مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۴ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آیا کلونازپام اعتیاد آور است ؟

موارد و نحوه مصرف قرص کلونازپام

آیا کلونازپام اعتیاد آور است ؟
189
زمان مطالعه: 8 دقیقه
قرص کلونازپام دارویی است که برای جلوگیری از تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. قرص کلونازپام یکی از داروهای ضد تشنج و ضد صرع می باشد. این دارو به گروهی از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد .

قرص کلونازپام چه کاربردهایی دارد ؟

قرص کلونازپام در برخی موارد در درمان بیماری هایی نظیر حملات پانیک و ترس نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از داروها که دارای ویژگی های ضد تشنج یا ضد سرع می باشد قرص کلونازپام است. قبل از مصرف هر گونه دارویی بهتر است اطلاعاتی کامل و جامع در رابطه با داروی مورد نظر بدست آورید و آن را بر اساس تجویز پزشک یا راهنمای روی جعبه آن استفاده کنید.

در طول مصرف این قرص از آنجا که ممکن است افکاری مثل خودکشی به ذهن شما خطور کند بهتر است به طور مداوم تحت بررسی پزشک قرار گیرید. در ادامه مهمترین اطلاعات در مورد داروی کلونازپام را بررسی خواهیم کرد.

قرص کلونازپام

قرص کلونازپام چند روز در بدن میماند ؟

موارد مصرف قرص کلونازپام

 • درمان تشنج
 • درمان صرع
 • حملات پانیک
 • اختلالات اضطرابی

نحوه مصرف داروی کلونازپام

کلونازپام را توسط دهان و طبق تجویز پزشک روزانه دو تا سه بار مصرف کنید. میزان دوز مصرفی آن به شرایط پزشکی، سن و واکنش به دارو بستگی دارد.

برای کودکان دوز مصرفی معمولا به وزن آن ها بستگی دارد. افراد بزرگسال معمولا مصرف این دارو را با دوز پایین شروع می کنند تا خطر عوارض جانبی آن کاسته شود. دوز خود را افزایش ندهید، به طور معمول و به مدت مشخصی که پزشک تجویز کرده است از آن استفاده کنید.

این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا مزایای آن را بدست آورید. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید زیرا در صورت قطع ناگهانی ممکن است برخی شرایط بدتر شود.

دوز مصرفی شما ممکن است به تدریج کاهش یابد. پزشک شما ممکن است برای مدتی دوز مصرفی شما را افزایش دهد تا از کسب نتایج بهتر از این دارو مطمئن شود. این قرص را بهتر است یک دفعه و به همراه یک لیوان آب مصرف کنید.

این دارو باید برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد هرگز بیش از نه هفته از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

اگر استفاده از یک دوز را فراموش کردید به محض اینکه یادتان آمد آن را مصرف کنید اما اگر به زمان بعدی مصرف دارو نزدیک هستید از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کنید برای جبران دوز از دست رفته از داروی اضافی استفاده نکنید.

اما اگر بیش از دوز معمول از آن استفاده کردید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. استفاده زیاد از آن می تواند کشنده باشد و علایم آن می تواند خواب آلودگی، گیجی، ضعف عضلانی و غش باشد.

احتیاط و نکات مهم در استفاده از قرص کلونازپام

اگر مبتلا به ناراحتی های کبدی هستید یا به کلونازپام یا دیگر بنزودیازپین حساسیت دارید، مثل آلپروزولام، کلرودیازپوکسید، کلورازپتا، دیازپام، لورازپام، اوکسازپام نباید از این قرص استنفاده کنید.

کلونازپام ممکن است برای نوزاد متولد نشده خطراتی به همراه داشته باشد، و همچنین ممکن است اختلالات تنفسی و تغذیه ای را در نوزاد تازه متولد شده ایجاد نماید.

اما تشنج در طول حاملگی برای مادر یا جنین ممکن است خطراتی داشته باشد. در طول حاملگی بدون تجویز پزشک از قرص کلونازپام استفاده نکنید و یا استفاده از آن را قطع ننمایید.

در هنگام استفاده از این قرص ممکن است فکر خودکشی به سر شما بزند. دکتر شما باید وضعیتتان را در ملاقات های منظم بررسی کند. تمام قرار ملاقات ها را به موقع بروید.

قرص کلونازپام

از بین بردن اثر قرص کلونازپام

موارد کاربرد قرص کلونازپام

در صورت مشاهده علایم مثل بدتر شدن یا علایم جدید مثل: تغییرات رفتار و خلق و خو، افسردگی، اضطراب، آشفتگی، تحریک پذیری، خشم، پرخاشگری، بی قراری، فعالیت های زیاد بدنی یا ذهنی، یا تفکراتی مثل خودکشی یا آسیب رساندن به خود با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از مصرف قرص کلونازپام اگر اختلالات کلیوی یا کبدی، گلوکوم، مشکلات تنفسی، یا سابقه افسردگی، افکار خودکشی، آسم، نفخ، اختلال مزمن انسداد ریه یا اعتیاد به داروها و الکل دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید.

اگر در حال مصرف قرص کلونازپام می باشید الکل ننوشید. این دارو تاثیرات الکل را افزایش می دهد. این دارو ممکن است برخی عادت ها را ایجاد نماید بنابراین تنها باید توسط فردی استفاده شود که برای او تجویز شده است.

داروی کلونازپام را در مکانی امن جاییکه دیگران به آن دسترسی ندارند، در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگاه دارید.

عوارض جانبی قرص کلونازپام چیست ؟

قرص کلونازپام نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایعترین عوارضی که ممکن است به دنبال مصرف این دارو بروز یابند عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • احساس خستگی
 • افزایش ترشح بزاق

توجه داشته باشید که هر فردی که از این دارو استفاده می کند به این عوارض دچار نمی شود. همچنین معمولا این علایم خود به خود بهبود می یابد. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده هستند یا این علایم در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را از موضوع باخبر سازید.

توجه داشته باشید که پزشک شما قرص کلونازپام را با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید برای شما تجویز نموده است. با این وجود اگر احساس می کنید که این شما واکنش مناسبی به این دارو نمی دهید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

حساسیت دارویی شدید به قرص کلونازپام بسیار نادر است. با این وجود در ضورت هرگونه واکنش آلرژیک به این دارو بایستی بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. واکنش پوستی، خارش بدن، تورم لب ها و صورت و تنگی نفس برخی از علایم آلرژیک می باشند.

تداخلات دارویی درباره قرص کلونازپام چیست ؟

تداخلات دارویی و بر هم کنش میان آن ها می تواند اثربخشی داروی شما را افزایش یا کاهش دهد.تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که اثربخشی قرص کلونازپام را افزایش می دهد. افزایش اثر آن می تواند شما را مستعد بروز عوارض آن نماید.

بنابراین پزشک شما بایستی مقدار کمتری از این دارو را برای شما تجویز نماید تا بتواند از افزایش احتمال عوارض این دارو بکاهد. عکس این موضوع نیز صادق است.

بدین معنا که اگر داروی دیگری اثر قرص کلونازپام را کاهش می دهد پزشک شما باید میزان دوز دارو را افزایش دهد. بنابراین به تمامی بیماران توصیه می گردد تا قبل از مصرف این دارو سایر داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند صحیح ترین تصمیم را در درمان آنها اتخاذ نماید.

در صورتی که شما از داروهایی استفاده می کنید که موجب خواب آلودگی شما می گردد حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این داروها عبارتند از:

 • مصرف الکل
 • آنتی هیستامین ها
 • ستریزین
 • دیفن هیدرامین
 • داروهای خواب آور
 • آلپرازولام
 • دیازپام
 • لورازپام
 • زولپیدم
 • شل کننده های عضلانی
 • نارکوتیک ها و مخدرها
 • کدئین
 • مورفین

قرص کلونازپام

مصرف بیش از حد کلونازپام

توصیه‌ها در مورد مصرف کلونازپام

 1. با غذا یا شیر مصرف شود تا علائم گوارشى کاسته شود.
 2. در دماى اتاق نگهدارى شود.
 3. در صورت خشک‌شدن دهان از آب نبات، مزمزه کردن مکرر آب یا آدامس استفاده شود.
 4. در مراحل اولیه درمان، فعالیت‌هاى بیمار به کمک یک همراه صورت گیرد، چرا که ممکن است بیمار سرگیجه داشته باشد.

ارزیابى بالینی قرص کلونازپام

پاسخ به درمان : کاهش میزان صرع با توجه به نسبت آن در جدولى که در اختیار بیمار است.
وضعیت روانی : خلق، حواس، رفتار، افزایش خواب‌آلودگی، تغییرات رفتاری، در صورت بروز تغییر در وضعیت روانى مریض به پزشک اطلاع دهید.
مشکلات چشمی : قبل، حین و بعد از درمان با این دارو معاینات چشمى ضرورى است (شامل slitlamp، فوندوسکوپى و تونومترى است).
واکنش آلرژیک : راش‌هاى قرمز برجسته، که در صورت بروز این علائم، مصرف دارو را متوقف کنید.
دیسکرازی‌هاى خونی : تب، گلودرد، راش، زردی.
مسمومیت : دپرسیون مغز استخوان، تهوع، استفراغ، اتاکسی، دوبینی، بی‌خوابی، اغتشاش شعور، تعریق، کرامپ
عضلانی : کاهش رفلکس‌ها، اغماء، کلاپس قلبى عروقی.

احتیاط در مورد مصرف کلونازپام

در موارد زیر پزشک را مطلع سازید.

 • بیماری حاد تنفسی، ناراحتی های طولانی مدت کلیه یا کبد، مصرف دیگر داروها.
 • برای خانم های باردار: بی ضرر بودن این دارو برای دوران حاملگی هنوط قطعی نیست.
 • برای خانم های شیرده: این دارو در شیر مادر نفوذ می کند و ممکن است برای شیرخوار زیان آور باشد.
 • برای اطفال و کودکان: از مقدار دارو کم کنید.
 • برای سنین بالای 60: از مقدار دارو کم کنید.
 • مصرف این دارو در حین رانندگی و کارهای دشوار: خود بیماری و خواب الوده کنندگی این دارو اجازه چنین فعالیتهایی را نمی دهند.
 • الکل: از نوشیدن الکل بپرهیزید. الکل خواص تسکینی این دارو را افزایش می دهد.

استفاده بلند مدت درمان طولانی مدت از قرص کلونازپام موجب میشود تا حدودی از عوارض مفید و نیز عوارض جانبی این دارو کاسته شود. زیرا بدن به آن عادت می کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (189 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۳۳ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

حسین | ۳ سال پیش
سلام نمیدونم چرا من کلو ناز پام ک میخورم اصن شارژ میشم بیشتر وقتا ک میخوام پشت فرمون بشینم کلوناز میخورم واقعا بر عکسه برا من هیچ دارو یا مواد دیگه مصرف نمیکنم اخه میگن قرص خوابه من خودمم تعجم میشه راهنمای کنید واقعا ممنون میشم خاهش میکنم جواب بدین ممنون
2
7
افسرده | ۳ سال پیش
سلام خسته نباشید من دوساله دارم کلونازپام استفاده میکنم وافسردگی داشتم استفاده کردم و یه ماه خوردی رفتم پیش دکتربهم قرص برای رفع افسردگی دادخوردم وبهم گفت تایه ماه هم قرص کاونازپام رو باهمون داروها بخورو دیگه نخورهمون روزاولش نتونستم ولش کنم و قبلایه مدت مشخصی اینجورمیشدازعصر
به بعدبعداینکه رفتم دکتروسحرخیزشدم الان اون علائم صیح وقتی ازخواب بیدارمیشم اینجوری میشم حالامن چکارکنم بهم هم کمک کرددرمواقعی که وسواس فکروخیالداشتم الان میخوام ولش کنم چکارکنم واین بی حالی افسردگی بی حوصلگی ازسرم بره یه مدت به یک رسوندم ولی نمیتونم ولش کنم میشه جوابموبدیدممنوم میشم ازتون
0
0
پاسخ ها:
اسما | ۲ سال پیش
خودت و ب قرص و دارو عادت نده برو ورزش تو جمع باش هرچی دارو داری بنداز دور کم کم قطع کن آخرش دیوانت میکنن
1
0
زهرا | ۳ سال پیش
سلام تورو خدا جواب بدین راهنماییم کنید مادر من الام حدود 44 سالشه و من هم حدود 18 سالمه از موقعی که من به دنیا اومدم قرص کلونازپام مصرف میکنه و اون دچار پیری زودرس ولاغری و افسردگی وخواب آلودگی شده موقعی که نگاش میکنم قلبم به درد میاد وبرای خودم ارزوی مرگ میکنم توروخدا بگید ایا میتونه این قرص روترک کنه
1
7
ندا | ۳ سال پیش
مطلب خوبی بود ولی دقیق نگفتین برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام چکار کنیم
0
5
پاسخ ها:
خلیل | ۳ سال پیش
برای از بین بردن اثر کلونازپام چه باید کرد؟
2
8
Sajjad | ۳ سال پیش
سلام خواهشا خیلی مهم هست جواب بدین اگه کسی میدونه دوستم حدود 1 یا 2ورق کلوناز 2 میلی مصرف کرده تقریبا شب خورده بود فرداش ساعت 12 بردن بیمارستان علان3ه روز هست تو ای سیو هست اگه کسی دقیق میدونه چی میشه کی از کما درمیاد بگه البته وقتی که ما فهمیدیم تشنج کرده بود کسی میدونه چی میشه
2
0
ماجد | ۳ سال پیش
سلام کلونازپام تو آزمایش قبل اعتیاد چیزی نشون میده؟
3
0
پاسخ ها:
ali | ۳ سال پیش
عزيز برو پيش دكتر نامه ميده براي ازمايشگاه كه من اين قرصو برا ايشون تجويز كردم منم همين كارو كردم
0
2
ali | ۳ سال پیش
بنده متادونو كلونازپامو تو خونه خودم ترك كردم اصلا كار سختي نيست فقط همت و اراده قوي ميخاد باورتون نميشه يه شيشه پر متادون تو يخچال چند ماه مونده كسي سراغ ندارم بفروشم خواستن توانستن است
2
8
کمال | ۳ سال پیش
من داروی متادون مصرف میکنم و میخوام با این قرص ترک کنم .
ففط میخوام بدونم کلونازپام تو آزمایش اعتیاد واسه عقد چیزی نشون میده؟
0
2
Soheilsafari | ۳ سال پیش
سلام من چند سال قرص ترامادول و گیاهی میخوردم 19 روزه نخوردم بیخوابی و درد داره میکشه منو الان 6 تا کلونازپام 2 خوردم حالم شدید بده چیکار کنم خواهشن کمک کنین
0
2
فردین | ۴ سال پیش
من هفت سال به متادون اعتیاد داشتم و تنها دارویی که کمکم کرد بتونم بخوابم و بیقرار نشم کلونازپام ۲بود.بعداز ترک متادونم فقط سه شب بی خوابی داشتم
1
2
ابراهیم | ۴ سال پیش
نظرتان چیکار کنم آیا فراموشی من ازاین داروی کلو ناز پام میباشد جواب میخاهم
0
3
ابراهیم | ۴ سال پیش
من چهل سه سال دارم از سال 1375تا الان هرشب یک کلوناز پام یک میلی استفاده میکنم و راضی هستم چندین بار خواستم ترک کنم ولی بعد کم کردن بدنم بی حال ومیلرزم فقط نمیتوانم ترک کنم الان بیست هفت سال است میخورم واگر نخو رم سرحال نیستم ولی الان احساس میکنم فراموشی زیاد شده چیکار کنم
2
1
پاسخ ها:
محسسن | ۳ سال پیش
سلامـ اگه من ۸۰تاقورص کلونازپام۲یکجابخورم چه اتفاقی میوفته برام
2
4
مجید انصاری | ۴ سال پیش
حدود دو ساله برای رفع بی خوابی شبها نیم ساعت قبل از خواب یک عدد قرص دو میلی مصرف میکنم هم آ رام میشوم هم خوب میخوابم تا بحال عوارضی هم نداشتم لطفآ راهنمایی کنید. قطع کنم یا ادامه بدهم . با تشکر
1
1
پاسخ ها:
اسما | ۲ سال پیش
قطع کن نخور ب هیچ وجه
1
1
آتنا | ۴ سال پیش
سلام .همسرم ازپیش خودش قرص کلونازپام خورده 10میل 4عدد. 33ساله هست باوزن 65kgاتفاق بدی واسش رخ میده؟خواهشاجواب
موبدین .
0
4
مریم | ۴ سال پیش
من سی و چهار سالمه و از وقتی یادم‌میاد مشگل خواب داشتم ، یعنی حداقل یک ساعت باید تو تخت باشم تا خوابم ببره، و خود این باعث میشه هرچی فکر هست بیاد تو سرم. مدتیه دارم از یک چهارم کلونازپام دو استفاده میکنم هرشب و از تاثیرش راضیم ، میتونه این استفاده همیشگی باشه؟ چون هر کار دیگه ای میکنم خوابم تنظیم نمیشه.
2
5
متین | ۴ سال پیش
مدت یکسالو نیم داروی کلونازپام ا میلی بخاطر اضطراب مصرف میکردم بعد حدودا ۶ ماه کم کردم به نصف رساندم ولی ناگهانی قطع کردم احساس درد در ستون مهرها دارم بطوری که به پاهایم هم میرسد اینم بگم که بنده دیسک خیلی خفیف داشتم دردشو زیاد نمیدونستم همیشم مواظب بودم فشار زیاد ب کمرم نیاورم ولی با قطع دارو دوسه روزه احساس درد در قسمت مهرها وپاها درارم و گرفتگی عضله ساق پا ایا از عوارض قطع دارو می باشد لطفا راهنمایی میخواستم ممنون
1
1
پاسخ ها:
مهدی | ۴ سال پیش
سلام
دوست عزیز درداتون ربطی به قطع کلونازپام نداره، چون به خودتون تلقین میکنین و حساسیتتون بالا میره ایجاد میشه، البته چون داروی ارام بخ‌شه نخوردنش برای مدتی اذیت میکنه،،،،
0
1
ثمری | ۳ سال پیش
سلام عزیز خوب کردی پیام دادی درسته منم. اندازه شما میخوردم مدتی بعد از ترک دقیقا مثل شما دیسکم وکمردرد که میزد به پاهام طوری که ازدرد خواب نداشتم واصلآسرحال نبودم تا اینکه امشب شروع کردم یه نیم ازش خوردم و همه ناراحتیهام برطرف. شد.واینکه به پرشکت بگو..
0
2
سیا | ۵ سال پیش
من چند ساله هر روز روزی دوتا میخورن ضرر داره چکار کنم ادامه دادنش چی میشه
1
2
سیا | ۵ سال پیش
من چند ساله هر روز روزی دوتا میخورن ضرر داره چکار کنم
1
3
بهار | ۶ سال پیش
مثل همیشه عالی بود دلگرم ممنونم
1
1
علی | ۶ سال پیش
ا سلام
اگر شخصی 6 عدد قرص کلونازپام 1 میلی مصرف کرده وحدود 30 ساعت از آن گذشته باشد برای کمتر کردن اثرات آن که مانند بیحالی وکمبود فشارخون است چه باید کرد.
ممنون
0
1
محمد | ۶ سال پیش
من یه بار 40 تا 2 میلی خوردم هیچیم نشد فقط تا سه روز مث اینکه تو کما بودم
0
1
پاسخ ها:
نگار | ۳ سال پیش
چن ساعت بعدش ازت باخبر شدن
0
0
نازی | ۶ سال پیش
سلام میخواستم یه سوال ازتون بپرسم
من 19 سالمه 67 کیلوام اگه 2 دوز از این قرص بخورم چی میشه؟
منتظر جوابتون هستم خیلی ممنون
0
1
پاسخ ها:
ELISSHAR | ۵ سال پیش
هیچی
0
1
amin | ۴ سال پیش
من روزی 60 سی سی متاد ن میخوردم الان با کلونازپام مصرفم رو دارم خیلی خوب کاهش میدم بجای روزی بیست پنج تومن شربت متادون یا سه روزی یه شیشیه 250 سیسی که صدو بیست تومنه الان کردمش هفته ای یه بار کمترشم میکنم
0
2
A...k...p | ۳ سال پیش
سلام اصلا تاحالا استفتده کردی؟اگه ن که اصلا به هیچ وج نخو چون 48 ساعت خابی این کمترین اصرشه من خودم یه سال مصرف میکنم واسه بی اعصابی ،استرس اضطراب وترس و.......ولی طبق قانون وعرف واصول خودش اولا که نخور دوما نخور سوما هم نخور وحالا اگه واقعا واسه مشکلی میخای بخوری بگو تا را هنماییت کنم اینجوری فقد تابلو میشی خانواده ونزدیکات میفهمن وبرای یه دختر هزار تا حرف در میارن پس هواست باشه ***91522652ابن شماره اگه خاستی به شمارم پیام بده تا را هنماییت کنم تا مثل من که الان بلانصبت مثل خر گیر کردم تو گل خدای نکرده نشی
0
1