دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
پیشگیری از لرزش بدن ناشی از اضطراب و استرس
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
بدن نسبت به استرس و اضطراب شدید واکنش هایی مثل لرزش را از خود نشان می‌دهد که گاها مصرف بعضی مواد غذایی نیز باعث تشدید آن می‌شود.

علت اصلی لرزش‌های اضطرابی و استرسی بدن

به گزارش دلگرم : بازوها، دست ها، پاها، شکم، پهلوها، سینه، کمر، سر، باسن و ناحیه ران، یا حتی کل بدن شما ممکن است بلرزد یا مرتعش باشند مثل این است که بدون هیچ دلیلی تمام بدن شما می‌لرزد، اگر نگران باشید یا استرس داشته باشید، بدن شما می‌لرزد و تکان می‌خورد و حسی مانند ویبره بدن دارید.

برخی از مردم این علامت‌ها را به عنوان لرزش‌های بدن توصیف می‌کنند ؛ پس از یک چرت و یا زمانی که از خواب بیدار می‌شوید یا زمانی که دچار شوک عصبی شدید شده‌اید دچار لرزش بدن میشوید، لرزش‌ها ممکن است قابل مشاهده باشند یا قابل مشاهده نباشند.

لرزش بدن می‌تواند بر یک ناحیه از بدن تاثیر داشته باشد، و یا می‌تواند به همه مناطق تاثیر بگذارد.لرزش‌های بدن و علائم لرزان به ندرت رخ می‌دهند و یا به طور نامحدود عمل می‌کنند. برای مثال، ممکن است شما احساس لرزش بدن خود را یک بار در یک زمان احساس کنید و نه اغلب، و یا همیشه آنها را احساس کنید.لرزش بدن و تکان‌ها می‌تواند علایم اضطراب باشد و با افزایش احساسات و نشانه‌های اضطراب‌های دیگر به تنهایی رخ دهد.

لرزش بدن در شرایط مختلف

لرزش بدن، می‌تواند در حد متوسط، خفیف تا شدید متفاوت باشد هم چنین می‌تواند به صورت امواج ایجاد شود، یک لحظه قوی و شدید و لحظه‌ای دیگر ملایم.

لرزش بدن می‌تواند از روزی به روز دیگر و یا از لحظه‌ای به لحظه دیگر تغییر کند.لرزش بدن، وقتی که می‌خواهید استراحت کنید یا به خواب بروید، یا زمانی که از خواب یا چرتتان بیدار می‌شوید میتواند شما را آزار دهد.

در حالی که برخی افراد ممکن است قادر به کنترل لرزش خود با آرام کردن خودشان یا با سفت و شل کردن عضلات خود باشند، اما اغلب این علائم ناخودآگاه اتفاق می‌افتند، به این معنی که خیلی زیاد نمی‌توانیم جلوی رخ دادن آنها را بگیریم.

برخی افراد فقط در هنگام حرکت ماهیچه ها، لرزش را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بدون توجه به حرکت ماهیچه ها، احساس لرزش می‌کنند.

علت لرزش بدن هنگام استرس

لرزش اضطرابی بدن چیست؟

چه چیزی موجب لرزش اضطرابی بدن یا همان لرزش هنگام استرس می‌شود؟

رفتار واکنشی، واکنش استرسی را فعال می‌کند که به سرعت باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی خاص می‌شود که توانایی بدن برای مقابله با یک تهدید را افزایش می‌دهد - برای مقابله با آن که دلیل پاسخ استرس اغلب با مبارزه یا واکنش گریز از آن است.

بخشی از واکنش پاسخی استرس شامل سفت شدن ماهیچه‌های بدن می‌شود، به طوری که آنها نسبت به آسیب مقاوم می‌شوند و سیستم عصبی را تحریک می‌کنند، به طوری که حواس ما به سرعت بالا برده و واکنش نشان می‌دهد. هر دو این تغییرات می‌توانند باعث لرزیدن بدن شوند، در حالی که واکنش استرسی فعال است.

وقتی این واکنش‌ها به ندرت اتفاق می‌افتند، بدن می‌تواند نسبتاً سریع از تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی که واکنش استرسی ایجاد می‌کند، بهبود یابد.

هنگامی که واکنش‌های استرس به دفعات زیاد و یا به طور چشمگیری رخ دهند، بدن یک وضعیت دشوار تری دارد که می‌تواند منجر به حالت آماده باش کامل بدن شود که ما آن را هایپراستیمولیشن واکنش استرس می‌نامیم.

این جسم می‌تواند احساسات و نشانه‌های مشابه در واکنش استرسی فعال را نشان دهد. ولی یک تفاوت وجود دارد. بدن می‌تواند احساسات و نشانه‌ها را در هر زمانی بروز دهد، طوری به نظر می‌رسد که انگار بدون دلیل رخ می‌دهند.

این احساسات و علائم غیر ارادی می‌توانند در هر زمانی رخ دهد. تا زمانی که بدن هایپراستمیولت باشد، می‌تواند باعث بروز احساسات و نشانه‌های هر نوع، شدت، مدت، فرکانس و در هر زمان شود. لرزش بدن نشانه‌ای شایع از واکنش تنش فعال و هم واکنش‌های استرس - پاسخی است.

حتماً بخوانید:
معرفی ۲۱ خوراکی بی نظیر برای کم کردن استرس و اضطراب

معرفی ۲۱ خوراکی بی نظیر برای کم کردن استرس و اضطراب

مواد طبیعی در کاهش استرس و اضطراب شما مفید هستند. غذاهای ضد استرس مجموعه ای از ضد استرس های گیاهی و طبیعی هستند که علاوه بر آرامش اعصاب و روان و رفع…

مواد غذایی خاصی موجب لرزش بدن می‌شود؟

کافیین زیاد باعث تحریک و لرزش می‌شود چون کافئین یک محرک است، بنابراین استرس و تنش را افزایش می‌دهد، چون هورمون‌های استرس محرک هستند.این علائم با کمبود خواب نیز تشدید می‌شوند. محرومیت از خواب می‌تواند تاثیری منفی بر سیستم عصبی بدن داشته باشد و باعث شود بدن هورمون‌های استرس بیشتری تولید کند.

سیستم عصبی که بیش از حد تحریک شده است می‌تواند باعث بروز مشکلات مربوط به سیستم عصبی و عوارضی شود که بر ماهیچه‌های بدن تاثیر می‌گذارند. لرزش، تکان و ارتعاش به دلیل کمبود خواب اتفاق می‌افتد. بسیاری از افرادی که کمبود خواب دارند، این علائم را تجربه می‌کنند.

درمان لرزش اعضای بدن

لرزش بدن هنگام استرس و راه های جلوگیری از آن

برای درمان لرزش استرسی اعضای بدن چه کنیم؟

گاهی اوقات لرزش بدن باعث بروز مشکلات در کارهای روزمره زندگی می‌شود. لرزش در دست‌ها و پاها قابل توجه تر است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بدن شما ممکن است بلرزد.

بدن شما ممکن است در زمان اضطراب، گرسنگی، مصرف کافیین زیاد، و یا در مشکلات پزشکی خاص ک دچار لرزش شود. در برخی موارد، یک تغییر سبک زندگی ساده می‌تواند به شما کمک کند لرزشتان تمام شود، اما در موارد دیگر ممکن است به بررسی پزشکی نیاز داشته باشید.

نفس عمیق بکشید

افزایش آدرنالین می‌تواند باعث لرزش بدن شود. این لرزش احتمالاً در دست و پاهای شما قابل توجه خواهد بود. اگر متوجه شدید که به دلیل ترس و اضطراب می‌لرزید، بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که یک نفس عمیق بکشید.

تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسیمپتیک را که با خواب و آرامش مرتبط است تحریک می‌کند. با چند نفس عمیق می‌توانید خود را در حالت آرام تری قرار دهید. یک نفس عمیق بکشید و هوا را از بینی خود وارد کنید و برای چند ثانیه آن را نگه دارید و سپس هوا را از دهان بیرون بدهید.

چند نفس عمیق ساده برای کمک به آرام کردن خود بکشید. اگر می‌توانید، چند دقیقه دراز بکشید تا تنفس عمیق شما موثرتر شود.می توانید ۴-۷-۸ تنفس را امتحان کنید تا به تمدد اعصابتان کمک کنید.

یوگا یا تمرین‌های مدیتیشن را تمرین کنید

یکی از اصلی تریندلایل لرزش بدن شما استرس و اضطراب است پس تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند تا از استرس و اضطرابتان جلوگیری کنید. کلاس‌های یوگا و یا مدیتیشن را امتحان کنید تا ببینید چطور به لرزش شما کمک می‌کند.

ماساژ بگیرید

ماساژ برای کاهش لرزش در افرادی که لرزش جدی دارند، بعنی وضعیتی که باعث ایجاد لرزش در بازوها، پاها و سر در همه زمان‌ها می‌شود، بسیار مفید و موثر است.در مطالعه‌ای شدت لرزش بدن یک فرد بعد از ماساژی ساده کاهش یافت.

اگر لرزش به دلیل استرس و اضطراب دارید، می‌توانید با گرفتن ماساژ کمی تسکین پیدا کنید. ماساژ را امتحان کنید تا ببینید لرزش شما را متوقف می‌کند یا خیر.

به انداره کافی بخوابید

خوابیدن به اندازه کافی می‌تواند باعث لرزیدن یا تکان دست و پاها شود، البته اگر لرزش جدی داشته باشید. مطمئن شوید که هر شب به مقدار توصیه شده می‌خوابید.نوجوانان در ۲۴ ساعت روز نیاز به ۸.۵ تا ۹.۵ ساعت خواب در شب دارند، در حالی که بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارند.

ببینید چقدر می‌خورید

قند خون پایین باعث لرزیدن دست و پا می‌شود، مخصوصا اگر دیابت داشته باشید.قند خون پایین باید به سرعت درمان شود تا از عوارض جدی تر مثل گیجی، غش کردن و یا حمله جلوگیری شود.

اگر فکر می‌کنید لرزش هایتان ناشی از قند پایین خونتان است، یک آب نبات بخورید یا چیزی شیرین بخورید تا قند خونتان بالا برود ؛ همچنین اگر زمان خوردن وعده غذای بعدی تان بیش از ۳۰ دقیقه بعد باشد، باید یک اسنک یا یک کلوچه همراه خود داشته باشید.

مقدار کافئین مصرفی را در نظر بگیرید

نوشیدن بیش از حد کافیین مانند قهوه، کولا، نوشابه‌های انرژی زا، و چای می‌تواند باعث لرزش شما شود. تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین یک مقدار ایمن برای بزرگسالان و ۱۰۰ میلی گرم برای نوجوانان در نظر گرفته شده و در این میان بچه‌ها بهتر است کافئین مصرف نکنند.

از آنجا که افراد متفاوت هستند، ممکن است شخصی با مقدار کمتری هم لرزش بگیرد.برای توقف لرزیدن ناشی از کافئین، کافئین را محدود کنید و یا آن را به طور کامل حذف کنید.

حتماً بخوانید:
علت لرزش بدن از داخل بطور ناگهانی را میدانید ؟ + راههای درمان

علت لرزش بدن از داخل بطور ناگهانی را میدانید ؟ + راههای درمان

لرزش یا رعشه , شامل حرکات اضافی بدن می‌باشد. این حرکات به دلیل انقباض و انبساط متناوب عضلات پدید می‌آید. اغلب لرزش در اثر بروز مشکلات در برخی…

برخی از راه هایی که شما می‌توانید مصرف کافئین را محدود کنید شامل موارد زیر است:

  • نصف فنجان قهوه در صبح بنوشید.
  • مصرف نوشابه را حذف یا محدود کنید.
  • از ظهر که گذشت هیچ نوشیدنی کافئینی نخورید.
  • چای را با قهوه جایگزین کنید.
  • خوردن قهوه
  • نیکوتین عامل بسیار بدی است

سیگار کشیدن می‌تواند باعث لرزش دستان شما شود، چون نیکوتین یک محرک است. اگر شما سیگاری هستید ممکن است دست لرزان شما ناشی از سیگار کشیدن شما باشد.

کناره گیری از نیکوتین نیز می‌تواند موجب لرزش شود و حتی اگر شما اخیراً سیگار را ترک کرده باشید، ممکن است اثرات آن را احساس کنید. خبر خوب این است که ترک نیکوتین معمولا بعد از دو روز اوج می‌گیرد و پس از گذشت این زمان کم تر می‌شود.

به تغییرات اخیر سبک زندگی خود توجه کنید

آیا اخیراً چیزی را ترک کرده اید؟ اگر اینطور است، لرزش شما ممکن است نتیجه ترک کردنتان باشد.اگر به مدت زیادی وابسته به مواد مخدر بوده اید، پس باید در هنگام دفع مسمومیت به دنبال درمان باشید. در طول فرآیند دفع مسمومیت، برخی افراد دچار صرع، تب، و توهم می‌شوند.

درباره عوارض جانبی دارویی که مصرف می‌کنید از پزشک خود سوال بپرسید

بسیاری از داروها دارای عوارض جانبی تاسف باری هستند که باعث می‌شود دست ها، بازوها و / یا سر تکان دهند. این اثر جانبی لرزش ایجاد شده با دارو نامیده می‌شود. از داروهای سرطانی تا داروهای ضد افسردگی تا آنتی بیوتیک‌ها و اسپری آسم، همه اینها اثر جانبی لرزش محتمل دارند.

اگر شما لرزش را تجربه می‌کنید و فکر می‌کنید که ممکن است یک عارضه جانبی از دارو شما باشد، با پزشک خود در مورد گزینه‌های خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که شما یک داروی مختلف را امتحان کنید، یا میزان مصرف خود را تعویض کنید، یا یک داروی دیگر برای کمک به کنترل لرزش اضافه کنید ؛ در هر صورت بدون مشورت با پزشک، داروهای خود را تغییر یا مصرف نکنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • gostaresh.news
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید