همه چیز در راجع به قرص کلونازپام

۱۳۷,۸۵۹
۴۰
۱۲
سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۲۳

قرص کلونازپام چه کاربردهایی دارد؟ و عوارض آن چیست؟

با دلگرم همراه باشید تا در مورد قرص کلونازپام و عوارض آن بیشتر بدانید.

در مورد قرص لوتیراستام چه میدانید؟

قرص کلونازپام

قرص کلونازپام

قرص کلونازپام

قرص کلونازپام دارویی است که برای جلوگیری از تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت قرص کلونازپام یکی از داروهای ضد تشنج و ضد صرع می باشد. این دارو به گروهی از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد.

همچنین این دارو در برخی موارد در درمان بیماری هایی نظیر حملات پانیک و ترس نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از داروها که دارای ویژگی های ضد تشنج یا ضد سرع می باشد قرص کلونازپام است. قبل از مصرف هر گونه دارویی بهتر است اطلاعاتی کامل و جامع در رابطه با داروی مورد نظر بدست آورید و آن را بر اساس تجویز پزشک یا راهنمای روی جعبه آن استفاده کنید.

در طول مصرف این قرص از آنجا که ممکن است افکاری مثل خودکشی به ذهن شما خطور کند بهتر است به طور مداوم تحت بررسی پزشک قرار گیرید. در ادامه مهمترین اطلاعات در مورد داروی کلونازپام را بررسی خواهیم کرد.

در مورد قرص لوتیراستام چه میدانید؟

قرص کلونازپام

موارد مصرف قرص کلونازپام

 • درمان تشنج
 • درمان صرع
 • حملات پانیک
 • اختلالات اضطرابی

قرص کلونازپام


نحوه مصرف داروی کلونازپام

قرص کلونازپام را توسط دهان و طبق تجویز پزشک روزانه دو تا سه بار مصرف کنید. میزان دوز مصرفی آن به شرایط پزشکی، سن و واکنش به دارو بستگی دارد. برای کودکان دوز مصرفی معمولا به وزن آن ها بستگی دارد. افراد بزرگسال معمولا مصرف این دارو را با دوز پایین شروع می کنند تا خطر عوارض جانبی آن کاسته شود. دوز خود را افزایش ندهید، به طور معمول و به مدت مشخصی که پزشک تجویز کرده است از آن استفاده کنید.

این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا مزایای آن را بدست آورید. برای اینکه یادتان بماند هر روز ساعت مشخصی آن را بخورید. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید زیرا در صورت قطع ناگهانی ممکن است برخی شرایط بدتر شود.

دوز مصرفی شما ممکن است به تدریج کاهش یابد. پزشک شما ممکن است برای مدتی دوز مصرفی شما را افزایش دهد تا از کسب نتایج بهتر از این دارو مطمئن شود. این قرص را بهتر است یک دفعه و به همراه یک لیوان آب مصرف کنید. این دارو باید برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد هرگز بیش از نه هفته از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

اگر استفاده از یک دوز را فراموش کردید به محض اینکه یادتان آمد آن را مصرف کنید اما اگر به زمان بعدی مصرف دارو نزدیک هستید از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کنید برای جبران دوز از دست رفته از داروی اضافی استفاده نکنید. اما اگر بیش از دوز معمول از آن استفاده کردید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. استفاده زیاد از آن می تواند کشنده باشد و علایم آن می تواند خواب آلودگی، گیجی، ضعف عضلانی و غش باشد.

قرص کلونازپام

احتیاط و نکات مهم در استفاده از قرص کلونازپام

اگر مبتلا به ناراحتی های کبدی هستید یا به کلونازپام یا دیگر بنزودیازپین حساسیت دارید، مثل آلپروزولام، کلرودیازپوکسید، کلورازپتا، دیازپام، لورازپام، اوکسازپام نباید از این قرص استنفاده کنید. کلونازپام ممکن است برای نوزاد متولد نشده خطراتی به همراه داشته باشد، و همچنین ممکن است اختلالات تنفسی و تغذیه ای را در نوزاد تازه متولد شده ایجاد نماید.

اما تشنج در طول حاملگی برای مادر یا جنین ممکن است خطراتی داشته باشد. در طول حاملگی بدون تجویز پزشک از قرص کلونازپام استفاده نکنید و یا استفاده از آن را قطع ننمایید. در هنگام استفاده از این قرص ممکن است فکر خودکشی به سر شما بزند. دکتر شما باید وضعیتتان را در ملاقات های منظم بررسی کند. تمام قرار ملاقات ها را به موقع بروید.

قرص کلونازپام

موارد کاربرد قرص کلونازپام

در صورت مشاهده علایم مثل بدتر شدن یا علایم جدید مثل: تغییرات رفتار و خلق و خو، افسردگی، اضطراب، آشفتگی، تحریک پذیری، خشم، پرخاشگری، بی قراری، فعالیت های زیاد بدنی یا ذهنی، یا تفکراتی مثل خودکشی یا آسیب رساندن به خود با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از مصرف این قرص اگر اختلالات کلیوی یا کبدی، گلوکوم، مشکلات تنفسی، یا سابقه افسردگی، افکار خودکشی، آسم، نفخ، اختلال مزمن انسداد ریه یا اعتیاد به داروها و الکل دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید. اگر در حال مصرف قرص کلونازپام می باشید الکل ننوشید. این دارو تاثیرات الکل را افزایش می دهد. این دارو ممکن است برخی عادت ها را ایجاد نماید بنابراین تنها باید توسط فردی استفاده شود که برای او تجویز شده است.

داروی کلونازپام را در مکانی امن جاییکه دیگران به آن دسترسی ندارند، در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگاه دارید.

قرص کلونازپام

عوارض جانبی قرص کلونازپام چیست؟(clonazepam side effects)

قرص کلونازپام نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایعترین عوارضی که ممکن است به دنبال مصرف این دارو بروز یابند عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • احساس خستگی
 • افزایش ترشح بزاق

توجه داشته باشید که هر فردی که از این دارو استفاده می کند به این عوارض دچار نمی شود. همچنین معمولا این علایم خود به خود بهبود می یابد. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده هستند یا این علایم در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را از موضوع باخبر سازید.

توجه داشته باشید که پزشک شما قرص کلونازپام را با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید برای شما تجویز نموده است. با این وجود اگر احساس می کنید که این شما واکنش مناسبی به این دارو نمی دهید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

حساسیت دارویی شدید به قرص کلونازپام بسیار نادر است. با این وجود در ضورت هرگونه واکنش آلرژیک به این دارو بایستی بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. واکنش پوستی، خارش بدن، تورم لب ها و صورت و تنگی نفس برخی از علایم آلرژیک می باشند.

قرص کلونازپام

تداخلات دارویی درباره قرص کلونازپام چیست؟(clonazepam dosage)

تداخلات دارویی و بر هم کنش میان آن ها می تواند اثربخشی داروی شما را افزایش یا کاهش دهد.تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که اثربخشی قرص کلونازپام را افزایش می دهد. افزایش اثر آن می تواند شما را مستعد بروز عوارض آن نماید.

بنابراین پزشک شما بایستی مقدار کمتری از این دارو را برای شما تجویز نماید تا بتواند از افزایش احتمال عوارض این دارو بکاهد. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین معنا که اگر داروی دیگری اثر قرص کلونازپام را کاهش می دهد پزشک شما باید میزان دوز دارو را افزایش دهد. بنابراین به تمامی بیماران توصیه می گردد تا قبل از مصرف این دارو سایر داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند صحیح ترین تصمیم را در درمان آنها اتخاذ نماید.

در صورتی که شما از داروهایی استفاده می کنید که موجب خواب آلودگی شما می گردد حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این داروها عبارتند از:

 • مصرف الکل
 • آنتی هیستامین ها
 • ستریزین
 • دیفن هیدرامین
 • داروهای خواب آور
 • آلپرازولام
 • دیازپام
 • لورازپام
 • زولپیدم
 • شل کننده های عضلانی
 • نارکوتیک ها و مخدرها
 • کدئین
 • مورفین

قرص کلونازپام

توصیه‌ها در مورد مصرف کلونازپام

 1. با غذا یا شیر مصرف شود تا علائم گوارشى کاسته شود.
 2. در دماى اتاق نگهدارى شود.
 3. در صورت خشک‌شدن دهان از آب نبات، مزمزه کردن مکرر آب یا آدامس استفاده شود.
 4. در مراحل اولیه درمان، فعالیت‌هاى بیمار به کمک یک همراه صورت گیرد، چرا که ممکن است بیمار سرگیجه داشته باشد.

قرص کلونازپام

ارزیابى بالینی قرص کلونازپام

پاسخ به درمان

کاهش میزان صرع با توجه به نسبت آن در جدولى که در اختیار بیمار است.

وضعیت روانی

خلق، حواس، رفتار، افزایش خواب‌آلودگی، تغییرات رفتاری، در صورت بروز تغییر در وضعیت روانى مریض به پزشک اطلاع دهید.

مشکلات چشمی

قبل، حین و بعد از درمان با این دارو معاینات چشمى ضرورى است (شامل slitlamp، فوندوسکوپى و تونومترى است).


واکنش آلرژیک

راش‌هاى قرمز برجسته، که در صورت بروز این علائم، مصرف دارو را متوقف کنید.

دیسکرازی‌هاى خونی

تب، گلودرد، راش، زردی.

مسمومیت

دپرسیون مغز استخوان، تهوع، استفراغ، اتاکسی، دوبینی، بی‌خوابی، اغتشاش شعور، تعریق، کرامپ

عضلانی

کاهش رفلکس‌ها، اغماء، کلاپس قلبى عروقی.

آموزش به بیمار و خانواده

 • که کارت شناسائى طبى خود را به‌همراه داشته باشند تا از نظر پزشکی، داروهائى که مصرف شده به‌صورت مچ‌بند ثبت شده باشد و شرایط بیمار، نام پزشک وى و تلفن او را داشته باشد.
 • از رانندگى و هم‌چنین سایر فعالیت‌هائى که نیاز به هوشیارى دارد امتناع شود.
 • از مصرف الکل یا سایر مهارکننده‌هاى سیستم عصبى مرکزى خوددارى کنند چرا که ممکن است خواب‌آلودگى آنها تشدید گردد.
 • بعد از استفاده طولانی‌مدت، به‌طور ناگهانى دارو قطع نشود و طى مدت چندین هفته دوز دارو را به تدریج کم کنند زیرا باعث ایجاد وابستگى جسمى و روانى در بیمار می‌شود.

قرص کلونازپام

احتياط در مورد مصرف کلونازپام

 • در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.
 • بيماري حاد تنفسي، ناراحتي هاي طولاني مدت كليه يا كبد، مصرف ديگر داروها.
 • براي خانم هاي باردار: بي ضرر بودن اين دارو براي دوران حاملگي هنوط قطعي نيست.
 • براي خانم هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي كند و ممكن است براي شيرخوار زيان آور باشد.
 • براي اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنيد.
 • براي سنين بالاي 60: از مقدار دارو كم كنيد.
 • مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: خود بيماري و خواب الوده كنندگي اين دارو اجازه چنين فعاليتهايي را نمي دهند.
 • الكل: از نوشيدن الكل بپرهيزيد. الكل خواص تسكيني اين دارو را افزايش مي دهد.
 • استفاده بلند مدت درمان طولاني مدت موجب ميشود تا حدودي از عوارض مفيد و نيز عوارض جانبي اين دارو كاسته شود. زيرا بدن به آن عادت مي كند.

در مورد قرص لوتیراستام چه میدانید؟

قرص کلونازپام

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


همه چیز در راجع به قرص کلونازپام
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 52
40
12

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۱۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
مجید انصاری | ۱ هفته پیش
حدود دو ساله برای رفع بی خوابی شبها نیم ساعت قبل از خواب یک عدد قرص دو میلی مصرف میکنم هم آ رام میشوم هم خوب میخوابم تا بحال عوارضی هم نداشتم لطفآ راهنمایی کنید. قطع کنم یا ادامه بدهم . با تشکر
۱
۰
 
 
ir
آتنا | ۲ هفته پیش
سلام .همسرم ازپیش خودش قرص کلونازپام خورده 10میل 4عدد. 33ساله هست باوزن 65kgاتفاق بدی واسش رخ میده؟خواهشاجواب
موبدین .
۱
۱
 
 
ir
مریم | ۱ ماه پیش
من سی و چهار سالمه و از وقتی یادم‌میاد مشگل خواب داشتم ، یعنی حداقل یک ساعت باید تو تخت باشم تا خوابم ببره، و خود این باعث میشه هرچی فکر هست بیاد تو سرم. مدتیه دارم از یک چهارم کلونازپام دو استفاده میکنم هرشب و از تاثیرش راضیم ، میتونه این استفاده همیشگی باشه؟ چون هر کار دیگه ای میکنم خوابم تنظیم نمیشه.
۲
۰
 
 
de
متین | ۶ ماه پیش
مدت یکسالو نیم داروی کلونازپام ا میلی بخاطر اضطراب مصرف میکردم بعد حدودا ۶ ماه کم کردم به نصف رساندم ولی ناگهانی قطع کردم احساس درد در ستون مهرها دارم بطوری که به پاهایم هم میرسد اینم بگم که بنده دیسک خیلی خفیف داشتم دردشو زیاد نمیدونستم همیشم مواظب بودم فشار زیاد ب کمرم نیاورم ولی با قطع دارو دوسه روزه احساس درد در قسمت مهرها وپاها درارم و گرفتگی عضله ساق پا ایا از عوارض قطع دارو می باشد لطفا راهنمایی میخواستم ممنون
۰
۳
 
 
ir
سیا | ۱۰ ماه پیش
من چند ساله هر روز روزی دوتا میخورن ضرر داره چکار کنم ادامه دادنش چی میشه
۰
۲
 
 
ir
سیا | ۱۰ ماه پیش
من چند ساله هر روز روزی دوتا میخورن ضرر داره چکار کنم
۱
۰
 
 
ir
بهار | ۱ سال پیش
مثل همیشه عالی بود دلگرم ممنونم
۰
۰
 
 
ir
علی | ۲ سال پیش
ا سلام
اگر شخصی 6 عدد قرص کلونازپام 1 میلی مصرف کرده وحدود 30 ساعت از آن گذشته باشد برای کمتر کردن اثرات آن که مانند بیحالی وکمبود فشارخون است چه باید کرد.
ممنون
۳
۰
 
 
ir
محمد | ۲ سال پیش
من یه بار 40 تا 2 میلی خوردم هیچیم نشد فقط تا سه روز مث اینکه تو کما بودم
۰
۱
 
 
ir
نازی | ۲ سال پیش
سلام میخواستم یه سوال ازتون بپرسم
من 19 سالمه 67 کیلوام اگه 2 دوز از این قرص بخورم چی میشه؟
منتظر جوابتون هستم خیلی ممنون
۰
۱
پاسخ ها:
  ir
  ELISSHAR | ۱ سال پیش
  هیچی
  ۰
  ۱
  ro
  amin | ۸ ماه پیش
  من روزی 60 سی سی متاد ن میخوردم الان با کلونازپام مصرفم رو دارم خیلی خوب کاهش میدم بجای روزی بیست پنج تومن شربت متادون یا سه روزی یه شیشیه 250 سیسی که صدو بیست تومنه الان کردمش هفته ای یه بار کمترشم میکنم
  ۲
  ۵
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter