قرص کلردیازپوکساید چیست ؟ عوارض کلردیازپوکساید کدامند ؟

۲۹,۹۳۱
۲۷
۰
چهارشنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۰
کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide) به منظور کاهش فشارهای روحی و برای ترک الکل مصرف می‌شود.
قرص کلردیازپوکساید چیست ؟ عوارض کلردیازپوکساید کدامند ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با قرص کلردیازپوکساید بیشتر آشنا شوید

قرص کلردیازپوکساید چیست؟


کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide) برای کاهش علایم ترک اعتیاد به الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی شما به الکل اعتیاد دارید، بدن شما عادت می‌کند تا مقدار زیادی الکل مصرف کند. رایج‌ترین دارو که برای ترک اعتیاد به الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد قرص کلردیازپوکساید می‌باشد. این دارو همچنین برای درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلردیازپوکساید اولین دارو از خانواده معروف بنزودیازپین‌ها است که در سال ۱۹۵۷ خواص درمانی آن کشف شد و در سال ۱۹۶۰ با نام تجاری لیبریوم وارد بازار شد. مصرف همزمان یک داروی بنزودیازپین همراه با داروهای مخدر به عوارض جانبی بسیار بدی از جمله مشکلات تنفسی و حتی به مرگ منجر خواهد شد. این داروهای مخدر که برای درمان درد و برخی از آنها برای درمان سرفه استفاده می‌شود، می‌تواند شامل کدئین، اکسید کوردون و مورفین باشد. بنابراین اگر از هر یک از این داروها استفاده می‌کنید، قبل از مصرف کلردیازپوکساید پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر بطور ناخواسته کلردیازپوکساید را با یک داروی مخدر مصرف کردید و احساس خواب آلودگی، گیجی، مشکل در تنفس یا حالت بیهوشی به شما دست داد، حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مقدار و نحوه مصرف کلردیازپوکساید


این دارو از راه خوراکی جذب و از طریق ادرار دفع می‌شود. میزان دوز مصرفی این دارو به عوامل زیادی از جمله سن، شرایط درمان، شدت بیماری، دیگر شرایط پزشکی و چگونگی واکنش نشان دادن بدن شما به اولین دوز مصرفی بستگی دارد. دکتر شما در مورد میزان دوز مصرفی و زمان مصرف این دارو شما را راهنمایی خواهد کرد.

اگز از این دارو برای اضطراب استفاده می‌کنید به شما تجویز می‌شود تا روزی سه بار و هر بار یک قرص کلردیازپوکساید مصرف کنید و اگر از آن برای کاهش علایم قطع مصرف الکل استفاده می‌کنید بهتر است ۴ بار در روز از آن استفاده کنید ممکن است در روز اولی که مصرف الکل را قطع می کنید مصرف دوز بالایی از آن توصیه شود سپس دوز مصرفی شما به تدریج به ۵ عدد در روز کاهش می‌یابد.

می‌توانید این دارو را قبل و یا بعد از غذا مصرف کنید. وقتی مصرف یک دوز آن را فراموش کردید به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک بود از مصرف دوز فراموش شده چشم‌پوشی کرده و هرگز از دو دوز مصرفی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

اسامی و نام‌های تجاری کلردیازپوکساید

این قرص معمولا با نام تجاری لبریوم نیز شناخته می‌شود. کلردیازپوکساید در دوزها و تحت شرکت‌های داروسازی مختلفی در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

 1. قرص کلردیازپوکساید-سبحان 10 میلی گرم
 2. قرص کلردیازپوکساید-حکیم 10 میلی گرم
 3. قرص کلردیازپوکساید-سبحان 5 میلی گرم
 4. قرص کلردیازپوکساید-عبیدی 5 میلی گرم
 5. قرص کلردیازپوکساید-حکیم 5 میلی گرم
 6. قرص ام دی-کلردیازپوکساید 5 میلی گرم
 7. قرص کلردیازپوکساید-عبیدی 10 میلی گرم
 8. قرص کلردیازپوکساید رامین 5 میلی گرم
 9. قرص کلردیازپوکساید رامین 10 میلی گرم

عوارض جانبی قرص کلردیازپوکساید

 • اعصاب مركزی: اغتشاش شعور، افسردگی، خواب آلودگی، بی حالی، حالت خماری، آتاكسی، تغییرات نوار مغزی (EEG)، عوارض اكستراپیرامیدال.
 • خون: آگرانولوسیتوز
 • كبد: زردی
 • قلبی ـ عروقی: ادم
 • پوست: بثورات پوستی، التهاب و ورم
 • دستگاه گوارش: یبوست
 • ادراری ـ تناسلی: اختلالات قاعدگی
 • سایر عوارض: تغییر در میل جنسی

قرص کلردیازپوکساید
قرص کلردیازپوکساید


مسمومیت و درمان با قرص کلردیازپوکساید

تظاهرات بالینی: خواب آلودگی، اغتشاش شعور، اغما، كاهش رفلكسها، تنگی نفس، ‌تنفس مشكل، كمی فشار خون، برادیكاردی، ‌اختلال در تكلم، بی ثباتی در راه رفتن و از دست دادن تعادل بدن.

درمان: شامل حفظ فشار خون و تنفس می‌ شود تا زمانی كه اثرات دارو در بدن از بین برود. علائم حیاتی كنترل شود. ممكن است كمك تنفسی مكانیكی از طریق لوله گذاری داخل نای، برای باز نگه داشتن راه تنفسی، و اكسیژن رسانی كافی لازم باشد. در صورت لزوم برای درمان كاهش فشار خون ازمحلولهای تزریق وریدی و داروهای تنگ كننده عروق ، ‌مانند دوپامین و فنیل افرین، استفاده شود.

اگر دارو به تازگی مصرف شده بود، در صورت وجود لوله داخل نای، می‌توان معده را شستشو داد. در صورت هوشیار بودن بیمار می‌ توان وی را وادار به استفراغ كرد. بعد از استفراغ یا شستشوی معده، ذغال فعال همراه با یك مسهل به صورت مقدار واحد استفاده می‌ شود. در صورت بروز هیجان، باید از مصرف باربیتوراتها خودداری كرد. دیالیز ارزش محدودی دارد. استفاده از فلومازنیل (آنتاگوسیت اختصاصی بنزودیازپینها )، ممكن است مفید باشد.


تداخل دارویی قرص کلردیازپوکساید

 1. كلردیازپوكساید اثرات مضعف CNS فنوتیازینها ، ضد دردهای مخدر، باربیتوراتها، فرآورده‌های حاوی الكل، آنتی هیستامین ها، ‌مهار كننده‌های مونوآمین اكسیداز (MAO)، بیهوش كننده‌های عمومی، و داروهای ضد افسردگی را و در صورت مصرف همزمان، تشدید می‌ كند.
 2. مصرف همزمان با سایمتیدین و احتمالاً دی سولفیرام ، متابولیسم كبدی كلردیازپوكساید را مهار نموده و موجب افزایش غلظت پلاسمایی این دارو می‌ شود، بهتر است دوز بنزودیازپین كاهش داده شود.
 3. سیگار كشیدن زیاد موجب افزایش متابولیسم كلردیازپوكساید و در نتیجه كاهش اثرات بالینی این دارو می‌ شود.
 4. داروهای خوراكی جلوگیری كننده از بارداری ممكن است موجب اختلال در حذف كلردیازپوكساید شوند. از استفاده توام خودداری شود.
 5. مصرف همزمان ضد اسیدها ممكن است جذب كلردیازپوكساید را به تأخیر اندازند.
 6. اثرات درمانی لوودوپا در صورت مصرف همزمان با كلردیازپوكساید ممكن است كاهش یابد. از مصرف توام خودداری شود.
 7. استفاده توام با دیورتیكهای لوپ، باعث افزایش پاسخ دیورتیكی این داروها شده و اختلالات الكترولیتی و از دست دادن مایعات بدن را ایجاد می‌ كند.
 8. مصرف همزمان با دیگوكسین و فنی توئین ممكن است باعث افزایش سطح این داروها شود. بیمار را از نظر سمیت با این داروها بررسی كنید.
 9. ضد قارچهای آزولی مانند فلوكونازول، ایتراكونازول، كتوكونازول و میكونازول باعث افزایش و طولانی شدن سطح سرمی كلردیازپوكساید شده و باعث دپرسیون سیستم اعصاب مركزی می‌ شوند. از استفاده همزمان خودداری شود.


مکانیسم اثر قرص کلردیازپوکساید


اثر ضد اضطراب: كلردیازپوكساید باعث تضعیف CNS در سیستم لیمبیك و زیر قشر مغز می‌ شود. این دارو با تحریك گیرنده‌های GABA در سیستم فعال كننده مشبك صاعد ( ARAS) موجب افزایش مهار و انسداد تحریك قشر مغز و سیستم لیمبیك، بعد از تحریك تشكیلات مشبك تنه مغزی، می‌ شود.

اثر ضد تشنج: این دارو با تقویت مهار پیش سیناپسی از گسترش فعالیتهای تشنجی كانونهای صرع زا در قشر مغز، تالاموس، و سیستم لیمبیك جلوگیری می‌ كند.

اثر تسكین بخش : خواب آور: اثر دپرسیون سیستم اعصاب مركزی با این دارو، ‌تنها در دوزهای بالاتر از دوز ضد اضطرابی این دارو اتفاق می‌ افتد.

فراموشی : اختلال موقت حافظه با استفاده از بنزودیازپین ها بسیار شایع است( اختلال در توانایی فرد برای یادگیری و تشکیل خاطرات جدید) ولی تقریبا همیشه موقت است و با قطع دارو این حالت برطرف می شود.

شل کننده ی عضلانی : در دوزهای بالا ، بنزودیازپین ها باعث شل شدن اسپاسم ماهیچه های اسکلتی می شوند و این اثر را احتمالا با افزایش مهار پیش سیناپس در طناب نخاعی اعمال می کنند.


موارد منع مصرف و احتیاط

 • متابولیتهای فعال دارو با نیمه عمر طولانی ممكن است باعث تجمع تأخیری دارو و عوارض جانبی ناشی از آن بشوند.
 • در كودكان، بیماران با اختلالات كبدی، افراد الكلی و اختلال عملكرد كلیه، بیماران با مشكلات تنفسی یا اختلال در رفلكس gag و بیماران با پورفیری با احتیاط مصرف شود.
 • به علت ایجاد دپرسیون سیستم اعصاب مركزی و كاهش توانایی‌های فیزیكی و ذهنی، بیمار بهتر است از انجام فعالیتهایی كه نیاز به هوشیاری كامل دارد مانند كار با دستگاهها یا رانندگی خودداری كند.
 • در بیمارانی كه داروهای تضعیف كننده سیستم اعصاب مركزی، لیتیم یا فنوتیازین مصرف می‌ كنند، با احتیاط مصرف شود.
 • در بیماران مسن به علت احتمال افتادن، خطر شكستگی و ضایعات تروماتیك با احتیاط مصرف شود.
 • در بیماران با سابقه افسردگی و افزایش ریسك خودكشی و آنهایی كه سابقه سو مصرف و وابستگی دارویی دارند، با احتیاط مصرف شود.
 • این داروها ممكن است باعث تخریب حافظه كوتاه مدت بیمار شوند.
 • واكنشهای پارادوكسیكال مانند هایپراكتیویتی یا رفتارهای خشن با این داروها بویژه در كودكان، بیماران نوجوان یا بیماران اعصاب و روان گزارش شده است.
 • این دارو اثر ضد دردی، ضد افسردگی یا آنتی سایكوتیك ندارد.

قرص کلردیازپوکساید چیست؟

نکاتی در ارتباط با مصرف قرص کلردیازپوکساید

 1. اگرچه مصرف این قرص در زمان بارداری عوارض جانبی متعددی دارد اما اگر حامله هستید و یا قصد باردار شدن دارید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
 2. چنانچه از دیگر داروها استفاده می‌کنید حتما آن را به اطلاع پزشک برسانید.
 3. اگر مبتلا به مشکلات تنفسی و یا اختلالات کبد و کلیه هستید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 4. این دارو در بیماران با سابقه افسردگی و افزایش ریسک خودكشی و کسانی كه سابقه سو مصرف و وابستگی دارویی دارند، باید با احتیاط مصرف شود.
 5. در طی مصرف این دارو تغییرات ناگهانی وضعیت ممكن است موجب سرگیجه شود. بنابراین قبل از بلند شدن، پاهای خود را برای چند دقیقه از تخت آویزان كنید تا از افتادن و صدمه دیدن جلوگیری شود.
 6. از مصرف این دارو در دوران شیردهی خودداری شود.
 7. سیگار كشیدن زیاد موجب افزایش متابولیسم كلردیازپوكساید و در نتیجه كاهش اثرات بالینی این دارو می‌شود.
 8. از رانندگی و انجام وظایف یا اقدامات دیگر که لازم است هشیاری و بینایی بالایی داشته باشید، تا زمانی که متوجه شوید کلردیازپوکساید چه تاثیری بر شما خواهد گذاشت، اجتناب کنید.
 9. همزمان از مصرف این دارو با الکل یا داروهای دیگر و محصولات طبیعی که باعث کاهش فعالیت شما می شود، پرهیز نمائید.
 10. اگر شما ۶۵ ساله یا بیشتر هستید، این دارو را با احتیاط بیشتری مصرف کنید. مصرف این دارو می‌تواند عوارض جانبی بیشتری بر روی شما داشته باشید.

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(27 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter