دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون بیماران دیابتی

10 عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون بیماران دیابتی
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیماران دیابتی به این دلیل که بیماری آن‌ها به شدت به مواد غذایی دریافتی شان حساس است، باید در مورد هر آنچه که می‌خورند، ریزبینانه عمل کنند. یکی از مواردی که معمولاً بیماران نسبت به آن بی‌تفاوت هستند داروها و عرقیات گیاهی است.

عرقیات مفید برای بهبود بیماری دیابت

به گزارش دلگرم : امروزه عرقیات گیاهی در طب سنتی جایگاه ویژه ای گرفته به خصوص در خانواده های ایرانی و آشپزی جزئی از فرهنگ غذایی ما ایرانی ها شده.شاید گلاب مشهورترین این نوع عرقیات خوش عطر و طمع باشد.اما در طب سنتی عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون بیماران دیابتی می پردازیم.

عرق بابا آدم برای تنظیم قند خون

عرق بابا آدم که به نام‌های لوف و فیل‌ گوش نیز نامیده می‌شود، دارای خواص متعددی است که از آن جمله می‌توان به پایین آوردن و ضد قند خون بودن آن اشاره کرد. برای کنترل و کاهش قند خون می‌توان به طور مداوم هر روز صبح ناشتا و همچنین عصر ناشتا یک استکان عرق بابا آدم میل نمود.به منظور تأثیر بهتر عرق بابا آدم باید آب مقطر از ریشه بابا آدم تهیه شود.

عرق برگ درخت گردو برای کنترل دیابت

برای تهیه آب مقطر درخت گردو از برگ‌های آن استفاده می‌شود. در روزگاری که علم پزشکی تا به این حد پیشرفت نکرده بود آب برگ یا پوست گردو به ‌عنوان یک ضدعفونی کننده قوی برای شستشوی زخم‌های چرکین و یک حشره‌کش قوی بسیار مفید و سودبخش به شمار می‌آمد.امروزه از عرق برگ گردو بیشتر به عنوان داروی ضد قند خون استفاده می شود.برای این منظور می‌توان هر روز در دو نوبت صبح و عصر یک فنجان از عرق برگ گردو را با یک استکان آب معمولی و در صورت امکان با آب پرتقال مخلوط نموده و مورد استفاده درمانی قرار داد.

عرقیات مفید برای بهبود بیماری دیابت

بولاغ اوتی برای کنترل قند خون افراد دیابتی

آب مقطر بولاغ ‌اوتی حاوی آنتی‌بیوتیک طبیعی بوده و بنابراین می‌توان از آن در مداوای بیماریهای عفونی استفاده کرد. مهمترین خاصیت درمان عرق بولاغ ‌اوتی در پایین آوردن قند خون می‌باشد ولی با این حال از آن می‌توان در مواردی نظیر: سیاه‌سرفه، جلوگیری از گواتر، امراض عفونی، سرطان، ضد انگل، تقویت‌کننده موی سر و یا به‌ عنوان اکسیر جوانی مورد استفاده درمانی قرار داد. به‌ منظور درمان و کنترل قند خون باید هر روز در سه تا چهار نوبت یک استکان کوچک عرق بولاغ‌ اوتی مورد استفاده قرار گیرد.

حتماً بخوانید:
گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی.

گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی.

Herbal extracts and their properties عرق آویشن :(طبیعت گرم) ضد سرما خوردگی ،مقوی معده،تقویت بینایی،ضد نفخ،تشنج،ضدقارچ، صرع،ضد درد مفاصل وسیاتیک، ضد…

عرق تمشک برای کنترل قند خون افراد دیابتی

عرق تمشک مُدر، عرق ‌آور و ضد فشارخون و ضد قند خون بوده و مصرف آن به منظور رقیق کردن خون مناسب می‌باشد. با اینکه مهمترین مصارف درمانی عرق تمشک در سرماخوردگی، تب، سرفه، حصبه، سرخک و خلط ‌آوری می‌باشد ولی می‌توان از آن به‌ عنوان داروی کاهنده‌ی قند اضافی خون نیز استفاده نمود. برای این منظور می‌توان هر روز 2 تا 3 استکان از عرق تمشک را به ‌تنهایی و یا مخلوط با عرقیات دیگر نظیر عرق بابا آدم و عرق شنبلیله مورد استفاده قرار داد.

عرق زرشک برای کنترل قند خون افراد دیابتی

عرق زرشک با طعم ترش مزه ‌ایی که دارد می‌تواند برای درمان و کنترل قند خون مورد استفاده قرار گیرد.گفتنی است که عرق مزبور حس تشنگی افراد دیابتی را نیز برطرف می‌کند. نوشیدن 2 فنجان عرق زرشک (صبح و عصر) برای کاهش کلسترول خون و کاهش فشارخون مفید می‌باشد. آب مقطر زرشک علاوه بر درمان قند خون می‌تواند در مواردی نظیر: تقویت معده، درمان سرطان روده، خشکی معده، احتقان کبد، استفراغ، زخم معده و روده، ورم روده، درد معده و رفع سوءهاضمه مورد استفاده درمانی قرار گیرد.

عرق سیر برای کنترل قند خون افراد دیابتی

عرق سیر برای درمان و کنترل قند خون دارویی طبیعی ارزشمندی به حساب می‌آید که طبیعت آن را به انسان‌ها هدیه نموده است.
برای این منظور می‌توان هر روز در دو تا سه نوبت یک فنجان عرق سیر را با یک استکان آب مخلوط نموده و سپس مورد استفاده قرار داد.
عرق سیر علاوه بر مورد مزبور در مواردی نظیر: زیادی فشارخون- چربی خون- تقویت کار گلبول‌های قرمز- تنظیم‌کننده مقدار کلسترول- ضدعفونی کننده- ضد باکتری- ضد سرطان – ضد ورم روده- جلوگیری از مسمومیت ناشی از نیکوتین سیگار و آلودگی هوا و …. مورد استفاده قرار داد.

عرقیات مفید در کاهش و تنظیم قند خون(دیابت)

عرق شنبلیله برای کنترل قند خون

برای افراد مبتلا به قند خون، فشارخون و کلسترول اضافی خون عرق شنبلیله مناسب‌ترین مداوای طبیعی است.مهمترین خواص درمانی عرق شنبلیله علاوه بر موارد مزبور در نیروبخشی، تقویت عمومی بدن، قند خون و در کاهش کلسترول خون می‌باشد.مقدار مصرف مجاز آن یک فنجان در یک لیوان آب بعد از غذا می‌باشد.

عرق کاسنی برای کنترل قند خون افراد دیابتی

مهمترین خواص دارویی عرق کاسنی در تقویت معده، ضد قند خون، ضد تب، تقویت اعصاب، ضد تب های نوبه‌ای، ورم مفاصل، ورم طحال، تقویت پوست، کلسترول خون، تصفیه خون، یرقان، ملین، ضد حرارت خون و خون ‌ادراری است.برای مصرف عرق کاسنی باید آن را با آب نارنج و یا آب پرتقال مخلوط نموده و مورد استفاده قرار داد.برای این منظور هر روز در دو نوبت یک لیوان عرق کاسنی را با 3 قاشق غذاخوری آب نارنج و یا آب پرتقال مخلوط نموده و سپس مورد استفاده درمانی قرار دهید.

حتماً بخوانید:
20 خوراکی مفید برای مبارزه با دیابت

20 خوراکی مفید برای مبارزه با دیابت

فرقی نمی‌کند، شما به دیابت نوع 2 مبتلا باشید و بخواهید از شر آن خلاص شوید و یا به دیابت نوع 1 مبتلا باشید و قصد کنترل بیماری تان را داشته باشید…

عرق گشنیز برای کنترل دیابت

عرق گشنیز دارای خاصیت ضد قند خون می‌باشد. عرق گشنیز اشتهاآور، خواب‌آور، ضد تشنج، مدر و نشاط‌‌آور می‌باشد. برای کاهش و کنترل قندخون می‌تواند در دو نوبت یک استکان عرق گشنیز را مورد استفاده درمانی قرار داد. گفتنی است که عرق مزبور علاوه بر درمان قندخون می‌تواند در مواردی نظیر: سوءهاضمه، نفخ و ناراحتیهای معده و … مورد استفاده درمانی قرار داد.

عرق برگ گزنه برای کنترل دیابت

مهمترین خواص درمانی عرق گزنه در کاهش قند خون، تنظیم پروستات، تنظیم جریان خون، دفع عفونت‌های جلدی، زیاد کردن استحکام لثه‌ها، افزایش شیر مادر و رفع کم ‌ادراری است.عرقیات گیاهی و قند خون به‌ منظور درمان قند خون می‌توان روزانه 2 تا 3 فنجان از عرق گزنه را به ‌تنهایی و یا مخلوط با عرق شنبلیله و عرق بابا آدم استفاده نمود.

تذکر: صرفا این مقاله با هدف آموزش به بیماران دیابتی توسط دلگرم منتشر شده و هیچ گونه تاییدی در جهت استفاده بیماران دیابتی نیست، به همین جهت در صورت تمایل به مصرف، حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است