دارن
۰
۳
 
 
us
کیان | ۲ هفته پیش
مصرف قرص متورال۵۰ روزی۸ عدد باهم چه عوارض داره .من دچار تنبلی قلبم هستم
۳
۳
 
 
ir
اسماعیل | ۳ هفته پیش
سلام.من موادمصرف میکردم وبه دلیل که درحین مصرف دچارفشارخون واسترس شدم الان ۵روزه پاکم دکتر قرص آلپرازولام۰۵ داده شبی یکی بخورم .ومتورال۵۰ ولوزار۲۵ میخواستم بپرسم کدئین داره یانه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حامی شرافت خوبان | ۲ هفته پیش
  سلام دوست خوب من خود قرص آلپرازولام شدیدا اعتیاد آوره پس بهتره که خودت رو به هیچ نوع دارویی وابسته نکنی!
  ۰
  ۰
  ir
  حامی شرافت خوبان | ۲ هفته پیش
  سلام دوست خوبم چون در مورد اعتیاد صحبت کردی باید خدمتتون عرض کنم که خود قرص آلپرازولام شدیدا اعتیا آوره پس مصرفش برا شما توصیه نمیشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
علیرضا پناهی | ۴ هفته پیش
ایا قرص کاپتپریل میشود همراه متورال مصرف شود
۱
۱
 
 
ir
فاطمه احمدی | ۱ ماه پیش
سلام ایا من که والسارتان 80 روزی دوعدد می خورم بعضی وقتها که فشارم بالاتر میره در حین روز اشکالی داره نصف قرص متورال 50مصرف میکنم وایا تداخل داره گاهی این کارا میکنم وقتهای دیگر همان دو قرص والسارتان همیشگی مصرف میکنم ممنون میشم راهنمایم کنید
۰
۱
 
 
de
خشایار | ۱ ماه پیش
با درود ایا قرص متورال شبیه قرص لوزارتان است با سپاس
۰
۲
 
 
ro
رضا بایرامی | ۱ ماه پیش
آیا قرص متوپرولول برای بیماری آسم مضر هست؟؟؟
۰
۰
 
 
ro
رضا بایرامی | ۱ ماه پیش
من بیماری اسم دارم و دکتر برام متوپرولول تجویز کرده آیا مصرفش مشکلی ندارم برام.ممنون
۰
۰
 
 
de
Faezeh | ۱ ماه پیش
با سلام
آیا ممکن هست مصرف قرص متورال باعث سوزش گلو و سرفه شود؟لطفا راهنمایی کنید
۰
۱
پاسخ ها:
  ir
  ... | ۴ هفته پیش
  اره منم اذيت شدم گلوم خس خس ميكنه و ميسوزه
  ۰
  ۰
 
 
ir
مجتبی | ۱ ماه پیش
سلام.با توجه به افسردگی ناشی از متورال چه جایگزین طبیعی خوراکی یا ورزشی پیشنهاد میکنید؟
۱
۰
 
 
ir
لیلا | ۲ ماه پیش
سلام با توجه به اینکه من فشار خون ندارم انژیو کردم وآنژیو هم خوب بود فقط دکتر بهم گفت خون تو قلبت اروم حرکت میکنه قرص متورال بهم داده تا الان نصف شب ونصف صبح بوده بعد یک ماه ونیم الان کرده نصف فقط صبح فشارم همیشه رو ده ویازده به نظر شما ادامه بدم این قرص متورال
۰
۴
 
 
علی | ۳ ماه پیش
سلام
باتوجه به اینکه صبح و شب قرص متروال مصرف میکنم اگه موقعی حالم بد شد و فشارونبض بالا رفت چه قرصی باید مصرف کنم
۰
۴
 
 
علی | ۳ ماه پیش
سلام با توجه به مصرف متروال در صبح و شب. هنگام پیاده روی دچار سرگیجه و تهوع مورمور شدن دو طرف سر میشوم .احساس افتادن میکنم .تعادل از دست میدم بینایی کاهش میابد
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  امین | ۲ ماه پیش
  شما دچار سرگیجه محیطی واکنشی شدید موقع چرخیدن و حرکت این نا تعادلی رخ میده اگه گوش داخلی عفونت کنه یا مایع گوش حرکت کنه این اتفاق میافته بعد از 1 ماه درست میشه
  ۰
  ۲
 
 
ir
نرجس | ۵ ماه پیش
سلام من مدتی است دچار طپش قلب وفشار خون تا مرز14/9شده ام دوسال قرص پروپرانولول مصرف کردم اما فشار خونم کنترل نشد الان قرص متورال مصرف میکنم خیلی حالم بد میشه علت فشارم چیست؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  امین | ۲ ماه پیش
  سلام ما دو نوع بالا رفتن فشار خون داریم یکی سریع هست یکی شاید 20 روزه یا بیشتر فشار اول موقع عصابیت و استرس سریع میره بالا میاد پایین اما اگه رفت بالا نیومد دنبال سه علت باش
  ۰
  ۱
  ir
  امین | ۲ ماه پیش
  احتملا آب کم میخوری دهیدرالیته شده خونت این یعنی کلیه ها به دلیل کافی نیودن آب نمیتونن سدیم و سم رو دفع کنن آب زیاد بنوش و نم تا 20 روز حذف تا فشار خونت بیاد روی نرمال جوان باشی و سالم فک نکنم مشکل دیگه ایی باشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
shadi | ۷ ماه پیش
سلام و سپاس برای مطالب مفیدتون
من میگرن دارم قرص متورال چقدر میتونه به درمان یا پیشگیری از درد میگرن کمک کنه.سپاس
۰
۱
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter